Editörler : Pangaea
20 Eylül 2013 22:57

bu ne ya!.....

arkadaşlar örgün ilahiyat mezunuyum ilitam okuyan bir arkadaşım telefonla aradı hocam müsaitsen internette sınav oluyom yardım et dedi,öğretmen olmayı düşünüyormuş bu nasıl iştir arkadaşlar ilitamı bitirenler öğretmen olabiliyor mu?oluyorsa vallahi çok ama çok garip!!!!!!!

20 Eylül 2013 23:11

kardelençiçeği iyi yere kapak attın her ilitamda sınavlar bilgisayarla olmuyo olanlarda anca yüzde 20 etkiliyo. niye öğretmen olamasın adam hersınavı başarıyo senin gördüğün derlseride görüyo formasyonda alıyo niye öğr. olmasın. ayrıca atma şimdi sınav zamanı değil

k.mert
Aday Memur
21 Eylül 2013 00:29

Sen iyi yere kapak atmışsın anlaşılan acemi müezzin..

Beleşten ilitam diplomasını aldın tabi örgün eğitimde yıllarca eziyet çekenin halini umursamazsın

ACEMİMÜEZZİN, 11 yıl önce

kardelençiçeği iyi yere kapak attın her ilitamda sınavlar bilgisayarla olmuyo olanlarda anca yüzde 20 etkiliyo. niye öğretmen olamasın adam hersınavı başarıyo senin gördüğün derlseride görüyo formasyonda alıyo niye öğr. olmasın. ayrıca atma şimdi sınav zamanı değil

21 Eylül 2013 00:46

yav şu ilahiyatçılar ilitamları amma kıskandı

averros
Aday Memur
21 Eylül 2013 02:22

İlitamları, Dkabları, Aöfleri, 2.öğretimleri kaldırmak lazım. tüm bunlar ticari amaçlarla kurulmuştur. Türkiye'de stok fazlası dinden ekmek yiyen insan bulunmaktadır, stoklar full dolmuştur. Lütfen artık çocuklarımızı ilahiyat- imam hatip vs. yerlere değil, hukuka,tıpa, sanata, edebiyata, bilime, felsefeye gönderelim.

Hükümetimizin yaptığı her dinle ilgili bir iş, artık antipati doğurmaya başlamıştır.

Cello Ceylo
Aday Memur
21 Eylül 2013 11:13

Arkadasim , bakis acini anlamakta zorluk cekiyorum. Normalde memleketteki tum okullarda burasi cogunlugu musluman bir ulke oldugundan temel islami bilimler iHL seviyesinde okutulmali. Sen ihtiyac duymasanda halkin cogunlugu bunu istiyor. Ama henuz boyle bir durum yok. Okullarda okutulan DKAB dersi yeterli degil. Kuran ve siyer dersleri secmeli olmasina ragmen yogun talebe bir cok okul ogretmen eksiginden dolayi cevap veremeyip ogrenci velilerine diger secmeli dersleri secmeleri konusunda tavsiyede bulunuyorlar , bazende zorluyorlar.

Su anda iktidardaki parti bunu oyunu cogaltmak maksadiyla politik sebeplerle yapabilir ama vatandas icin neticede fayda hasil oluyorsa bu guzel bir uygulamadir.

Ben 2000 mezunuyum 13 sene icerisinde ne kadar ilahiyat egitimiyle alakasiz sektor varsa hepsinde calistim.

2 tane cocugum var ve ikisini de iHL de okutacagim insaallah. Ne zaman diger okullarda da temel seviyede islami bilimler okutulursa o zaman soylediklerinizi ciddiye alabilirim.

averros
Aday Memur
21 Eylül 2013 16:46

İHLlerde sahi din eğitimi verilip verilmediği konusunda ciddi itirazlarım var, ömrümüm 4 yılı koca bir hiç uğruna gitti.

şizofrenik hoca ve yöneticiler ile miladını çoktan doldurmuş bir programla ancak çok inanan az düşünen, kılıçla cihat yapttığını zanneden düşünce özürlü adamlar yetiştirirsiniz.

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 19:00

3 yıl o ihl de okuyup ilitam ile hoca yuzu de görmeden ihl meslek dersi hocasi oluyo millet.

açiliş amacina hizmey etmeli ilitamlar aöf ilh ler. Diyanet icinde kullanilmali. Diyaney camiasi okumali

Diyanettekiler kendini yeriştirsin amacli olmali. %20 etkili imiş sadece.aman Çok az. Zaten hepsi 95 ve üzeri aliyo. 50 olan notu 70e çikiyo. Aman ne kadar da önemsiz.

Bu kıskanma degil. Ortada bir hak yenme var. Haksizlik var. Yillarca ellerinden haklarialınan örgünlerin görülmemesi unutulmasi var. Bi anda ateistlere bile yol açilan ilitamlar var. Misyonerlere yol verilen bir ilitam var. Masonlara hizmet alanı açilmasi var. Sadece diyanet camiasi kendini yetiştirsin ve o diploma ilahiyat yerine geçsin ilahiyat mezzunu gibi değer görsun ancak sadece diyanet camiasi okusun ve belge diyanet harici kullanilmasin diyerek açildi. Ve öyle kalmali.

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 19:08

Ne var ki sinava giriyo sorulari biliyo formasyon aliyomuş. Formasyon alabiliyor olmasinaa hayir diyoruz biz zaten. Alabilme derken matrmatikci de bir ay dişini sıksa alır sinavkara çalişir bir hafta. 4 sinav 2 yilda. 1er haftadan 1 ayda ilahiyat mezunu oh. Ne güzel. Bir derse bir ay çalişmak nedir ne bilirsiniz. Neyse mmesele ders çalişip çalişkama degil. Mmesele bu hak sadece örgünlere ait olmali. Artik düz liseler de okuyo. İmam hatip bile okumamiş internetten sorulari al aöf yi bitir. Sinavdan sinava da çaliş ilitami bitir. Ne ihl oku ne ilh oldun ihl de meslek dersleri hocasi. Kur'an okumayi doğru durust bilmeyen 5 mi oldu 6 mı sefer de yeterlilik belgesi alamayan arkadaşim da gecen yıl ihl de meslek dersleri hocasi oldu. Kuran derslerine giriyo hadis kelam okutuyo. Ne biliyo ? Neyse.

ram1981
Müsteşar Yardımcısı
22 Eylül 2013 11:23

BEN TARİHÇİYİM SÖYLEDİĞİNİZE SONUNA KADAR KATILIYORUM..

aranızda böyle düşünen insanlarında olduğunu görmek sevindirdi beni...

averros, 11 yıl önce

İlitamları, Dkabları, Aöfleri, 2.öğretimleri kaldırmak lazım. tüm bunlar ticari amaçlarla kurulmuştur. Türkiye'de stok fazlası dinden ekmek yiyen insan bulunmaktadır, stoklar full dolmuştur. Lütfen artık çocuklarımızı ilahiyat- imam hatip vs. yerlere değil, hukuka,tıpa, sanata, edebiyata, bilime, felsefeye gönderelim.

Hükümetimizin yaptığı her dinle ilgili bir iş, artık antipati doğurmaya başlamıştır.

ram1981
Müsteşar Yardımcısı
22 Eylül 2013 11:25

ben tarihçiyim 0.1 le kaçırdım atanmayı..

ilahiyatçılar,dikabçilar bize karşı kayırılıyor zannediyordum..

olay daha vahimmiş sizleride kendi aranızda kayırıyorlarmış..

adaletsizlik diz boyu sizin branşlarda da..

ilahiyat mezunu verken kimleri öğretmen yapıyorlarmış meğer...

bursa_, 11 yıl önce

Ne var ki sinava giriyo sorulari biliyo formasyon aliyomuş. Formasyon alabiliyor olmasinaa hayir diyoruz biz zaten. Alabilme derken matrmatikci de bir ay dişini sıksa alır sinavkara çalişir bir hafta. 4 sinav 2 yilda. 1er haftadan 1 ayda ilahiyat mezunu oh. Ne güzel. Bir derse bir ay çalişmak nedir ne bilirsiniz. Neyse mmesele ders çalişip çalişkama degil. Mmesele bu hak sadece örgünlere ait olmali. Artik düz liseler de okuyo. İmam hatip bile okumamiş internetten sorulari al aöf yi bitir. Sinavdan sinava da çaliş ilitami bitir. Ne ihl oku ne ilh oldun ihl de meslek dersleri hocasi. Kur'an okumayi doğru durust bilmeyen 5 mi oldu 6 mı sefer de yeterlilik belgesi alamayan arkadaşim da gecen yıl ihl de meslek dersleri hocasi oldu. Kuran derslerine giriyo hadis kelam okutuyo. Ne biliyo ? Neyse.

essengin
Şube Müdürü
22 Eylül 2013 12:41

ram bende tarihçiyim dostum saü 2009 mezunuyum zamanında bi cacık olmıcağını anladım tarihten ve 2. üniversiteden ilahiyat okudum sonrada 4 e tamamladım formasyon aldım ne dersin dostum mesele kendindemiymiş yoksa bi yerlere çamur atmakta mı

ram1981, 11 yıl önce

BEN TARİHÇİYİM SÖYLEDİĞİNİZE SONUNA KADAR KATILIYORUM..

aranızda böyle düşünen insanlarında olduğunu görmek sevindirdi beni...

ebraid
Aday Memur
22 Eylül 2013 18:39

çok şükür.burda aklı başında birini bulmak ne zor.

averros, 11 yıl önce

Gülşen-i Raz
Aday Memur
03 Ekim 2013 15:50

Bir Kardeşimiz, Artık Çocuklarımızı İmam Hatiplere,İlahiyata değil; Hukuka,tıpa, edebiyata,Felsefeye yollayınz demiş.İyi niyetli bir tavsiye belki ama şöyle demesi daha doğru olurdu. İmam Hatip Okusun İlahiyat okusun ama Bilimde okusun Hukukta okusun Kendini geliştirsin ve yetiştirsin. Bize kıymet katan bizi biz yapan değer inancımızdır. İnancımızı nesillerimize öğretmek içinde İmam Hatip okumalı evlatlarımız İlahiyat okumalı. Ama felsefe dersini almalarını uygun görmeyiz.. Bizim yolumuzun büyükleri misal olarakGavsul Azam Abdulkadir Geylani Hazretleri , felsefeyle meşgul olmayı hoş görmezler.Felsefe dersinden men ederler. Felsefenin kaynağı akıldır. Filozof çeşitli bilgileri düzene koyarak madde,hayat, yaratılış, dünya, ruh vb. konulara aklına dayanarak cevaplar bulmaya çalışır. Bunu yaparken de bulduğu cevapların Allahü Teala tarafından gönderilen hak dinlere uyup uymamasına bakmaz. Bu sebeple doğru yoldan ayrılırlar. Akıl tek başına yol gösterici değildir. Dinin rehberliğine muhtaçtır. Yoksa sapıtır. Bunun için din büyükleri itikadın bozulabileceğini bildikleri için felsefe ile uğraşmaktan men etmişlerdir.

Cello Ceylo
Aday Memur
03 Ekim 2013 17:25

imam gazzali islami ilimlerin faydasina sunmustur felsefeyi. ilahiyatçi olmadiginizi zannediyorum.

Cello Ceylo
Aday Memur
03 Ekim 2013 17:28

Çünkü bakis açiniz çok yalnis. islami ilimlerle ugrasanlar felsefeye söyle bakar .

Cello Ceylo
Aday Memur
03 Ekim 2013 17:30

Felsefenin hikmet kismindan istifade ederiz ama ilhad kismini reddederiz...

negelirelden
Kapalı
03 Ekim 2013 19:35

BAŞLIĞI AÇAN kardelençiçeği90....

ilitamda okuyan o arkadaşına bu başlığı açtığını gösterdin mi peki? Eğer samimi isen,mertsen böyle düşündüğünü,böyle bir başlık açtığını o arkadaşınla paylaş.o zaman seni takdir edeyim. sen ilitamın beleş bir mezuniyet olduğunu mu sanıyorsun? ben önlisansı ilahiyatı örgün okudum.fakültenin içinde ilahiyat lisans öğrencileriyle aynı dersleri okur beraber aynı hocaların aynı finallerine girerdik. hocalar az çok yardım eder herkes geçerdi dersini. aynı sınavlara giren bilen ben, lisansı ilitam da tamamladım 53 ile kalır büte tek derse girerdik. Allah şahidim olsun örgünden daha kapsamlı daha zordur ilitam.en azından benim okuduğum ilitam.diyeceksin internet üzerinden….kardeşim vize doğru netten ama onun etkisi sadece %20. 100 alsan ne yazar.diyorum ya ben kaç kere ortalamam 60 70 ama final 53 aldığımdan kaldım.uzattım bitirdim.vize kaç olursa olsun benim okuduğum ilitamda finalden 55 şart idi. ne kadar inanırsın bilmem.benim eşim örgün ilahiyat mezunudur. benim ilitam dökümanlarına bakınca şaşırırdı. ben asla bu arapça tefsir ve hukuk başta olmak üzere ben geçemezdim der hep.final vize sorularına bakar çok zor die şaşırırdı. ister kabul et ister etme ilitam o kadar kolay ve beleş değil. elbette mesele sadece ders ,sınav geçmek değil. ben de isterdim yaşım 20/30 arası olsun örgün okuyayım. hocalardan sadece ders konuları değil bir zihniyet olgunluğu,fikir hasbiliği edinirdim.kabul örgün çok daha faydalı...daha kaliteli demiyorum daha faydalı diyorum….ama şunu deme İLİTAM BELEŞTEN BİR DİPLOMA OKULU deme günaha girersin. yapma böyle.düşman ararsan çok.ilitamlılardan başka eleştirilecek çok insan var.eğer bilseydin gerçeği inan kardeşim çok mahçup olurdun.elbette düşünceni değiştiremem.ama haksızsın ve eksik düşünüyorsun.velevki doğru bile olsa senden yardım dilenen arkadaşını böyle burda ifşa ederek hiçbirşey ama hiçbir şey kazanamazsın.kazanamadın da...

04 Ekim 2013 09:33

BEN DE İLİTAM MEZUNUYUM.DİYECEĞİM ŞU Kİ;

İNTERNETTEN VİZE OLAYI YANLIŞ BİR UYGULAMA.

SINAVLAR KLASİK OLMALI.

İLİTAM HAKKI VERİLMESİ DE GÜZEL BİR OLAY.DESTEKLENMESİ LAZIM.

MUALLİMMME
Aday Memur
07 Ekim 2013 21:39

Kemmiyet girince devreye keyfiyet hak getire doğru dürüst din adına hiçbirşey bilmeden nasıl bitiriyorlarsa hiç anlamadım biranda bende ilahiyatlıyım deyip caka satan brsürü çakma ilahiyatlıyla doldu ortalık ve ihl lerin hali perişan bomboş mezun olan imam kkö öğretmen olmak isteyen gençlik yani balik baştan kokmuş kalite hakgetire

ademogretmen
Genel Müdür
09 Ekim 2013 18:18

İyi de evlat, çektiğin sıkıntının semeresi sana. Şu halde kendi sıkıntının (bize karşı böyle bir çıkış yaptığın için) bizim katımızda nasıl bir değeri olmasını beklersin, anlamadım yani.

Ben de ikinci üniversitemi bitirdim, hafızım, 10 yıl öğretmenlik yaptım, bıraktım imamlığa geçtim, Y. Lisans bitirdim.

Bak, okula GİDİP GELMEK değil marifet. Defineye malik ne viraneler vardır, mehcup olursun.

HA, DİĞER TARAFTAN, BAŞLIKTA BAHSİ GEÇEN, İMTİHANI İÇİN BAŞKASINDAN KOPYA ÇEKEN BU KİŞİYİ (TABİ EĞER UYDURLMADIYSA) ESEFLE KINIYORUM.

k.mert, 11 yıl önce

Sen iyi yere kapak atmışsın anlaşılan acemi müezzin..

Beleşten ilitam diplomasını aldın tabi örgün eğitimde yıllarca eziyet çekenin halini umursamazsın

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi