Editörler : swat3410E.Kayı Han
25 Nisan 2019 11:33

Serüvenim

Merhaba değerli forum üyeleri,

Bu yılki yapılan polis ve subay-astsubay alımları doğrultusunda nasıl bir yoldan geçtiğimi sizlerle paylaşmak istedim.. Umarım bir nebze de olsa bu heyecanı yaşamış, ancak başarısız olmuş veyahut önümüzdeki yıllarda yaşayacak olan kardeşlerimize yol göstermek adına içimden geçenleri paylaşmak istiyorum.. Vaktinizden çaldığım için özür dilerim..

Lise yıllarında başarılı bir öğrenci değildim. Dersler ile pek aram da yoktu. Hatta 9.sınıfta 9 zayıf bile getirdim.. Ancak 12.sınıfa geçince matematik hariç sözel derslere ilgi duymaya başladım, tarih, coğrafya derslerini hep merak ede ede öğrenmeye başladım.. Daha sonra babamın tavsiyesi ile aklımda bile yokken polis meslek yüksekokulu sınavı için hazırlanmaya başladım.. O sene pmyo'yu kazanmayı çok istiyordum.. Spor ve sözlüsünü geçmeme rağmen yazılıda başarısız oldum. Bir sene üniversite tercihi yapmadım ve 2013 senesi için bir kez daha pmyo'ya hazırlandım.. Bu sefer sporda elendim. Hayatımın hiçbir döneminde dershane veya özel ders için bir kursa gitmedim (ingilizce öğrenmek için 11.sınıfta gittiğim dershane hariç). Ne kadar çok istesem de başarılı olamıyordum.. Çok üzülüyordum.. Baktım sigorta primleri, aile baskısı olunca o sene tam burs ile başkent üniversitesi türk dili ve edebiyatını bölümüne yerleştim.. Ancak aklım hala polis olmaktaydı. 2014 senesinde pmyo sınavlarına tekrar girdim, mülakatı geçtim; ancak yazılıda kaybettim. O sene tekrar üniversite sınavlarına girerek nevşehir üniversitesi gastronomi bölümüne yerleştim.. Çünkü özel üniversitede bursum kesilir korkusu ile 4-5 sene geçirmek istemiyordum.. Tabiiki öğrenciler arasındaki uçurum da bir hayli fazlaydı.. Velhasıl kelam 4 sene gastronomi üzerine eğitim alarak başarılı bir şekilde mezun olduk. Aşçılık mesleğini üniversite hayatım boyunca yapmak için çabaladım; ancak aklımda hala polis olmak vardı. Mezun olur olmaz 2018 yılı kpss'ye girdim ve p3 puanından 76 puan alarak 4.dönem komiser yardımcılığı ve 23.dönem pomem alımlarına başvurmaya hak kazandım. Yaş 24 bu arada.. Bu sefer işimi sakata atmamak için Ankara'da fiziksel yeterlilik testi aşaması için 1 ay kursa dahi gittim. Ancak her iki alımda da sözlüden başarısız oldum. (23.dönem pomem kart sorum türkiye'de turizmin yeri ve önemi nedir?) Turizm fakültesi çıkışlı olarak bu soruyu cevaplamama rağmen psikolog sesin titriyor, ruh gibi konuşuyorsun diyerek mülakatı sonlandırmıştı.. Her iki sonucumu öğrenince aşırı üzülmüştüm. Pomem alımları esnasında dış kaynak muvazzaf subay alımları hakkında bilgim oldu ve tesadüf eseri başvuru yaptım. Aklımda subay olma fikri oluşmamıştı; hep polis olmak istiyordum. Ancak bana sunulan bu hakkı sonuna kadar çabalayarak spor ve sözlüsünden başarılı oldum. Geçen hafta sonuçları açıklandı ve kara kuvvetleri komutanlığı'nda 688.asil olarak piyade subayı olarak eğitime hak kazandım..

Lafı çok uzattım, demem o ki bir şeyi çok istemek nasipte yoksa eğer istediğiniz kadar uğraşın olmuyor. Örnek paem alımında çektiğim kart sorusunu okuduktan sonra nutkum tutuldu.. Ağzımdan hiçbir şey çıkmadı soru hakkında.. Subay alımlarına ilk kez katıldım ve kazandım... Kısmetimde subay olmak varmış.. Her şeyin hayırlısını isteyin ve sitem etmeyin niye olmadı diye.. Emin olun Allah dağına göre kar verir.. Siz sonuna kadar mücadelenizi verin gerisini Allah'a bırakın..

Bu arada yarın okul komutanlığıma teslim oluyorum.. Dualarınızı eksik etmeyin. Şimdiden bayramınızı kutluyorum.. Allah herkesin yardımcısı olsun. Yalan dünyada hiçbir şey sizin sağlığınızdan, mutluluğunuzdan önemli değil.. Kalın sağlıcakla..

IIID
Aday Memur
25 Nisan 2019 16:16

Piyade sınıfı kazandığın için mutlu musun yoksa mecbur mu hissediyorsun

Hayalperesthemşire
Müsteşar
27 Nisan 2019 03:54

Ya ne güzel bir hayat hikayesi, başarılar okul hayatında hocam, yolun açık olsun

slm08
Daire Başkanı
29 Nisan 2019 19:37

arkadaş piyade karacı subay eğitiminde muhtemelen ağlatıyorlardır şuan :)

polisadayı1
Aday Memur
01 Mayıs 2019 00:41

Hayırlı olsun kardeşim hikayelerimiz okul hayatımız hemen hemen aynı ama şuan ben 22 yaşındayım bakalım ne olucak nasip olursa senin gibi 24 yaşında kazanabilecekmiyiz acaba :D

eb1006
Şef
16 Ağustos 2019 10:14

Şu an piyade sınıfı subay olarak sutasak eğitiminin yaklaşık 4 ayını başarılı ve mutlu bir şekilde tamamladım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde yer almaktan onur duyuyorum. Her işte bir hayır varmış..

Tknmz26
Aday Memur
16 Ağustos 2019 13:43

Fyt puanınız kaçtı komutanım?

eb1006, 5 yıl önce

Şu an piyade sınıfı subay olarak sutasak eğitiminin yaklaşık 4 ayını başarılı ve mutlu bir şekilde tamamladım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde yer almaktan onur duyuyorum. Her işte bir hayır varmış..

eb1006
Şef
16 Ağustos 2019 13:51

Fyt 46 idi. Şu anda beden eğitimi dersleri ile kendimizi oldukça geliştiriyoruz

adayogrenc
Kapalı
20 Ağustos 2019 22:45

eğitim hakkında bilgi verir misin komutanım , tuzla piyade okulu ve menteş kampı hakkında? bizde merakla bekliyoruz sizlerden gelecek bilgileri

eb1006, 5 yıl önce

Fyt 46 idi. Şu anda beden eğitimi dersleri ile kendimizi oldukça geliştiriyoruz

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi