Editörler : E.Kayı Han
21 Nisan 2018 21:03

Yurtdışında katiplik yapabiliyor muyuz ?

Yurtdışında katiplik yapabiliyor muyuz ? Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi ?

sınavdansonra
Daire Başkanı
23 Nisan 2018 20:04

Paris Adliyesinde çalışırken becayiş ile Berlin adliyesine geldim. Alamanları sevemedim. Havuz tayini ile Washington Adliyesindeyim burada da yargıç ile aram bozuldu havuz tayini bekliyorum hemen kaçacağım. Tokyo Adliyesini düşünüyorum şuanda fikrim değişebilir kesin karar veremedim.

sınavdansonra
Daire Başkanı
16 Eylül 2021 13:51

:D

16 Eylül 2021 14:19

Hocam Tokyo'ya gelme ben Tokyo'dayım. Bu çekik gözlüler manyak. Hiç durmadan çalışıyorlar. :)) Hadi onlar çalışıyor bizden de aynısını bekliyorlar.

sınavdansonra, 6 yıl önce

Paris Adliyesinde çalışırken becayiş ile Berlin adliyesine geldim. Alamanları sevemedim. Havuz tayini ile Washington Adliyesindeyim burada da yargıç ile aram bozuldu havuz tayini bekliyorum hemen kaçacağım. Tokyo Adliyesini düşünüyorum şuanda fikrim değişebilir kesin karar veremedim.

lakkidi
Şef
16 Eylül 2021 15:01

yabancı dil iyi düzeyde biliyorsanız, gerekli niteliklere sahipseniz yurtdışındaki adalet müşavirliklerinde görev alabilirsiniz.

16 Eylül 2021 15:05

Adalet Bakanlığı kadrosundaki bir zabıt kâtibinin yurt dışında zabıt kâtibi olarak çalışması mümkün değildir. Zira bakanlık teşkilatının zabıt kâtiplerini ihdas edebileceği ilgili birimi bulunmamaktadır.

Ancak Dışişleri Bakanlığı kadrolarında bulunan kâtiplik başka bir memuriyettir. Sınavları ve gerekleri farklıdır. Kpss A grubu sınavıyla başvurulur ve ayrıca sınavları vardır.

Başka bir ülke vatandaşı olup orada o ülkenin adliyelerinde zabıt kâtibi olarak çalışmaktan bahsediyorsanız, mümkündür fakat aşırı zordur. İmkânsız değildir fakat dediğim gibi ciddi zorlukları vardır.

Yurtdışına eğitim için memurların gönderilmesi kural olarak mümkündür fakat zabıt kâtiplerinden gönderileni hiç duymadım. Zira gerek yoktur. Bilgi ve görgüyü arttırmak lüzumunu hâvî bir tahsil olacağını zannetmiyorum.

Hâsılı, Champs-Élysées´de ancak turist olarak bulunabiliriz. ;)

16 Eylül 2021 15:08

Teknik olarak mümkün olabilir, ihtimali doğrudur. Fakat bildiğim kadarıyla adalet müşavirlerinin sekreterya işlerini büyükelçilik kadrosundaki personel yürütüyor. Ayrıca bir kadro ihdası var mı bilmiyorum. O nedenle teşkilat yoktur yazdım.

lakkidi, 3 yıl önce

yabancı dil iyi düzeyde biliyorsanız, gerekli niteliklere sahipseniz yurtdışındaki adalet müşavirliklerinde görev alabilirsiniz.

lakkidi
Şef
16 Eylül 2021 15:12

bence de türkiye'den oraya katip ataması olmuyordur. ama teoride devlet memuru olarak dış temsilciliklerde de görev alabilmesi lazım. mevzuatta engel olduğunu sanmıyorum. ama çok ekstrem şartlar gerekebilir atanmak için bizim ülkede.

Mustafa Özkalan, 3 yıl önce

Teknik olarak mümkün olabilir, ihtimali doğrudur. Fakat bildiğim kadarıyla adalet müşavirlerinin sekreterya işlerini büyükelçilik kadrosundaki personel yürütüyor. Ayrıca bir kadro ihdası var mı bilmiyorum. O nedenle teşkilat yoktur yazdım.

16 Eylül 2021 19:22

Çalışılan yer: Bakırköy Adliyesi

İstenilen yer: Paris Adliyesi

Nakliye vs.Ücretler konuşularak anlaşılabilir

Ülke içinde bile becayiş yapamayan/tayin talebi reddedilen bir zabıt katibinin yurtdışında bir adliyede görevlendirilme ihtimali yüzde kaçtır sizce :D

Mübaşir KA
Aday Memur
25 Eylül 2021 03:13

Zor gibi

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi