Editörler : E.Kayı Han
30 Ağustos 2009 14:22

AKP hakkındaki iddialar ve cevapları

Arkadaşlar, bildiğiniz gibi her partinin de bir kusurları olur. Ben oyumu verdiğim parti hakkında çıkan bazı olumsuz iddiaların cevaplarını alabilmiş değilim. Onun için varsa bir iddia cevabını verebilsinler. SORULARI LÜTFEN AKP'YE OY VERMİŞ VE HALA VERECEK OLAN ARKADAŞLAR CEVAPLASIN. Diğer sadece iddiaları dile getirsin. İlk soru benden.

1-Başbakanın oğluna gemi verildiği söylenir. Hep eleştirirler. Bu gemi mubabbeti nedir? Kim haklıdır?

soleil
Yasaklı
30 Ağustos 2009 16:01

Doğru olduğunu bilseler de söylemezler ki.

kedikadın
Müsteşar Yardımcısı
30 Ağustos 2009 16:11

Sorularına tatmin edici cevaplar alamayacaksın ben sana söyliyeyim şimdiden, çünkü ben bugüne kadar onların hiçbir soruya demogoji yapmadan konuyu saptırmadan cevap verdiklerini görmedim.

meteata35
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 16:23

ben ak parti ye oy verdim hala da verecem o zaman ben cevaplayım

doğrudur başbakanın oğlu gemi almıştır galiba 13 m uzunluğunda bi gemiydi 3 milyom dolara almışlar 1 milyon dolarını peşin vermişler kalan 2 milyon dolarıda yıllık 400 bin dolar olarak ödeyecekler gemiyi kiraya verince yıllık 350 bin dolar gibi bi para kazanıyormuşsun geri kalan 50 bin dolarıda ceplerincen ödeyecekler zaten başbakanın bankada 2 milyon TL gibi bi parası var rahatlıkla öder. Ha başbakan bu kadar parayı nasıl kazandı dersen başbakan başbakan olmadan önce Ülker in karadeniz bayiliğini yapıyordu bu parayı çok rahat kazanabileceği bi iş

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 16:51

Başbakan'ın 26 yaşındaki oğlu Ahmet Burak Erdoğan, 2,325,000 dolara bir kuru yük gemisi aldı. Başbakan'ın diğer oğlu Bilal Erdoğan. ABD'de 261.000 dolara daire sahibi oldu. Ayrıca iki kardeş, Çamlıca Kısıklı'da "tapu kayıtlarına göre" 1 trilyon liralık villanın sahibi olular. Başbakan aynı yerde içi 450 metrekare olan villanın bir benzerini kendisi için satın aldı.

hepsi ticaretle yapılası birikimler doğruya....biz safız

meteata35
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 16:55

peki sana göre nasıl alındı ve nerden biliyorsun??

kedikadın
Müsteşar Yardımcısı
30 Ağustos 2009 16:59

Ticari zekası o kadar ileriydi de neden kriz yüzünden söz verdikleri halde memurlara ek ödeme yapmıyor?

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:04

* Başbakan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın, Mecit Mert Çetinkaya ile 2007'de kurduğu MB Denizcilik adlı şirket, kuruluşundan 18 gün sonra yük gemisi satın aldı.

* Unakıtanlar'ın AB Gıda şirketi yalnızca 2005 yılında 22 milyon 163 bin 902 YTL ciro yaptı.

* Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım ve kardeşinin şirketi, TDİ'ye ait Ankara feribotunu ihalesiz olarak kiraladı.

* Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin çocukları İsmail ve Mustafa Talha Pepe'nin ortak olduğu şirket 9 milyon YTL teşvikle gemi satın aldı.

AKP döneminde bakanların birçoğunun çocuğu henüz 30'unu bile doldurmadan "gemi yüküyle" servete ulaştı. Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın çocukları 1 milyon YTL'ye villa, 2.5 milyon dolara gemi sahibi oldu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 'ın oğlunun şirketi ise 22 milyon YTL ciro yaparken tek kuruş KDV ödemedi. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe 'nin çocukları da iktidarları döneminde gemi sahibi oldular. Prof. Dr. Şükrü Kızılot , AKP'nin çıkardığı malvarlığının sorgulanamayacağına ilişkin yasanın kendi çocukları için sigorta olduğunu vurguladı. AKP iktidarı döneminde kabine üyelerinin çocuklarının hızlı yükselişleri şöyle gelişti:

Başbakan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan , Mecit Mert Çetinkaya ile 19 Ocak 2007 tarihinde MB Denizcilik Şirketi'ni kurdu. Şirketin kuruluşundan 18 gün sonra oğul Erdoğan, Safran 1 adlı yük gemisini satın aldı. Şirket, 500 bin dolarını peşin ödediği geminin geri kalan borcunu 36 ay taksitle ödeyecekti.

1 milyon YTL'ye villa

Başbakan'ın oğulları 25 Ağustos 2006 tarihinde de İstanbul Kısıklı'da 1 milyon YTL'ye villa sahibi oldular. Başbakan'ın Dünya Bankası'nda çalışan küçük oğlu Necmettin ise eşiyle birlikte 24 Ağustos 2005 tarihinde ABD'nin Maryland eyaletinde 261.5 bin dolara bir ev satın aldı. Başbakan'ın kızı Esra Erdoğan 'ın eşi Berat Albayrak ise Samsun-Ceyhan boru hattı işini ihalesiz olarak alan Çalık Grubu'nda genel müdürlük görevine getirildi. Erdoğan'ın kız kardeşinin eşi de 1 milyon YTL'ye İstanbul'da villa sahibi oldu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan da AKP döneminde hızla yükseldi. Unakıtanlar'ın AB Gıda AŞ adlı şirketi binlerce tonluk mısır ithalatından dört gün sonra vergi oranının artırılması sayesinde yüzde 50 kazanç sağladı. 2005 yılında kuş gribi salgınıyla birlikte Unakıtan'ın çocuklarının şirketi AB Gıda, pastörize yumurta işine girdiler. Ancak bir kararnameyle pastörize yumurtanın KDV'si yüzde 18'den 8'e düşürüldü.

22 milyon YTL ciro

AB Gıda AŞ yalnızca 2005 yılında 22 milyon 163 bin 902 YTL ciro yaptı. Aynı şirket, 2005 yılında vergi dairesine ise tek kuruş KDV ödemedi. Şirket 2005'te "komple yeni yatırım" amacıyla yapacağı 2 milyon 544 bin YTL'lik yatırım için teşvik aldı. Belgeye göre şirket yıllık 60 bin ton "rafine fosforik asit'' üretecekti.

AKP kabinesinde çocukların gemi alması yolunu ilk açan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 'ın 24 yaşındaki oğlu Erkan Yıldırım oldu. Oğul Yıldırım'ın kardeşiyle ortak olduğu Derin Denizcilik Şirketi'nin kuruluş sermayesi 10 bin YTL idi. Şirketin 445 bin Avro'ya sahip olduğu gemiye bilet kesen ise Santour adlı şirketti. Bu şirketin Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Ankara feribotunu ihalesiz olarak kiraladığı ortaya çıkmıştı.

Erdoğan ve Yıldırım'ın ardından Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin çocukları İsmail ve Mustafa Talha Pepe de gemi sahibi olan kabine üyesinin çocukları arasındaki yerlerini aldılar. "Akçaabat" adlı geminin Pepe'nin çocuklarının ortak olduğu şirketçe 9 milyon YTL'lik teşvikle alındığı belirtildi.

Vergi dairelerinde kayıtları yok ayrıca.....

çocukların mal bildiriminde hiçbir malvarlığı gözükmediğini ya da sembolik üç-beş altının göründüğünü belirterek "Bu çocuklar bir süre sonra serbest çalışmaya başlıyorlar. Bir anda milyonlarca YTL'lik yatırımları ortaya çıkıyor, yatlar, katlar, fabrikalar, binalar, şirket hisseleri vs. Bu arada bakıyorsunuz, arada geçen kısa sürede, örneğin bir iki yıl içerisinde vergi dairesinde kimilerinin kaydı yok. Ödediği bir vergi de yok. O zaman akla şu soru geliyor; 25 yaşına kadar hiçbir serveti olmayan bu çocuklar, totodan, milli piyangodan, at yarışından da kazanmadığına göre bu inanılmaz serveti nerden, nasıl elde etti? Kaynağı sorgulanabilmeli"

AKP'nin işbaşına geldiğinde kişilerin servetinin kaynağının sorulamayacağı, servetindeki bir artışın kaynağının araştırılamayacağı bir yasa çıkardığını ,inkar mı edecekisin??: "Yasaya göre, örneğin 26 yaşında birisi 50 milyon dolara bir gayrimenkul alsa, 300 milyon dolara özelleştirme ihalesinden tesis alsa bu kişiye 'Sen bu parayı neden buldun, nasıl edindin, hangi işleri yaptın, hiç vergi ödedin mi' gibi sorular sorulamıyor. Böyle olunca yasa ile sağlanan olanaktan dolayı bazı kişilerin inanılmaz malvarlığı ortaya çıkabiliyor. Yürürlükteki yasa bunların malvarlıklarının sorgulanamayışı bakımından adeta sigortası oluyor. bilmem anlatabildik mi.......biz sorgulayamadık siz sorgulayın hadi..

meteata35
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 17:08

al işte bi kopyala yapıştırcı daha ne cevap versem anlayamayacaksın zaten o nedenle boşver

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:09

ayrıca ben dün Akp'ye dair bir ton yolsuzluk dosyayı yazdım dokunulmazlıklradan dolayı rafa kaldırılmış...ispat edemedi kimse hatalıya hatalı demeyi nezaman öğreneceksiniz?

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:12

Ergenekon da yalan ozaman.........bol miktarda kopyala yapıştır var??????????????????????????????????????????????biz niye göremiyoruz bu haberleri medyada???bunları yalanlamak için yürek lazım çünkü kopyalanmış olması doğru olduğu gerceğini örtemez.sorularının hepsine cevap var orada.Soru sana neden Akp mal varlığının sorgulanmasını engelleyen yasa çıkardı?Neden dokunulmazlıkları kaldırmıyor?çok AK olduğu için mi korktuğu için mi=))

meteata35
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 17:16

ben ak parti çok temiz partidir demiyorum savunmuyorum zaten ama böyle kopyala yapıştırla devcam edersen dosyacı kemal gibi rezil olursun kulaktan dolma bilgilerle bi yere varamazsın sonra dosyacı kemal gibi olursun. O gün bi programda sordular başbakana başbakanda bu cevabı verdi şimdi sana mı inanayım başbakana mı

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:19

sorularıma cevap versene???sor gu lan ma yan şeyin İftira ya da gercek olduğunu ne bileceksin................................ben sorgulnamsını istiyorum Ozaman Gercek dicem bu iddialara,,,,,,,,,,iddia derken bunlar gercek ama değirmenin suyunun kaynağı mechul..açıkcası bu gemi beni pek bağlamaz....çünkü en basitinden bir sanatcı bile köşeyi dönüyor....ama ortada çok büyük hesaplar var ve bunlar halkın sırtından çıkyorsa bunların hesabını vercekler ki herkes rahat etsin.

meteata35
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 17:19

yani demek istediğim herşeyi öylesine körü körüne savunuyorsunuz ki sonrasında haksız duruma düşüyorsunuz

soleil
Yasaklı
30 Ağustos 2009 17:21

Yahu,düne kadar başkalarının bursları ile ABD'de okuyan bebeler bugün gemilerleadlarını duyuruyorlar..Meşhur bir söz vardır:

"Çok laf yalansız,çok mal haramsız olmaz."

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:21

kendin savunuyorsun...daha yasadan bile haberin yok=)))))))))))))))kiminle aşık atıyorsun acep bi bilsen keşke........Tabu yok,ezber yok bende bilinen gercekler hazırı varken elimi niye yorayım değil mi???:::daha sorularıma cevap vermedin veremiceksen sus başkası cevap versin.

kedikadın
Müsteşar Yardımcısı
30 Ağustos 2009 17:23

30 Ağustos 2009 17:19 Düzenle Sil

yani demek istediğim herşeyi öylesine körü körüne savunuyorsunuz ki sonrasında haksız duruma düşüyorsunuz

meteata35

Biz de aynı şeyi sizin için düşünüyoruz acaba hangimizin söylediği gerçek?

Sinemm1923
Daire Başkanı
30 Ağustos 2009 17:28

30 Ağustos 2009 16:51 Düzenle Sil

Başbakan'ın 26 yaşındaki oğlu Ahmet Burak Erdoğan, 2,325,000 dolara bir kuru yük gemisi aldı. Başbakan'ın diğer oğlu Bilal Erdoğan. ABD'de 261.000 dolara daire sahibi oldu. Ayrıca iki kardeş, Çamlıca Kısıklı'da "tapu kayıtlarına göre" 1 trilyon liralık villanın sahibi olular. Başbakan aynı yerde içi 450 metrekare olan villanın bir benzerini kendisi için satın aldı.

hepsi ticaretle yapılası birikimler doğruya....biz safız

* Katre *

ekleme: Kendisi burslarla okumuştur:))

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:29

rica ediyorum bir hukukçu,,Vergi Usul Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu ndan 2003 yılında çıkarılan iki madde, siyasetçiler ve işadamlarının ailelerinin yaptığı milyon dolarlık yatırımlarla, bankadaki yüklü miktardaki paranın kaynağının sorulmasının önünü kestiğinin kanıtı olan yasayı yazsın.....

şimdi kopyala yapıltır yaptın diyecekler=)

* Katre *
Kapalı
30 Ağustos 2009 17:41

ben Anayasa hukuku okumuş biri olarak yazayım bari=))) 1.kişinin her türlü harcama ve tasarruflarını, vergisi ödenmiş veya vergiye tabi olmayan kazançlardan sağlayıp sağlamadığının sorgulanması ile ilgili vergi usul kanunu?nun 30/7. maddesi 1 ocak 2003 tarihinden geçerli olmak üzere, yürürlükten kaldırıldı (bkz. 9 ocak 2003 tarihli r. gazete?de yayınlanan 4783 sayılı kanun?un 9. maddesi).

)2. vergiye tabi gelirlerle ilişkilendirilemeyen ve harcandığı veya tasarruf edildiği tespit edilen mal ve hakların, safi irat olarak kabul edileceğine dair, gelir vergisi kanunu?nun 82/2. maddesi de aynı kanunun 7. maddesi ile yürürlükten kaldırıldı. ***********buyrun efendim.saygı ve sevgiler mutlu günler=)

En GüR SaDa
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 22:41

meteata35, çok teşekkür ediyorum. 1.sorunun cevabı verilmiştir.

1-Başbakanın oğluna gemi verildiği söylenir. Hep eleştirirler. Bu gemi mubabbeti nedir? Kim haklıdır?

CEVABI: doğrudur başbakanın oğlu gemi almıştır galiba 13 m uzunluğunda bi gemiydi 3 milyom dolara almışlar 1 milyon dolarını peşin vermişler kalan 2 milyon dolarıda yıllık 400 bin dolar olarak ödeyecekler gemiyi kiraya verince yıllık 350 bin dolar gibi bi para kazanıyormuşsun geri kalan 50 bin dolarıda ceplerincen ödeyecekler zaten başbakanın bankada 2 milyon TL gibi bi parası var rahatlıkla öder. Ha başbakan bu kadar parayı nasıl kazandı dersen başbakan başbakan olmadan önce Ülker in karadeniz bayiliğini yapıyordu bu parayı çok rahat kazanabileceği bi iş

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi