Editörler : Lanet
04 Ocak 2023 15:10

Belediyede Çalışmak

Arkadaşlar merhaba, dün yakın bir arkadaşımla oturduk. Aynı bölümü okuduk, onun kpss puanı 78, benden düşük. Dediğine göre CV'sine önemli birinden referans ekleyerek ilçe belediyesinde özel kalem müdürüne bırakmış ve ilk alımda mutlaka işe alınacağı söylenmiş kendisine. Böyle bir şey nasıl mümkün oluyor? Kpss olmadan sadece referans ile belediyeye girme oluyor mu? Girerse de belediyeye bağlı şirketlerde mi olur yoksa direkt kadrolu yada sözleşmeli belediye çalışanı mı olur? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

ozkuAn
Aday Memur
04 Ocak 2023 15:24

özel kalemde 1 gün çalışır ertesi gün asaleti alır memur olur ataması yapılır

hazal96
Aday Memur
04 Ocak 2023 15:50

Anladım teşekkür ederim. Bizler de ne zaman alım olur diye beklemeye devam edelim..

ozkuAn, 1 yıl önce

özel kalemde 1 gün çalışır ertesi gün asaleti alır memur olur ataması yapılır

bravehard
Daire Başkanı
05 Ocak 2023 08:26

Yukarıda ki arkadaş gibi bir şey bilmeden boş boş sallayanlara bakma kardeşim. Ne özel kalemi ne 1 gün çalışması? Belediye de torpil var mıdır? Kesinlikle, o da mülakatta olur.

hazal96, 1 yıl önce

Anladım teşekkür ederim. Bizler de ne zaman alım olur diye beklemeye devam edelim..

Mütefekkirun
Aday Memur
05 Ocak 2023 08:30

Belediye farklı ünvan farklı statülerde istihdam eder . Arkadaşınız hangi kadroda başlamış bu önemli memur olarak başlaması imkansız ancak sözleşmeli personel (kadroya geçen) ile girebilir en iyi şartlarda veya taşeron şirket personeli olabilir
bravehard, 1 yıl önce

Yukarıda ki arkadaş gibi bir şey bilmeden boş boş sallayanlara bakma kardeşim. Ne özel kalemi ne 1 gün çalışması? Belediye de torpil var mıdır? Kesinlikle, o da mülakatta olur.

UfukBOZOK
Şube Müdürü
05 Ocak 2023 10:30

Torpili sağlamsa istisnai kadrolar diye bir usülle özel kalem müdürü vb unvanla alınıyorlar işe, bir süre sonra bakanlıktan kadro isteniyor ve beleşten memur oluyorlar. Ayrıca sözleşmeli kadrolar da var belediyede. tam bir ağalık sistemi ve bwlediyelerde! "Mühür limdeyse Süleyman o!" derler ya aynen o durum söz konusu. Hiçbir parti de buna değinmiyor çünkü her parti kendi adamını bu yollarla hazır işe konduruyor!
Mütefekkirun, 1 yıl önce
Belediye farklı ünvan farklı statülerde istihdam eder . Arkadaşınız hangi kadroda başlamış bu önemli memur olarak başlaması imkansız ancak sözleşmeli personel (kadroya geçen) ile girebilir en iyi şartlarda veya taşeron şirket personeli olabilir

hazal96
Aday Memur
05 Ocak 2023 11:19

Hocam peki arkadaşıma şöyle denmiş ilk alımda seni alacağız diye. Özel kalemden vs alınsa ilk alımı beklemezler herhalde değil mi? Mülakatla olacak sanırım

UfukBOZOK, 1 yıl önce
Torpili sağlamsa istisnai kadrolar diye bir usülle özel kalem müdürü vb unvanla alınıyorlar işe, bir süre sonra bakanlıktan kadro isteniyor ve beleşten memur oluyorlar. Ayrıca sözleşmeli kadrolar da var belediyede. tam bir ağalık sistemi ve bwlediyelerde! "Mühür limdeyse Süleyman o!" derler ya aynen o durum söz konusu. Hiçbir parti de buna değinmiyor çünkü her parti kendi adamını bu yollarla hazır işe konduruyor!

hazal96
Aday Memur
05 Ocak 2023 11:20

Sağ olun hocam. Ne şekilde olursa olsun torpilin varsa kpss ile bile uğraşmadan iş bulunuyor en çokta bu kötü...

bravehard, 1 yıl önce

bravehard
Daire Başkanı
05 Ocak 2023 11:30

Sevgili kardeşim memuriyet için konuşuyorum, Belediyeye Memur alımı için önce duyuru yapmak zorunda, daha sonra KPSS puanı ile mülakat yapılır, Torpil orada başlar. Ayrıca Özel kalem Müdürü ne söylerse söylesin, hatta kim ne söylerse söylesin, her şey Belediye Başkanın da biter, O isterse alır istemezse, KPSS puanınız değil 100, 1000 olsa bile hatta OXFORD mezunu olsanız bile olmaz maalesef. Memuriyetin dışında şirkete veya sözleşmeli olarak falan alınacaksa o zaman alınır onda sıkıntı yok.

hazal96, 1 yıl önce

Hocam peki arkadaşıma şöyle denmiş ilk alımda seni alacağız diye. Özel kalemden vs alınsa ilk alımı beklemezler herhalde değil mi? Mülakatla olacak sanırım

bravehard
Daire Başkanı
05 Ocak 2023 11:33

Çok doğru kardeşim, KPSS de en alt sınırdan puanınız varsa işe memur olarak alımda, en önemli şey Torpil. Her siyasi parti de durum bu maalesef. Özellikle Belediyelerde.

hazal96, 1 yıl önce

Sağ olun hocam. Ne şekilde olursa olsun torpilin varsa kpss ile bile uğraşmadan iş bulunuyor en çokta bu kötü...

hazal96
Aday Memur
05 Ocak 2023 11:35

Anladım hocam, teşekkür ederim

bravehard, 1 yıl önce

Sevgili kardeşim memuriyet için konuşuyorum, Belediyeye Memur alımı için önce duyuru yapmak zorunda, daha sonra KPSS puanı ile mülakat yapılır, Torpil orada başlar. Ayrıca Özel kalem Müdürü ne söylerse söylesin, hatta kim ne söylerse söylesin, her şey Belediye Başkanın da biter, O isterse alır istemezse, KPSS puanınız değil 100, 1000 olsa bile hatta OXFORD mezunu olsanız bile olmaz maalesef. Memuriyetin dışında şirkete veya sözleşmeli olarak falan alınacaksa o zaman alınır onda sıkıntı yok.

ozkuAn
Aday Memur
05 Ocak 2023 11:36

Bu cevabını da benim gibi belediye çalışan bir memura karşı söylüyorsun helal olsun. Özel kalemde 1 gün çalıştı gözüküp ertesi gün memur olanları biliyorum boş yapma bence

bravehard, 1 yıl önce

wagabond90
Aday Memur
05 Ocak 2023 19:10

Sizin arkadaşın diploması belediye kadrosunda çalışmaya yetiyorsa sözleşmeli olarak girebiilir. Sözleşmeli çalışmaası içinde heray başında toplanan meclis toplantısında onaylanması gerekli. Muhtemelen ilk alım dediği ilk meclis demek.

hazal96
Aday Memur
05 Ocak 2023 19:55

Teşekkürler hocam. Arkadaşım olduğu için onun adına sevindim ama bir yandan da çok üzüldüm bu şekilde kpss olmadan direkt işe girebilmelerine. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah

wagabond90, 1 yıl önce

Sizin arkadaşın diploması belediye kadrosunda çalışmaya yetiyorsa sözleşmeli olarak girebiilir. Sözleşmeli çalışmaası içinde heray başında toplanan meclis toplantısında onaylanması gerekli. Muhtemelen ilk alım dediği ilk meclis demek.

bravehard
Daire Başkanı
06 Ocak 2023 07:59

22 Yıldır Belediye de çalışıyorum, 8 Yıldır da Müdürüm, bana mı anlatıyorsun Belediyeyi??? Özel Kalem Müdürlüğü istisnai Müdürlüktür, ve Belediye Başkanının görev süresiyle sınırlıdır. Bir kişinin açıktan atanma ile Özel Kalem Müdürlüğüne atanması için Çevre Bakanlığından izin alması, ve Belediye Norm kadro durumunun buna müsait olması gerekir. Bunu yapabilecek torpili olan kişi herhalde gelip de bu forumda bu soruyu sormaz.

ozkuAn, 1 yıl önce

Bu cevabını da benim gibi belediye çalışan bir memura karşı söylüyorsun helal olsun. Özel kalemde 1 gün çalıştı gözüküp ertesi gün memur olanları biliyorum boş yapma bence

hazal96
Aday Memur
06 Ocak 2023 11:53

Hocam ben kendim için sormuyorum, yeni mezunum belediyeye girmek filan da nasıl oluyor hiç bilmiyorum. Arkadaşım ilk alımda beni alacaklar dedi diye merak edip sordum böyle sadece torpille taşeron harici giriliyor mu diye

bravehard, 1 yıl önce

22 Yıldır Belediye de çalışıyorum, 8 Yıldır da Müdürüm, bana mı anlatıyorsun Belediyeyi??? Özel Kalem Müdürlüğü istisnai Müdürlüktür, ve Belediye Başkanının görev süresiyle sınırlıdır. Bir kişinin açıktan atanma ile Özel Kalem Müdürlüğüne atanması için Çevre Bakanlığından izin alması, ve Belediye Norm kadro durumunun buna müsait olması gerekir. Bunu yapabilecek torpili olan kişi herhalde gelip de bu forumda bu soruyu sormaz.

bravehard
Daire Başkanı
06 Ocak 2023 14:16

Kardeşim, Memuriyet harici yukarıda söylenenler gibi, torpili varsa, Belediye şirketi kadrosuna, veya teknik elemansa sözleşme memurluğa girebilir ama hiç biri asil memurluk gibi değildir.

hazal96, 1 yıl önce

Hocam ben kendim için sormuyorum, yeni mezunum belediyeye girmek filan da nasıl oluyor hiç bilmiyorum. Arkadaşım ilk alımda beni alacaklar dedi diye merak edip sordum böyle sadece torpille taşeron harici giriliyor mu diye

ekonomikmühendis
Aday Memur
10 Ocak 2023 08:35

Arkadaşının referansı muhtemelen kırmak istemedikleri birisidir. Ondan dolayı ilk alımda alacaz falan diyerek oyalamışlar. Alacak olsalardı şimdiye çoktan başlamış olurdu. Alınacak olursa direk alırlar. Şirket personeli veya sözleşmeli olarak. Özel kalemden alınabilmesi için de belirli bir büyüklükte bir belediye olması gerekiyor.

hazal96, 1 yıl önce

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi