Editörler : Pangaea

Kapalı
12 Aralık 2011 14:30

Makina mühendisliginin gelecegi ve yapılabilecekler

MÜHENDİS ARKADAŞLAR HERKESİN GÖRÜŞLERİNİ BEKLİYORUM BİRDE LÜTFEN BİRBİRİMİZİ İNCİLTECEK TARTIŞMALARDAN KAÇINALIM :D

hendrix789
Kapalı
13 Aralık 2011 21:21

Torunagac gelir birazdan seni aydınlandırır :) bizim odtululer yukseklerini ve 2-3 dillerini öğrendikten sonra 50-100bin tl e işlere girer diye başlar.iyi makina muh'isen diye zırvalar

ben sana söyliyeyim, ülkede tonla mak müh'i var.maaşları yerlerde, devlet alımı inşaat kadar değil böyle giderse 2012'de 90larda kapatır.okuması zor çalışması zor Allah sabır versin....

14 Aralık 2011 08:42

polis olanlar var

waffenss
Kapalı
16 Aralık 2011 12:02

YA OZAMAN KAPATSINLAR BU MAKİNA MÜHENDİSLİGİNİ BİZDE PARA ZAMAN VE EMEK HARCAYIP BAZI ŞEREFSİZ HOCALARIN KARŞINA ÇIKMAK ZORUNDA KALMAYALIM NE İÇİN OKUYORUZ PARA KAZANMAK İÇİN VE İYİ BİR İŞ KAZANMAK İÇİN MAALESEF 4. SENEM OKULDA AMA HALA 2.SINIFTAYIM İYİCE MORALİM BOZULUYO SİZLERİN DURUMUNU GÖRDÜKÇE ALLAH BÜTÜN MÜHENDİS ARKADAŞLARIN YARDIMCISI OLSUN .

hendrix789
Kapalı
16 Aralık 2011 16:52

bence git harita,jeoloji,ziraat gibi hem okuması makinaya göre çooooook kolay olan bu bölümlerde okursun hem de mezun olunca direk devlete atlarsın.transkiripini verirsin 1.sınıfı okumazsın geriye kalan 3 sınıfıda max 2,5yılda bitirirsin sen o makinayı bitirene çoktan bitmiş olur bu saydığım bölümler...

git foruma klavuzlara bir bak kaçla kapatıyor bu bölümler alımları nasıl bir bak.bu saydıklarımda pek sorun yok gibi....

bırak o hocaların çirkefliklerini,daha sen çok okursun orlarda... ki sana garanti ediyorum mezun oluna kadar makina kpss'de 92e kadar çıkar.

gir bu sene öss'e zaten kazanırsın bu bölümleri... emin ol o kadar doğru iş yapmış olucaksın ki...

16 Aralık 2011 17:38

hendrix789 doğru söylemiş benim zamanımda yıldız harita çok rahat tutuyodu isim duyulmamış diye seçmedim.şimdi makine bitirdik devlete 90 alsak zar zor gircezki 2012 kpssde 90ın altına düşmeyecektir 4 atamanın sonunda puanlar.2014ü düşünemiyorum bile

wgs datum
Şef
16 Aralık 2011 18:12

hendrix konuşuyosun da boş konuşuyosun ne demek harita çok kolay?hayatında kaç kere bir kübün hacmini dengelemeye soktun?ya da bir kenarın deformasyon analizini kaç kere yaptın?arazi de çamur da soğukta kaç kere rasat yaptın?gps oturumlarında 3-4 saat bi aletin başında uydu bilgilerini rapor ettin mi?hayatında 18 uygulaması yaptın mı?Anlayacağın senin arkadaşının okulu zamanında bitirmesi bu bölümün kolay olacağı anlamına gelmez,bu ortamlarda hiçbir haritacının makine mühendisliğine laf atması mevcut değilken senin bu çamur atma hevesin niye?Bu arada harita müh. inşaat müh.den kopma bir bilim dalıdır.Benimde taşralarda ki makine mühendis liklerinin pek çoğuna puanım yeterken bu bölümü yazdım saygılar...

hendrix789
Kapalı
16 Aralık 2011 19:23

ilk önce haritanın inşaattan kopma olayına direk cevap vereyim... inşaat mühendisi yapı,ulaştırma,hidrolik,geoteknik ve mekanik bilim dallarından oluşuyor..bunların hangisi sizin altınız bilmiyorum.çok garip bir cevap verdin.ulaştırma ve geoteknikte sizle alakamız var.

İnşaat müh'nin ingilizce karşılığı civil eng.'dır.Yani civilization kelimesinin kısaltmasıyla oluşur.civilization kelimeside Türkçemizde medeniyet kelimesinin karşılığı diyebiliriz.Aslında İnşaat Müh. Türkiye'de yanlış anlamda kullanılıyor diyebiliriz.Doğrusu Medeni Mühendislik denebilirdi(Ya da çevre mühendisliğide pekala....)civilization kelimesinin de ne kadar kapsayıcı bir kelime olduğını söylememe gerek yok.Zaten senin gibi inşaatta şunlar şunlar var demiyeceğim...bizmez...

İstiyorsan anket açalım inşaatı ya da konumuz olan makinayımı okumak zorlayıcı yoksa harita-çevre gibi bir bölüm mü....

Çalşıma ve araştırma kısımları genelde arazi olduğundan zorlayıcı denebilir bölümün ancak bir çok inşaat müh ve makinacının şantiyelerde ne hallerde çalıştığını şu forumda okusan haline şükredersin.Ben gördüğümü söylerim topograf gelir inşaata arada gider....bu kadar...şantiyede çalışan,koşuşturan orlarda yatan hep inşaatcı ve bazende makinacılardır...

Hem öğrencilik kısmına baktığımızda,en azından şuna baksan yeter Mak müh okuyan öğrencilerin yaş ortalaması okulu bitirme süresi vb... Ama senin bölümünün hiç adı böyle çıkmadı(1-2üni dışında) yata yata bitirirsin...alınmana gerek yok..biz burda arkadaşımıza yardım ediyoruz...

sen hiç bilmiyorsun herhalde eline kitapları verip karşındaki hocanın hiçbirşey anlatmaması finalde notların 100 üzerinden bak tekrar söylüyorum 100 üzerinden ortalamanın 3-5 gibi birşey olması...Piskolojik açıdan bitirir insanı...Yaşamadığından anlamamakta inat ediyorsun...

Ki bu zorluklardan çıkmış mezun olmayı başarmış bir makinacının özelde çekeceği zorlukları hiiiç bilmezsin.Bunu herkes söyler şantiyelerde topograflar çook rahat derler.Makinacı maddi açıdanda çok düşük rakamlara sigortalı(ki o da askeri ücret üstünden) bir hezimete uğrayıcak.Genelde olan bu

İşin devlet kısmına gelince ben 2014 sınıvında makinanın min 92 gibi bir puanla kapatıcağını düşünüyorum(bu arkadaş 2012i göremiyeceğinden 2014 dedim-gerçi 2012de de 88-90la kapar)

Bizde bu arkadaşımaz yol yakınken ataması çok kolay olan okuması çok daha rahat olucak bölümleri oku dedik.İyi de yapıyoruz.

16 Aralık 2011 20:13

.......garanti meslekler..........................

tıp-dişhekimliliğ-hemşirelik-diyetisyenlik-mimarlık-ziraat mühendisliği-harita teknikerliği-topograflık-anasınıfı öğretmenliği-rehber öğretmenlik

ts-ts
Aday Memur
17 Aralık 2011 11:23

tıp oku onun dışında garanti yok

ne mimarı ne zirratı arkadaş

wgs datum
Şef
17 Aralık 2011 11:39

1-)Bak güzel kardeşim bugün meslekler 1960 ların 1980 lerin gibi tek çatı altında birleştirilmiş değil!makine endüstri,mekatronik,kontrol,uçak,gemi inşaatı gemi makineleri ve bunlar dışında aklıma gelmeyen bölümlere ayrılmış durumda yani en azından yök bunları farklı bölümler olarak sunmuş.Makine mühendisliği zor evet ama yeni mezun olan bi makine mühendisi aldığı derslerin ne kadarını uygulayabiliyor yada ne kadarını kullanıyor?İş hayatına geçince kullanamadıktan senin aldığın derslerin zorluğu patronu bağlamaz,o senin üretimine bakar!

2-)Bak yine çamur atıyosun ben inşaat mühendisliğine kötü,pis,vs demedim?

3-)Açalım cevabını sana söyleyim Makine çıkar,kaldı ki ben harita makine den zor demedim biraz akıl yahu?

4-)Şantiyede çalıştım merak etme neyin ne olduğunu bilirim,bi arkadaşım inşaat müh. durumunu da bilirim.Şu an bi kamu da çalışıyorum,sizin yapı denetim de çalışan inşaat cılar makinecileri neredeyse hergün görüyorum...

5-)haklısın

6-)Piyasada karınca gibi makine müh. var

7-)2014 de dediğin gibi 90 nın altına düşmez

waffenss
Kapalı
19 Aralık 2011 09:43

mak müh biz olalım bakalım Allah sonumuzu hayır etsinde ya beni en çok düşündüren kontenjanları bir anada 2 katına çıkarılıp teknik egitimlerde mak müh vs. ünvanları korkuyorum 10 sene içerisinde bizim bölüm fizik gibi olacak bitirmesi zor bitirince işsiz kaldıgın türden.

:D

waffenss
Kapalı
22 Aralık 2011 10:44

gncl

pulp
Şube Müdürü
17 Şubat 2013 20:18

makine okumak enayiliktir.

faruk1905
Kapalı
17 Şubat 2013 20:22