Editörler : E.Kayı Han
11 Ocak 2010 00:17

Aleviler Neden Camiye Gitmez Ya Da Neden Gitmemelidir?

Diyanet İşleri Başkanlığı?nın üst düzey bir görevlisinin on yıllar önce ? Alevilik artık sönmüştür. ? açıklamasına karşın Aleviler varlıklarını daha da görünür hale getirme yolunda ilerlemektedirler. Bu ilerleyişe tüm demokrat, çağdaş, laiklik yanlısı, cumhuriyetçi aydınlar destek olmak zorundadırlar. Zira bu zaruret aydın bir insan olmanın gereğidir.

?Aleviler Müslüman iseler camiye gelsinler ? şeklindeki söylem, Alevi kamuoyunda olduğu kadar tüm aydınlar nezdinde de karşılığını bulmalıdır.

Denilmelidir ki, camiler Sünni yurttaşlar içindir. Alevilerin ibadethanesi cem evleridir. Kendisine ibadethane olarak camiyi görenler Alevi inancı ile bağını koparmış olanlardır.

Denilmelidir ki, Sünni inancın ibadet biçimi olan namaz, Alevilikte olmadığı için camiler Alevilerin ibadet yeri olamaz.

Denilmelidir ki, camilerde ibadet dili Arapça?dır. Oysa Alevi inancında ibadet dili Türkçe?dir. Deyişler, nefesler, gülbenkler Türkçe?dir. İşte bu nedenle de camiler Alevilerin ibadethanesi olamaz.

Denilmelidir ki, Alevi ibadeti olan semahın ve ibadet sırasında icra edilen müziğin camilerde yer bulması imkansız olduğu için camiler Alevilerin ibadethanesi olamaz.

Denilmelidir ki, Alevi ibadetinde cemal cemale secde vardır. Oysa camilerde duvara karşı secde edilmektedir. Secdedeki kıble bile farklı olduğu için camiler Alevilerin ibadethanesi olamaz.

Denilmelidir ki, camilerde yapılan ibadeti Alevi olmayan imamlar yönetmektedir. Oysa Aleviler, sadece Alevi inanç önderleri tarafından yönetilen ibadetlere iştirak edebilirler. Sünni imamların yöneticiliğindeki ibadetlerde Alevilerin yer alması Alevilikten kopuş demektir. İşte bu nedenle de camiler Alevilerin ibadethanesi olamaz.

Cem evleri, Alevi hareketinin en bilinen ve en etkin simgesidir. Bu simge mekanlar, Aleviliğin direnç merkezleridir. Alevi hareketi cem evleri üzerinden sürecektir. Özellikle kent koşullarında asimilasyona karşı Aleviler için birer sığınak olan cem evlerinin sayısı çoğalmalıdır. Cem evlerinin yasal bir statüye kavuşturulması mücadelesi temel hedef olmalıdır. Aynı zamanda cem evlerini işlevsel olarak camileştirmeye çalışanlara karşı da uyanık olunmalıdır. İmamlaşan sözde dedelere geçit verilmemelidir. Cem evlerine ve cem ibadetine Arapça sözler, Arapça ayetler sokulmamalıdır. Tüm ibadet dili yüzyıllardır olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türkçe olmalıdır. Alevilerin cenazeleri kesinlikle cem evlerinden kaldırılmalıdır. Cenaze törenlerini Alevi inanç önderleri Alevi inancına uygun bir biçimde Türkçe dua okuyarak ve Türkçe tekbir alarak icra etmelidir.

11 Ocak 2010 00:27

ben aleviyim ama camiye de giderim neden gitmeyecekmisim, tamam pratikte gitmiyorum ama aleviyim diye degil, tembellik ve gevseklikten dolayi...

:-)

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 00:36

kaldır kaba etini de git o zaman camiye bireder:))))

bihder_09
Aday Memur
11 Ocak 2010 01:07

nedir bu alevi sünni ayrımı yaa!keşke bu hale gelinmeseydi...

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 01:33

üzülecek bir şey yok bihder herkes inancını özgür bir şekilde yaşarsa sorun falan kalmaz

bihder_09
Aday Memur
11 Ocak 2010 01:38

üzülüyorum çünkü bu ayrımlar yüzünden her konudada ayrılıklar oluyo malesef bu hayatta...

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 09:37

merhaba esonto can

ya kusura bakma ancak sen aleviliği İslamın dışında gördüğün için böyle zorlama ayrımlar yapmak istiyorsun, tabi böyle görüyorsan inancın gereği öyle yaşayacaksın, ancak senden ricam bizler adınada genele hitap eder şekilde konuşma lütfen tamammı kardeş, istediğim kötü bir şey değil senden

yani demek istediğim sen açıkça; "ben aleviliği İslam dışında anlıyor ve ona göre yaşayanlardanım, benm gibi düşünen kişilere inancımı anlatıyorum" desen çok daha faydalı olur.

Tabi sana akıl veriyormuş gibi olmak istemem ancak.

Şunu bil ki bu ülkede alevilrin büyük bir çoğunluğu sorsan İslam dinine mensubum der. Buna göre bende İslamı seçtiğim için doğaldır ki, İslamı, Kuranı yorumlayıp inanç ve emirlerine uyacağım, ben cemevine de girer orda ne yapılması gerekiyorsa yaparım kültürümüze sahip çıkarım, mescite de gider ibadet ederim, ancak çoğu kez kendi evimde tek yaparım, bu kimseyi ilgilendirmez. salat tek bir zümreye indirilmemiştir, sadece bir zümre sahiplensin denmemiştir, yanlışmıyım.

Anladığım kadarıyla sen müslümanım demiyorsun, kendini İslam dışında görüyorsun... iyi güzel sana inancından dolayı kötü davranacak değiliz, buna hakkımızda yok ancak senden ricam tüm aleviler hakkında alevilerin bütününü temsil ediyormuş gibi aleviliğin aslı budur şudur deyip yönlendirmeye kalkma kardeş,

sence bundan daha kibar nasıl uyarı yapılabilir, senden de aynı ölçekte kibarca bir cevap vermeni beklerim, sakın polemik konusu yapmayalım bunu ne olur, anlaştık mı cannn.

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 11:02

yani demek istediğim sen açıkça; "ben aleviliği İslam dışında anlıyor ve ona göre yaşayanlardanım, benm gibi düşünen kişilere inancımı anlatıyorum" desen çok daha faydalı olur.

.............................................................

tamam dostum ben de birçok yazımda bunu belirttim zaten ama her yazıda da bu benim fikrim tüm alevileri kapsamaz demem mi lazım anlayan anlıyor zaten sizin görüşleriniz ortada forumdakiler sizi de biliyor beni de ancak şu da bir gerçek kendini islam içinde gören aleviler de dahil alevilerin ezici bir çoğunluğu camiye gitmez ramazanda oruç tutmaz hacca gitmez ibadette kadın erkek ayrımı yapmaz ... vs vs saygılar

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 11:13

ee tabi dediğin doğru ancak sorduğunda unutmaki ,islamım derler, bazı kesimler farklı yorumlar İslamı bazıları hem cemevine gider hem zahiri ibadetleri yapar ancak kendi evelrinde yanlışmıyım

saygılar

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 11:28

hocam islamın şartlarını yerine getirmeyen ama alevi ibadetlerini yerine getiren kendilerini islamın özü gören canler şu anda aleviler içinde ezici çoğunluğu oluşturuyor bunu kabul ediyorum zaten söyledim de ama cemevlerinin yasallaşması zorunlu din dersinin ortadan kalkması alevilerin eğitim seviyesinin yükselmesi gibi durumlar gerçekleşince bu canlar yolun gerçek manasını kavrayacaklardır diye düşünüyorum ama şu an camiye giden ramazanda oruç tutan hacca giden bunun yanında kendisini alevi olarak niteleyen canlara saygı duymakla birlikte üzülerek şunu söylemeliyim onlar kendini şimdi alevi olarak görüyor olabilir ama malesef bu kişilerin çocukları torunları ilerde doğal olarak sünnileşcektir

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 13:35

güzel söylemişsiniz ancak ibadet eden alevilerin torunları ne yazikki sünnileşecektir demişsiniz

sünnilikten ne anladığınıza bağlı bu yorumunuz

yani sünnileşecek diye üzülmeniz, İslam dinine tam manasıyla bağlanmaları mı

yoksa İslamın sünni yorumuna takılıp klacaklardır mı demek istiyorsunuz

biliyorsunuz, İslam bir dindir, sünnilik onun yorumlanmış halidir

bizlerde ehli beytin ve torunlarının yolundan giderek onlar gibi dini anlayan alevileriz

onun dışında sizin sünnilikteki kastınız nedir açıklarmısınız yani korkunuz nedir, teşekkürler şimdiden

saygılar

11 Ocak 2010 13:53

esonto sen ve senin gibi alevi olduklarini iddia edenlerin en buyuk yanilgisi da bu iste...

siz sunnilik deyince namaz kilmak, oruc tutmak gibi seyleri algiliyorsunuz sadece, oysaki alevilik ve sunnilik konusu ibadetlerin otesinde bir konudur.

yani bir alevi namaz kilar ama bu onun sunnilestigini gostermez, ki ben alevi olmakla beraber muslumanlarin alevi ya da sunni olarak tanimlanmasina da karsiyim...

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 14:07

teşekkürler kardeş açıklamaların için,

saygılar

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 16:14

ne olacak peki sonunda zülfikar camiye gidecez ramazanda oruç tutacağız hacca gideceğiz bunun yanında senin dediğn gibi kültür adı altında cemevlerine gideceğiz eee sonuç ne olacak ne olacak bizim piryolu aleviliğimiz ortaya mutand bir topluluk çıkacak

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 16:23

"insanları iyi tanıyın. Her insanı kötü bilip, kötülemeyin, her insanı iyi bilip, övmeyin."

güzel kardeşim neden pir yolu kaybolsun, neden mutantlaşalım

Allaha inanmak, kurana uymak, peygamberimize ve ehli beytinin yoluna uymak bu kadar mı kötü ki direniyorsun, biz kötü bir şeye mi çağırıyoruz insanları yapma kendine bu kadar zulmetme, gel buluşalım konuşalım, birlikte ceme gidelim, uzun uzun konuşalım, ısınalım kaynaşalım bakalım senin dediğin gibi mutantlık olacakmı, neden korkuyorsun ki zaten böyle dini imanı birilerine bıraktığımız için başkaları kendilerini otorite kabul etmeye çalışmışlar, Allaha inanıyorsak müslümansak Allah ne demişse odur bizim için sen kabul etmiyorsan zorlayamayız tabi,

seni de seviyorum kardeşim inşaallah içindeki korkulardan kurtulursun.

Gönüllerini cilalanmış olanlar renkten, kokudan kurtulmuşlardır. Her nefeste kolayca bir güzellik görürler...

Onlar, ilmin kabuğundaki nakışı bırakmışlar, ayne-l yakin bayrağını açmışlardır.

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 16:25

Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ? Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 16:27

Mademki herşeyin canının canı allahtır. O halde canın canı ile düşmanlığa girmekten kork! O'nun emirlerine ittiba et..

11 Ocak 2010 16:28

esonto 33-58

"bizim piryolu aleviliğimiz" de ne demek.?

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 16:28

benim bir şeyden korktuğum yok hocam benim yolum belli aleviyim ben benim tek korkum aleviliğin yolundan saptırılması

11 Ocak 2010 16:30

esonto 33-58

aleviliğin yolundan saptırılması derken, aleviliğin yolu hangisii hangi kaynaktan besleniyor...?

zülfikar60
Genel Müdür
11 Ocak 2010 16:36

İyilik, hoşluk zamanında hepsi dosttur, eştir. Fakat dert ve gam zamanı Allah'tan başka kim sana dost?

Toplam 124 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi