Editörler : Pangaea
31 Temmuz 2010 14:02

Sertifikalı Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Ataması

Arkadaşlar ağustosta veya ileri tarhte sertfikalı öğretmenlerin kadroya geçirilmesiyle ilgili birtakım söylentiler dolaşmakta.Bende Ankarayı aradığımda şu an sadece gündemlerinde olduğunu düzenlemden sonra atamanın yapılabileceği söylendi..Siz neler düşünüyorsunuz bu konu ile ilgili?Ve yahut herhangi bir duyumunuz varmı?Tşk ederim..Allah herkesin gönlüne göre versin..

taxi_horoz
Aday Memur
31 Temmuz 2010 17:05

guncelll

sellam_sinif
Kapalı
31 Temmuz 2010 17:09

hocam o konuyla ilgili yürürlükte olan bir yönetmelik var.

özü şu şekilde: eğer tüm zihinsel engelliler öğretmenliği atanırsa ve meb in hala ihtiyacı varsa sertifikalılar kpss puanına göre alınacak.

şu aşamada almazlar ama ilerde her okulda zorunlu olacak diye bir söylenti var ondan dolayı 2 3 sene sonra çok avantajlı duruma gelir

taxi_horoz
Aday Memur
31 Temmuz 2010 17:13

peki bu durum gaziden serfika lan öğretmenleri mi kapasayacak sadece sizce?

sellam_sinif
Kapalı
31 Temmuz 2010 17:16

evet hem o gazideki anlaşmayı hemde 1 aylık yapılan kursları kapsıcak.

ama çok zor be hocam o iş anca 2 3 seneye olur. o zamana kadar özel sektörde çalısmak daha mantıklı hem parasıda iyi.

benım arkadaslar sertifikayı aldı ben almadım şuan çok pişmanım

taxi_horoz
Aday Memur
31 Temmuz 2010 17:20

haklsın özel sektor su an Türkiye sartalrına göre gayet tatmin edici..Ama bu kadar açık varken bunu 3 sene ye oteleyeceklerini düşünmüyorum yine de ben hocam.

sellam_sinif
Kapalı
31 Temmuz 2010 17:26

hocam benim bildiğim kadarıyla ab eğitim kriterlerinde her ilköğretim okulunda özel eğitim sınıfı olmak zorunda. ondan dolayı illa çok yüklü alım olacak. okulönceside bu yüzden böyle oldu.

ama hemen alacaklarını sanmıyorum o alt yapıyı olusturmaları lazım çünkü sadece gecen sene 3 4 üniversitede bu bölüm vardır. bu yıl da 3 4 tane daha açtılar. bence önce üniversitelerde bölüm açacaklar.

pat diye o kadar kontenjan verseler sertifikalılar bile çok az kalır

holiday07
Memur
31 Temmuz 2010 18:10

sellam_sinif hocam gazinin verdiği sertifikayı anladık da 1 aylık sertifikayı kapsadığını nerden çıkardınız?

Gazi'nin verdiği sertifika için talim terbiye kurul kararı var. ayrıca gazi 1 aylık sertifika kursları için dava açtı ve kazandı. onların ataması olmayacak. sadece özel sektörde çalışacaklar. bu arada ağustos atamasında 810 tane zihin engelliler öğretmeni alınacak.

sellam_sinif
Kapalı
31 Temmuz 2010 18:40

hayır hocam o 1 aylık kursu alanlarında ataması olacak. zaten o kursu açan meb.

bununla ilgili mayısta çıkarılmıs bir yöenetmelik var. şuan ben o yönetmeliği arayamayacam ama sen biraz netten bak çok rahat bulkursun. hatta özelegitim.com sitesinden aratırsan daha iyi olur

sellam_sinif
Kapalı
31 Temmuz 2010 18:43

810 tane atama olacağını nerden çıkardın. 100 ü geçmez dostum. zaten mezun sayısı 200 tane yok

mercey
Memur
01 Ağustos 2010 22:40

güncel

holiday07
Memur
02 Ağustos 2010 15:53

hocam gazi üniversitesinden Prof. Ayşegül Ataman (kendisi ülkemizin en iyi özel eğitimcilerinden birisidir ve 21 yıllık prof.) özel eğitim rehberlik ve danışma daire başkanı ile bu atama işlerini sörükli görüşüyor ve bize bilgi veriyourdu. (bu arada kendisi benim hocamdır.) mayıs ayının ortalarında bu yıl 984 tane zihin engelliler öğretmeni atanacağını bunların 174 tanesinin haziranda 810 tanesinin de ağustosta olacağını söyledi. 28 ekim 2009 da yürürlüğe giren özel eğitim kanunu ile türkiye AB'ye her yıl özel eğitimde yaptığı ilerlemeleri rapor halinde sunmak zorunda. hükümet bunu taahhüt etmiş. bu doğrultuda türkiye 2010-2014 özel eğitim stratejik plan hazırladı ve bu planda eksiklikler bölümünün ilk iki maddesi personel istihdamının azlığından bahseder. isteyen özel eğitim rehberlik ve danışma daire başkanlığının sitesinden bu plana bakabilir. ha bu arada türkiyede her yıl 440 tane özel eğitimci mezun oluyor, 200 değil.

mercey
Memur
02 Ağustos 2010 19:13

güzel haberler beni çok umutlandırıyor allah yardımcımız olacaktır

zaza_dayza
Memur
02 Ağustos 2010 19:20

merhaba arkadaşlar ben bu konuyla ilgili meb personel dairesi başkanlığına özel eğitim kurumlar genel müdürlüğüne hizmet içi eğitim kurumlar müdürlüğüne bu kurumlardan gelen yazıda böyle bir atamanın olması mümkün olmadığını sadece gazi üniversitesi protokol gereği yapabildiklerini bahsettiler..bunun yanında gecen hafta talim terbiye kurulu başkanlığına dilekçe gönderdim hala cvp gelmedi..ama bana gelen cevaplardan şunu anladım sertifika ile ilgili atama olmasının şu yönetmenlikle olması mümkün olmadığını sadece sertifikaların özel eğitim ve rehabitilasyonların ihtiyaclarını karşılamak için acıldığını belirtildi..tabiki duyumlar cok atanacağız diye ama ben acıkcası şu yönetmenlikle atanmamız imkansız görüyorum ancak yeni bir düzenleme yaparak atama durumu gercekleşir.bunun yanında şuan kadrolu ve sözleşmeli sınıf öğretmenlerine hizmet içi kursu olarak meb onlara özel eğitim sertifikası verdi ve bunlar artık okularında akadami yetersizliği olan öğrencilere bep hazırlama ve onunla ilgili eğitim calışması yapmak için bu belgeyi verdi yani bunun adı şu oluyor önceden böyle durumda olan cocuğun sınıf öğretmeni rehber öğretmene sonra da aile sonrada ram a gönderilip hastane raporuyla cocuğu rehabitilasyon ve özel eğitim kurumlara yönlendiriliyordu..ama şimdi böyle olmaması için yani artık devlet kendi bünyesinde bunları alabileceği kadar kendi okulunda eğitim vermeye calışacak sanırsam bu da tutmayacak..bu yüzden zihinsel engelli sınıf öğretmenlerine ihtiyac duyacak..oçem ve özel eğitim sınıfları acarken zihinsel engelli sınıf öğretmenleri calıştırmayı düşünüyor..tabi bu rehabitilasyon kurumlarında ağır düzeyde öğrenci ve otistik down sendoromu cocuklar sadece eğitim verecekler ilerde artık türkçe matematik ve sosyal hayat gibi akademi yetersiz olan cocuklara devlet kendisi eğitim olanağı acacak bunun içinde sanırsam calışma başlatıldı ama tabi ne zaman olacak o meçhul..unutmayın burası türkiye herşey olabilir..geçmişde veteriner sınıfcı oldu.. o yüzden her ana hazır olun..

zaza_dayza
Memur
02 Ağustos 2010 19:34

ayrıca şuan engelli bir öğrenciye devlet 375tl ödüyor..normalde zam bekleyen rehabitilasyon kurumları ve bekledikleri fiyat 450 tl üstü idi tam aksine fiyatlar düştü..cünkü devlet bu kurumlarda olan sermayenin ne kadar artığını fark etti..düşün adana da rehabitilasyon kurumlarında müfettişler ortak cıktı..yani yolsuzluk diz boyu..bunun yanında artık özel eğitim ve rehabitilasyon kurumu herkes rahatca acamıyacak cünkü şartları ağırlaştırdılar amac cok kurum olmasın diye..bunun yanında denetimi artırdılar..ve şuan bir zihinsel engelli sınıf öğretmenin üzerinde ortalama 6000 tl fatura kesiliyor bakanlığa..devlet burdaki ciddi paranın dışarı vermesinin mantıksız olduğunu sanırsam yavaş yavaş anlamaya başladı..ama başlangıc yapamıyor.cünkü hem fiziksel şartları uygun değil hemde bunun için ciddi bir kadrosu yok..düşünün rehabitilasyon kurumlarını incelemeye gelen müfettişler bep böp aylık performans eğitimi ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar sadece yaptıkları ekonomi anlamda yolsuzluk var mı yok mu bu denetiyor..ama gelişmiş ülkeler avrupa ve abd ülkelerinde eğitim kalitesi durmadan incelenirken bizde tamamıyla sermaye paylaşımı var..bu yüzden rehabitilasyon kurumlarınıda bitirmek istemekdeler en azından şu iki yılda sadece otistik down sendoromu ve ağrı düzeyde zihinsel engelli cocuklara baksınlar geri kalan orta düzeyde ve hafif düzeyde zihinsel engelli cocuklara biz bakalım anlayışı ortaya cıktı..oçemlerde şuan jeoloji bölümünde mezun olan kişi calışıyor artık düşünün o yüzden iki yıla kadar mantıken baktığında kesinlikle ciddi bir alım olacak..ve sanırsam şuan sertifikalı sadece bu yıl 7000 yakın bundan önceki seminerlerde 2000 civarında bunların içinde emekli öğretmenleri cıkarırsan 1000 yakın kişive gazi üniv mezunları da 1500 civarında toplamda 9000 civarında tabi bu abartılı rakamlar bunların hepsini alsa bile boşluğunu kapatamıyor..zihinsel engelli öğretmenlerde zaten 3000 den aşağı calışmıyor ve ciddi kurumlarda calışıyor..tabi unutmadan söyleyeyim rehabitilasyon kurumları yeniden seminer acılsın sertifika verilsin diye sıkıştırıyor amac piyasada öğretmen calıştırma maaşlarını ucuza düşürmek cok ilerde ciddi düşüş oldu..yani buda böyle bir gelişme olumsuz olarak..bakalım süreç ne gösterecek.arkadaşlardan ricam lütfen aldıkları bilgileri özellikle meb de aradıklarını telefon numaraları buraya yazarsa bizde arayalım bakalım bize ne diyecekler..

zaza_dayza
Memur
03 Ağustos 2010 12:52

güncel

holiday07
Memur
03 Ağustos 2010 16:26

zaza_dayza hocam benim düşüncelerime yakın şeyler söylemişsiniz daha açık şekilde. meb'in verdiği sertifika hizmetiçi eğitim adı altında verilen bir eğitimden ibaret ve sadece özel özel eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir sertifikadır. özel eğitimciler derneğinin baskıları sonucu bu kurslar açıldı. şu ana kadar da yaklaşık 2200 civarında kişi bu sertifikayı aldı. bu arada hocam gaziden 1500 kişi aldı demişsinin. şu ana kadar gaziden sertifika alan kişi sayısı emekliler hariç 308. eğer sertifikayı alanlar atanmazsa gazi protokolü iptal edecek ve artık kurs açmayacak.

sellam_sinif
Kapalı
03 Ağustos 2010 16:38

ısrarla söylüyor meb in verdiği sertifika sadece sadece özel kurumlar için değil. zamanla onlarıda kadrolu alacaklar

bununla ilgili yönetmelik okumustum ama şuan bulamıyorum.

jeepfanus
Şef
03 Ağustos 2010 16:40

her yıl zihin engelliler öğretmenliğinden 800 e yakın kişi mezun olmaktadır bu sayı 2 yıl içerisinde 1000 in üzerine çıkacaktır... ayrıca bu sene tercih yapıpta atanamayan 329 kişi vardır... gazinin ve diğer sertifika programların amacı özel özel eğitime eleman yetiştirmektir hala alan mezunlarının tamamı atanamakta ve mezun sayısı her geçen gün artmaktadır bu hızla giderse zaten ilerde devlette açık kalmayacaktır... ama özel sektöre eleman ihtiyacı yine bu sertifikalılardankarşılanacaktır... 1 yılda alınan sertifika kesinlikle 4 yıl eğitim sonucu alınan diplomaya eşit değildir.. istediğiniz kadar iyi hocalardan konsantre ders almış olun ama hiçbir zaman özel eğitimci olamazlar zaten ünvanlarının başındada sertifikalı ibaresi vardır bu da her şeyi açıklar zaten.

sellam_sinif
Kapalı
03 Ağustos 2010 16:45

yav 3 tane üniversiten nasıl 800 tane mezun olunuyor. benım bildiğim sayı 180ile 200 arası. ve mezun olanlarda zaten özel sektörde çok güzel işlerde çalıstığı için bir çoğu kpssye bile girmiyor.

jeepfanus
Şef
03 Ağustos 2010 16:52

ankara üniversite

marmara

seçuk

seçuk iö

anadolu

anadolu i.ö

katü

ondokuz mayıs

ondukuz mayı iö

abant

abant iö

sakrya

trakya

inönü

zonguldak

maltepe

lefkoşe

bak bunların hepsine yakını bu tyıl mezun verdi 3 tane üniversitede yok ayrıca kendi çevremden bildiğim kadarıyla alan mezunlarının çogu devleti tercih etmektedir

Toplam 56 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi