Editörler : swat3410E.Kayı Han
03 Haziran 2020 15:15

Ganglion kisti sorun olur mu?

Halk dilinde zorlak da deniyor. Bende bir anda oluştu ne ağrı var ne sızı. İnternette araştırdım kendiliğinden geçen bir şey. Sağlığı etkileyecek bir durum gibi durmuyor. Bence genel sağlıkta vs. sorun çıkartmaz. Benimle aynı sorunu yaşayan kafasına takan arkadaşlarımız var ise yardımcı olmak için bu başlığı açıyorum. Deneyimi ya da bilgisi olan arkadaşlarımızda konuya ekleme yaparlarsa sevinirim.

NOT: Nasıl geçer bilgisi olan varsa önerilerinize açığım :)

Es-Selamm
Kapalı
03 Haziran 2020 18:22

Ganglion kistinin neden kaynaklandığı önemlidir bunun için biyopsi önerilir. Ganglion kistlerinde büyüme ihtimali olduğu için sarkom riskinin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Size tavsiyem Ortopediye gidin ve bir Mr ile kistin bening veya maling olup olmadığına baktırın muhtemelen doktor 1 yıl sonra tekrar gel der ama Mr'ın durumuna göre Biyopside isteyebilir. Bunu ancak doktor bilir. Bir yakınımda çıktığında süreç böyleydi.

berkay91
Şef
03 Haziran 2020 23:11

Yönetmelikte bu kist gecmiyor yani engel olduğunu düşünmüyorum zaten zamanla geciyor.

cplus
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:36

Aynı sorun benimde sağ bileğimde vardı. şınav çekerken zorlanıyordum. misketin yarısı büyüklüğünde. şişlik var gibiydi. Ben bir çok mülakata girdim ancak bir sorun olmadı.. 2019 da ise uzman erbaş olmuştum. Genel sağlıkta doktor o kısımı muayene etmedi. Sen eğer genel sağlığa kadar geçersen doktora söyleme. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

İnternetten ganglion nasıl geçer diye araştırdığımda ameliyat ve şırıngayla çektirme gibi seçenekler var. Youtube'de izlediğim bir videoda üstüne kitap ucuyla sert bir şekilde vurup dağıtıyordu. Bende denedim kitapla sertçe vurdum. Elimde tamamen dağıldı. Ancak belli bir süre sonra tekrar çıktı. Yukarıda da belirttiğim gibi şınav falan çekerken zorlanıyorum sadece.

alexmahone
Aday Memur
07 Haziran 2021 10:41

Ganglion kisti ister el bileğinde ister sırtta ister ayakta, nerede olursa olsun büyüklük veya küçüklük farketmeksizin engel teşkil etmez. Ancak ameliyat olmayın derim. Çünkü buna gerek yok. Fakat şöyle bir durum var; polis okulunda şınav vb. hareketlerde sizi kısıtlayabilir bu kist. Çünkü direk sinirlere etki ettiği için sizi zorlar hatta 1 şınav bile çekemezsiniz. Dolayısıyıla bir şekilde yumruk üstünde (eldiven kullanarak çünkü taş üzerinde çekeceksiniz) yapabilirsiniz. Veya başka alternatifler deneyebilirisiniz. Kistin her hangi bir sıkıntısı yoktur bunun dışında. Polis olduktan sonra da zaten 2-3 sene içinde kendiliğinden kaybolabilir. Yani herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz. Sadece şınav vb. pozisyonlarda problem yaratabilir.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi