Editörler : swat3410
12 Aralık 2019 21:24

İdari soruşturma yardım

Beyler A ilinde geçtiğimiz sene vatandaşın biri aracımı sattım parasını vermedi diye şikayette bulunur ve bunun için açığa alındım ve soruşturma başlatıldı bir ay sonra aracın parasını verdiğimi sözleşme ve dekontla ispatladım ve iade edildim ve tayinim b iline çıktı.bir senedir arayan soran yok.açığa alındığımda idare mahkemesine dava açmıştım emniyetten evrakları istemiş uyar vatandaş vasıtası ile haklımda hizmet dışından resmî sıfatın maddesinden 6 ay, mal bildiriminde bulunmamaktan 12 ay, 2018 yılında 3 adet araç sattığım için kazanç getirici faaliyetten meslekten çıkartma görüş ve kanaati oluştuğundan soruşturmanın müfettiş eli ile yürütülmesi uygundur diye araştırma soruşturma raporunun sonunda yazıyor.şimdi bilinde hukuk işlerine dilekçe yazdım soruşturmam varmı diye bir adet a ilinden açılmış soruşturman vardır diye yazı yollamış detay yok.a ilini aradım biz göremeyiz sen b ilinin personelisin diyor onlar yapacak diyor. Benim halim ne olacak bir yıl geçti müfettiş mi gelecek bana Yoksa b ili disiplin kurulumu bana karar verecek. Benim soruşturmam nasıl yürüyecek bi anlayan yardım etsin

Mekmeke
Genel Müdür
12 Aralık 2019 21:34

normalde aktif görev yaptığın il yürütür soruşturmayı ama bence karıştırma zaman aşımı diye birşey var bırak kendi kendine yürüsün

dianar
Aday Memur
12 Aralık 2019 21:37

Devrem öyle de kafam rahat değil ki, keşke haftaya gelip ihraç etse de idareden dönsem 6 aya dönerim zaten böyle beklemek kasıntı yaptı artık yeter.birde normal de disiplin kuruluna çıkarsın ifade verirsin onlar yüksek disipline gönderir valinin onayı ile.ben ifade vermedim yeni görev yerim yapacaksa yetki gasbı olur benim işime yarar. Müfettiş geldi diyelim beni direk ihraç ile yüksek disipline mi yolllayacal il emniyet hiç karışmayacak mi işe onu merak ediyorum
Mekmeke, 4 yıl önce
normalde aktif görev yaptığın il yürütür soruşturmayı ama bence karıştırma zaman aşımı diye birşey var bırak kendi kendine yürüsün
13 Aralık 2019 01:28

Meslekten çıkartmayı gerektirecek suçlamalarda idari soruşturma açma süresi 6 ay, zaman aşımı ise 2 yıldır. Olay a ilinde çalışırken olduğu için idari soruşturman halen a ilinde devam ediyor. Soruşturma ilk olarak orada açılmış Sen tayin olsan dahi oradan yürüyecek. Meslekten çıkartmayı gerektirecek idari soruşturmalar da yazılı ve sözlü savunma yapmayı isteyebilir, tanık dinletebilir, idari soruşturma evraklarından birer örnek talep edebilirsiniz. İnternetten biraz araştırma yaparak bu hükümlerin bulunduğu kanun maddelerinin de yazılı olduğu dilekçeyi kurumunuza sunun. Taleplerinizi açık net ifade edin. Geçmiş olsun.

dianar
Aday Memur
13 Aralık 2019 01:33

Öyle değilmiş devrem işte bütün b ili bana cevap yazdı a ilinden su sayıda soruşturman var diye ayrıntı istedim Red cevabı verdi ifade vermediğin için söylemeyiz diyor.ben bir yıl önce mahkemeden taranmış olan evrakı gördüm.a ilini aradım oda biz de değil dosyan müfettişe gitmiştir Diyarbakır yapacak işini dedi. Benim sorum şu diyelim müfettiş iki ay sonra geldi ve kazanç getiriciden ihracımı istedi ben il disiplin kuruluna mı çıkcam, yoksa direk Ankara'ya mı? A ilinde yazılan yazının aynısını yazdım işte 3 adet ceza bulmuş araştırmacı:soruşturmacı müdür
Hakkaniyet Alınteri, 4 yıl önce

Meslekten çıkartmayı gerektirecek suçlamalarda idari soruşturma açma süresi 6 ay, zaman aşımı ise 2 yıldır. Olay a ilinde çalışırken olduğu için idari soruşturman halen a ilinde devam ediyor. Soruşturma ilk olarak orada açılmış Sen tayin olsan dahi oradan yürüyecek. Meslekten çıkartmayı gerektirecek idari soruşturmalar da yazılı ve sözlü savunma yapmayı isteyebilir, tanık dinletebilir, idari soruşturma evraklarından birer örnek talep edebilirsiniz. İnternetten biraz araştırma yaparak bu hükümlerin bulunduğu kanun maddelerinin de yazılı olduğu dilekçeyi kurumunuza sunun. Taleplerinizi açık net ifade edin. Geçmiş olsun.

13 Aralık 2019 01:42

Devlet memurları kanununun bu hükmü gereği yazdım. Meslekten çıkartılma idari soruşturmalarını genel müdürülük yapmıyor mu il ne alaka onuda pek anlamadım ama konu hakkında detay bilemiyorum. Yanlış yönlendirmek istemem.

Yüksek disiplin kurullarının karar usulü, memurun hakkı:(1)

Madde 129 ? (Değişik: 12/5/1982 - 2670/35 md.)

Yüksek disiplin kurulları kendilerine intikal eden dosyaların incelenmesinde, gerekli gördükleri takdirde, ilgilinin özlük dosyasını ve her nevi evrakı incelemeye, ilgili kurumlardan bilgi almaya, yeminli tanık ve bilirkişi dinlemeye veya niyabeten dinletmeye, mahallen keşif yapmaya veya yaptırmaya yetkilidirler.

Hakkında memurluktan çıkarma cezası istenen memur, (?)(2) soruşturma evrakını incelemeye, tanık dinletmeye, disiplin kurulunda sözlü veya yazılı olarak kendisi veya vekili vasıtasıyla savunma yapma hakkına sahiptir.(2)

dianar, 4 yıl önce
Öyle değilmiş devrem işte bütün b ili bana cevap yazdı a ilinden su sayıda soruşturman var diye ayrıntı istedim Red cevabı verdi ifade vermediğin için söylemeyiz diyor.ben bir yıl önce mahkemeden taranmış olan evrakı gördüm.a ilini aradım oda biz de değil dosyan müfettişe gitmiştir Diyarbakır yapacak işini dedi. Benim sorum şu diyelim müfettiş iki ay sonra geldi ve kazanç getiriciden ihracımı istedi ben il disiplin kuruluna mı çıkcam, yoksa direk Ankara'ya mı? A ilinde yazılan yazının aynısını yazdım işte 3 adet ceza bulmuş araştırmacı:soruşturmacı müdür

dianar
Aday Memur
13 Aralık 2019 01:46

Uygulama da vermiyorlar işte onu ifade verdikten sonra alabiliyor musuz.kanun manın dinlemiyorlar resmi dilekçe ile istediğim halde
Hakkaniyet Alınteri, 4 yıl önce

Devlet memurları kanununun bu hükmü gereği yazdım. Meslekten çıkartılma idari soruşturmalarını genel müdürülük yapmıyor mu il ne alaka onuda pek anlamadım ama konu hakkında detay bilemiyorum. Yanlış yönlendirmek istemem.

Yüksek disiplin kurullarının karar usulü, memurun hakkı:(1)

Madde 129 ? (Değişik: 12/5/1982 - 2670/35 md.)

Yüksek disiplin kurulları kendilerine intikal eden dosyaların incelenmesinde, gerekli gördükleri takdirde, ilgilinin özlük dosyasını ve her nevi evrakı incelemeye, ilgili kurumlardan bilgi almaya, yeminli tanık ve bilirkişi dinlemeye veya niyabeten dinletmeye, mahallen keşif yapmaya veya yaptırmaya yetkilidirler.

Hakkında memurluktan çıkarma cezası istenen memur, (?)(2) soruşturma evrakını incelemeye, tanık dinletmeye, disiplin kurulunda sözlü veya yazılı olarak kendisi veya vekili vasıtasıyla savunma yapma hakkına sahiptir.(2)

insangibi90
Yasaklı
13 Aralık 2019 08:16

Sen dilekceni ver evraklari vermezlerse eğer savunma hakkinin ihlalinden bozdurursun. Savunma hakki demek sadece ifade vermek degildir ifade vermeden once delilleri toolayip ifade asamasinda delillerle konusursun. Eger dedigin gibi parani verdigin halde vermedi diyen sahistan sikayetci ol. Ayrica 3 arac alip satmak zaten kanunen serbest sana nasil kazanc getirici faaliyet diyebilirler ki. Sen 3 ayda bir arac degistirmeyi seven birisisindir. En fazla mal bildiriminden ceza gelir bunda haklilar digerleri bozulur. Bence sen de tasminat davaai ac

dianar
Aday Memur
13 Aralık 2019 10:45

Aynen öyle yapcam devrem şikayetçi olmuştum zaten 6 ay hagb aldı şahıs, işleyişi anlayamıyorum ben sorun orda, bana muhakkik atanmıştı ama demişki araştırma raporunda bu 3 suçu işlemiş meslekten öıkartma gerektiğinden müfettiş eli yürütülmesi uygundur demiş, ben bu konularla ilgili hiç ifade vermedim yeni atandığım yer de Bilgi vermiyor
insangibi90, 4 yıl önce

Sen dilekceni ver evraklari vermezlerse eğer savunma hakkinin ihlalinden bozdurursun. Savunma hakki demek sadece ifade vermek degildir ifade vermeden once delilleri toolayip ifade asamasinda delillerle konusursun. Eger dedigin gibi parani verdigin halde vermedi diyen sahistan sikayetci ol. Ayrica 3 arac alip satmak zaten kanunen serbest sana nasil kazanc getirici faaliyet diyebilirler ki. Sen 3 ayda bir arac degistirmeyi seven birisisindir. En fazla mal bildiriminden ceza gelir bunda haklilar digerleri bozulur. Bence sen de tasminat davaai ac

sevenkalp1
Memur
13 Aralık 2019 11:00

Soruşturmayı A ili Yürütür

Müfettiş talep edilmiş Sotuşturmayı Müfettiş yapacak

Bence işi A iline B ikine sağa sola yazı yazıp karıştırma

Müfettiş İfadenin alana kadar sessiz kal belki de zamanaşımından dosya rafa kalkacak.

dianar
Aday Memur
13 Aralık 2019 11:16

Devrem tüm samimyetimle söylüyorum haftaya gelsinler ihraç etsinler o derece böyle kafam da saç kalmadı yeter artık.a ili bizden çıktı dosya dedi, anladığım kadarı ile b ili müfettiş görevlendirecek benim merak ettiğim husus müfettiş geldi iki ay sonra ihraç istedi ben disiplin kuruluna çıkıp valinin önerisi ile mi yüksek disipline sevk edilcem.yoksa direk müfettiş yüksek kurula mı yollayacak.kanun da valinin önerisi yüksek disiplin kurulunun onayı ile diyor
sevenkalp1, 4 yıl önce

Soruşturmayı A ili Yürütür

Müfettiş talep edilmiş Sotuşturmayı Müfettiş yapacak

Bence işi A iline B ikine sağa sola yazı yazıp karıştırma

Müfettiş İfadenin alana kadar sessiz kal belki de zamanaşımından dosya rafa kalkacak.

sevenkalp1
Memur
13 Aralık 2019 11:29

Devrem

Soturmayayı yapacak olan müfettiş İfadeni ald8ktan sonra ya soruşturmaya yer olmadığına karar verecek dosya kapanacak

Yada meslekten çıkarma cezası talep ederek dosyayı Yüksek disiplin kuruluna gönderecek Yüksek disiplin kurulu son savunmanın genel müdürlükte alacak sonra suçun subuta erdiği yönünde kanaate varırsa bundan kurtuluşunun tek bir yolu var

Geçmiş hizmetlerin olumluysa kurul alt cezada takdir hakkını kullanırsa bir alt ceza ile kurtulursun

Allah yardımcın olsun Genel müdürlükte savunma verirken takım elbise kravat tak bu çok önemli

dianar
Aday Memur
13 Aralık 2019 11:31

Eyw devrem sağolasın
sevenkalp1, 4 yıl önce

Devrem

Soturmayayı yapacak olan müfettiş İfadeni ald8ktan sonra ya soruşturmaya yer olmadığına karar verecek dosya kapanacak

Yada meslekten çıkarma cezası talep ederek dosyayı Yüksek disiplin kuruluna gönderecek Yüksek disiplin kurulu son savunmanın genel müdürlükte alacak sonra suçun subuta erdiği yönünde kanaate varırsa bundan kurtuluşunun tek bir yolu var

Geçmiş hizmetlerin olumluysa kurul alt cezada takdir hakkını kullanırsa bir alt ceza ile kurtulursun

Allah yardımcın olsun Genel müdürlükte savunma verirken takım elbise kravat tak bu çok önemli

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi