Editörler : "eskiyara"Pangaea
02 Temmuz 2020 23:32

Formasyon kaldırıldı? Fen Fakülteleri ne yapacak

Arkadaşlar formasyon kaldırıldı? Bu durumda MEB nasıl bir yol izleyecek fen fakülteleri için

aydınla
Aday Memur
02 Temmuz 2020 23:38

Formasyon değil, formasyon şartı kaldırıldı. Atandıktan sonra devlet verecek formasyonu. Telaş yapmayın.

BurakGokpinar40
Kapalı
02 Temmuz 2020 23:43

Bir ben bulamıyorum galiba resmi bir yazı bulan varsa bana bir ulaştırabilir mi ?

aydınla
Aday Memur
02 Temmuz 2020 23:48

https://www.besyohaber.net/formasyon-kalkiyor-mu-kimler-formasyon-alabilecek/
BurakGokpinar40, 4 yıl önce

Bir ben bulamıyorum galiba resmi bir yazı bulan varsa bana bir ulaştırabilir mi ?

aydınla
Aday Memur
02 Temmuz 2020 23:49

Önümüzdeki süreç nasıl işleyecek? " Yasal düzenlemelerde gerçekleştikten sonra belirlenen bölümlerden mezun olan adaylar formasyonları olmadığından (formasyon kaldırılacağından) atama bekleyen öğretmen sıfatında olmayacaklar. Böylece atama bekleyen öğretmen sayısı azalmış olacaktır(kağıt üzerinde). Ama belirlenen bölümlerden mezun olanlar (örneğim tüm besyo mezunları beden eğitimi öğretmeni olabilmek için) P121 veya p10 sınavlarına girerek aldıkları puan neticesinde atanırlarsa MEB bu kişilere formasyon eğitimi vererek onları öğretmen olarak atamış olacak. Adayların bu işten avantajı ise formasyon eğitimi için 2 bin lira harcamayacaklar. Formasyon almadan öğretmenlik için başvuru yapabilecekler. Eğer atanırlarsa MEB zaten ücretsiz olarak onlara Formasyon eğitimi verecek."

BurakGokpinar40
Kapalı
02 Temmuz 2020 23:49

Resmi yazı derken meb, talim terbiye kurulunun duyuruları, resmi gazede gibi dedim bulamıyorum hiç bir yerde galiba herkes memurlar.netin haberine göre diyor.

aydınla, 4 yıl önce
https://www.besyohaber.net/formasyon-kalkiyor-mu-kimler-formasyon-alabilecek/

bbmuhendis
Şef
02 Temmuz 2020 23:51

Altında yazıyor ilan

Resmi yazı derken meb, talim terbiye kurulunun duyuruları, resmi gazede gibi dedim bulamıyorum hiç bir yerde galiba herkes memurlar.netin haberine göre diyor.

aydınla
Aday Memur
02 Temmuz 2020 23:52

Kamu bülteni yayılandı. Yarına net olarak çıkar her yerde. Ama kesin olarak formasyon şartı kaldırıldı.

BurakGokpinar40
Kapalı
02 Temmuz 2020 23:53

Tamam gördüm yazıyı okudumda onu demiyorum. Bunun doğruluğunun resmi nerede olduğunu soruyorum. Çünkü resmi gazete dahil hiç bir yerde böyle bir şey bulamıyorum.

bbmuhendis, 4 yıl önce
Altında yazıyor ilan

berfin-meb
Müsteşar
03 Temmuz 2020 09:29

https://www.memurlar.net/haber/914340/meb-formasyonun-kaldirildigini-duyurdu.html

Kimse mağdur olmuyor..

Sertifikaya dayalı pedagojik formasyon yerine MEB tarafından belirlenmiş alanlarda lisansüstü eğitim alınacak..

popcorn007
Kapalı
03 Temmuz 2020 10:57

bu lisansüstü eğitim hangi bölümler olacak acaba?

murat_operant
Müsteşar Yardımcısı
03 Temmuz 2020 11:35

@harry87ESER

Arkadaş olayı çok net özetlemiş.

Öncelikle her meslek seçiminde gönüllülük,arzu,istek ,ruh yapısının uygunluğu zaten olmalıdır.Sadece öğretmenlik mesleği değil bütün meslek grupları öğrencilerin yaşantısına,kişiliğine ve karakterine uygun olmalıdır.Bizim konumuz bu değil.Çarpıtmayın. Sadece istemeyle öğretmen olunsa,sadece istemeyle doktor olunsa,avukat olunsa,sadece istemeyle pilot olunsa keşke ? Öncelikle zihnen bu mesleğe uygun musun,yeterli alt yapın,bilgi düzeyin,her şeyin önemlidir. Bana geçip de işte Eğitim Fakültesi bitirmeyle öğretmen olunur mu ağzı yapma burada. Her meslek için durum böyledir. Burada konu: Öğretmenlik mesleğini icraa edecek kişilerin ülkemizde izlediği yol ortadadır. Kendi başınıza yol yordam çıkaramazsınız.Ben hayatımda 6. sınıfımdan beri Matematik öğretmeni olacağım diye yön verdim.Bütün eğitimimi bunun üzerine adapte ettim.Üniversite sınavına girerken bana " Evet bu çocuk çok istiyor,bunu öğretmen yapalım" demedi kimse... "Bu çocuk öğretmenliği çok iyi yapar,kesinlikle Eğitim Fakültesine alalım" demedi kimse... Bana sistemin söylediği şuydu: Öğretmen olacaksan kendini o mesleğ ait hissediyorsan"Eğitim Fakültesine girmelisin" .Ben de tüm çalışmalarımı,seviyemi bu düzeyde tutarak Matematik öğretmeni oldum.Atandım.Şimdi de Yüksek Lisansımı yapıyorum... Eğer birileri öğretmen olmanın Fen Edebiyat Fakültesinden de geçtiğini,oradan mezun olunca çok Nitelikli öğretmen olacağımı söyleseydi,ben çalışmalarımı ona göre yapardım. Bu gün Fen Edebiyat Fakültesine gidenlere bir anket yapın.Niçin seçtiniz diye ? Öğretmen olmak için diyorsa,ardından şu soruyu yöneltin.Peki niye Eğitim Fakültesini seçmedin ? Öğretmen olmak için Türkiyede ,bu mesleğin eğitimini Eğitim Fakülteleri veriyor diye açıklama yapın cevabı bakalım ne olacak ? Ben Türkiyede 20-30 Bin sıralamaya girip,nitelikli bir üniversitede Matematik Öğretmenliği üzerine kendimi geliştirirken,birileri Türkiyede 300-500 bininci sıralamayla ,benim onlarca sene hazırlandığım mesleğimde eşit seviyede bulunamaz.Bu adil değil.O da benim gibi hazırlanıp hak edecek... Neymiş efendim Öğretmenlik mesleği istemeyle,sevmeyle oluyormuş.Hadi be ordan...Sen üniversite sınavına az çalış,Eğitim Fakültesine girme,öğretmen olmak için Üniversitede eğitim alma.Sonradan de ki aaaa ben de öğretmen olmak istiyorum... Öğretmen olmak istiyorsan Prosedür ortada. Gireceksin Üniversite sınavına.Kazanacaksın Eğitim Fakültesini.Alacaksın eğitimini,sonra atanmayı bekleyeceksin... Ben burada hiç bir Eğitim Fakültesi bitirmiş Arkadaşımın hakkını yedirtmem.Kim öğretmen olmak istiyorsa Eğitim Fakültesine gidecek.Kim doktor olmak istiyorsa Tıp,Bankacı olmak istiyorsa İktisadi İdari,her birinin fakültesine göre kendini geliştirip girecek. Kimse ikilem çıkarmamalı.Bu konuda Yönetmelikler de kesin ve net çizgilerle ayrılmalı. Madem Fen Edebiyat mezunu arkadaşlarım çok öğretmen olmak istiyorlar.Yolu yordamı belli.Gir Üniversite sınavına.Kazan Eğitim Fakültesi.Bitir güzelce.Atan... Kendi kafanızdan yol yordam üretmesin kimse...

gkgz123
Aday Memur
03 Temmuz 2020 11:54

Buradaki amaç öğretmen boş yere zaman ve para harcamasın hiç atanamıyacak biri niye formasyon alsın.atanınca biz ona uzaktan tezsiz yüksek lisans yaptırırız..Bu kısmı tamamlatırız. talim terbiye hangi bölüm mezınları öğretmen olur onu yayınlıyor hersene zaten 80 sayılı karardır bu.mesele eğitim fakültesi fen fakültesi meselesi değildir boşuna tartışma açmayın.kararı talim terbiye veriyor şunlar olabilir diyor .millette 4-5 aşamayı mülakatı geçiyor öyle atanıyor.

mimikri
Memur
03 Temmuz 2020 12:45

Sonunda olması gereken oldu! İnşallah vazgeçmezler.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
03 Temmuz 2020 19:01

Görmezsiniz çünkü resmi gazetede yayınlanmaz.

Tamam gördüm yazıyı okudumda onu demiyorum. Bunun doğruluğunun resmi nerede olduğunu soruyorum. Çünkü resmi gazete dahil hiç bir yerde böyle bir şey bulamıyorum.

Muhalifff
Aday Memur
03 Temmuz 2020 21:02

Atandıktan sonra meb formasyon verecek demek yanlıştır. Fen edebiyatta 200 puanla istanbul kocaeli de okunurken, eğitim kazanan biri 300 puanla siirtte ağrı da okuyor! Bu 2 kişiyi aynı kefeye koyamazsınız!

biuguide
Aday Memur
04 Temmuz 2020 08:58

Eğitim fakültelerinin değeri azalıyor artık boşuna okuyoruz bu bölümde sonumuz meçhul.

formasyon2233
Aday Memur
04 Temmuz 2020 17:08

Formasyon kaldirildi ve artik tezsiz yuksek lisans seklinde verilecek denilmekte fakat ozel okullar ve kolejler ogretmenlik icin formasyon istiyor eger artik sadece kpssye girip atandiktan sonra devlet verecekse fef mezunlari ozel sektorde nasil calisacak zaten kpssye girip ataninca ozelde calismasina gerek kalmiyor. Rica etsem konu hakkinda bilgi sahibi birisi cevap yazabilir mi?

denizb13
Aday Memur
13 Temmuz 2020 09:07

Arkadaşlar bu ülkeyi medrese/şeriat kafası yönetmeye devam ettiği sürece normale dönmememiz mümkün değil. Bu saçmalıklar bu belirsizliklerin devem etmesinin temel nedeni bu!

15 Temmuz 2020 21:26

Bilim insanı olabilirler. MEB'de körelmesinler.

05 Temmuz 2021 23:42

Arkadaşlar merhaba, Fen Edebiyat Mezunlarının öğretmen olabilme hakkı için son durumu nedir? Bahsi geçen tezsiz yüksek lisansa Fen Edebiyat mezunları başvurabiliyorlar mı?

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi