Editörler : Lanet
05 Kasım 2009 16:47

Öğretmenler günü konuşması ( yeni öğretmen)

arkadaşlar elinizde varsa lütfen yollayın

kaybedenler800
Kapalı
08 Kasım 2009 20:21

googul amcaya sor yüzlerce vardır

inglzcee
Aday Memur
10 Kasım 2009 21:34

google da o kdar az var ki...hatta yok sayılır.bana da lazım :(

inglzcee
Aday Memur
10 Kasım 2009 23:25

24 Kasım 2006 Öğretmenler Günü Kutlama Töreni Konuşması

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, Öğretmenliği kendilerinden öğrenmekle şeref duyduğum saygı değer öğretmen büyüklerim, canımdan aziz bildiğim sevgili öğrenciler, kıymetli basın mensupları, değerli misafirler?

Bugün bu kutlu günde benim gibi mesleğinin henüz ilk yıllarında, heyecanları yüzlerinden okunan bir grup genç meslektaşım adına bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Böyle güzide bir topluluğun karşısına çıkmanın beni heyecanlandırdığını da sizlerle paylaşmak isterim.

Değerli Misafirler,

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir. Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı beraberinde yeni bir öğretmen modelini de getirmektedir.

Yeni öğretmen modelinde öğretmen öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir.

Yeni öğretmen modelinde öğretmen mesai kavramının dar kalıplarını kırmak zorundadır. Öğrencilerinde geliştirmek istediği kişilik özelliklerini kendi davranışlarında göstermesi gerektiğini bilmeli, kendi yaşamadığı şeyleri öğrencilerine anlatırken utanacak kadar civanmert bir kişilik sahibi olmalıdır.

Yeni öğretmen modelinde öğretmen her zaman sorunun değil çözümün bir parçasıdır. Olmazların, yokların, imkânsızlıkların içerisinde dahi Mustafa Kemaller, Fatihler, Mimar Sinanlar yetiştirmeyi kendisine vazgeçilmez bir hedef olarak görmelidir.

Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Yüzyıllardan beri süregelen yanlışlıklar karşısında bile onun gibi dimdik durabilmenin hikâyesidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil top yekün bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir.

Öğretmenlik mesleği, insanda bir cevher olarak saklı bulunan ve kamunun "vicdan" diye adlandırdığı insanlık hüviyetinin bolca kullanıldığı bir alandır. Maddenin nesneleşme sürecinde çekilen zahmetlerin ve bu zahmetler esnasında dökülen kutsal alın terinin lezzetini tatmış kişilerin mesleğidir öğretmenlik. Ve tarihsel süreçte hikayesini bulduğumuz "insan gibi insan olabilme" kavgasının arenasıdır bu meslek. Tüm öğretilerin ve dinlerin tek bir ağızdan övdüğü öğretmenlik mesleğinin değerini, öncü insanlar da kabul etmişlerdir.

Değerli Misafirler,

Buna yürekten inanıyorum ki, bugün ben ve arkadaşlarım öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz.

Bu duygularla hepinizin öğretmenler gününü kutluyor, saygılar sunuyorum?

grimor...
Şef
19 Kasım 2009 18:26

bana da lazım arkadaslar:( elinde baska metin olan var mı??

troublemaker
Memur
22 Kasım 2009 21:39

yaaw bu metın ne kadar uzunn:((((

uçabilen kız
Şube Müdürü
23 Kasım 2011 19:31

inglizcee hocam metin süper bayıldım yarın kullanıcam sağol

Ya-Seydi
Yasaklı
30 Aralık 2011 20:45

eyw