Editörler : E.Kayı Han
«111213141516171819202122»

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
05 Mart 2015 10:38

Ben Kainatın mükemmel ve tek bir organizma olduğunu düşünüyorum.Aynı zamanda ezeli ve ebedi olduğunada inanıyorum. Big bangla ortaya çıkmış olabilir ama Bigbangı oluşturduğu ileri sürülen Fındık tanesi kadar cisimmi nedir? bilemiyoruz Bu nasıl ortaya çıktı? Siz bir Teist olarak Tanrı yaptı dersiniz.Ben onunda bir önceki kainata ait olduğunu düşünüyorum.Bir önceki kainat gelişimini yaptı ve ondan sonrada kendini tekrar yeniledi.Evrim kainatın bir vasıtası olabilir.Vasıtasıysa şayet o zaman Evrimde tesadüfilikte olamaz.Diğer taraftan İlahi kitaplar İnsanın dışında bir güç tarafından yazılamazlar.Çünkü İnsan bu kainatın özü vede gelişen beynidir.İnsan bilim sayesinde Kainatı keşfeder.Diğer bir deyişle Kainat insan vasıtasıyla kendini tanır.O zaman bu kitapları yazan İnsanlar Daha önceki kainatta var olsalar dahi bu kainatın ve Dünyanın vede kendilerinin nasıl oluştuklarınıda bilebilmeleri imkansızdır.Onlar sadece Teşbihi anlatımlarla kendi bilinçlerinin oluşumunu anlatmışlardır.Ki bu düşüncemde yalnızda kalmıyorum.en başta Yunusun :

Şu adem dedikleri el ayakla baş değil

Adem manaya denir suret ile kaş değil

Demekle Tevratta ,İncilde vede Kuranda bahsedilen Ademin ilk Beşer olmayıp Beşeri İnsan yapan cevher olduğunu onunda Mana olduğunu bize söylemiyormu?E o zaman İslamın kabul ettiği Ki Buna Hz Muhammedde dahildir. Bütün Peygamberlerde Adem soyundan gelmiyormu?Geliyor. O zaman bunların hepsi İnsanlar tarafından ortaya atılan Manevi gerçeklerin Remizlendirilmiş anlatımları olurlar.

Tabiki burada siz Yunusunda bulunduğu Vahdeti Vücutçu ekole katılmayabilirsiniz.Ama benim İnanç ve kanatim o yönde.

ibn abdülaziz, 9 yıl önce

aslında benim dediğime geliyorsun doğru sorular soruyorsun yanlış sonuç çıkarıyorsun. öncelikle bir konuda yanlış biliyorsun tekamül ile evrim aynı şey değil sadece bazen biribirinin yerine kullanılıyor. tekamül arapçada kamil kökünden geliyor ve kamil de olgunlaşma demektir. yani bir gelişimeyi gösterir. ikincisi evet evrim teadüfi olmaz diyorsun ve tesadüfi olsaydı gereyide dönük olurdu diyorsun ve insanları örnek vererek insanların dolayısıyla canlıların geliştiğini savunuyorsun. tabiki canlılar gelişiyor ve bu yüzden bende canlılardaki bu olumlu değişim yani gelişim evrim olmaz diyorum. çünkü ben bir bilinç görüyorum. çünkü evrimde bir bilinç yok..

blazetowin
Aday Memur
05 Mart 2015 10:40

ibn abdülaziz arkadaşım

internetten evrim savunuculuğu yapan insanların din alimlerini kullanarak islamda evrim var demesiyle sizin yazdığınızın arasında bi fark yok.ucuz kelime oyunlarıyla kendinizi ikna ettiğiniz cümlelere burda uzun uzadıya yazılar yazarak başkasının inanmasını beklemek güney korelilerin hala 2002 dünya kupasını kazandıklarını sanmaları kadar gerçek.ben sizden rica ettim önayak olmayın yanlış yorumlamalarla diye ama siz beni yanlış anladınız.

islamda kendine has bir olgu yoktur,öyle bir anlayışta yoktur,kesinleşmiş kurallar ve sorgulanması sıkıntı doğuracak olgular vardır.ki kesinlikle bunları sorgulamayınız ibrahim hakkılar gazaliler mevlanalar uyarıda bulunmuştur.

nette ibrahim hakkı ve evrim yazın bakında adamı nasıl darwinci yapmış herkes görün.bende diyorum ki ön ayak olmayın böyle adamları örnek göstererek.

ben uyarıda bulunayım dedim, tekamülde demeyinki bir yumuşatma olmasın dedim ama özür dilerim sizin gibi müctehidler varken bize laf düşmez

benim bir kitaptan alıntı yapmamala dehşete düştünüz ama kur'an dan alıntı yapıp yorumlarken gayet serinkanlısınız.

bu arada evrim hakkında hala bir yorum yapmış değilim kitap osmanlıca kelimelerle dolu bir kitap tam anlamıyla anlamadım ve de bir yorumum olmadı ama kitabın geneline bakarak bir yorum yaptığımı söylemek istedim.

gene söyleyim ben sadece sizi uyarmaya yönelik yazdım.evrimle alakalı düşüncelerim çok nettir ve iki kelimedir,evrim yoktur.

memur-savar
Memur
05 Mart 2015 13:17

baktılar baş edemiyorlar şimdi de kuranda evram var zaten demeye başladılar

sizin teoriniz ademle havva

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 15:51

ben bilimi sizin gibi forum sitelerinden öğrenmiyorum benim branşım fen. merak etmeyin biz üniversitede hocalarımızla astro fizk dersi olsun evrim biyolojisi olsun her konuda ilmi bir jargonla tartışıyorduk jargon konusunda içiniz rahat olsun tereciye tere satmayın. ne fizik ne kimya nede biyoloji bilim değildir birer disiplindir sizin yaptığınız bu disiplin alanlarındaki her çalışmayı ve teoriyi bilim gibi gösterip bilim üzerinden bu çalışmaları kutsamak.

bu yüzden ne big bangi ne nede bahsettiğiniz o diğer yasları inkar etmem gerktiği sizin fikrinizdir. ben bilime karşı değilim ben sonuçların arkasındaki sebebleri araştırım ve işte bilim benim bunları bulmam için vardır. bilim sadece benim büyük patlamanın nasıl olduğunu nasıl gerçekleştiğini öğrenmem için bir araçtır. ama ben büyük patlamanın niçin gerçekleştiğini bilinçli bir tasarıma bağlarım. aynı şekilde tekamülün nasıl gerçekleştiğini anlamam için bilim bir araçtır ama niçin gerçekleştiğini yaratıcı bize haber veriyor. kısacası bilimsel uğraşlar nasıl sorusunun cevabını veriri hiç bir zaman niçin sorusunn cevabını vermez. benim nasıl sorusuyla hiçbir problemim yok hatta çokta alakam var ama öncelikli alakam niçin sorusudur. eğer bilim niçin sorusuna cevap verebilseydi öncelikle şu sorulara cevap verebilirdi.

büyük patlama eğer gerçekleşmişse niçin 13. 8 milyar yıl önce gerçekleşmiştir sonrasında veya öncesinde değil. niçin tam o zaman da gerçekleşdi. zamanın ve mekanın olmadığı bir durumda ne değiştide böyle bir patlama birden meydana geldi. zaman yoksa mekan yoksa şartlarda yoktur sebelerde yoktur şartlar değişmiyorsa sebebler değişmiyorsa değişen ne olduda bu patlama 13.8 milyar yıl önce meydana geldi o senin dem vurduğun bilimsel jargon demez mi sebebler varsa sonuçlar oluşur. hadi bana bilim burdaki sebebleri bulsun. işte bulumaz. çünkü bu nasıla girmez niçine girer bu yüzden boşuna uğraşıyorlar tıpk abiyogenezde topu taca pardon uzaya attıkları gibi

sonuç olarak sizin ben nasıl sorusunu bilimle ararım teolji bana niçin sorusunun cevabını veriri. buikisi bir bütündür beraber düşünmezsen evreni anlayamazsın.

yazsma.yasagi-gecici, 9 yıl önce

@abdulaziz bu mantıkla tüm bilimi reddetmen gerekir..

mesela big bang'i reddetmelisin. big bang ispatlanırsa Tanrının yokluğu ispatlanır demelisin..

big bang den sonraki süreçleri reddetmelisin . doğa(evrenin) yasalarının oluşumunu falan reddetmelisin.. evrenin genişleme hızını da reddetmelisin.. evrende ki -şuan olmayaan- anti madde miktarını da reddetmelisin falan filan..

zira bu bilimsel bilgilerin teori kısmının hiç bir yerinde "tanrı" yoktur.

bilim adamları "evrenin var oluşunun ilk aşamalarındaki genişleme hızı daha farklı olsaydı biz olmazdık bu sebeple bu hızı tanrı ayarlamıştır" demezler.. "bu hız tesadüfidir, ilk enerjinin miktarına bağlıdır" derler.. bugün ki madde kendi var oluşunu anti maddenin davranışına borçludur ve bilim adamları bu davranışa "tesadüfi" derler..

var oluşumuzun başlayabilmesi için trilyon çeşit yasa evrende hassas ayarlar ismi altında hüküm sürmesi gerekir.. ve bilim adamları evrene dair bu yasaların oluşumuna da tesadüfi diyorlar..

yani senin evrim de anlayamadığın şey evrimin içeriği değil.. bilimin jargonu.

bilim bir şeyde teolojik çıkarımlar yapmaz. yapmamalı.. teolojik çıkarımları bizler yaparız.

varra008
Kapalı
05 Mart 2015 16:00

Fen öğretmeniyim ve sizinle aynı fikirdeyim ibn Abdülaziz kardeş.

ben bilimi sizin gibi forum sitelerinden öğrenmiyorum benim branşım fen. merak etmeyin biz üniversitede hocalarımızla astro fizk dersi olsun evrim biyolojisi olsun her konuda ilmi bir jargonla tartışıyorduk jargon konusunda içiniz rahat olsun tereciye tere satmayın. ne fizik ne kimya nede biyoloji bilim değildir birer disiplindir sizin yaptığınız bu disiplin alanlarındaki her çalışmayı ve teoriyi bilim gibi gösterip bilim üzerinden bu çalışmaları kutsamak.

bu yüzden ne big bangi ne nede bahsettiğiniz o diğer yasları inkar etmem gerktiği sizin fikrinizdir. ben bilime karşı değilim ben sonuçların arkasındaki sebebleri araştırım ve işte bilim benim bunları bulmam için vardır. bilim sadece benim büyük patlamanın nasıl olduğunu nasıl gerçekleştiğini öğrenmem için bir araçtır. ama ben büyük patlamanın niçin gerçekleştiğini bilinçli bir tasarıma bağlarım. aynı şekilde tekamülün nasıl gerçekleştiğini anlamam için bilim bir araçtır ama niçin gerçekleştiğini yaratıcı bize haber veriyor. kısacası bilimsel uğraşlar nasıl sorusunun cevabını veriri hiç bir zaman niçin sorusunn cevabını vermez. benim nasıl sorusuyla hiçbir problemim yok hatta çokta alakam var ama öncelikli alakam niçin sorusudur. eğer bilim niçin sorusuna cevap verebilseydi öncelikle şu sorulara cevap verebilirdi.

büyük patlama eğer gerçekleşmişse niçin 13. 8 milyar yıl önce gerçekleşmiştir sonrasında veya öncesinde değil. niçin tam o zaman da gerçekleşdi. zamanın ve mekanın olmadığı bir durumda ne değiştide böyle bir patlama birden meydana geldi. zaman yoksa mekan yoksa şartlarda yoktur sebelerde yoktur şartlar değişmiyorsa sebebler değişmiyorsa değişen ne olduda bu patlama 13.8 milyar yıl önce meydana geldi o senin dem vurduğun bilimsel jargon demez mi sebebler varsa sonuçlar oluşur. hadi bana bilim burdaki sebebleri bulsun. işte bulumaz. çünkü bu nasıla girmez niçine girer bu yüzden boşuna uğraşıyorlar tıpk abiyogenezde topu taca pardon uzaya attıkları gibi

sonuç olarak sizin ben nasıl sorusunu bilimle ararım teolji bana niçin sorusunun cevabını veriri. buikisi bir bütündür beraber düşünmezsen evreni anlayamazsın.

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 16:03

valla kelimeleriniz bile aynı sana bu cümleleri hangi sitelerden kopya yapıştır yaptığını bile söyleyebilirim yok akreplerin kendi zehirlerine karşı direnci varmış yok soğuk kanlılar yok sıcak olduklarında kaskatı olurlarmış valla senin erkek akreplerin birbirlerini soktuklarından bile haberin yok herhalde bir akrep nasıl intihar ediyormuş şu videoya bir bak istersen. belki sana klavuzluk yapan siteleri değiştirisin. bak videoda sıcak soğuk bir şey göremedim sen iyi bak belki görüsüsün.

https://www.youtube.com/watch?v=O-DN5S-iOEA

ayrıca ben üniversite de evrimin ne olduğunu çok iyi gördüm. öküzün altında buzağı aramaya gerek yok random kelimesinin aslının ne olduğu sonuç olarak evrimin tamamen bir raslantılar amasizin tabirinizle seçilmiş raslantılar sonucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

gerçekleracıdır, 9 yıl önce

@ibn abdülaziz

Akreplerin intiharını evrimin açmazı olarak görüyorsun demek.

Valla bravo.

Konuya gerçekten de çok hakimsin.

Yalnız bir sıkıntı var.

Akrepler intihar etmezler.

Akrepler kendi kendilerini sokarak intihar edemezler.

Çünkü kendi zehirlerine bağışıklıkları vardır.

Bu inanış sadece bir efsane.

Soğuk kanlı bir hayvan olan akrep sıcak karşısında kasılır.

Bu kasılmalar sanki kendini sokuyormuş algısı oluşturur.

Yoksa intihar ettiği falan yoktur.

Ayrıca rasgele mutasyon sözcüğü türkçede tesadüf olarak algılanıyor. Halbuki random sözcüğünün Türkçeye tam olarak çevrilememesi yüzünden insanların aklını karıştırmaya çalışıyorlar. Aslında sıradan, olağan diye çevrilmesi biraz daha doğru olurdu..

Random mutasyonların senin anladığın manada tesadüfle alakası yok. Çünkü doğanın bir gereğidir. Her an her saniye bu mutasyonlar gerçekleşmektedir.

Örneğin:

Piyango her hafta çekiliyor. Bunun tesadüfle alakası yoktur. Bu bir kuraldır. Değil mi?

Piyangonun mutlaka kazananları olacaktır. Bunun da tesadüfle alakası yoktur. Bu da bir kuraldır.

Ama piyangonun kime çıkacağı tesadüftür.

Bu benzetmede Random mutasyonları piyangoya benzetebilirsin.

Avantajlı genlere sahip bireyleri de, piyangoyu kazananlara benzetebilirsin.

Şimdi bu olayların tesadüfle alakası var mı?

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 16:07

aklın yolu bir kardeş:)

varra008, 9 yıl önce

Fen öğretmeniyim ve sizinle aynı fikirdeyim ibn Abdülaziz kardeş.

yazsma.yasagi-gecici
Genel Müdür
05 Mart 2015 16:15

Tamam işte, ben de aynısı söyledim. Yani bilimden teolojik çıkarımlar yapması beklenmez, teolojik çıkarımları bilimin ürettiği verilere dayanarak bizler yapaırız, yani YORUMLARIZ

Evrimi reddetme sebebin olarak, evrim hipotezinde canlılığın oluşum süreci ve zamana yayılarak üreme faaliyetleri için ilgili araştırma dalının "koşulların izin verdiği ölçüde tesadüf" ifadesini kullanmış olmasını gösteriyorsun yani o tesadüf ifadesi yerine "Tanrının eli" ifadesini kullanmaması sebebi sonucu "evrim ispatlanırsa Tanrının yokluğu ispatlanır" şeklinde çok tuhaf bir cümle kurdun.

Peki, aynı hassasiyeti evrimden milyon kat önemli olan bigbang sonrası var olan evrende oluşan ve bizler için olmazsa olmaz olan yüzbinlerce fizik yasasının kabulünde neden göremiyoruz?

Bilim insanları bilim jargonu içerisinde bu yasaların oluşumunun hangisini "koşulların izin verdiği ölçüde tesadüf" paradigması dışında Tanrıya bağladı ki evrimi reddetme sebebine sadık kalarak onları da reddetmiyorsun?

-- --

Anladığım kadarıyla sen, naturalist(ideolojik) evrim ile var oluşun mekanizma yönünü açığa çıkaran evrimi fena halde birbirine karıştırmışsın..

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 16:19

siz bana hem ibrahim hakkı hz tekamülden bahsetmiş dediğim için beni eleştiriyorsunuz diyorsunuz hemde onun insanı kamile ulaşma mertebelerinde bahsettiğini söylüyorsunuz. siz tekamülün insanı kamilin ne olduğunu ibrahim hakkı hazretlerin anlamış olsaydınız. bana bu eleştiriyi getirmezdiniz. tekamülle kamil aynı kökten geliyor aynı anlama geliyor. şimdidde çıkmış islamda böyle bir anlayış yok diyorsunuz söylermisiniz bana insan süresinin ilk ayetleri neden bahsediyor neden kuran canlılar neden hep sudan yaratılmış ama sonra kimisi karnı üzerinde kimisi iki ayak üzerinde kimisi dört ayak üstünde yürüyor diyor gene Allah neden gökleri ve yeri 6 evrede yaratıyor bir kerde yaratmaya gücü yok sizi önce bunlara bir cevap verin sonra islamda böylebir şey yok deyin. bence müctehid olan sizsiniz ben size sadece bu ayetlerin ne anlama geldiğini soruyorum inkar eden sizsiniz.

blazetowin, 9 yıl önce

ibn abdülaziz arkadaşım

internetten evrim savunuculuğu yapan insanların din alimlerini kullanarak islamda evrim var demesiyle sizin yazdığınızın arasında bi fark yok.ucuz kelime oyunlarıyla kendinizi ikna ettiğiniz cümlelere burda uzun uzadıya yazılar yazarak başkasının inanmasını beklemek güney korelilerin hala 2002 dünya kupasını kazandıklarını sanmaları kadar gerçek.ben sizden rica ettim önayak olmayın yanlış yorumlamalarla diye ama siz beni yanlış anladınız.

islamda kendine has bir olgu yoktur,öyle bir anlayışta yoktur,kesinleşmiş kurallar ve sorgulanması sıkıntı doğuracak olgular vardır.ki kesinlikle bunları sorgulamayınız ibrahim hakkılar gazaliler mevlanalar uyarıda bulunmuştur.

nette ibrahim hakkı ve evrim yazın bakında adamı nasıl darwinci yapmış herkes görün.bende diyorum ki ön ayak olmayın böyle adamları örnek göstererek.

ben uyarıda bulunayım dedim, tekamülde demeyinki bir yumuşatma olmasın dedim ama özür dilerim sizin gibi müctehidler varken bize laf düşmez

benim bir kitaptan alıntı yapmamala dehşete düştünüz ama kur'an dan alıntı yapıp yorumlarken gayet serinkanlısınız.

bu arada evrim hakkında hala bir yorum yapmış değilim kitap osmanlıca kelimelerle dolu bir kitap tam anlamıyla anlamadım ve de bir yorumum olmadı ama kitabın geneline bakarak bir yorum yaptığımı söylemek istedim.

gene söyleyim ben sadece sizi uyarmaya yönelik yazdım.evrimle alakalı düşüncelerim çok nettir ve iki kelimedir,evrim yoktur.

kalıntılar
Yasaklı
05 Mart 2015 17:57

Ey İBN ABDULAZİZ;

Daha Türkçe bile öğrenmemişsin, Ya Hacı?.. Bu ne biçim Türkçe? Ortaokul çocukları senden daha iyi Türkçe biliyor!.. Okuldan tabana kuvvet firar edenlerden, kaçanlardansın galiba?

Üstelik de çok abuk-sabuk yazmışsın!.. Okulsuzluk işte?

KONU hakkında yazmak gerektiğini de artık akledebilmelisin?..

Duy, bil ve aklet!..

gerçekleracıdır
Müsteşar
05 Mart 2015 18:32

Herhalde kendim akrep bulup, deney yapıp, gözlem yapıp bir sonuca varacak değilim. Araştırma yapar, konu hakkında yazılan bilimsel makaleleri okur ve bir sonuca varırım. Bu kopyala yapıştır yapmak demek değil, araştırma yapmak demektir. Sana da tavsiye ederim. Yoksa hayatın boyunca böyle gaflar yapar, bilgili gibi görünmeye çalışırken cahilliğini ispat edersin.

Akreplerin kendi zehirlerine bağışıklıkları var dedim, başka akreplere bağışıklığı var demedim.

Ya aslında bu konuyu çok tartışmaya gerek de duymuyorum. Konu hakkında Türkçe makale bulmak maalesef çok zor. İngilizce makalelerin tamamı ise benim dediğim gibi:

Mesele şu makaleye bakalım:

http://metode.cat/en/Metode-s-Whys-and-Wherefores/Per-que-els-escorpins-se-suiciden-quan-es-veuen-envoltats-per-foc

Özeti:

".....Akrepler poikilotermik denen bir canlı grubuna girer. Bu canlılar vücut sıcaklığını dengeleyemeyen canlı gruplarıdır. Bu nedenle çevre sıcaklığına bağımlıdırlar. Bu nedenle etrafı ateşle çevrilirse vücutları hemen ısınır ve su kaybeder.Bu da istemdışı sapzmlara ve kuyruğun gerginleşmesine neden olur. Bu hareket canlının kendini sokması gibi algılanabilir. Aslında olan şey, 60,65 derecede geri dönüşü olmayan, doğası değişen ve hatta pıhtılaşan proteinlerin vücutta kasılmalara sebep olmasıdır.

Ayrıca akrebin iğnesi kendi kabuğunu kıramaz eğer bir şekilde bölmeler arasından kendini sokabilse bile kendi zehirlerine karşı bağışıklıkları vardır......"

valla kelimeleriniz bile aynı sana bu cümleleri hangi sitelerden kopya yapıştır yaptığını bile söyleyebilirim yok akreplerin kendi zehirlerine karşı direnci varmış yok soğuk kanlılar yok sıcak olduklarında kaskatı olurlarmış valla senin erkek akreplerin birbirlerini soktuklarından bile haberin yok herhalde bir akrep nasıl intihar ediyormuş şu videoya bir bak istersen. belki sana klavuzluk yapan siteleri değiştirisin. bak videoda sıcak soğuk bir şey göremedim sen iyi bak belki görüsüsün.

https://www.youtube.com/watch?v=O-DN5S-iOEA

ayrıca ben üniversite de evrimin ne olduğunu çok iyi gördüm. öküzün altında buzağı aramaya gerek yok random kelimesinin aslının ne olduğu sonuç olarak evrimin tamamen bir raslantılar amasizin tabirinizle seçilmiş raslantılar sonucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 18:47

benim söylediklerimle sizin anlatıklarınız birbirine taban tabana zıt. galiba sorun bende ben anlataımıyorum. daha anlaşılır bir şekilde yazacağım umarım bu sefer anlaşılırım. şimdi sizler insanlara şunu yutturmya çalışıyoruz bakın bizim şu şu uğraşlarımız bilimdir ismide şudur. şunları şunları kabul etmeyen gericidir. yobazdır bilim karşıtırr. bende diyorum ki siz bilimle yani mutlak bilgiyle bu bilgiye ulaşmaya çalışan disiplinleri birbirine karıştırıyorsunuz. bu disiplinleri dolasıyla bu disiplinlere ait kavramları bilimin yerine koyup bilim üzerinden sınırlarını ve kurallarını koyduğunuz kavramları kutsuyorsunuz. bir nevi kendi kavramlarınızı mutlak bilgi olarak insanlara dayatıyorsunuz. halbuki bir evrim teorisi olmadan öncede canlıların değiştiğini söyleyen insanlar olmuştur müslüman olsun veya olmasın bir çok görüş ve fikir ortaya atılmıştır. bir idaanın bilimsel olup olmadığının ölçütü insanların icatt ettiği disiplenlerin sınırlarında olup olmadı değildir. asıl ölçüt gerçek bilimsel verilere ne kadar uyup uymadığıdır. eğer ak şemsettin hastalıklara yol açan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar var demişse ve gerçek bilimsel veriler bunu doğruluyorsa bu bilimdir. biyoloji disiplinin bunu kabul edip etmemsi sizi bağlar ama bu bilgi mutlak bilginin dışında kalmaz. biyoloji disiplini buna mikrobiyloji diyorolabilir belkide akşemsettin intan diyordu hangi ism verdiklerinin ne önemi var önemli olan bilimsel verilere uyup uymadığı değil midir. aynı şekilde siz çıkmışsınız bana diyorsunuz ki eğer canlılarda bir değişim varsa buna evrim demek zorundasınız aksi takdirde bilime karşısınızdır. bende diyorum ki bu kavram sizin yakıştırdığınız bir kavram darwin yokken bile bir takım bilim adamlarımız çıkıp canlıların geliştiğinden bahsetmiş ve bu konuda müstakil eserler bırakmışlardır. bunada tekamül demişlerdir. eğer bu gün bilimsel veriler bu canlılardaki tekamülün aksine veriler ortaya koyarsa işte o zaman ben kendi görüşlerimi sorgularım ama yok sen evrimi kabul etmek zorundasın bunu bilim söylüyor dersen bende sana o sizin dayatmanızdır derim bilmsel veriler canlıların değiştiğini gösteriyor evrim teorisini değil derim.. hem evrim teorisinin bir kere kendi içinde çıkmazları var ki o konulara hiç girmiyorum(daha evrimciler kendi aralarında bir birliğe varamamışlar) hemde evrim teorisi canlıların vardığı nihayi noktayı açıklamaktan acizdir. bu yüzden bir gelişimi kabul ederim ama evrimi asla ve biz bu gelişime asırlardır tekamül demişiz hiçbir zamanda bilimsel verilere de ters düşmemiştir. tüm bunlardan dolayı aynı şeyi o bahsettiğin yüzlerce fizik yasaları için de düşünüyorum sizin fizik yasları değinize ben Allahın ayetleri diyorum sünnetullah diyorum. Sizin kavramlarınızı ve tanımlamalarınız kabul etmediğim için doğadaki olayların nasıl olduğuna dair yasları inkar ettiğim sonucuna varıyorsunuz. bunlar hep sizin dayatmacı yaklaşımınız dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarında bir takım insanlar gayette bilimsel verilerle sizin doğa yasları dediğiniz yasaları keşfetmişler ve farklı adlarla dile getirmişlerdir. şimdi bu insanların yaslarını illa sizin icat ettiğiniz kavramlarla açıklmadıkları için bilim dışımı diyeceğiz.

eğer evrim ispatlanırsa Tanrının yokluğunun ispatlanacağını sandığımı düşünüyorsunuz yok öyle bir şey. daha öncede söyledim eğer bir gün bir şey ispatlanırsa bu canlıların geliştiği olacaktır tesadüfler üzerinden ilerleyen bir sürecin ispatlanmış olması(evrim) olmayacaktır bu yüzden hiçbir zaman evrimin ispatlanması gibi bir şey söz konusu olmayacaktır. dolayısıyla böyle bir kaygım da olmamıştır.

bilmem anlatabildim mi?

hülasası şu sizin doğa konunları dediklerinize ben ayet diyorum sunetullah diyorum. yanlız bir farkla doğa konunlarını sadece nasıl sorusuna cevabı içerir ama sunnetullah hem nasılı hem niçin sorusunun cevaplarını içeren üst bir kavramdır. bilimsel veriler bize sünnetullahın nasıl işlediğine yardımcı olurken teoloji niçin olduğunun cevabını verir..

Tamam işte, ben de aynısı söyledim. Yani bilimden teolojik çıkarımlar yapması beklenmez, teolojik çıkarımları bilimin ürettiği verilere dayanarak bizler yapaırız, yani YORUMLARIZ

Evrimi reddetme sebebin olarak, evrim hipotezinde canlılığın oluşum süreci ve zamana yayılarak üreme faaliyetleri için ilgili araştırma dalının "koşulların izin verdiği ölçüde tesadüf" ifadesini kullanmış olmasını gösteriyorsun yani o tesadüf ifadesi yerine "Tanrının eli" ifadesini kullanmaması sebebi sonucu "evrim ispatlanırsa Tanrının yokluğu ispatlanır" şeklinde çok tuhaf bir cümle kurdun.

Peki, aynı hassasiyeti evrimden milyon kat önemli olan bigbang sonrası var olan evrende oluşan ve bizler için olmazsa olmaz olan yüzbinlerce fizik yasasının kabulünde neden göremiyoruz?

Bilim insanları bilim jargonu içerisinde bu yasaların oluşumunun hangisini "koşulların izin verdiği ölçüde tesadüf" paradigması dışında Tanrıya bağladı ki evrimi reddetme sebebine sadık kalarak onları da reddetmiyorsun?

-- --

Anladığım kadarıyla sen, naturalist(ideolojik) evrim ile var oluşun mekanizma yönünü açığa çıkaran evrimi fena halde birbirine karıştırmışsın..

05 Mart 2015 20:37

Sen de islamdan ümidini kesmişe görünüyorsun.Ne yapsanız islam güneşi yükselecek.Fikirlerinizle bunu engelleyemiyorsunuz,silaha mı başvuracaksınız?

Cancakruso, 9 yıl önce

Kafalar kopartılınacak...az kaldı.

yazsma.yasagi-gecici
Genel Müdür
05 Mart 2015 21:31

@abdulaziz

evrim ile tekamül kavramlarını kafa kafaya tokuşturmak, 2015 yılında yel değirmenleri ile savaşmaya benzer..

senin şuan savunduğun tekamül ifadesinin 'sloganik bir değer' olması dışında bir geçerliliği bulunmamakta. bilimsel veriler maalesef seni doğrulamıyor. zira, türler arası geçişi makul kılan, bu geçişi kesin olmamakla beraber kısmen de olsa doğrulayan bir çok bilgi bulunmakta.

ibn abdülaziz
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2015 22:19

senin sloganik olarak görmen umrumda değil. kuran bize bahsetmiş alimler farklı açılardan dile getirmişler bilimsel verilerde gösteriyorki ne canlılar nede evren durağan değil. herşey aynı şeye işaret ediyor bir tekamüle. önemli olan hakikattır asıl sloganik olanlar hakikatın dışında kalanlardır.

@abdulaziz

evrim ile tekamül kavramlarını kafa kafaya tokuşturmak, 2015 yılında yel değirmenleri ile savaşmaya benzer..

senin şuan savunduğun tekamül ifadesinin 'sloganik bir değer' olması dışında bir geçerliliği bulunmamakta. bilimsel veriler maalesef seni doğrulamıyor. zira, türler arası geçişi makul kılan, bu geçişi kesin olmamakla beraber kısmen de olsa doğrulayan bir çok bilgi bulunmakta.

ibrhm2015
Aday Memur
06 Mart 2015 11:38

İlk canlı hangisidir ? Nasıl oluşmuştur ?

Bu sorular yıllardır kafamızı kurcalıyor. Araştırıyoruz veya dinlerin dediğine inanıyoruz. Öyle yada böyle herkes kendince bazı bilgiye sahip. Kimine göre "Şartlar oluştu ve yaşam başladı" kimine göre Tanrı "Ol" dedi. Kimi aylarca yıllarca araştırdı, ekvatora gitti, kutuplara gitti, okyanusların en derin yerlerine kadar indi olmadı uzaya çıktı. Kimi de inandığı kitaba yada dine göre "Orada öyle deniyor" dedi.

Sonuç; Sana göre o, bana göre bu.

Asıl Sonuç; Yaşamakta olan güzellikleri bile yaşatamayıp yok eden bir insanlık.

KAHHARIMSIN
Yasaklı
06 Mart 2015 17:22

ilk canlıyı asla tesadüflere bağlayamazsınız varsa tabii ilk canlı

ibrhm2015, 9 yıl önce

İlk canlı hangisidir ? Nasıl oluşmuştur ?

Bu sorular yıllardır kafamızı kurcalıyor. Araştırıyoruz veya dinlerin dediğine inanıyoruz. Öyle yada böyle herkes kendince bazı bilgiye sahip. Kimine göre "Şartlar oluştu ve yaşam başladı" kimine göre Tanrı "Ol" dedi. Kimi aylarca yıllarca araştırdı, ekvatora gitti, kutuplara gitti, okyanusların en derin yerlerine kadar indi olmadı uzaya çıktı. Kimi de inandığı kitaba yada dine göre "Orada öyle deniyor" dedi.

Sonuç; Sana göre o, bana göre bu.

Asıl Sonuç; Yaşamakta olan güzellikleri bile yaşatamayıp yok eden bir insanlık.

çıtakkk
Yasaklı
06 Mart 2015 21:11

:))))

06 Mart 2015 22:26

Siz ömrünüzü buna mı harcayacaksınız?

çıtakkk
Yasaklı
06 Mart 2015 22:33

maksat geyik olsun

hakan karagöz 01, 9 yıl önce

Siz ömrünüzü buna mı harcayacaksınız?