Editörler : Lanet

23 Nisan 2012 15:20

Uzay.

Her uzaya baktığımda, aklımını kısıtlı olduğunu söyler sonsuz uzay labirentleri.

Fikirleri anlamsız ve gülünç bulurum, şu anda her he yapıyorsam o eylemi de.

son derece basit olduğumu düşünürüm, büyük uzay labiretinde.

çok fazla mı anlam yüklüyoruz, Uzayın bir köşesinde nokta bile olamayacak hayatlarımıza ?.

Einstein Uzayın da bir sonu olduğunu söylerdi.

lakin, Einsteine bir cevap vermek düşer, haddimize olmayarak.

Uzayın sonu varsa;

SONUN ÖTEKİ TARAFINDA NE VAR ?

Enter S1NATRA
Yasaklı
27 Nisan 2012 21:52

Google Earth tan baktığında dünyaya, ve kendinin oralarda bir yerde olduğunu gördüğünde tebessüm ettin mi hiç ? varlığının basit bir organizma olduğu için.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
28 Nisan 2012 21:59

Uzaydan bakıldığında soluk mavi bir nokta dünyamız;bu noktadan daha da küçük olan insanoğlu içinde ise daha başka dünyalar...

Enter S1NATRA
Yasaklı
29 Nisan 2012 14:25

daha başka küçük dünyalar.

kesinlikle..

Küre şeklinde Dünya içinde 7 milyar Küçük Çıkar Dünyaları var diyebilir miyiz ?

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
30 Nisan 2012 17:41

-Evren bizim zindanımızdır. Ona hâkim olduğumuzu söyleriz. Aslında sadece onun kayıtsızlığından yararlanırız. Biz bir şeyin içinde bir şey değiliz. Bir şeyin içinde bir hiçiz. Bizi çevreleyen şeyle de hiç bir ilişkimiz yok. Dünya da ay gibi yaşamaya elverişli değil. Yeryüzü gerçek evimizmiş gibi kendimizi kandırıyoruz. Çünkü gidecek yerimiz yok. Yeryüzü ancak kahramanlara ya da delilere uygun bir yer. Belkide çıkış yolu geriye dönmek. Yeniden enerjiye dönüşmek.

Derviş filminden...

*rengarenk*
Kapalı
17 Mayıs 2012 22:54

Gökyüzüne bakıp büyülenmemek elde değilken ve baktığımız sadece görebildiklerimizle sınırlıyken; sonsuz sınırsız "uzay"ı düşünüp hayran olmamak mümkün değil...

"Uzay" bahsi her geçtiğinde hem ben hem çocuklar bu konuyla ilgili birşeyler bileni,duyanı,anlatanı pür dikkat dinliyoruz.

Uzayın sınırsızlığı aklın sınırlarını zorluyor...

Enter-SİNATRA
Yasaklı
20 Mayıs 2012 19:48

Uzay..

İnsanı delirtecek cinsten ???

Nasıl Oluyor ?

Sonsuzluk nedir ? tarifi nedir ? ne işe yarar ?

Sonu varsa, Sonun öte tarafında ne var ?

Sonun öte tarafında bir duvar varsa, o duvarın arkasında ne var ?.

Uzay..

Nesin sen ????

peacelion
Aday Memur
20 Mayıs 2012 22:25

Sonsuzluk hep yanlış anlaşıla gelmiştir. Nasıl bir sonsuz? İlginçtir ama bunların da çeşitleri vardır;matematikten örnek vererek kavramın daha iyi anlaşılmasını sağlayacağım:

1,2,3,4,... sonsuz kümesine izomorf kümelere(bire bir örten bir eşleme ile oluşturulmuş gücü eşit kümeler) sayılabilir sonsuz kümeler diyoruz.örnek olarak çift sayılar kümesi,tam sayılar kümesi sayılabilirdir. (countable).Rasyonel sayılar kümesi bile sayılablirdir:) fakat Reel sayılar kümesi sayılamazdır.ve R'nin herhangi bir açık aralığı R'ye izomorftur ve sayılamazdır; başka bir deyişle sayılabilir sayıda sayılabilir sonsuz kümelerin birleşiminden bile daha güçlüdür.(1,2,3... sayılabilir sonsuz sayıda odası olan bir otele sayılabilir sonsuz otobüste ve her otobüste sayılabilir sonsuz yolcu bulunduğunu farzedersek bu otele her müşteriyi hiçbir müşteri açıkta kalmayacak şekilde yerleştirebiliriz.)Demek ki R çok daha güçlüdür ve bunun sonsuzluğu continium olarak ifade edilir.Bu mantığı sürdürerek daha güçlü sonsuz kümeler elde edilir R nin alt kümelerinin kümesi gibi.En güçlü küme yoktur hep daha güçlüsünü bulabiliriz.

Uzayın evrenin sonsuzluğu çok daha basit ve algılanabilirdir.R nin bir alt kümesi olan (o,1) açık aralığı gibi sınırlı sonsuzdur.şişen bir balon düşünün sınırları belli ama ışık hızıyla genişleyen.bize göre hep ulaşılmazdır çünkü c+c/2=c dir.burada c ışık hızı yani ışık hızı henüz geçilemiyor(Cern deneyi Einstein'ın bu teorisine netlik kazandıracaktır) bir nevi sonsuz gibi algılanabilir .

SONUÇ OLARAK UZAY SINIRLI SONSUZDUR.

20 Mayıs 2012 23:07

Sayın Matematik Öğretmeni peacelion!

Açıklayıcı bilginiz için teşekkür ederim öncelikle.

Uzun açıklamanızı okudum, hepsini tam olarak anlamadığımı sanıyorum, anladığım kısımları; Einstein'ın bu konuyu en iyi bildiği, onun bilgisinin de Cern tarafından doğrulanacağı veya tersyüz edileceği... Bu konuyu zaman biraz daha netleştirecek.

Ama asıl sormak istediğim;

"evrenin sınırlı sonsuz olması" !

Sonsuz ama sınırlı - sınırlı ama sonsuz! bu bir çelişki değil midir? sınırdan kasıt iki aralık ise, başlangıç ve son diyelim mesela buna. Eee son'un da devamı varsa, bu nasıl sınır oluyor? ve devamı olan bişeye nasıl sınır çizilebiliyor?

Tam olarak toparlayamadım biliyorum, çoğunu yazarken düşündüm. Eskiden çok kafa yoruyordum bu konulara, sonra aklım almaz, merakım aldırmaz oldu. Ben de sağlığımı düşünerek, düşünmez oldum :)

ama şimdi burda yine karşıma çıktı...

Evren deyince, ; Biz aslında yoğuzzz...

Enter-SİNATRA
Yasaklı
21 Mayıs 2012 21:11

Sonuç olarak sınırlı Sonsuz.... demişsiniz..

Sonsuzluğun bir sınırı olması mümkün değil...Sınırdan ne kastediyorsunuz gerçi bunu bilsek..

Misal bir noktadan sonra X çizgisi bitip, y çizgisi başlıyor..

iyi de Y çizgisi bittiğinde ne başlayacak ????.+++++++ lardan sonra ne olacak ??

tikos
Yasaklı
22 Mayıs 2012 00:11

anştayna nie kafayı taktınki be çocuk ha bide nie uzaya bakarsınki ekmek bulamayan açlara bak için rahat eder belki

Enter-SİNATRA
Yasaklı
22 Mayıs 2012 23:53

bazı şartlar dışında, fakirliğin kader olduğunu inanmıyorum..

çok fakir insanlar tanıdım, 17 sinde antalyalara gidip 15 saat çalışytığını, 10 senede açık da olsa üniversite bitirdiğini, şimdi bir otelde güzel maaşla çalıştığını, şahin araba aldığını,..

bu insan da fakirdi..

zorluk çekti... 5 6 sene neler çekti..

şimdi git bak..

şakır şakır ingilizce konuşuyor..

seIamx
Kapalı
23 Mayıs 2012 22:34

Sonsuzluk

Enter SİNATRA2
Yasaklı
28 Mayıs 2012 19:49

Uzay

nesin sen, bir akıl kurdu mu ?

tarihcilik
Şube Müdürü
28 Ocak 2014 01:30

Sonsuzluk; doğada mavinin kaç değişik tonu vardır acaba? İsimleri kadar mı yoksa daha mı fazla?

Lancelansen
Yasaklı
13 Nisan 2014 23:54

etmiyoruz hala.

neden neden ?

Enter S1NATRA, 12 yıl önce

Google Earth tan baktığında dünyaya, ve kendinin oralarda bir yerde olduğunu gördüğünde tebessüm ettin mi hiç ? varlığının basit bir organizma olduğu için.

Martı İkaros
Şube Müdürü
15 Nisan 2014 19:03

Boşluk kadar dopdoluca karanlık bir çekim.

Martı İkaros
Şube Müdürü
24 Nisan 2014 22:25

Karadeliğin cazip daveti.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi