Editörler : E.Kayı Han

22 Eylül 2006 03:19

ZİNANIN AFFI VAR MIDIR?

utandığım sıkıldığım bir konudan ziyade aşırı derece pişmanlık duyduğum bir konu tevbe yeterli olur mu olmaz mı sorusu kafamı kurcalıyor arkadaşlar sadece bu konuda bilgisi sağlam olanlar yazsa sevinirim

Gül Seren
Kapalı
22 Eylül 2006 09:27

?Allahu Teâlâ [buyurdu ki]: Ey Âdemoğlu! Sen bana dua ettiğin ve benden af umduğun sürece, işlediğin günahlar ne kadar çok olursa olsun, onların büyüklüğüne bakmadan seni bağışlarım. Ey Âdemoğlu! Günahların gökleri dolduracak kadar olsa, sen Benden bağışlanmanı dilersen, günahlarını affederim. Ey Âdemoğlu! Sen yeryüzünü dolduracak kadar günahla huzuruma gelsen, fakat Bana hiçbir şeyi ortak koşmamış, şirke bulaşmamış olsan, Ben de seni yeryüzü dolusu mağfiretle karşılarım.?

hergünahın affı mümkündür yeterki içten ve samimim bir şekilde tevbe edelim ve bidaha o günaha dönmememye kararlı olalım

Mertixsir
Aday Memur
22 Eylül 2006 09:52

peki ben de bir şey sorayım, bu zinanın her türlüsü geçerlimidir,

teorem
Şube Müdürü
22 Eylül 2006 10:31

tövbenmizde samimi isek Allahın kul hakkı dışında her günahı affedeceğini düşünüyorum.

konusur
Müsteşar
22 Eylül 2006 11:51

hz hamza(r.a) yı şehid eden bir insan tovbe edince sahabe olup saygıya layık oluyor...

yeterki

sular gibi aglasan

eyyup gibi aglsan,

ciğergahı daağlasan,

ahvalini sormazmı...

---

staywithmemfv
Yasaklı
22 Eylül 2006 23:25

güncel

Futile
Yasaklı
23 Eylül 2006 00:54

konuyla ilgili iki hadis:

Her insan hata yapar.Hata edenlerin en hayırlıları tvbe denlerdir. (Tirmizi)

Canım elinde olan Allaha yemin ederim ki, eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi yok eder, yerinize Günah işleyip tevbe eden, Allahın da bağışlardığı başka bir toplum getirirdi. (Müslim)

tevbe etmek ve aynı hataları yapmamk için elinden gelen çabayı göstermek en güzeli sanırımmm...

tevbe eden kadar samimi dua eden, samimi göz yaşı döken bir insan varmıdır acaba sanmıyorummmmm...allah sevdiği kuluna dert sıkıntı verirmişşş..bin musibet bin nasihattan iyidir...dua kapıları tevbe kapıları herkese açıkkktırrr..Yaratan bir annenin merhabetinden daha çok merhamet sahibir...ve her zman kulunu bekleyicidirr

Metrisli
Aday Memur
23 Eylül 2006 21:13

inşallah hiç bir mügmin, böyle bir yüz kızartıcı suçla ALLAH'ın karşısına çıkmaz diyerek sözlerime başlıyorum.

tevbe konusunda samimiyet çok önemli.şimdi ben bu günahımdan dolayı tevbe edeyim paçayı bir kurtaralım, sonra gerisine bakarız gibi bir düşünceyle tevbe etmememiz gerekir.

arkadaşlar, ALLAH'IN lütfu, merhameti ve mağfireti sonsuzdur.bu nedenle hiç bir mügminin ümitsizliğe kapılmaması gerekir. hesep günü geldiğinde şeytan bile acaba ben de affolunur muyum diye bir ümit taşıyacakmış.

ALLAH hakkı hak bilip hakka sarılan, batılı batıl bilip batıldan kaçan kullarının zümresinden eylesin.

fsmysskss
Şef
24 Eylül 2006 10:50

Tahrim suresi 8.ayette:Ey iman edenler ,Allahü Tealaya öyle tevbe edin ki nasuh(gayet cidi,müessir)bir tevbe olsun., Bu ayetten de anlaşılacağı üzere tevbe edin diyor.Rabbimiz şayet günahlarımızı bağışlamayacak olsaydı böyle bir ayette olmazdı.Yeter ki samimiyetle,ihlasla tevbe etmeyi bilebilelim.Rabbimizin merhametinden de ümidimizi kesmeyelim.

Futile
Yasaklı
25 Eylül 2006 00:36

Kelime-i şehadeti dil ile söyleyip kalb ile de tasdik eden Müslümandır. Günah işleyen Müslümanlıktan çıkmaz. Hadis-i şerifte (Cebrail aleyhisselam, ?Ümmetine müjde ver ki, şirk üzere ölmeyen Cennete girer? dedi. Ben, ?Zina ve hırsızlık eden de mi Cennete girer?? diye üç defa sordum. ?Evet, zina ve hırsızlık eden de Cennete girer? dedi. Daha sonra, ?İçki içse de yine Cennete girer? dedi) buyuruldu. (Buhari, Müslim, Bezzar) [Ancak bu günahların cezaları çekildikten sonra Cennete girilir.]

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi