Editörler : oto-danisman-expert
11 Ekim 2012 15:26

yedek subay-kısa dönem hakkında ayrıntılı bilgiler sorular herkesi beklerim ...

bu konuyu açmaktaki amacım yedek subaylıkla ilgili kafama takılan bazı sorulardır.öncelikle şunu belirtmek isterim .sosyal bilgiler öğretmeniyim ve yarım puanla kaçırdım atanmayı .belki kasımda veya şubatta atama olur diye 2 yıl tecil ettirdim askerliği.alan değişikliği muhabbeti canımı sıkktı .tahmminimce 2013 kpss de bizi vuracak burada bazı soruılar soracağım .ona göre kendime bir yol haritası belirlemeyi düşünüyorum .bazı şeyler kafama yatarsa tecili bozdurup aralıkta yedek subay olarak gitmek istiyorum .cevap verecek arkadaşların dürüstlüğüne güveniyorum..

1:)yedek subay olmak isteyen her üni.mezunu yedek subay olabilir mi ?eğer olamazsa olabilmesinin kriteri nedir şans mı?

2)yedek subay olmak istemeyen birini yedek subay yapabilirler mi ?

3)yedek subaylar orduda nasıldır .ne yapar kimin emri altındadır _?operasyonlara katılır mı .ordu ,komutanlar yedek subaya ne gözüyle bakar .onları ezer mi?yedek subay kaç saat çalışır ?nerede kalır kışlada mı evde mi ?yemek parasını kendi cebinden mi öder ?mesaisi var mıdır ?lojamnlarda kalma şansı var mıdır ?

4)yedek subayların boş vakti var mıdır ?ders çalışabilirler mi?senelik izinleri ne kadardır ?senelik izin kullanmazlarsa yerken terhiste yine de maaşını alır mı?

5)yedek subayın maaşı ne kadardır ?batıda ve doğuda -sınırda değiştiği söyleniyor .doğu derken erzurumla şırnak hudutu aynı mıdır ?batıda da hudut var edirne hudutu ile erzurum veya şırnak hudutu aynı maaşı mı alır?

6)yedek subayın maaşı askere alındıktan ne kadar zaman sonra yatmaya başlar.bi arkadaşım ilk 3 ay maaş alamıyosun dedi .9 ay maaş alabiliyormuş bu doğru mudur ?

7)yedek subayın acemi birliği kaç aydır ne kadar süredir .bu sürede maaş alır mı

8)askere gittiğimiz ilk gün rütbemiz ne oluyor yedek subay mı?

9)yedek subaylık yaparken meslekte yükselme şansı nedir ?sınavla mı yükseliyoz .sınav vArsa nasıl bir sınav oluyor ?yedek subay en fazla ne olabilir (rütbe olarak)?

10)öğretmenliğe atanıp da askere giden arkadaşlar kısa dönem yaptı diyelim .maaş alıyorlar mı rütbesi ne oluyor ?öğretmenlik mi yapıyolar okulda yoksa sıradan er mi oluyor ?askerlik bitince yine aynı okulunda mı göreve devam ediyor

bunlar kafama takılan sorulardı arkadaşlar .beni bilgilendirirseniz ona göre adımlarımı atacağım .biliyorum tüm soruların cevabını veremezsiniz ama en azından bir sorunun cevabını bile biliyorsanız yazın katkınız olsun .okuyan herkese şimdiden teşekkür

11 Ekim 2012 15:35

yardımm

11 Ekim 2012 15:41

ilk 3 ay maaş alınamıyormuş bunu öğrendim .diper sorulara cevap bekliyorum

11 Ekim 2012 16:04

masa başı evraklarla uğraşıyor die biliyom

serhatarpat
Aday Memur
11 Ekim 2012 16:53

1-OLAMAZ - KRİTER YOK

2- HAYIR YAPMAZLAR

3- :)BU SORULARININ CEVABI BULUNDUĞUN GÖREV YERİNE GÖRE DEĞİŞİR....

4- MAAŞ İÇİN YEDEK SUBAY OLUNMAZ...DERS ÇALISIRSIN...

5- TAM EMİN OLMAMAKLA BATI 1500 DOĞUDA 2500 Ü GEÇEBİLİYOR GÖREV YERİ ŞARTLARINA GÖRA DEĞİŞİR BİR DE SINIFINA GÖREDE DEĞİŞİR... HAVA, DENİZ, KARA, JANDARMA.... 4 TE DE SÖYLEDİM MAAŞ İÇİN GELME

6- PARAYA İHTİYACIN VAR İSE ERTELE GELME ÇALIS...

7-ALIR,DURUM, ŞARTLAR VE SINIFA GÖRE DEĞİŞİYOR AMA 2 AY KADAR

8-BELKI KISA DÖNEM OLURSUN ...

9- SON 1 VEYA 2 AYINDA TEĞMEN OLURSUN YEDEK SUBAYIN SINAVI YOK YUKSELMEK İÇİN, SADECE SÖZ.SB. SINAVINA GİRERSEN SÖZ. SB. OLURSUN.YZB.KADAR YUKSELİRSİN SONRASI ICIN SINAV YADA HAVA KUV.YAPTIĞI GİBİ YZB. ATAMADAN SENİ MESLEKTEN SORGUSUZ AYIRIR...

10-KISA DÖNEM ASKERSİN İŞTE , MAAŞA TAKILMISSIN... TAKMA BUKADAR ÖDERSİN BORCUNU :) BENDEN BUKADAR...

11 Ekim 2012 16:59

EYWALLAH PANPA KOMUTAN GİBİ KONUŞTUN HAA

serhatarpat
Aday Memur
11 Ekim 2012 17:02

ADAM DEDİK CEVAP VERDİK

11 Ekim 2012 17:10

adam bişey demedi ki komutan mısın dedi sadece

murat788
Daire Başkanı
11 Ekim 2012 19:46

Pomem'e git PANPA

AsiKraL-S
Yasaklı
11 Ekim 2012 21:11

Ne biçim sözler dönüyor ortada ya? Panba, manpa, panpiş, kankiş...

Nereye gidiyor bu gençlik böyle? İçimden bir söz geliyor şimdi söylemek ama yazmayayım, editör kızar...

http://forum.memurlar.net/konu/1679097/

Buraya adam gibi yazdık, soruların cevabını işte, merak edip seviyesini bozmayacaklar için! Okuyun, bilgi sahibi olun, cıvıtmayın!

g-onur05
Memur
17 Ekim 2012 13:14

Bende aralıkta gitmeyi düşünüyorum.Eğer uzun dönem çıkarsa askerden ne zaman gelebilirim.

1 aralıkta asker sayılıyorsunuz diyorlar. Yani seneye aralık 1 de gelebilir miyim askerden

semihmurat
Şube Müdürü
18 Ekim 2012 00:19

hiç izin kullanmazsan ki 20 gün izin genelde 1 gün yol hakkın var bunları düşersek 10 kasım gibi çıkarsın bide mazeret izni var 15 güne kadar ama sınırda değilsen genelde vermiyorlar

eceguzel
Şef
19 Ekim 2012 22:43

1. hayır. şanstır.

2. evet.. örn : ben..

3. sınıfına göre değişir.. lojman hakkın fln yok.. komutanlar nöbet tutturacak adam gözüyle bakar. sevilmezsin geçici olduğunu düşürler hep. ama şahsi yeteneklerinle bi çevre de yaparsın. askerler seni çok sever. misafirhanelerde kalabilrsn ama bi durumda ilk çıkarılacak kişisindir.

4.boş vaktin nöbetin olmazsa hafata sonların boş.. ama kışlada da zaman zaman çalışabilirsin.

5.2.197 net maaş.. buna ilaveten oğudaysan 570 civarı tazminat var.. ayrıca sınırdaysan da sınır tazminatı fln oluyo.

6. meslekçi olarak alınırsan 1 ay almazsın 11 ay alırsın.. yok normal astek olarak alınırsan 3 ay almazsın 9 ay alırsın

7.aceemilikte maaş yok..

8. ilk gün aemilikte rütbe yok ersin.. acemilikten sonra asteğmensin.. yedek subay diye bi rütbe yokk

9.sınava girip eğitim alıp teğmen olcaksın.. eğtim 6 ay fln.. sonra kadroya geçemezsen yüzbasında kalıosun.. kadroya geçersen albaya kadar çıkabiliosun paşa olamıosun

10.kısa dönem öğretmen değilpadişah oolsa er olur para almaz.. aynı okuluna döner

20 Ekim 2012 14:46

saol ecegüzel

01 Kasım 2012 10:24

gidin tertemiz kısa dönem yapın subaylığı da batsın parası da..

osmangokce20
Kapalı
12 Ekim 2013 16:04

ARkadslar yedek subayların aldığı dersler ve kredileri hakkında bilgisi olan var mı? yanı ortalama hesaplamaları ne şekilde yapılıyor. Kanaat notu ne şekilde hesaplanıyor.? bilgisi olan var sa lütfen yanıtlasın...

s3rd4rrr
Aday Memur
15 Ekim 2013 01:02

Arkadaşlar Trakya üniversitesinde Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri (4 yıllık) bölümünd

s3rd4rrr
Aday Memur
15 Ekim 2013 01:03

asdasdsad

müt-ter-ing
Aday Memur
18 Ekim 2013 17:44

Merhabalar. İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü mezunuyum. Kasım için tecilimi bozdurmuştum. Diploma notum 3.49/4.00 ve Kpds (yabancı dil) puanım 92.50. Not ve puanımın bana herhagi bir avantajı veya dezavantajı olur mu?

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi