Editörler : Lanet
09 Şubat 2011 16:23

usb girişlerim çalışmıyor

arkadaşlar bilgisayarımın hiçbir usb girişi çalışmıyor ne klavye ne yazıcı hiçbiri. Depolama sürücülerinden birinde hata vardı onu kaldırdım ama yine aynı. Komşunun bilgisayarına taktım klavyeyi orada çalışıyor. Format atayım dedim klavye çalışmadığı için onu da beceremedim. Ekran klavyesini kullanmak çok zor oluyor yardım istiyorum...

PsikologTolga
Şube Müdürü
10 Şubat 2011 00:14

Bahsettiğiniz sorun tipik virüslü bir bilgisayarın verdiği tepkiye benziyor... USB Aygıtlı donanımlar Klavye/Maus ile format atacağınız zaman bilgisayarın BIOS ayarlarına girip USB/DOS"u aktif etmelisiniz yoksa format ekranında çalışmaz... bu sorun WINDOWS XP Ve eski tip işletim sistemlerinde oluyor VISTA WIN7 kendinden tanıyor bu bahsi geçilen donanımları.

Ayrıca Önde arkada olmak üzere 4+2 USB girişi vardır... ön paneldeki usb ler bozulsa dahi arkadakiler çalışması lazım... hiç birisi çalışmıyorsa tek çare kalıyor "PCI USB" aygıtı taktırmak anca o şekilde verim alabilirsiniz...

sense2010
Kapalı
12 Şubat 2011 23:42

arkadaşlar, USB'imde birkaç dosya vardı.Başka bir bilgisayardan dosya aldım.ama şimdi en son aldığım dosyadan başka bir dosya yok USB'imden.Virüs taramasından geçiriyorum ve o eski dosyalarda virüs taramasından geçiyor.ama USB'de göremiyorum.Ne oldu ya o kadar dosyalarıma.Nasıl geri getirebilirim.Yardımcı olur musunuz lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn :((

alisap
Daire Başkanı
13 Şubat 2011 00:37

sense2010 "arkadaşlar, USB'imde birkaç dosya var.." bu ne demek? Flash bellekten mi bahsediyorsun acaba? Eğer öyle ise, göremiyorum dediğin dosyalar Gizli Dosya olmuş olabilir. Bilgisayarın ayarlarından gizli dosyaları gösteri aktif edip tekrar bak. Yine göremiyorsan silinen dosyaları geri getirme programları var onlardan birini kullanarak geri getirebilirsin.

melekkkkkkk
Memur
13 Şubat 2011 00:56

arkadaşlar daha öncede yazmıştım usb girişlerimin çalışmadığını söylenen yöntemleri denedim ama faydasız.. Biosta enable gözüküyor. Hatta format attım bilgisayara yok yine aynı hiçbir usb girişi çalışmıyor çıldırmak üzereyim sorun olan denetleyici adaptec aıc-7870 pcı scsı (öykünmüş) yazıyor bunun üzerinde sarı sorun işareti var. Acaba bu yüzden mi çalışmıyor usb girişleri? Bi de evrensel seri veri yolu denetleyicilerinde iki tane usb kök hub diye bir şey var onların güç bölümünde bilgisayar güç kazancı sağlamak için bu aygıtı kapatsın diyor o seçili yani. Kaldırıyorum tick işaretini bilgisayarı açıp kapatınca yine seçili oluyor.

Ne yapacağımı şaşırdım lütfen acil yardım istiyorum

alisap
Daire Başkanı
13 Şubat 2011 01:07

Bilgisayara formatattıktan sonra bilgisayara anakartın chipset ini yükledin mi? Anakartın driver cd.sinde vardır. Yükledikten sonra hala çalışmıyorsa USB çıkışlarında fiziksel bir arıza olma ihtimali yüksektir.

melekkkkkkk
Memur
13 Şubat 2011 01:44

evet tüm chipsetleri yükledim ama yok olmuyor çalışmıyor :(

alisap
Daire Başkanı
13 Şubat 2011 01:49

win7 mi kullanıyorsunuz? CD.deki chipet win7 uyumlu olmayabilir birde anakartın internet sitesinden win7 uyumlu olanını kurmayı deneyin.

sense2010
Kapalı
13 Şubat 2011 12:02

alisap,bilgisayar ayarlarından gizli dosya.diye bir seçenek göremiyorum nasıl yapacağım yardımcı olur musun rica etsem.... :(

kuyucaklı_yusuf
Aday Memur
13 Şubat 2011 12:23

"bilgisayar güç kazancı sağlamak için bu aygıtı kapatsın" seçeneğiyle alakalı bir durum yok. bende de onlar seçili bulunuyor. flash bellekleri de mi görmüyor? yoksa yalnızca klavye ile yazıcı mı?

kuyucaklı_yusuf
Aday Memur
13 Şubat 2011 12:35

sense2010, senin flaş belleğe arkadaşının bilgisayarından virüs bulaşmış. flaş bellekteki klasörlerden bazılarını sistem dosyası(gizli) hale getirmiş. Onları görebilmek için.

Bilgisayarım / Araçlar menüsü / Klasör seçenekleri/ Görünüm sekmesine gel. burada bi liste var. bu listeden

1. Gizli dosya ve klasörleri göster'i işaretle.

2. Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle.'deki işareti kaldır.

işlemlerini yap.

Bir deneyin bakalım...

melekkkkkkk
Memur
13 Şubat 2011 12:56

öncelikle hiçbir usb girişi hiçbir şey de çalışmıyor ne yazıcı ne klavye telefonumu takıyorum usb kablosuyla telafonun ışığı yanıyor ama sunucudan yanıt yok diyor.

Denemediğim nerdeyse hiçbir şey kalmadı. Win7 kullanıyordum uzun zamandır ama hiçbir sorun yoktu. Son bir aydır çalışmıyor usb girişleri. Aygıt yöneticisinde depolama denetleyicilerinin birinde sorun vardı buraya yazmıştım adını. Onu kaldırdım eski donanım yükle dedim yine buldu onu yine yükledi ama yine sorun işareti çıkıyor. Bios ayarlarına baktım herşey düzgün enable durumda. Sonra windows 7 format attım yine değişen bir şey olmadı çalışmıyor.

En son dün acaba windows7 de çalışmıyor mu diye xp ile formatladım.Şu an aygıt yöneticisinin hiçbirinde sorun yok. Anakart chipset driverların hepsini yükledim. Ama yine yok yine çalışmıyor. Yapabileceğim ne kaldı sizce tamirciye götürmekten başka :( Götürünce bana kaça patlar acaba?

melekkkkkkk
Memur
13 Şubat 2011 13:00

anakart driver cdsinden tekrar usb driverlarını yükleyim dedim cdyi açtım usb 2.0 driverı seçtim

Windows XP USB2.0 Driver Installation

====================================

Please using Windows XP SP1 (Service Pack 1) or later versions, you DO NOT need to

install this driver, because they already contain software support for USB 2.0.

Bu yazı çıktı readme dosyasında ne diyor arkadaşlar sorun nedir?

kuyucaklı_yusuf
Aday Memur
13 Şubat 2011 13:19

Bilgisayarında usb 2.0 sürücüsünün kurulu olduğunu ve yeni sürücü kurmana gerek olmadığını söylüyor.

sürücülerden kaynaklanan bir sorun olsaydı format çektikten sonra düzelmesi gerekirdi. düzelmediğine göre anakartında fiziksel bir sorun olsa gerek diyorum. kaça patlıcağı hakkında bir fikrim yok. tamirci demek yılana sarılmak demek...:) tamir mi olur yoksa anakartı değiştir mi derler belli olmaz. belki biraz karıştırıp bi sürücü falan kurup düzeltebilirler de. ne desem yalan.

melekkkkkkk
Memur
13 Şubat 2011 13:33

çok teşekkür ederim bana tamirci yolu gözüktü artık :(

alisap
Daire Başkanı
13 Şubat 2011 15:32

Bilgisayarın laptop'mu masaüstü'mü bilmiyorum ama eğer masaüstü ise anakartı değiştirmene gerek kalmayabilir. Şöyle ki; Anakarta takılan USB kartları var, bunlardan bir tane alıp yeni usb çıkışları elde edebilirsin. Birde 5-10 liraya kablolu usb çoklayıcıları var bundanda alıp usb'leri 4 adet olarak yakınına getirebilirsin.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi