Editörler : cihan27E.Kayı Han
10 Eylül 2012 23:13

Dersaneler kapatılmalı mı?

DERSANELER KAPANMALI MI ???

Gündem birden dersanelere kitlendi acaba neden ; öncelikle söyleyeim ne dersaneci nede cemaatçiyim ama bu ikisini de biraz bilirim.on yıllradır devam eden dersanecilik neden birden tu günah keçisi oldu.Yıllardır bu ülkede dersaneler çalışır.Onbinlerce insanın ekmek kapısı haline gelmiştir.hizmetlsinden kantincisine kadar bir sektör haline gelmiştir. Peki yaptığı iş nedir. Genel olarak okul öğretmeni ders dışında birkaç dakika bile ek zaman harcamaz iken bir dersane öğretmeni sabah 8.00 akşam 10.00 lara hatta cumartesi pazar dahil çalışır kadar sorulan bütün sorulara cevap verir dahası mecburende olsa güler yüz gösterir,göstermek zorundadır.Bir dersane öğretmeni mesleğinin birkaç yılında mesleğinin tüm ayrıntılarını öğrenmek zorundadır.

Zira dersane öğretmenini öğrencisinin sorusunu çevirmek lüksü yoktur.Oysa okullarada öğrencinin yüzüne bile bakılmaz zoraki bir iki soru çözülür çok sıkışınca ?onca paralı dersaneye ödüyorsun git onlara sor ?? denir. sanki kendisi bedava çalışıyormuş gibi Lafa geldiğinde dersaneler kapansın diye tempo tutulur Meb in dört yılda veremediğini adamlar bir yılda verir ,, ,tabi istisnalırı vardır.

Onca öğretmenin maaşını ödenir envayi çeşit vegi alınır yakıtı kirası kaynakları Kitapları on milyarlarca para dökülür devlet tekkuruş katmaz onca insana iş kapısıdır daha sonra tepesinde boza pişirir.Dersaneyi görünce kendi başarısızlığını hatırlıyor galiba.

FIRSAT EŞİTLİĞİ :efendim parası olan dersaneye çocuğunu gönderiyor olmayan gönder miyor bahanesi var. Peki sormak lazım küçücük ilçelerden doğudan güneydoğudan Ülkenin en iyi ünüversitelerine öğrenci nasıl yerleşiyor dersiniz buralarda birkaç yıl bile durmayan Meb öğretmenlerimi bu işi başarıyor ,onca zorluğa olumsuz koşullara rağmen çırpınan, dersane ler mi , açık yüreklilikle zormak lazım kim gönderiyor buralardan üniyersiteye öğrencileri stajer meb öğretmenleri mi siz kaldırın dersaneleri bakalım birtane bile öğrenci ünüversite yüzü görebilir mi, bu mudur sizin bölgede fırsat eşitliği ünüversite hayalini bile kaybeden öğrenciler nereye gidecekler acaba oturup düşünmek lazım evet dersaneler bir ümit kapısıdır açılır açılmaz ayrı

Dersaneler çok mu kazanıyor sanmam zira özel sektörün o kadar çok gideri olduğunu tahmin ediyorum zira yayın parası öğretmen maaşları yakıtlar elektrik su kira vb giderler birkaç tanınmış zincir ve cemaat dersanelri dışındakilerin ayakta durmakta epey zorlandıklarını tahnin ediyorum zaten son dönemde dersaneleri kapatın Milli Eğitime dönen çok sayıda öğretmen bulunmakta yani dersaneler sanıldığının aksine pek kazanmamakta hatta öğretmenler asgari ücret i bile ödememektedir.

ŞEVKATLİ ELLER neden se birileri bizi düşünür oldu dersaneler halkı zor durumda bırakıyor muş şevkatli akellerden bizi birden hatırladı.Özel bankalar kartlarla kredilerle tufaya düşürdüğü garibanlari on milyarlarca tl borç altında bırakıp ailelerin parçalanmasına intaharlara sosyal çöküntüye neden olan olayların kapısını aralarken hiç vatandaşını düşünmeyen akellere ne oldu da vatandaşını korumaya aldı doğrusu merak konusu Kapitalizmin en vahşini uygulamaktan çekinmeyen orta sınıfa da aradan çıkaranlar on binlerce işletmenin batmasına dükkanların kapanmasına tüketimi çoğunu birkaç yabancı tekel zincirinin ele geçirmesin kenardan seyrederken ne odluda okulda alamadığı dersleri tamamlayarak ünüversiteye gitmek isteyenlere şevkat ellerini uzatıyor anlayamadık açıkcası???

Ak parti iktidara geldiğinde ümitlenmiştik zira Özalın halkın değerleri ile barışık hür teşebbüs üretimden yana bir iktidar olduğunu düşünmüştük serbest piyasada piyasanın önü açılır piyasada tutunanlar kalır tutanamayanlar gider hiçbir teşebbüs kanunla yasakla kapatılamaz yani istemezük diye bir şey yoktur .O zaman yıllarca şikayet ettiğiniz baskıcı diktacılardan ne farkınız kalır.zorla on binlerce insanın ekmek yediği teşebbüsleri kaldırır sanız bu halk size asla birdaha güvenmez hayatınızın hatasını yapmak üzeresiniz

Olayın arka planın bilmiyorum ne hesaplar var çekişme mi didiş memi ama bu olaydan cemaat en karlı çıkacak zira okula dönüşeçek tek güç onlarda hem devletten teşvik alacaklar hem öğrencilerden onlar zararlı çıkmazlar onbinlerce insan işsiz kalır işsizler ordusuna katılır devlet bu saatten sonra onları alamazda zaten çoğu icralık yazık olur bir sektör böyle aradan çıkarılamaz size kim güvenir bundan sonra sonra hangi sektörü kapatacaksınız kim güvenir size BİZ SİZİ AKPARTİ BİLMİŞTİK AMA YOKSA AKP Mİ OLDUNUZ

11 Eylül 2012 01:50

milese tespitlerinin çoğuna katılıyorum. bencce gündem değiştirme çabası. bazen seni eleştirsemde doğruna doğru diyor. slametle kalın diyorum. allah bizi zalimlerin (akp) zulmünden korusun

delibahtiyar
Daire Başkanı
12 Eylül 2012 22:03

popülist yaklaşımlar bunlar. tribüne bilinçsizce oynamak , başka bir şey değil.

neyi , niye kapatıyorsunuz?

buyrun kapatın bakalım...

sonuçları görün sonra...

-------------------

tutturmuşlar "sömürü de sömürü..." neyin sömürüsü...

önemli olan dersane sistemi değil , YARIŞ SİSTEMİ... bir ülkede "iyi"nin yanında "daha iyi" var olduğu müddetçe yarış devam edecektir...

dersaneler kalkacak , sınavlar kalkacak mı? sınavlar kalkacaksa yerine ne gelecek? kriter ne olacak okullara yerleştirmede? okul başarı puanı mı? güldürmeyin adamı :)

sıralama ve yarış ortamı var oldğu müddetçe dersaneler ya da bunun yerini tutan sözüm ona "sömürü" ortamları hep olacaktır.

dersanelerin sömürü ortamı olduğu doğrudur. ama velileri ve öğrencileri değil , çalışanlarını sömürür dersaneler... fakat veliler ve öğrenciler için özellikle orta ve alt gelir grubu aileler için BİÇİLMİŞ KAFTANDIR. her dersten özel alma imkanı olan zengin ailelerin karşısında özel ilgi görebilecekleri ve FIRSAT EŞİTLİĞİ yakalayabilecekleri ortamı sağlar dersaneler. 2oo(ikiyüz) tl gibi ortalama bir aylık taksitle tüm derslerden destek alabilme şansıdır dersaneler.

dersaneler kapandığında bundan karlı çıkan , zengin aile çocukları olacaktır.

zararlı çıkan ise yüzbinlerce insan...

dersane sahibi falan değilim.

20 yıllık öğretmenlik hayatımın 15 yılını dersanecilikte geçirmiş ve şu an dersanelere ihtiyacı kalmamış bir meb çalışanıyım.her iki sistemi de yakından tanır , sorunlarını bilirim.

dersaneleri kapatıyorum , hobaaaa... demekle olmaz bu işler...

hayırlı işler...

meby
Şef
14 Eylül 2012 01:47

Meb in dört yılda veremediğini adamlar bir yılda verir ,, ,tabi istisnalırı vardır.

--------------------------------------------

GEÇ BU CÜMLEYİ

liseye hiç gitmeyen bir öğrencei 1 yıl dersane eğitimi ile üniversiteyi kazanabilir mi? :)))

komiklik arıyorsanız temel fıkraları okuyun.

başarı konusunun MEB yada DERSANE ile alakası yoktur...

1. ilk 3 sene lay lay lom gezen ve son sınıfta bundan sonra ben neyapacam diyerek GELECEK KAYGISIYLA GÖZLERİNİ DÖRT açan öğrenciyle alakalıdır.

2. GÖZLERİNİ AÇMIŞ öğrencilerin dersanede seçilmiş öğrenciler arasında bir yarış içinde olmalarıyla alakalıdır.

3. para verdim boşa gitmesin diyerek dersane derslerine önem veren öğrenciyle alakalıdır.

Ayrıca kendim dahil ben çalıştığım kurumlarda (MEB) tenefüslerde boş derslerde öğrenciye yardımcı olmayan öğretmen tanımadım.

MEB öğretmenleri hakkında bu tamamen iftiradır (öğretmenlik para karşılığı yapılacak bir iş değildir fedakarlıktır.) tabiki istisna heryerde olabilir.

milese
Memur
14 Eylül 2012 22:24

meby Öncelikle durumumuz gülmeye değil ağlamaya müsaittir. şöyle bir istatistiklere bir bakın burada derdimiz birilerini övmek değil bir olayın fotoğrafını çekmektir.Malesef acı gerçekler yüzümüze tokat gibi vuruyor

o zaman soralım öğretmenlik mesleği sadece ders anlatmak mıdır nerede rehberlik rol model olma strateji belirleme niçin öğrenciler 3 yıl geziyor lay lay lom kaç öğretmenin bir bardak çay içip bir dost olmak nerede

Boş derslerde tenefüslerde kaç öğretmen yardımcı oluyor olmak istese bile 30 yıllık öğretmen yeni çıkan soruları okumaktan aciz

ver bakalım öss sorularını şu öğretmenlerine kaç saatte çözüyorlar

Eml den çıkan ve mühendislik fakültelerini atölye öğretmenlerinden öğrenmiyorlar her halde

Zaten konumuz mukayese değil

Derdimiz kendiliğinden oluşmuş

ve binlerce kişinin ekmek yediği ve

FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYAN SEKTÖRÜN ARADAN ÇIKARILMASI

Sorarım şimdi sorunu nasıl çözeceksiniz kapatarak yasaklayarak mı

verin kardeşim kaliteli eğitim kapansın dersaneler

kim para vererek daha kötü eğitim almak ister

Bir meb öğretmeni olarak bu acı gerçeği görmek gerek

hala gülmek ister miydiniz

delibahtiyar
Daire Başkanı
15 Eylül 2012 01:59

bir garabet de şu: meb öğretmeninin karşısına dersane öğretmenini çıkarıp saçma sapan karşılaştırmalar yapmak. neymiş , meb öğretmeni öğretemiyormuş , dersane öğretmeni öğretiyormuş.... her ikisi de nitelikli öğretmendir kardeşim... mebde adam gibi temel alamayan öğrenci dersanede mucize beklemesin. bu iki alan birbirini destekler. okuldan ve meb öğretmeninden yana sorun varsa bu öğretmenden değil meb sisteminden yani bakanlık uygulamalarından kaynaklanır. öyle bir sistem var ki mebde öğretmene "öğretmenlik" yaptırmıyor...

mevzu uzun... öğretmenleri birbirine düşürmek yanlış...

adalet için
Genel Müdür
15 Eylül 2012 12:44

eğitim ile ilkgili bir baba olarak şunu söyleuebilirim,başbakana kesinlikle katılmıyorum ve gerçeklerden bu kadar uzak olabileceğini de düşünemediğimden dolayı(eğer öyleyse o daha da acı)sözlerinin art niyetli olduğunu düşünüyorum ve sözleri gerçekler ile bağdaşmamaktadır,iki çocuk ikide yeğen yetiştirdim nerede ise hiç okula gitmedim diyebilirim çünkü sistemde bu na gerek yok okuldan nerede ise hiç bir şey beklemez duruma düşdük,başbakan biraz gerçekleri öğrenip kendi hataları olan bu duruma bir çare bulsa daha iyi olur,bence kapatılacak yerleri karıştırıyor gibi,verimlilik söz konusu ise mesele amaç üzüm yemekse o zaman okulları kapatmak daha iyi,gerçek aranıyorsa tüm veliler biliyorki ve ne yazıkki gerçek bu,birileri rahatsız olabilir ama hak için ne yazıkki bu böyle.

meby
Şef
15 Eylül 2012 20:52

sayın milese

meb öğretmenleri ile dersane öğretmenleri farklı okullarda yetişmiyor. aslına bakarsak günümüzde dersane öğretmenleri kpss yi kazanamayan MEB öğretmenleri kazananlardır.

Bu yüzden "ver bakalım öss sorularını şu öğretmenlerine kaç saatte çözüyorlar" cümlesi kadar iddialı bir cümle olamaz...

meb öğretmenleri belki pratik uydurma yöntemlerle 3sn bir matematik sorusunu çözemezler ama ispatıyla o soruyu genel olması gereken yöntemlerle çözerler.

benim çevremdeki Bir çok meb öğretmeni dersanelerde aranan öğretmen ve üstelik yüksek ücretle az çalışan insanlar (istanbuldaysanda tanıştırabilirim bu arkadaşlarla, bir MEB öğretmeninin ne kadar Entelektüel olabileceğine şahit olursun) bu arkadaşlar MEB de öğrencileri içinde elinden geleni yapıyor aldığı parayı sonuna kadar helal ettirmeye çalışıyor.

benim yukardaki cümlelerim anlaşılmamış

mesele arz- talep meselesi öğrenci istemesse hiç bir şey yapamassınız . bu okulla biçilen en önemli rollerden birisi sokaklarda suç oranlarının azaltılması içindir. Birde okullar da geçme kalma sistemini "AF larla sorumluluklarla başka derslerin ortalamsıyla geçmeyle" yaparsan kalite bulamassın suçlusunuda öğretmen yapamassın

milese
Memur
16 Eylül 2012 01:16

öncelikle olayı dersane meb öğretmeni boyutuna taşımak doğru değil.Zira her iki taraftada fedakar gayretli arkadaşlar var malesef iki öğretmenliği de yaşamış biri olarak Meb sistemi şekilci kuralcı sürecci bir yapıya sürüklüyor .

Ancak Meb li arkadaşlarımızın en büyük hatası ben kendi okulumdada yaşıyorum öğrenciyi atıl işe yaramaz olarak algılayıp mücadeleyi bırak malarıdır.

Şu bir gerçek ki yer yüzünde hiç kimse başarısız atıl olmayı istemez bu durum tamamen çevresel etkiyle ilgili bir durumdur

Bu durum tamemen öğrenilmiş başarısızlıkla ilgildir istisnalar olsada

NLP ve diğer Beyin Kullanma yöntemleri ile başarıla bilir bilinmelidir ki her öğretmen

iyibir pskolog

iyi bir sosyolog

iyi bir tiyatrocudur

insan beyni ile ilgili bazı küçük bilgileri bile kullanarak algı yanılması şartlı yanılgıları yenilerek

insanların algı mekanızması değiştirile bilir

öğretmenlik bir mücadele değil mi

21. yy aydın özgür yetkin bireyleri nasıl yetişecek

sen yanmazsan ben çabalamazsam

işi ideolojik açlık atıl rekabet takntılara kurban mı edeceğiz

oturup öğretmenliği yeniden tanımlamak gerek miyor mu

süreci kağıt üzerinde iyi yapan adam mıdır öğretmen

Tüm insanlar başarıyı övülmeyi sevilmeyi ençok ister

işte parola bu

kaldırın engelleri görün neler değişecek neler

ben yaşadım

tadbikci
Şef
16 Eylül 2012 22:11

Arkadaşlar konumuz MEB öğretmenleri ile dersane öğretmenlerini kıyaslamak yanlış. Asıl dersanelere ihtiyaç varmı. Ben şunu söyleyeyim. Ben üniversiteyi azerbaycanda okudum. azerbaycanda üniversiteyi kazanma oranı %98 dir. Yani üniversite sınavına giren her 100 öğrenciden 98 4 yıllık fakülteye gidiyor ve orada bile cemaatin aras kursları diye dersaneleri var. en az sadece baküde 60 dan fazladır. cünki insan üniversiteyi ve ya güzel bir liseyi kazanmak için dersaneye gitmez. İstediği yeri kazanmak için gider. herkez tıp, hukuk vs kazanamaz. Birde dikkat ederseniz bütün özel kolejlerin öğrencileri de dersaneye gider. Dersane öğretmeni ile MEB öğretmeni ayrı bulvarlarda çalışır. kıyaslamak yanlış.

milese
Memur
16 Eylül 2012 23:34

Evet bu işler arz talep meselesi verirsin kaliteli eğitimi kimse gitmez Dersanelere bu kadar basit değil mi ama nerede hodri meydan

kavvas33
Şef
19 Eylül 2012 09:22

dersaneler eğitim kurumu değildir.

test sınavına bağlı rant kuruluşlarıdır.

dersanelere yılda harcanan 20 milyar dolar eğitime harcansa eğitim uçar...

bu yüzden acil kapatılmalı....

imder
Aday Memur
25 Eylül 2012 21:21

gelişmiş toplumlarda kanunla yasakla bir şey kapanmaz daha iyi hizmet sunarsın talep sana gelir ne zaman kurtulacağız yasakcı kafa yapısından

adalet için
Genel Müdür
26 Eylül 2012 18:49

Dershanelerin kapatılması tartişması,hemde bunun bu ülkenin başbakanınca dile getirilmesi gerçekten acıdanda öte bir durum,bu eğitim ve yerleştirme şekli,eğitim sistemindeki bu denli büyük adaletsizlikler varken bunun konuşulması cahillik değildirde nedir...

milese
Memur
01 Ekim 2012 16:42

Güç baş döndürür bir zaman sonra kendinizi tanıyamazsınız daha önce şikayet ettiklerinizi kendiniz yaparsınız bahane hazır yüzlerce

sonra sizde onlardan olursunuz belki daha fena daha dün zorla şunu yapıyorlar bunu yapıyorlar diye ağlamıyor muydunuz

peki bu ne gerekçe unut ma onlarında gerekçesi vardır

istikrarlı olma tutarlı olma önemlidir

oyun kuralına göre oynanır

elle gol atılmaz

yarın başkaları başka şekilde atar

oyüzden geçmişi unutma

geleceği garanti sanma

ne demişler

Kasap döner, hesap döner

01 Ekim 2012 19:50

milese hocam tam muhalif sendikacılar gibi yazmışsın.

-sap döner keser döner bir gün hesap döner.-

yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.

imder
Aday Memur
01 Ekim 2012 23:25

Yusuf hocam neşelisin yine ne düşündüğünü tahmin edebiliyorum ama benim anlatmak istediğim farklı bir şey biraz daha evrensel düşün eleştirilmeyecek hatası söylenmeyecek kimse yoktur ''MUTTAKİ =DOĞRUYA TALİP olmak demektir zaman zaman yanındakilerde hata yapar yukarı çıktık ça başı döner asıl olan her an doğruyu söylemektir. Bundan ne ak parti nede Eğitim Bir münezzeh tir bizim görevimiz hakikati söylemektir,Diğerlerini anmaya bile değer görmüyorum Keserin sapın dönmesi fırsatı rahmete dönüştürmekle ilgili eğer diğerleri gibi ranta dönüştürürler se keseride baltayıda hep beraber görürürüz

adalet için
Genel Müdür
02 Ekim 2012 14:32

En basit ifade ile örneğin 100 bin nüfuslu küçük bir ilde 5 dershane olduğunu ,bu dershanlerin her birinin 5 adet öğrenciyetam ücretsiz burs,10 ar öğrenciye %75,20 şer öğrenciye %50,50 şer öğrenciyede %25 indirimi sınavlarla verdiklerini ve bu şekilde çoğu muhtemelen ekonomik sorunları olan yüzlerce öğrencinin bu yarışda dershaneler sayesinde yarışa daha iyi dahil olduğunu düşünelim.Bu genellikle illerde aşağı yukarı böyle oluyor.Peki dershaneleri kapattığımız zaman bu çoğu fakir çocuklara,fen-öğretmen-anadolu liselerindeki duyarlı! öğretmenlerimizin bedavadan saat başı100-200 tlden vazgeçerek dersmi verileceği düşünülüyor,hani başbakan diyorya olmayan vatandaşımız nasıl göndercek diye,işin gerçeği ile başbakanın söyledikleri arasında %100 çelişki vardır,acaba sayın başbakan bunu bilerek inanarak söylüyorsa asıl bu dahada vahimdir.

omerhoca09
Kapalı
03 Ekim 2012 11:39

dersanelerin zorla kapatılması; pazardaki esnaf zarar ediyor diye marketleri kapatmaya benziyor bu iş.

hiç demokratik özgür serbest piyasa ekonomisi ilkeleriyle yönetilen bir ülkeye yakışmıyor.

sen öyle bir eğitim sistemi ya ki kimse dersane ihtiyacı hissetmesin.

ayrıca kimse de dersaneye zorla alınmıyor.adamlar resmi tüm şartları yerine getirerek faaliyet yapıyorlar vergi veriyorlar.

durup dururken zorla kapanma davası nereden çıktı bilemiyorum.

03 Ekim 2012 13:35

başbakanımız dediyse doğrudur,,,,,,, sorgulamak bize düşmez !!!!!!!

turhanhoca
Aday Memur
03 Ekim 2012 18:19

1991-1997 arası dersanecilik yaptım

3 çocuğum var

uygun bir dersane bulduğum zaman çocuğumu gönderdim/gönderirim

dersaneleri kaldırırlarsa

imkanım ölçüsünde mutlaka gene takviye aldırırım ki

yapabileceğinin en iyisini yapsın

gelebileceği en iyi yere gelsin

kendi çocuğu için böyle düşünmeyenlerin de aklından şüphe ederim

ama siyasi hırslarla çocuklarımızı düşünmeden lehte aleyhte yorum yapan ya da siyasi hesaplarla karar alanların aklından şüphe etmem

durumları ortada zaten

Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi