Editörler : supporters.
«252627282930313233343536»

htrklsn
Aday Memur
08 Haziran 2019 00:13

30 Mayısta dilimleme ve mükerrer yayından etik kurula sevk edildiğimi öğrendim. Bu konuda savunma yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

profilsizmemur
Aday Memur
09 Haziran 2019 16:04

hocam savunmanızı yazarken nasıl bir yol izlediniz acaba? benim etik kurula sevk edilmemden 9 ay sonra savunmamı istediler. gelen rapor ve suçlamalar o kadar komik ki nasıl cevap vereceğimi bile bilemiyorum. Yedek üyem yapmış.

Örneğin uluslararası bir dergide 2011 yılında yayınlanan makalemde 2013 yılında yayınlanan ve 2012 yılında yayınlanan iki farklı makaleden 'çalıntı' yapmışım. zaman makinem var benim sanırım.

diğer suçlamalar ise şöyle,

bir makalemde aynı yazarın birbirinden farklı 4 yayınından alıntı kurallarına uygun bir şekilde yararlandım ve hepsi zaten görülüyor. (bu bir deneysel çalışma ve ilk defa yapılmış. dolayısıyla yapan kişiden yani ana kaynaktan alıntı yaptım) Suçlama ise bu 4 farklı yayını doktora tezinde kullanan bir araştırmacının tezinden 'çalıntı' yaptığım yönünde. 7 madde suçlama bu yönde. Bu tezi hiç okumadım bile. Üstelik ana kaynaktan alıntı kurallarına göre yapıldığı iddianamede bile görülüyor.

bu suçlamalar saçmalık ve tabi ki ben bu sürecin benim tarafımdan iyi sonuçlanacağına eminim. Ancak

savunmamı nasıl yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

etikeverilmisaday, 5 yıl önce

18 Mayısta savunmamı yazıp yolladım. Daha ses seda yok. Etiğe veren jürinin ismini apaçık görebiliyoruz.

Akaşıkara
Aday Memur
09 Haziran 2019 23:57

Değerli hocalarım merhabalar bir konuda kıymetli

görüşlerinize ihtiyacım var. Ben 2018 Nisan döneminde doçentlik başvurusunda bulundum. 7 üyeden birinin etik iddiası ile sürecin yönü değişti. Komisyon prosedürü takip edip yazılı ifademi aldı. Uzman görüşlerinden 2 ye 1 ihlali çıktı ve başvurum reddedildi. Sorun Yüksek lisans öğrencimle yaptığımız çalışmayı önce bildiri olarak sunmak sonradan en az % 120 den fazla ilave ve çıkarmalarla (yeniden düzenleyerek) yayına çevirmemiz ?tekrar yayım? (4.1-ç) olarak algılandı.

Bu bildiriden gelecek puana da ihtiyacımda yoktu. Bildirilerden 10 puan gerekirken benim 16 puanım vardı ve bu bildirinin bana katkısı 1,5 puandı. Sadece tüm çalışmaların puanlamaya dahil edilmesi gerektiğini düşündüğüm için (ki özgeçmişe konulması zorunlu ama puanlamaya dahil edilmeyebilirdi.) böyle bir hataya düştüm. Bir de yayımda bildiriye atıf yapmamışım. Burada 2 sorum olacak.

1.Tekrar başvuruda bildiriden gelecek puana ihtiyacım yok ama yayından gelecek puana ihtiyacım var. Komisyon kararında bu bildiri ve yayını puanlamaya dahil etmemem ile ilgili bir yasaklama getirmemiş. Tekrar başvuruda Etik ihlali tespit edilen bildiri veya yayınların puanlamaya dahil edilmeyeceği ile ilgili yasal bir hüküm varmı.

2.Daha önce ?tekrar yayım? ile ilgili mahkemeye giden varmı. Bildiğiniz emsal karar oluşturabilecek bir sonuç varmı.

Tüm hocalarımın emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaları dileğiyle saygılar sunarım.

Hadi1212, 6 yıl önce

Aslında o kadar karışık değil. Önce sözlü bildiri sonra makale yaptığınız durumda Makalede bunu belirtiyorsunuz (fakan kongrede sözlü bildiri olarak sunulmuştur diye) ve başvurularınızda bildiriyi puanlamıyorsunuz.Sorun Çıkmıyor. Çıkarmaya kalkışılsada siz haklı çıkıyorsunuz.

Tezden makale yaparken A ( kavramı, hastalığı, olgusu, özelliği) =B + C ise B ve C yi ayrı makale yapmıyorsunuz. Dilimleme oluyor. Çünkü B ve C alt boyut.

Ama B ve C bağımsız ise (kavram, hastalık, olgu, özellik) ayrı makale yapabiliyorsunuz. Aynı örnek, örneklem ya da uygulamadan elde edilsede tamamen bağımsız bulgu olmalı ve birbiri ile ilişkilendirilmeden sunulmalı.

Genelde şöyle bir hata yapılıyor. B ve C bağımsız. Araştırmacı Hem B hem C yi incelemiş. Ayrıca B ve C etkileşimine bakmış tezde. B ve/veya C yi bağımsız makale olarak sunuyor. Sonra B ve C ilişkisini /etkileşimini inceleyen bir makale apıyor. İşte orda tekrar yayın oluyor. Çünkü B ve C ilişkisini orrtaya koyabilmek için B ve/veya C nin bağımsız makalelerinde sunduğu bulguları kısada olsa sunmak zorunda.

dent45
Aday Memur
10 Haziran 2019 10:52

Merhaba arkadaşlar,, sağlık etik kurul toplantı tarihi ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?

bam788313
Aday Memur
10 Haziran 2019 11:38

13-14 haziran olması lazım.

dent45
Aday Memur
10 Haziran 2019 11:46

Teşekkürler.

bam788313, 5 yıl önce

13-14 haziran olması lazım.

mk-oe
Aday Memur
11 Haziran 2019 00:51

Sayın hocam, evvela Allah sabır versin. Size yöneltilen ilk suçlamanın benzeri bana da yöneltilmişti. 2016 yılında yayınladığım bir makalemin 2018 yılında yine bana ait olan kitabımın özeti olduğu dolayısıyla bunun da dilimleme adlı etik ihlale konu olduğu iddia edilmişti. Ben, olmayan bir kitabın özeti fiziken mümkün olamaz diye cevap vermiştim. Savunmamda ise etiğe sevk eden kişiye dair suçlama yahut hakaret içeren bir üslup kullanmadım. Önce iddiasını yazdım, sonra iddiayı çürütmeye çalıştım. İnşallah insanın kimyasını bozan bu süreçten kısa zamanda kurtulursunuz.

profilsizmemur, 5 yıl önce

hocam savunmanızı yazarken nasıl bir yol izlediniz acaba? benim etik kurula sevk edilmemden 9 ay sonra savunmamı istediler. gelen rapor ve suçlamalar o kadar komik ki nasıl cevap vereceğimi bile bilemiyorum. Yedek üyem yapmış.

Örneğin uluslararası bir dergide 2011 yılında yayınlanan makalemde 2013 yılında yayınlanan ve 2012 yılında yayınlanan iki farklı makaleden 'çalıntı' yapmışım. zaman makinem var benim sanırım.

bir makalemde aynı yazarın birbirinden farklı 4 yayınından alıntı kurallarına uygun bir şekilde yararlandım ve hepsi zaten görülüyor. (bu bir deneysel çalışma ve ilk defa yapılmış. dolayısıyla yapan kişiden yani ana kaynaktan alıntı yaptım) Suçlama ise bu 4 farklı yayını doktora tezinde kullanan bir araştırmacının tezinden 'çalıntı' yaptığım yönünde. 7 madde suçlama bu yönde. Bu tezi hiç okumadım bile. Üstelik ana kaynaktan alıntı kurallarına göre yapıldığı iddianamede bile görülüyor.

bu suçlamalar saçmalık ve tabi ki ben bu sürecin benim tarafımdan iyi sonuçlanacağına eminim. Ancak

ha44
Aday Memur
11 Haziran 2019 15:51

Merhaba Arkadaşlar

ha44
Aday Memur
11 Haziran 2019 15:55

Sizin bir konu hakkındaki fikrinizi almak istiyorum. Bir kişinin Asistan olarak görev yaptığı

fakültenin Uluslararası hakemli bir dergisinde yayın kurulu sekreterliği yaparken aynı dergide

makale yayınlaması ve bu makalelerden elde ettiği puanla Doktor Öğretim Üyeliğine atanması sizce etik mi? Bu konuyla ilgili ya da benzer bir durumla alakalı elinizde bilgi ya da belge var mı?

Yorumlarınızı bekliyorum.

ha44, 5 yıl önce

Merhaba Arkadaşlar

Ahbudocentlik
Kapalı
11 Haziran 2019 18:28

Arkadaslar merhaba gen ve muhendislik etik kurul komisyonunun toplanma tarihi hakkinda bilgisi olan varmi acaba

profilsizmemur
Aday Memur
12 Haziran 2019 15:24

sağolun hocam, gönlümden geçen gelen raporun ne kadar mesnetsiz ve çarpık olduğunu yazmak ama tabi ki sürecimin daha fazla uzamasını istemiyorum yazmayacağım. Allah akıl fikir versin bu jürilere

mk-oe, 5 yıl önce

Sayın hocam, evvela Allah sabır versin. Size yöneltilen ilk suçlamanın benzeri bana da yöneltilmişti. 2016 yılında yayınladığım bir makalemin 2018 yılında yine bana ait olan kitabımın özeti olduğu dolayısıyla bunun da dilimleme adlı etik ihlale konu olduğu iddia edilmişti. Ben, olmayan bir kitabın özeti fiziken mümkün olamaz diye cevap vermiştim. Savunmamda ise etiğe sevk eden kişiye dair suçlama yahut hakaret içeren bir üslup kullanmadım. Önce iddiasını yazdım, sonra iddiayı çürütmeye çalıştım. İnşallah insanın kimyasını bozan bu süreçten kısa zamanda kurtulursunuz.

profilsizmemur
Aday Memur
12 Haziran 2019 15:33

Sayın ha44 hocam BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ YÖNERGESİ'nde bunun bir karşılığı yok. Yayın kurulunda sekreteryada görev alan bir akademisyen o dergide yayın yapabilir. Çünkü aynı süreçlere tabi tutulacak ve yayını Hakem değerlendirmesine isimsiz gidecektir. ben bir sıkıntı görmüyorum.

ha44, 5 yıl önce

Sizin bir konu hakkındaki fikrinizi almak istiyorum. Bir kişinin Asistan olarak görev yaptığı

fakültenin Uluslararası hakemli bir dergisinde yayın kurulu sekreterliği yaparken aynı dergide

makale yayınlaması ve bu makalelerden elde ettiği puanla Doktor Öğretim Üyeliğine atanması sizce etik mi? Bu konuyla ilgili ya da benzer bir durumla alakalı elinizde bilgi ya da belge var mı?

mirhat farmer
Aday Memur
13 Haziran 2019 18:30

Merhaba, Sosyal Bilimler Etik toplantısı ne zaman acaba?

bam788313
Aday Memur
14 Haziran 2019 08:52

Merhaba herkese; Sağlık etik kurul toplandı mı? Bilgisi olan veya UAK'a ulaşabilen var mı?

ha44
Aday Memur
14 Haziran 2019 09:11

Şeklen hakeme isimsiz gidecektir ancak yayın kurulunun yazışmalarını, yani hakemlerin kim olduğunu, hangi yayının kime gittiğini bilebilecek, hatta hakem seçebilecek bir kişinin yayını hakeme

isimsiz gidebilir, ancak o kişi hakemlerle ilgili iletişim bilgilerine sahip olduğu için kendince sorun çıkarmayacak ya da nazı geçecek hakeme yönlendirebilir, seçmiş olduğu hakemle önceden görüşebilir, makalenin kendisine ait olduğunu söyleyebilir ve yardımcı olmasını talep edebilir. Sıkıntı

burada.

Sayın ha44 hocam BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ YÖNERGESİ'nde bunun bir karşılığı yok. Yayın kurulunda sekreteryada görev alan bir akademisyen o dergide yayın yapabilir. Çünkü aynı süreçlere tabi tutulacak ve yayını Hakem değerlendirmesine isimsiz gidecektir. ben bir sıkıntı görmüyorum.

dent45
Aday Memur
14 Haziran 2019 10:06

Dün aradığımda toplanmadığını söylediler. Asla tarih vermiyorlar ama haftaya olacakmış gibi bir izlenime kapıldım dünkü konuşmadan.

bam788313, 5 yıl önce

Merhaba herkese; Sağlık etik kurul toplandı mı? Bilgisi olan veya UAK'a ulaşabilen var mı?

bam788313
Aday Memur
14 Haziran 2019 11:34

teşekkürler

dent45, 5 yıl önce

Dün aradığımda toplanmadığını söylediler. Asla tarih vermiyorlar ama haftaya olacakmış gibi bir izlenime kapıldım dünkü konuşmadan.

etikeverilmisaday
Aday Memur
14 Haziran 2019 23:50

Hocam bir iddia vardı. sonradan SCI-E'den düşen dergiyi SCI-E'de göstermişsiniz diye. Ben de gerekçelerini ispatlarıyla beraber yazıp gönderdim. İnşallah ikna edici olmuşumdur.

etikeverilmisaday
Aday Memur
14 Haziran 2019 23:56

Neden etik olmasın ki Hocam. Anlamadım.

Doğru anladıysam etik buldur. Yayınlanan çalışmalar hakem sürecinden geçtiyse problem değildir diye düşünüyorum. Editör bile olsa kendi dergisinde çalışma yayınlayabilir

ha44, 5 yıl önce

Hadi1212
Daire Başkanı
18 Haziran 2019 00:09

Geçmiş olsun.Tekrar başuruda etik ihlale konu yayınınızı belirtmeniz gerekiyor. Bunu puanlayıp puanlayamayacağınızı bilmiyorum. Ancak yayının yanında bu yayın nedeniyle etik ihlalinizin saptandığını gören jüri bunu çok olumsuz algılayacaktır. Yani puanlamanızda bir engel olmasa bile bu sefer başka bir sorun yaşayabilirsiniz. Tamamıyla kişisel önerim bu bildiri ve makaleyi sonraki başvuruda puanlamamanızdır. Puan koşullarını başka yayınla sağlayarak başvurun. Olumsuz bir sonuç daha sizi çok yıpratır.

Akaşıkara, 5 yıl önce

Değerli hocalarım merhabalar bir konuda kıymetli

görüşlerinize ihtiyacım var. Ben 2018 Nisan döneminde doçentlik başvurusunda bulundum. 7 üyeden birinin etik iddiası ile sürecin yönü değişti. Komisyon prosedürü takip edip yazılı ifademi aldı. Uzman görüşlerinden 2 ye 1 ihlali çıktı ve başvurum reddedildi. Sorun Yüksek lisans öğrencimle yaptığımız çalışmayı önce bildiri olarak sunmak sonradan en az % 120 den fazla ilave ve çıkarmalarla (yeniden düzenleyerek) yayına çevirmemiz ?tekrar yayım? (4.1-ç) olarak algılandı.

Bu bildiriden gelecek puana da ihtiyacımda yoktu. Bildirilerden 10 puan gerekirken benim 16 puanım vardı ve bu bildirinin bana katkısı 1,5 puandı. Sadece tüm çalışmaların puanlamaya dahil edilmesi gerektiğini düşündüğüm için (ki özgeçmişe konulması zorunlu ama puanlamaya dahil edilmeyebilirdi.) böyle bir hataya düştüm. Bir de yayımda bildiriye atıf yapmamışım. Burada 2 sorum olacak.

1.Tekrar başvuruda bildiriden gelecek puana ihtiyacım yok ama yayından gelecek puana ihtiyacım var. Komisyon kararında bu bildiri ve yayını puanlamaya dahil etmemem ile ilgili bir yasaklama getirmemiş. Tekrar başvuruda Etik ihlali tespit edilen bildiri veya yayınların puanlamaya dahil edilmeyeceği ile ilgili yasal bir hüküm varmı.

2.Daha önce ?tekrar yayım? ile ilgili mahkemeye giden varmı. Bildiğiniz emsal karar oluşturabilecek bir sonuç varmı.

Tüm hocalarımın emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaları dileğiyle saygılar sunarım.

Toplam 8087 mesaj
«252627282930313233343536»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi