Editörler : supporters.

Kaedekaede
Kapalı
01 Ağustos 2019 23:28

Merhaba

Kimse bu başlıkta bir imtiyaz talep etmiyor. Yalnız kadro dağılımının siyasetçilerin akrabalarına, rektörlerin, dekanların aile bireylerine ya da o bölgenin insanına aitmiş gibi yapılması malumunuz. gerekli şartları fazlası ile sağlamış, karı koca ayrı üniversitede olan evlilere kolaylık sağlanması isteğimiz var. Becayiş olur, geçici görevlendirme olur, kadro taşıma olur. Ancak bunları talep ettiğiniz an yukarıdan tanıdık istiyorlar. 1 yıldan fazla evli kalma, en az 5 yıl aynı yerde çalışma gibi özel şartlarla bu kolaylıklar sağlanabilir. Akademisyenliği biliyoruz ama ben, eşimle sempozyumlara katılmak beraber akademik çalışma gerçekleştirmek istiyorum. Beraber yaşamayı, çocuk büyütmeyi katmadım bile. O yüzden bu durumda olmayanların Özdeşleşim sağlamadan yorum yapması sağlıklı ve faydalı olmuyor.

jlock
Memur
02 Ağustos 2019 01:25

Tayin; Bir anlamıda tespit etmek demektir. Burada ki sorunu tespit edelim. Aile birlikteliği tüm kurumlarda öncelikliyken, üniversite idari personeli ile ilgili tayin hakkı eli kulağindayken ve eşinin çocuğunun yaninda yaşayabilmek tüm devletin diğer kurumlarinda hak iken, neden akademisyenlere hak olmuyor? Torpil yapin demiyoruz şartları yök belilesin daha zor şartlar sunsun uzun sureli gorevlendirsin vs. Yok üniversiteler özerkmiş, tayin olmazmis geçin efendim bunları, 2547 nin gorevlendirme maddeleri var, istenirse bal gibi bu sorun çözülür ama çözmezler niye mi? Onuda siz tayin edin.

turkmaned
Memur
14 Ağustos 2019 16:37

Siz eş durumu tayini ile görevlendirmeyi karıştırıyorsunuz sanırım. Görevlendirme olanağı zaten mevcuttur. Zorunlu durumlarda YÖK'e başvurarak, kadronuz eski üniversitede kalmak koşulu ile bir başka üniversiteye birkaç yıllığına görevlendirilebilirsiniz. Dolayısıyla kalıcı bir eş durumu tayini beklemeyin. Sistem buna izin vermez. Hukuken olanaksızdır.

Diğer yandan, üniversitelerin kadro alım koşulları birbirinden farklı olduğundan da bu durum olanaksız olur. Yani siz 80 YDS puanı isteyen İngilizce eğitim veren merkezdeki bir üniversiteye, hiçbir koşulu olmadan atandığınız bir taşra üniversitesinden geçemezsiniz.

özbek10, 5 yıl önce

Kendi adıma cevaplıyorum;

Burada yazdığım öneri ya da fikirleri önce hukukçularla istişare edip öyle paylaşıyorum. Bunu belirtmem gerekiyor.

KANUNU BOZMADAN 2547'de İstisnai durumlarda; örneğin asker eşi akademik personeller için; norm kapsamında ya görevlendirme ya da muvaffakat ile karşı üniversiteye kadronun alınması şeklinde bir aile birliği gerekçeli rotasyon imkanı için ek madde olması gerekliliğini, yaşadığımız ciddi sorunları da paylaşarak belirttik bu platformda.

'Yer değişikliği istiyorsanız gidin bakanlıkta çalışın üniversite özerktir bu soruyu sormanız sistemi bilmemenizden kaynaklı' diye bir çırpıda yazarken, bu başlığın yıllar önce açıldığını, yıl 2019 ben örneğin bu yıl kendi yaşadığım aile sorunumuz sebebiyle araştırırken buldum ve ne yapabiliriz diye buraya yazdım. Bunun farkında mısınız ? İnsanlar çözüm arıyor yıllardır çünkü aileler dağılıyor hak kayıpları oluyor...

Mevcut 2547 sayılı kanunu bozmadan, ek madde koyularak akademisyen eşlere, eşi silahlı kuvvetler gibi kritik görevler alan kurumlarda çalışanlara aile birliği hakkı olması için bir imkan tanınması konusunda HUKUKÇULAR SİZİN GİBİ DÜŞÜNMÜYOR!

Tabi ki defalarca toplanan imzalar ile Yök'e bildirilen ve bildirilecek talepleri değerlendirip karar verecek mercilerin takdiridir, kanaatidir bu durum. Nasıl olması gerekiyorsa öyle sonuçlanır.

Pek çok yeni kurulan fakültede benim bölümümün öğretim üyesini bulamadıkları için alan dışı hocalarla kurdular bölümleri mevcut durum ve gerçek bu. Bizde bir rotasyon imkanı olsa ben gider çalışırdım. Hem mağduriyetler giderilsin hem eğitim kalitesi yükselsin mantığıyla fikir sunuyoruz burada.

Son gördüğüm toplu imzayı 1600 akademisyenin imzalamış. Görmediniz mi ?

Saygı ve selamlar

turkmaned
Memur
14 Ağustos 2019 16:48

Ek olarak, kaç imzanın toplandığı fark etmez. Sorun hukukidir. İmza toplandı diye değişiklik olacak anlamına gelmiyor. Sizin sorununuz vardır, doğrudur. Ancak bunun çözümü bu değil. Yani ya görevlendirmeyle geçici çözümler bulunabilir ya da eşlerden biri daha esnek bir kuruma geçmeyi düşünebilir. Ordu olsun, bakanlıklar olsun, akademisyen yer değiştiremediği için eş durumu tayini yapabiliyor. O kurumlar bu tayini yapmalıdır. Ancak akademisyenin böyle bir durumu yok. Eşlerden her ikisinin de akademisyen olması dışında çözüm, diğer eşte tayin ile aranmalı. Sistem böyle ve danıştığınız hukukçular ne derse desin, özerklik bunu gerektiriyor.

özbek10, 5 yıl önce

Kendi adıma cevaplıyorum;

Burada yazdığım öneri ya da fikirleri önce hukukçularla istişare edip öyle paylaşıyorum. Bunu belirtmem gerekiyor.

KANUNU BOZMADAN 2547'de İstisnai durumlarda; örneğin asker eşi akademik personeller için; norm kapsamında ya görevlendirme ya da muvaffakat ile karşı üniversiteye kadronun alınması şeklinde bir aile birliği gerekçeli rotasyon imkanı için ek madde olması gerekliliğini, yaşadığımız ciddi sorunları da paylaşarak belirttik bu platformda.

'Yer değişikliği istiyorsanız gidin bakanlıkta çalışın üniversite özerktir bu soruyu sormanız sistemi bilmemenizden kaynaklı' diye bir çırpıda yazarken, bu başlığın yıllar önce açıldığını, yıl 2019 ben örneğin bu yıl kendi yaşadığım aile sorunumuz sebebiyle araştırırken buldum ve ne yapabiliriz diye buraya yazdım. Bunun farkında mısınız ? İnsanlar çözüm arıyor yıllardır çünkü aileler dağılıyor hak kayıpları oluyor...

Mevcut 2547 sayılı kanunu bozmadan, ek madde koyularak akademisyen eşlere, eşi silahlı kuvvetler gibi kritik görevler alan kurumlarda çalışanlara aile birliği hakkı olması için bir imkan tanınması konusunda HUKUKÇULAR SİZİN GİBİ DÜŞÜNMÜYOR!

Tabi ki defalarca toplanan imzalar ile Yök'e bildirilen ve bildirilecek talepleri değerlendirip karar verecek mercilerin takdiridir, kanaatidir bu durum. Nasıl olması gerekiyorsa öyle sonuçlanır.

Pek çok yeni kurulan fakültede benim bölümümün öğretim üyesini bulamadıkları için alan dışı hocalarla kurdular bölümleri mevcut durum ve gerçek bu. Bizde bir rotasyon imkanı olsa ben gider çalışırdım. Hem mağduriyetler giderilsin hem eğitim kalitesi yükselsin mantığıyla fikir sunuyoruz burada.

Son gördüğüm toplu imzayı 1600 akademisyenin imzalamış. Görmediniz mi ?

Saygı ve selamlar

turkmaned
Memur
14 Ağustos 2019 16:55

Geçerli nedenler ile geçici görevlendirmeler yapılabiliyor. Nitekim sağlık durumu, eğitim durumu, vb. gibi nedenlerle geçici görevlendirme ile başka üniversitelerde sorun çözülene dek görev yapanlar var. Örneğin çocuğu hasta olduğu için, o hastalık da bulunduğu ilde yeterli koşullarla tedavi edilemeyeceği için imkan olan ilde görevlendirilen tanıdığım akademisenler var. Eş durumu, bu kapsama alınabilir. Ancak geçici süreyle... Yani o durum ortadan kalkana kadar. Siz özerk bir kurumda bir kadro alıp, başka bir üniversitede kalıcı olamazsınız. Bu durumun kötüye kullanılması gibi bir sorun oluşur. Örnek veriyorum:

Bir kişi ODTÜ veya Boğaziçi gibi ağır koşullarla akademisyen alımı yapan bir yere giremeyip, girdiği taşra üniversitesinden eş durumu ile oralara geçmeye çalışabilir. Bu durum, o yasanın suitimaine neden olur.

Bir diğer durum da şudur: Bir üniversiteye girdiniz diyelim. o üniversitenin kadro hakkını kullandınız. Daha sonra da başka üniversiteye eş durumu ile geçtiniz. Bu durumda o üniversite durup dururken kadro hakkından olacak.

Kısacası, ya başka üniversitedeki kadroya başvuracak, ya da görevlendirme gibi geçici çözümlere başvuracaksınız. Diğer durumlarda yapılacak değişiklikler, sistem içinde sorunlara ve suistimallere gebedir. Sizin dediğiniz gibi bir şeyin olması için tüm ssitem değişmeli. Bu da özerklikten gelen kazanılmış hakları kaybetmek anlamına gelir.

özbek10
Aday Memur
14 Ağustos 2019 22:38

Yorum ve değerlendirmeleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Tek tek cevaplayayım ve görüşlerimizi paylaşalım.

Öncelikle, görevlendirme ve tayini karıştırıyorsunuz gibi bir yorum yapmışsınız bu yanlış. Daha önce yazılanları okuyun lütfen. "Ya Kurumlar arası geçici görevlendirme" yönetmeliğine örneğin, eşi orduda çalışanlar için bir ek madde konulmalı ya da Yök kanununa Üniversitelerin özerklik hakları saklı kalmak koşuluyla, "giriş koşulları eşdeğer kurumlar arasında kadro geçişi" içerikli bir ek madde, ya da Yök ve Ordu gibi kurumlar arasında bir atama protokolü olsa aileler 15 yıl ayrı kalmak zorunda kalmayabilir diye fikirler öne sürdük.

Ek koşullar da koyularak sistemi bozmadan bu mümkün olabilir diye düşünüyorum. Takdir elbette yetkili kurumların.

turkmaned, 5 yıl önce

Siz eş durumu tayini ile görevlendirmeyi karıştırıyorsunuz sanırım. Görevlendirme olanağı zaten mevcuttur. Zorunlu durumlarda YÖK'e başvurarak, kadronuz eski üniversitede kalmak koşulu ile bir başka üniversiteye birkaç yıllığına görevlendirilebilirsiniz. Dolayısıyla kalıcı bir eş durumu tayini beklemeyin. Sistem buna izin vermez. Hukuken olanaksızdır.

Diğer yandan, üniversitelerin kadro alım koşulları birbirinden farklı olduğundan da bu durum olanaksız olur. Yani siz 80 YDS puanı isteyen İngilizce eğitim veren merkezdeki bir üniversiteye, hiçbir koşulu olmadan atandığınız bir taşra üniversitesinden geçemezsiniz.

özbek10
Aday Memur
14 Ağustos 2019 22:47

Ordu gibi kurumlar akademisyen ile uyumlu atama yapmıyor.Sıralı garnizonu ise uygunsa verir eşinin yanına. Yök ile aramızda atama protokolü yok diyor. Asker eşi, ancak Vali, kaymakam, hakim savcı ise bu eşlerin de kurumlarının atamayı kabul ettiği bir ile askeri atıyor.

Akademisyen statik, Ordu personeli sürekli rotasyon görüyor. Bu durumda aileler dağılıyor en özet şekilde durum bu.

Asker eşleri için sistemi bozmadan bir ek madde düzenlemesi olsa Üniversiteler yıkılmaz ve suistimal olacak kadar çok sayıda yer değişikliği durumu olmaz diye düşünüyorum.

Canı pahasına çalışan ailelerin dağılmaması için benim hukukçular ile istişare ederek sunabildiğim önerilerim bunlar...

turkmaned, 5 yıl önce

Ek olarak, kaç imzanın toplandığı fark etmez. Sorun hukukidir. İmza toplandı diye değişiklik olacak anlamına gelmiyor. Sizin sorununuz vardır, doğrudur. Ancak bunun çözümü bu değil. Yani ya görevlendirmeyle geçici çözümler bulunabilir ya da eşlerden biri daha esnek bir kuruma geçmeyi düşünebilir. Ordu olsun, bakanlıklar olsun, akademisyen yer değiştiremediği için eş durumu tayini yapabiliyor. O kurumlar bu tayini yapmalıdır. Ancak akademisyenin böyle bir durumu yok. Eşlerden her ikisinin de akademisyen olması dışında çözüm, diğer eşte tayin ile aranmalı. Sistem böyle ve danıştığınız hukukçular ne derse desin, özerklik bunu gerektiriyor.

özbek10
Aday Memur
14 Ağustos 2019 22:50

Düşündüğünüz suistimal ve sistem aksamaları olmaması için ek koşullar ile "eş değer kurumlar arası aile birliği gerekli rotasyon imkanı" kapsamlı bir düzenleme olmasını temenni ediyorum. Çok değerli görüşleriniz için de şükranlarımı sunuyorum.

Saygı ve selamlar

turkmaned, 5 yıl önce

Geçerli nedenler ile geçici görevlendirmeler yapılabiliyor. Nitekim sağlık durumu, eğitim durumu, vb. gibi nedenlerle geçici görevlendirme ile başka üniversitelerde sorun çözülene dek görev yapanlar var. Örneğin çocuğu hasta olduğu için, o hastalık da bulunduğu ilde yeterli koşullarla tedavi edilemeyeceği için imkan olan ilde görevlendirilen tanıdığım akademisenler var. Eş durumu, bu kapsama alınabilir. Ancak geçici süreyle... Yani o durum ortadan kalkana kadar. Siz özerk bir kurumda bir kadro alıp, başka bir üniversitede kalıcı olamazsınız. Bu durumun kötüye kullanılması gibi bir sorun oluşur. Örnek veriyorum:

Bir kişi ODTÜ veya Boğaziçi gibi ağır koşullarla akademisyen alımı yapan bir yere giremeyip, girdiği taşra üniversitesinden eş durumu ile oralara geçmeye çalışabilir. Bu durum, o yasanın suitimaine neden olur.

Bir diğer durum da şudur: Bir üniversiteye girdiniz diyelim. o üniversitenin kadro hakkını kullandınız. Daha sonra da başka üniversiteye eş durumu ile geçtiniz. Bu durumda o üniversite durup dururken kadro hakkından olacak.

Kısacası, ya başka üniversitedeki kadroya başvuracak, ya da görevlendirme gibi geçici çözümlere başvuracaksınız. Diğer durumlarda yapılacak değişiklikler, sistem içinde sorunlara ve suistimallere gebedir. Sizin dediğiniz gibi bir şeyin olması için tüm ssitem değişmeli. Bu da özerklikten gelen kazanılmış hakları kaybetmek anlamına gelir.

Kaedekaede
Kapalı
14 Ağustos 2019 23:06

kötü niyetli insanlar olacaktır ama bu durum mevcut diye 2-3 senedir ayrı eşlerin de hiçbir haktan faydalanamaması acımasızlık. çözüm istenirse çok:

-iki tarafında doktora mezunu olması beklenir. görev yapılan üniversiteye denk yeni kurulan bir üniversiteye ihtiyaç dahilinde gönderilebilir eşler. becayiş ile olabilir bu.

- 5-6 sene doğuda görev yapan eşlerden biri eşinin yakın olduğu bir ile 40b ile görevlendirilebilir. ancak şunu atlıyorsunuz: neredeyse hiçbir doğudaki üniversite rektörü sizi bırakmayacaktır. çok örneğini gördüm. ihtiyacımız var derler ama sana ne kadronu verirler ne görevlendirme haklarını kullanabilirsin.

genellikle üniversitelerde anlayış şu: puana bakılmaksızın kadro kendi elemanımıza açılır, dekanın, rektör yardımcısının akademik geçmişi olmayan akrabasına kadro açılır anlayışı mevcut.

-burada derdini yazanlar zaten torpili olmayan hak isteyen 2-3 yıldan fazladır evli olan insanlar. yoksa kimse gelip de burada usülsüz şeyler beklemez. işini yapan bir şekilde yapar.

bunları doktorasını 18 ay önce bitirmiş, doçentliğini almak üzere olan biri olarak yazıyorum. beklediğim kadro dekanımızın sevgili eşine açıldı. kardeşi de aynı bölümde aile üniversitesi kavramına kızıyorsanız önce bunlara sesinizi çıkartmalısınız. ben 7-8 yıl önce eşimle akademisyen olmuş biri olarak yazıyorum bunları. memuriyet geçmişi olmayan eşimi iyi bir yere yamamaya çalışan, daha iyi bir yere geçmeye çalışan biri olarak değil. daha da anlatayım isterseniz. üniversitem 2 ayrı uzak ilde düğünüm olmasına rağmen balayı iznimi (mazeret) kabul etmeyen ve kınadan 1 gün önce yola çıktığı için hakkımda soruşturma açan adil bir üniversite. biz kötü niyetliyiz tabi tüm sülalesini kendi! üniversitesine dolduran tepeden inme rektörler melek.

torpilsizbirdünya
Aday Memur
14 Ağustos 2019 23:19

Türkiye gerçeklerinden bihaber olduğunuz çok belli. Eş durumu için yardım bekleyen insanlara afaki yorumlar yapıyorsunuz ancak minimum puanlarla taşradaki bir üniversiteye torpille yerleşip doktorayı bitirdikten sonra yine minimum hatta olmayan yayınlarla torpilini bulup batıdaki büyük üniversitelere kapak atanlar esas sorunu teşkil ediyor.

turkmaned, 5 yıl önce

özbek10
Aday Memur
15 Ağustos 2019 00:44

Keskin bir dille, sistem müsade etmez, suistimal edilir, öyle şey olmaz, sorununuz varmış o zaman esnek kuruma geçiverin diyerek 'eş durumu' temalı bütün başlıklara itinayla ailevi yani hayati mağduriyetlerini paylaşan ve çözüm bulunsun diye sesini duyurmaya çalışan hocalara azarlar üslupla yaklaşma durumunu şaşkınlıkla okudum.

Eş durumu gerekçeli rotasyonun gerekliliğinin mutlaka farkedileceğini ve istenirse uygun bir düzenlemeyle bu mağduriyetin çok kolaylıkla giderilebileceğini içtenlikle temenni ediyorum.

özbek10
Aday Memur
17 Ağustos 2019 16:13

Akademisyenlerin aile birliği problemlerinin gündeme gelmesi gerekiyor. Akademisyen-Akademisyen evliliğinde, Akademisyen-Asker evliliklerinde çoğunlukla, Anayasa'da geçmekte olan aile birliği ne yazık ki uygulanamıyor.

Böyle bir sorun yokmuş gibi devam edilmemesini, bunun göz ardı edilmemesini bekliyor ve konuyu takip etmeyi asla bırakmıyorum.

Akademisyen-Asker evliliklerindeki sorunu çözmek adına; iki kurum Yök ve Tsk arasında bir atama protokolü olması durumunda, askeri akademisyene göre atayabilirler. Şuanda bunu yapmıyorlar. Askerin bir sıralı garnizon zorunluluğu var. Anlaşması olduğu kurumlar ile istişare ediyor, protokolü yoksa, o kurumla eş birleştirme yapamıyorum diyor. Yer değişikliği gerektiğinde bu protokole dayandırarak Kurumlar arası geçici görevlendirme kolaylaştırılabilir akademisyen için. Böylece bir rotasyon kolaylığı olabilir.

Dilerim bu konu Yök kurul üyesi hocalarımızın dikkatinden kaçmaz. Çabalarımız ve dualarımız bunun için.

turkmaned
Memur
28 Ağustos 2019 00:46

Yanlıştan örnek olmaz. Çıkıp da abuk subuk adamların, torpille yaptığı saçmalıkları örnek göstermeyin. Onlar zaten akademisyenliğin yüz karası. Onlara doğru diyen yok. Sorununuz varsa bunun içim izma toplamak vs. çözüm getirmez. Bu ülkede çözüm getiren şey bu olmadı hiçbir zaman. Çözüm açıktır: Dava açarsınız, mahkemeyi kazanırsınız, atamanız yapılır. Yoksa siyaset olsun, bürokrasi olsun, kendi sorunu olmayan hiçbir işe el atmaz. Onlar zaten yasal olmayan yollardan hallediyor o işi. Onların derdi değil. Üniversitelerin özerkliğine müdahale etmek için bahane yaratmayın birilerine. Onu diyorum. Varsa sorununuz, açın davanızı kazanın. Emsal olsun. Diğer türlü, birilerine bahane verirsiniz, başka da hiçbir işe yaramaz. Adamlar zaten üniversiteleri nasıl babamızın çiftliği yaparız, nasıl akademisyenlerin sesini keser, onalrı kukla yaparız diye bahane arıyor.

özbek10
Aday Memur
29 Ağustos 2019 15:54

Katılmıyorum.

Bence dünyada hiç bir kurum mükemmel değil ve biliyoruz ki her iş manuel ilerliyor. Dile getirilmeyen bir sorun çözülemez ki ..

Örnek: Bir dönem bir bölümden hem önlisans hem lisans vardı ve mezunlarının iş bulma imkanları aynıydı. Bunu ÜAK toplantısında gündem yaptı bir rektör ve çözdü. Çünkü bir bölüme dair bu durum bilinmiyordu, dikkat çekmemişti.

Asker eşi akademisyenlere kurumlar arası geçici görevlendirme kolaylığı gelmesini ya da yök kanununa eklenen bir madde ile eş durumu rotasyon imkanı verilmesini, bu konuda ailelerin gerçekten çok mağdur olduğunu samimiyetle tekrar hatırlatıyorum.

Hepimiz alanlarımızı geliştirmek için akademisyen olduk, kurumlarımıza güvenimiz tam ve samimiyetle mevcut sıkıntıyı dile getirmek gerekçesini sunmak çözüm kapısını hayırlısı ile açacaktır.

Saygıyla

özbek10
Aday Memur
29 Ağustos 2019 16:03

Siz niye Üniversitelerin özerkliğine saldırıyormuşuz gibi konuşmaktasınız bunu açıklarmısınız ?

Kanunu, şartları bilmiyor mu burdaki doktorlar ?

Aile birliği sorunu var diyoruz. Kanun çıktığında ülke şartları üniversite sayısı ve dolayısıyla akademisyen sayısı farklıydı. Güncelleme gerekiyor diyoruz.

Ailem dağılıyor diyor insanlar. Hayretle okuyorum.

turkmaned, 5 yıl önce

Yanlıştan örnek olmaz. Çıkıp da abuk subuk adamların, torpille yaptığı saçmalıkları örnek göstermeyin. Onlar zaten akademisyenliğin yüz karası. Onlara doğru diyen yok. Sorununuz varsa bunun içim izma toplamak vs. çözüm getirmez. Bu ülkede çözüm getiren şey bu olmadı hiçbir zaman. Çözüm açıktır: Dava açarsınız, mahkemeyi kazanırsınız, atamanız yapılır. Yoksa siyaset olsun, bürokrasi olsun, kendi sorunu olmayan hiçbir işe el atmaz. Onlar zaten yasal olmayan yollardan hallediyor o işi. Onların derdi değil. Üniversitelerin özerkliğine müdahale etmek için bahane yaratmayın birilerine. Onu diyorum. Varsa sorununuz, açın davanızı kazanın. Emsal olsun. Diğer türlü, birilerine bahane verirsiniz, başka da hiçbir işe yaramaz. Adamlar zaten üniversiteleri nasıl babamızın çiftliği yaparız, nasıl akademisyenlerin sesini keser, onalrı kukla yaparız diye bahane arıyor.

jlock
Memur
29 Ağustos 2019 16:22

Türkmaned'i aile birlikteliğine verdiği destekten dolayi kutluyorum. Benzer durumlarla karsilasirsa kendisine de ayni şekilde destek olacak arkadaşları bulmasını cenabı haktan niyaz ediyorum.

özbek10
Aday Memur
02 Eylül 2019 23:47

Bilhassa asker eşlerine kurumlar arası rotasyon imkanı verilmelidir değerli hocalarım.

Dilerim çözülür bu durum.

hastelloy
Aday Memur
09 Eylül 2019 00:00

Hocam merhaba. bizim hikayemiz de benzer. ben çorum, eşim balıkesir de görevliyiz (12 saatlik mesafe). 5 yıllık evlilik ve babasından ayrı büyümek zorunda kalan 2 yaşında bir çocuk.

ögeder in yardım etmesi gerek.

change org kampanyası hedefe ulaşamadı.

sosyal medyada bunu nasıl duyursak?

özbek10, 5 yıl önce

Akademisyenlerin eş durumu tayini olmamasından kaynaklı sadece kendi çevremden bildiğim ailevi sorunları paylaşmak istiyorum.

Eşim Hakkaride zorunlu doğu hizmetini yapıyor, görev belgemi de dilekçeye ekledi kurumuna verdi. Yanıma tayin istedi vermediler. Çünkü neye uyduracağını bulamadılar. Yök kanununda eş durumu yok. Eşim asker onların kurumuyla yök arasında protokol yok. Eşimi bana 5 saat uzaklıktaki ile atadılar. Sıralı Garnizona gidecek diyor Milli Savunma Bakanlığı. 1 yıllık evliyiz. Bu şekilde daha önce pek çok asker eşi akademisyen ya işini bıraktı ya eşinden ayrıldı. Oysa hiç lüzum yok benim bölümüm Şırnakta Iğdırda bile var artık ve ben aile birliğim için seve seve giderim.

Kayseride asker olan eşiyle 3 yıl ayrı kalan Akdeniz Üniversitesi personeli arkadaşım bu durumu çözemedi ayrıldılar.

Kastamonuda doçent çok başarılı bir hocamız, eşi Ankarada bir türlü tayin işi çözülmedi 2 yaşında bebekleri var hiç bir araya gelemediler.

Eskişehirde ve Denizli de ayrı yerlerde çalışmakta olan aksdemisyen arkadaşlarım gel git yapmaktan aile birlikleri huzurları bozuldu. AYRILDILAR.

KOnyada eşi pilot bir akademisyen arkadaşım, 2 yıllık ayrılık sonrası garnizon sırası uyduğu için bir araya gelebildiler. Ama süre bitiminde ne yapacaklarını bilmiyorlar. ikisinden biri istifa edecek.

İzmirde akademisyen olan arkadaşımın eşi denizlide Belediyede. Yeni evliler ve hiç bir araya gelemediler.

Balıkesirde bir hocamızın eşi asker. Eş durumu tayini olmadığı için, 6 7 yıl kadar çeşitli kurumlarda memurluk yaparak eşiyle il değiştirebilmiş.Bu şekilde bir dilekçeyle herhangi bir düz memurluğa geçilebiliyor. Maaşı 4 te 1 düşüyor bu durumda. Başka çare bulamamış bu şekilde aile bütünlüğünü korumuş çoluğu çocuğu için. Akademik kariyer emekler lisansüstü eğitim çöpe gidiyor yani.En sonunda istifa ettiğini söyledi.

Lütfen bu konuyu takip edin artık sesimizi duyun Değerli YÖK, TBMM'NDE GÖREVLİ DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ. Bunlar akademisyenlerin eş durumu olmadığı için yaşadığı travmalar.

Saygılarımı sunuyorum

jlock
Memur
11 Eylül 2019 13:09

Kadromuz geçsin, bize yeni kadro açın demiyoruz bu mağduriyetin giderilmesi adina uzun süreli görevlendirmeler yapilabilir.

hastelloy
Aday Memur
12 Eylül 2019 15:35

kesinlikle ben de aynı fikirdeyim. bikaç öğretim üyesinin bunu yaptığına şahidim.

ancak arş gör lilerine aynı hak tanınmıyor ne yazık ki.

jlock, 5 yıl önce
Kadromuz geçsin, bize yeni kadro açın demiyoruz bu mağduriyetin giderilmesi adina uzun süreli görevlendirmeler yapilabilir.
Toplam 104 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi