Editörler : E.Kayı Han

esat meltem
Memur
18 Ağustos 2007 16:41

altı mekke üstü paris cinsinden bir şey olsa gerek. bunlar hz. peygamberin hz. esmaya söyledikleini bilseler devam ederler mi acaba

Koş Hüda-ya
Yasaklı
18 Ağustos 2007 16:51

dizinde etek kolsuz gömlek.

başında örtü var ama giymiş yelek.

yarabbi bunları görmemek için acep ne etsek.

acaba bilmemki mekkeyemi gitsek.

ebrar_ebrar
Aday Memur
18 Ağustos 2007 17:09

'tesettür iffet için gereklidir ama yeterli değildir.'kadının tesettürü sadece bir metre kumaş parçasından ibaret değildir kadının konuşması gülmesi yürümesi bakması yaptığı yada yapmadığı herşeyi tesettürünün içine girer.bütün bunlara dikkat ediyor olmakla da tesettürlü sayılamaz.örtü haktır ve üzerinde konuşulması bile sakıncalıdır.örtüyü kapalılığı sadece saç kapatmak olarak gördüğümüz için bu kadar çelişkili yaşıyoruz belkide.ayette geçmesinin manasını idrak edemeyişimizden emenete sahip çıkamıyoruz birçok şeyin olduğu gibi bu konudada biliyor olmanın bilgeliği bizi yaşamaktan alıkoyuyor .faydasız ilimden sürekli Rabbimize sığınıyoruz ama tam manasıyla yaşamadığımız yaşatamadığımız bilgilerimizi faydasız göremiyoruz.

Rabbim bizi bütüğnharamlara kapanmayı nasip etsin ve faydasız ilimden korusun...

Koş Hüda-ya
Yasaklı
18 Ağustos 2007 17:14

ebrar doğru söylüyüsun.

sadece tesettür değil belli edep kurallarına da uyulması gerekir.

örneğin. tesettütlü bir bayan yolda giderken cart cart sakız çiynese tabiki bu olmaz.

ebrar_ebrar
Aday Memur
18 Ağustos 2007 17:26

mutlaka hepimiz nefis taşıyoruz eksikliklerimiz hatalarımız olabilir ve tabiki bunları gidermenin yollarını bütün insanlık beraber katetmelidir ama yanlışları sadece söylemek örneklemek de doğru değil eğer5 gerçekten içimiz yanıyorsa ki öyle olmalı hepimizin hidayeti için dua edebiliriz biz efendimizin(s.a.v.) gerçekten ümmetiysek gerçekten seviyorsak yaşamımız yaşamına uygun olmalı.birilerinin hatalarını göstermek değil gayemiz örnekleri daraltıp onlarla uğraşmak hiç değil.lutfedilenler için şükretmek yapamadıklarımız içinse hidayet istemek bizim duamız

Koş Hüda-ya
Yasaklı
18 Ağustos 2007 17:26

tesettürlü komple her yerini örtmeli.

allahın emrine hakkıyla riayet etmeli.

giydiği elbiseler dikkat çekici olmamalı.

yolda giden erkekler dönüp ona bakmamalı.

----------------------

bazan görüyorum sakız çiğniyorlar.

hatta bazıları yolda sigara içiyorlar.

çok dikkat etmek lazım böyle şeylere.

hiç fırsat vermemek lazım televolecilere.

deepdiver
Aday Memur
18 Ağustos 2007 18:58

Arkadaşlar o tip insanlar genelde aile çevresi kapalı fakat dini bütün insanlar olamaz. Sadece çevresi itibariyle "tesettürlü mü tesettürlü" tabirine uyuyor. Oysa sorsan namazla niyazla pek alakalı olamazlar. Çünkü islam dini böyle bir ironiyi kabul edemez. Ama bu şu değil; Dindar insan açık olamaz. Hayır olur hemde bal gibi olur. Elinde olamayan nedenlerle başını açmak zorunda olan yada kalbi İslama yeni yeni ısınan nice insanlar var. Belki tesettüre uygun giyinmiyo ama inanın bana üniversitelerde ve bazı şehir merkezlerindeki küçük mescitlerde açık bayanlara rastlanmıyo değil, rastlanıyo. Açık bir bayanda dini vecibelerini yerine getirebilir rahat bir şekilde. Bütün mescitlerde açık bayanlar için bırakılmış baş örtüsü ve uzun etek bulunur. Baştada dediğim gibi başı kapalı ama kısa etekli v.s. giyimli bayan arkadaşlarda bir eksiklik olduğu kesin. Ailelerinden yada çevrelerinden çekinirler. Fakat modayıda takip ederler, nasıl modaysa.. Yaratıcı olamayanların ve zavallıların dayanağıdır moda.. Bugün sokağa çıkarsanız birbirinin aynı bir sürü insan görürüsünüz, aynı fabrikanın robotları gibi.. Moda işte..

ezgin-25
Memur
18 Ağustos 2007 20:46

insanlar bilinçsiz ve içten gelen bir istekle yapmadıkları sürece kısa etek yada diğer insanların dikkatini çekecek şekilde giyinmeleri acı bir gerçek

müslüman bir ailenin çocuğu olmama rağmen ben hz muhammedin tebliğ ettiği dini seçmemdeki neden kadına verdiği degerden dolayıydı. kadının insanlık onurunu koruyan onun dünyadaki bütün degerli şeylerden üstün kıldığı kadına bakış açısıydı.ben çocukken okuduğum bir kitapta kadının bedenin bütün ziynet eşyalarından daha değerli olduğunu ve insan mücehverlerini yada parasını koruduğu ve sakladığı gibi kadının bedenin korunması gerektiği vurğulanıyordu.kardeşim kapalıysan kısa etek giyip bacaklarını yada vuvudunu başka insanlara serğilemenin ne anlamıvar sadece kapalılık baş örtüylemi oluyor.insanlar ya oldukları gibi görünsünler yada göründükleri gibi lütfen birilerini kandırım derken kendiniz büyük bir yanılgının içinde yok olmayın

18 Ağustos 2007 21:42

herşeyn başı önce ahlak!

dinn temelnde ahlak sadece kapalılık mı içinde iman nuru olan yavaş yavaş ahlağı güzelleşr sonra bu dışa yansr bu erkekler içinde geçerlidir

gulsah-sahin
Memur
18 Ağustos 2007 22:48

rabbimin emirleri kesindir..ama bıraz önyargılı davranıyoruz galiba..eğer bana önceden bu sözleri söylemiş olsaydınız ben suan dinimin gereklerini yapmaya çalışan biri olamazdım..o arkaaslardan biride bendim ..

tesettür çok zor ..özeliklede aile kabul etmiyorsa ..kıyafetler de bu yönde olunca ..tam manasıyla kapanmak zorlaşıyor..ben uzun etek gyidm diye soruşturma aldım okulda..bu nasıl bir ülke ya açıklama yaparmısınız

virüss
Kapalı
19 Ağustos 2007 00:54

Gulşah şahin neden soruşturma aldın hangi okulda? bunun gerekçesi cidden uzun etek giymekmiydi? lisede olan bir olay sanırım üniforma tebligine uygun omalı diyerek, ne çok kısa ne çok uzun, diz altı etek liselerde olması gerekn üniforma tarzı sanırım ya da pantolon? ögretemen arkadaşlar daha iyi bilir gerçi

virüss
Kapalı
19 Ağustos 2007 01:16

ilkmatcı, deepdiver, ezgin, ebrar ebrar ve koş hüdaya. sizlere katılıyorum, tesettüründe amelinde esası ahlak, "kadının tesettürü bakışlarındadır" diye birşey hatırlıyorum.

arkadaşlar katıldıgınız dügünlerde görmüşsünüzdür, çekinmeden oynayan, göbek atan, eşiyle sarılıp dans eden, coşup döktüren Kapalı bayanları... bunu da "tesettüre" aykırı olarak düşünebilirmiyiz? yoksa; "aman canım sizde kapalı kadın diye dügünde de mi oynamasın ya, siz erkeklerde herşeyden etkileniyorsunuz kardeşim mi" diceksiniz?

bu konuşulanlar takva boyutunda olması gereken şeyler mi? herkes inandıgı kadar uygular elbet ama çizgiler nerede bitip başlar...

gulsah-sahin
Memur
19 Ağustos 2007 18:39

tesettürün farz olması kadın haklarının RABBİMİZ tarafından korunmaya alınmasıdır..ve sadece kapanmak değildir.. ben herkesin ortasında oynayan sarılankahkaha atan bayan arkadaslara hayret ediyorum..

önceki sorunuza gelice ben ögretmenım ve geçen yıl yani ilk görev yerimde ..çok ta uzun olmayan günün modasına uygun kıyafetim vardı ve toplantıdaydık..stajerlik kursundan 2 müfettiş bana sorusturma açmıslar..türbanlı bile değilken..sebebi amairlerimin beni takdir etmesi ..onların gerkçesi yöneltmeliğe uygun giyinmemem

19 Ağustos 2007 18:43

gülşah hocam sizi takdir ediyorummm yaşamınızda inancınızı taşımanızdan ötürü.

deepdiver
Aday Memur
19 Ağustos 2007 18:52

Tesettürlü isen tesettürün hakkını vereceksin.. Yoksa, öbür tarafta sana sorarlar "dindar gibi görünüpte temsil ettiğin dindar kesimi lekeledin" diye.. Açık olduğu halde beş vakit namaz kılan birçok bayan kardeşim var. Onlara söyeleyecek birşeyim yok, Allah razı olsun hepsinden ama ya diğerleri dışı kapalı ama "kalbi çıplaklar.." ne olacak.. Allah hidayet eylesin. Benide, bizleride onları kınadığımız için affetsin,aynısını başımıza vermesin.

virüss
Kapalı
20 Ağustos 2007 09:46

gulşah şahin ögretmenim, söylediginiz çok ilginç. ve üzücü çok da uzun olmayan bir etek yüzünden ceza almak. bu konuda olması gereken neymiş peki? belirlenmiş bir etek boyu var mı? ögretmen şöyle olacak kız ögrenci böyle olacak diye?

insanlar_uyurlar
Aday Memur
20 Ağustos 2007 10:11

Uyanın!!!

Kİm ne yapıyorsa hakkını versin.. İşine karşı,Ailesine karşı,Dinine karşı,kendine karşı...

tanıs
Kapalı
20 Ağustos 2007 10:31

uzar ...

hem zahiri hem batıni setr...birbir,inden kopuk olunca ikiside işe yaramaz !!! iç temizliği ne bir eşarp nede bol elbise yerine geçmez..dış görünüşte için mükemmel olduğu sonucunu çıkarmaz.

birbirinden ayırmadan ölçüsü ne ise o şekilde giyinmek..

setr zineti gizlemek ise..cafcaflı elibise ,başörtüsü vs de gizlemez.tam tersi açığa çıkarır..

sadece saçları örtmek (zahiri) setri yerine getirmez..sadece el ayak ve yüz görünecek gerisinin ne rengi ne şekli belli olacak şekilde örtünecek..ölçü bu..ha sen başını örter başka yerini açarsın karışan yok..ama bu tesettür değildir...

virüss
Kapalı
20 Ağustos 2007 10:33

Tanış güzel söyledin: "...hem zahiri hem batıni setr...birbir,inden kopuk olunca ikiside işe yaramaz !!! iç temizliği ne bir eşarp nede bol elbise yerine geçmez..dış görünüşte için mükemmel olduğu sonucunu çıkarmaz..."

d-kadir
Kapalı
20 Ağustos 2007 10:55

ya bunlarınkine üstü cami altı kilise denir

Toplam 260 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi