Editörler : supporters.

FikiFiki
Memur
27 Haziran 2022 18:00

Faiz haramcılar size uydum ev almadım. Ev sahibi kirayı 5 bin yaptı. Yardım edin

Barricade
Şef
27 Haziran 2022 18:53

Bankadan çekilen krediyle devletin para basmasinin arasında bı mantık yok kardeşim kredi işi bugün çıkan bişeyde değil demek

banka

dübürüne guvenioki veriyo işin kısası millet krediye mecbur birakilio konuta bişey diyemem ama adam gecinemio ihtiyaç kredisi çekmek zorunda kalio bu halkın değil devletin ayibi

ekaya, 2 yıl önce

kardeşim haramı helali bize kalmış evet. çünkü kredi verilmesi işlemi para üretimine neden oluyor. paranın değeri düşüyor ve enflasyon... ceremesini hepimiz çekiyoruz. kafanıza silah dayasalar kredi sözleşmesine imza atmamanız lazım. çünkü mutlak kaybeden siz kendiniz oluyorsunuz, biz de dolaylı olarak paranın değer kaybından dolayı zarar görüyoruz.

size bir örnek vereyim: bir su havuzuna bir kova su boşaltıp iki kova su çekerseniz, bunu da herkes yaparsa ne olur? su havuzu başkasında toplandıktan sonra ne halt edeceksiniz. o havuzda su kalmayınca neyi çekeceksiniz. kriz çıkıyor neticede. varlık içinde yokluk. faizin haramlığı sen de kimse de bu dünyada köle olmasın diye. başınıza gelen felaketler hep kendi yaptıklarınız yüzünüzden fakat siz kendinizi temize çıkarıp hemen başkasını suçluyorsunuz.

sizi aldatan havuzda biraz suyun bulunması, ben bir kova su boşaltıp iki kova çekerim diye düşünüyorsunuz. fakat o havuzdaki her kova su kendinden daha fazlasını ödemek üzere orada, herkes böyle düşünüyor. ama bu imkansız, matematiksel olarak imkansız.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
28 Haziran 2022 09:15

size ne desek boş. kredi çekenler yüzünden paranın değeri düştü, o yüzden evsahipleri, çiftçi, betoncu, sanayici herkes zam yapmak zorunda, çünkü paranın değeri aynı kalmadı ki.. akıl kıtlığı var galiba. sen ev sahibi oldum zannetme 10 yıl boyunca piyasada dolaşması gereken parayı götürüp bankaya teslim edeceksin, sonra da neden ekonomi iyi değil diye ona buna laf atacaksın. başta bankalar ve faiz yiyen mevduat sahipleri, sonra buna izin veren hükümet sonra da kredi çekenler ekonomik buhranın sorumlusudur.

FikiFiki, 2 yıl önce
Faiz haramcılar size uydum ev almadım. Ev sahibi kirayı 5 bin yaptı. Yardım edin

FikiFiki
Memur
28 Haziran 2022 09:26

Off çekil şurdan ya :d
ekaya, 2 yıl önce

size ne desek boş. kredi çekenler yüzünden paranın değeri düştü, o yüzden evsahipleri, çiftçi, betoncu, sanayici herkes zam yapmak zorunda, çünkü paranın değeri aynı kalmadı ki.. akıl kıtlığı var galiba. sen ev sahibi oldum zannetme 10 yıl boyunca piyasada dolaşması gereken parayı götürüp bankaya teslim edeceksin, sonra da neden ekonomi iyi değil diye ona buna laf atacaksın. başta bankalar ve faiz yiyen mevduat sahipleri, sonra buna izin veren hükümet sonra da kredi çekenler ekonomik buhranın sorumlusudur.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
28 Haziran 2022 09:54

dünyanın en zor işi anlamayana anlatmak :) bankalar para üretiyor aloooo

malkocoglu80
Memur
28 Haziran 2022 10:23

2 hafta kadar önce konut kredisi kullandım, ikinci el olarak aldığım için ve başka bir konut kredisi devam ettiği için eşim adına kullandık. Aynı hanede konut kredisi kullandığım için ve ilk 1.29dan kredi kullanmak zorunda kaldım. Eğer çekeceğin kredinin aylık ödeme oranı maaşına çok yakın ise kefil isterler. 4500 sağlık sigortası ve 225 lira bireysel emeklilik, 3 tane otomatik ödeme talimatı vermek zorundasın. 300bin için 12 bin gibi bir masraf çıkartılıyor bilginiz olsun. Çekilen kredi kadar da tapuya rayiç bedel gösterdim 11bin küsür de oraya gitti.

ALATURKO
Aday Memur
28 Haziran 2022 10:34

İbni Mes'üd radıyallahu anh şöyle dedi: Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem faiz alana da verene de lanet etti. Ayeti kerimede buyuruluyor ki: "Faiz yiyenler (kıyamet günü mezarlarından) ancak şeytan çarpmış kimselerin kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların, "esasen alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennemliktir, orada temelli kalacaklardır. Allah faizi mahveder, sadakaları bereketlendirir. Allah koyu nankör ve günahkar olan hiç kimseyi sevmez. (Bakara Suresi)

Yovaaa
Aday Memur
28 Haziran 2022 11:55

Ne kadar çok masraf çıkarıyorlar. Bunlardan geri alınabileni yokmu peki. Sonradan
malkocoglu80, 2 yıl önce

2 hafta kadar önce konut kredisi kullandım, ikinci el olarak aldığım için ve başka bir konut kredisi devam ettiği için eşim adına kullandık. Aynı hanede konut kredisi kullandığım için ve ilk 1.29dan kredi kullanmak zorunda kaldım. Eğer çekeceğin kredinin aylık ödeme oranı maaşına çok yakın ise kefil isterler. 4500 sağlık sigortası ve 225 lira bireysel emeklilik, 3 tane otomatik ödeme talimatı vermek zorundasın. 300bin için 12 bin gibi bir masraf çıkartılıyor bilginiz olsun. Çekilen kredi kadar da tapuya rayiç bedel gösterdim 11bin küsür de oraya gitti.

Yovaaa
Aday Memur
28 Haziran 2022 11:57

Hangi banka birde ne kadar çekmiştiniz hocam.
malkocoglu80, 2 yıl önce

Kolejli31
Memur
28 Haziran 2022 12:24

Konu kredisi vakif 150 bin maks veriyor 150 bine kümes bile alamazsin .

Ziraattaki memurlar ters davraniyor veya bana tetsi geldi 400 500 anca onaylar dedi .

Madem vermeyeceksiniz komple yasaklansin .milletin ağız kokusunu çekiyoruz.ev falan da almayalim .

malkocoglu80
Memur
28 Haziran 2022 13:26

Alacağım evin değeri 680bin TL. Ben 300bin TL. kredi çektim. Halk Bankası.

Yovaaa, 2 yıl önce
Hangi banka birde ne kadar çekmiştiniz hocam.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
29 Haziran 2022 02:53

Daha 1 ay önce vakıftan 320 bin tl konut kredisi çektim. Hayat sigortasını da 10 yıla böldüm ilk yılın taksidi 600 tl. banka komisyonu 1600 tl. Bes yaptırmadım. otomatik ödemeleri yaptırdıgım gibi aksamına iptal ettirdim. dask ve konut sigortasıyla birlikte 2600 tl tuttu. hadi exper parasını da say 3800. Yani dediğiniz rakamla arada fark çok.
malkocoglu80, 2 yıl önce

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
29 Haziran 2022 15:56

kredi çekmek köleliği gönüllü kabuldür. bankalar para üretir. fakat sen üretemezsin dolayısıyla fazla faizi veremezsin ve köle olmak zorundasın. Sen versen başkası veremez, totalde hepimiz batıyoruz.

bakın işbankası genel müdürü ne demiş:

"Önce bildiğimiz bankacılığın ne olduğunu iyi tarif etmemiz gerekiyor. Bankacılık pek çok kişinin düşündüğü gibi önce mevduat toplamak, sonra kredi vermek değildir. Tam tersidir; önce kredi verir, mevduat yaratır, sonra bunları toplar. Bankalar, para yaratabilme ayrıcalığına sahip kuruluşlardır ve sermayelerinin kat kat üzerinde kredi vererek para yaratabilirler.

Bankaların hedefinde ülke için değer yaratmak, yatırımlar yoluyla istihdama ve büyümeye katkı vermek vardır. Bu yatırımlar sonucunda servet, yani tasarruflar ve mevduat artırılmış olur. Bankalar, aslında ülkenin kalkınmasına kaynak aktarır ve tasarrufların oluşması için ortam yaratır. Siz 1 lira sermaye ile 10 liralık kredi verirsiniz. 10 lira kredi alan müşteri, yaptığı yatırımla bunu 100?e çıkarmışsa, mevduat da 100 liraya çıkar. Bankalar yaratılan bu servetlerin koruyucusu olur ki, bu döngü devam edebilsin."

*

Yani demiş ki: biz sürekli para üretiyor paranın ırzına geçiyoruz, değerini çalıyoruz. sizin türk devletine ait para Türk Lirası zannettiğiniz şey aslında bizim paramız yani bankaların parası. bizim kölemizsiniz. biz para üretiriz ama siz üretemezsiniz, fazla olan faizi de veremezsiniz, bize servet varlık transfer etmek zorundasınız. Ev araba arsa tarla fabrika otoyol, özelleştirmeler falan neyse sizin varlıklarınızı alırız. çünkü borcunuz bitmez. siz çalışırsınız biz yeriz. demek istemiş.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
29 Haziran 2022 17:51

boş
ekaya, 2 yıl önce

kredi çekmek köleliği gönüllü kabuldür. bankalar para üretir. fakat sen üretemezsin dolayısıyla fazla faizi veremezsin ve köle olmak zorundasın. Sen versen başkası veremez, totalde hepimiz batıyoruz.

"Önce bildiğimiz bankacılığın ne olduğunu iyi tarif etmemiz gerekiyor. Bankacılık pek çok kişinin düşündüğü gibi önce mevduat toplamak, sonra kredi vermek değildir. Tam tersidir; önce kredi verir, mevduat yaratır, sonra bunları toplar. Bankalar, para yaratabilme ayrıcalığına sahip kuruluşlardır ve sermayelerinin kat kat üzerinde kredi vererek para yaratabilirler.

Bankaların hedefinde ülke için değer yaratmak, yatırımlar yoluyla istihdama ve büyümeye katkı vermek vardır. Bu yatırımlar sonucunda servet, yani tasarruflar ve mevduat artırılmış olur. Bankalar, aslında ülkenin kalkınmasına kaynak aktarır ve tasarrufların oluşması için ortam yaratır. Siz 1 lira sermaye ile 10 liralık kredi verirsiniz. 10 lira kredi alan müşteri, yaptığı yatırımla bunu 100?e çıkarmışsa, mevduat da 100 liraya çıkar. Bankalar yaratılan bu servetlerin koruyucusu olur ki, bu döngü devam edebilsin."

*

Yani demiş ki: biz sürekli para üretiyor paranın ırzına geçiyoruz, değerini çalıyoruz. sizin türk devletine ait para Türk Lirası zannettiğiniz şey aslında bizim paramız yani bankaların parası. bizim kölemizsiniz. biz para üretiriz ama siz üretemezsiniz, fazla olan faizi de veremezsiniz, bize servet varlık transfer etmek zorundasınız. Ev araba arsa tarla fabrika otoyol, özelleştirmeler falan neyse sizin varlıklarınızı alırız. çünkü borcunuz bitmez. siz çalışırsınız biz yeriz. demek istemiş.

FikiFiki
Memur
29 Haziran 2022 18:37

Kirayı ödemek için kredi çeksek günahı az olur mu hoca hazretleri
ekaya, 2 yıl önce

*

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
30 Haziran 2022 09:21

yemek yapmayı bilmediğiniz gibi önünüze konan yemeği yemeyi bile bilmiyorsunuz. azıcık saksıyı çalıştırın, allah boşuna vermemiş.

FikiFiki, 2 yıl önce
Kirayı ödemek için kredi çeksek günahı az olur mu hoca hazretleri

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
30 Haziran 2022 09:23

sen boş bile değilsin zannımca negatifsin

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
boş

malkocoglu80
Memur
30 Haziran 2022 10:04

Hayat sigortasının taksite bölüneceğini ne ben düşüne bildim ne de bankacı söyledi. Açıkçası bankanın bana bu zamanda kredi vermesine sevinmekten aklıma da gelmedi. Şükür ediyoruz her zamanki buna da şükür. Yoksa bu zamanda ev sahibi olmak hayal olmaktan öteye gitmiyor.

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
Daha 1 ay önce vakıftan 320 bin tl konut kredisi çektim. Hayat sigortasını da 10 yıla böldüm ilk yılın taksidi 600 tl. banka komisyonu 1600 tl. Bes yaptırmadım. otomatik ödemeleri yaptırdıgım gibi aksamına iptal ettirdim. dask ve konut sigortasıyla birlikte 2600 tl tuttu. hadi exper parasını da say 3800. Yani dediğiniz rakamla arada fark çok.
Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi