Editörler : crops35
«129130131132133134135136137138139140»

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 02:20

daha toy yeni katip olmuş veya kendini katip sanan sözde kişiler bilenler olur tek tük bir elin parmağını geçmez

gelmiş burda hava atarak diyorlar yardımcı olayım inanın böyleleri sitede kaç tane vardı teneke ettim adam kendisi aciz

ha ben burda yorumlarımı fazla paylaşmıyorum

hocam siz yıllarınızı vermişsiniz bu işe ama dünün adamı gelmiş ahkam kesiliyor boş ver

ben her zaman diyorum bunlara herkesten yardım alarak kendi çalışmalarınızı heba etmeyin tecrübeli kişilerden yararlanın

geçen hafta dedim yazayım sizin derslerinizi baştan sona bir saat içinde yazdım niye tabi ki yazma isteği olacak kişide dedim farklı kelimeler yazarak nehir kaynağını genişleteyim :))

yani temel harfler ile cümleler ilk 10 sayfa mı ne mi orda

önemli olan kişinin istemesi

kişi istemedikten ve gayret etmedikten sonra isterse 10 yıl çalışsın bir arpa boyu yol almaz

ben mustafa hocamızın arkasındayım yazdıkları doğru ayrıca hocamızla fazla çalışmadım daha yeniyiz

işte

gidiyorlar toy katiplerin ve katip diye geçinenlerin yardımlarını alıyorlar belki katipler birkaç konuda yardımcı olurlar inanın katipler de sizin kadar ya biliyor ya da bilmiyor

katip demekle iş bitmiyor adam var katip iki parmak kullanıyor

iki parmak kullananlar da türedi:)) yav

adamlar aylarını veriyorlar on parmakta 130 160 yazıyor bunlar iki parmakla 180 diyenleri de gördük ufak at da civcivler yesin

iki parmakla yazan kişi kesinlikle sınavda heyecan yapacaktır ve harflerin yerini karıştıracaktır.

burda baktım birkaç kişiye denk geldim evde iki parmakla 140 150 yazanlar sınavda 60 70

yazmışlar al örnek

kesinlikle metinleri ezberlemeyeceksiniz yazının kolayı zoru diye ayrım yapmayacaksınız

önemli olan vuruş sayısı kelime sayısıdeğil ve , ile, kaç, bir kelimedir başaramayacaklarımızdan da bir kelimedir aradaki farkı umarım anlamışlardır

ayrıca yardım isteyen buraya yazsın tecrübeli kişilerden yardım alın sonra çabalar boşa gitmesin

gereksiz yere forumda sayfa açıp daha dünün süt kokan ağızları bugünün klavye efendisi olmuşlar

ben burda biraz katkı yapayım bari:))

kesinlikle ana tuşlara ağırlık verilecek önce çünkü klavyede kişi savrulmaz ve daha destekli tuşlara vurur ben kendimi böyle geliştirdim.

alın bir sözlük a'ile başlayan kelimelerden tutun Z'ye kadar olan tüm kelimeleri bir kaç kere yazın

öncelikle orta tuşlardan başlayın yazmaya benim yöntemim böyleydi

f için diyorum

ak ile başlayan kelimelerden başlardım sonra da tersi ka ile başlayan kelimeler kadın ,kara, kayık, kaplan, devam ederdi

sonra diğer tuşlara giderdim

em , tersi, me

il, li, uy ,yu, üt tü, yş,şy

sonra da üst tuşlardan

fp, pf, gh . hg ğn, nğ, ır, rı, od ,do,

sonra alt tuşlar

j, ,j ö. .ö vb bv cs sc çz zç

noktalamaya dikkat yani noktalamaları da katın

sonra noktalamaya sonra da rakamlara başlayacaksınız

böyle olunca hep aynı kelimeleri yazınca beyin hızlı bir gelişim sağlar.

noktalamanın tüm kurallarını bildiğim halde uygulamadım ama kağıtta olunca uygularım

kesinlikle ekleri yazın me,il, ki, si, di, ve, ye, se, da, dr, kr, mr, ser, der, yer, çek, kak, ak, aka, tak, yel, sil, lik, tik, böyle yapın çünkü bütün kelimeler eklereden

oluşur

ayrıca en zorlandığınız ekler cümle sonları genelde

nun nin, nunun, ninin, onun, geldiğinin gittiğinin, bunlara ağırlık verin çünkü çok insan takılıyor böyle durumlarda

ayrıca word sayfasını açarak aklınıza gelen zor veya kolay kelimeler olsun onları yazın bir de en zor kelimeleri yazın

daktilografi, stenografi, yahni, determinant, trigonometri, jeodezi,fuji, kardiyolog, statükoculuk, düşündürücü falan filan işte

birde yazarken en uzun kelimeleri word sayfasında yazın

örnek olarak

başaramayacaklarımızdan

düşündüklerimizden

düşüncesizler

çıkartamadıklarımızdan

uğursuzluğumuz

istemeyeceklerimizden

kararsızlaştıramayacaklarımız

zaten diğer yöntemleri hocamız size vermiş

uzun uzadıya anlatmaya gerek yoktur

fuj giö ğev ıac oüç dtz rks nmb hl. pyş,qwx bunları böyle kavrayarak hangi elinize kaç tuş gelecek

ayrıca rakamlara da bir göz atın

tırnak yazacak yerde (') 7 tuşuna basılabilir

ünlem (!) yazacak yerde 1 tuşuna basılabilir

f tuşunda zorlananlar ı tuşuna nasıl vurulursa f'ye öyle vursunlar

diktuşlar için geçerli alt veya üst

u tuşunda genelde zorlananlar bunu kelime yazarak u harfiyle başlayan atlatabilirler

uğur, uğursuzluk, uğrunda, uğramak, gibi

ayrıca yukardan aşağıya fuj,fuji, yazarak kısa zamanda aşılır

valla hocam daha çok ayrıntı var bilmiyorum yani ben çok araştırmıştım bu klavye konusuyla ilgili vermek istemiyorum şu an

biliyorum sizde çok ayrıntıvermişsiniz ama milletin kafası karışmasın.

kalın sağlıcakla

bakmayın acemi katipçiklere

bakın üstadlara

bir bilsen de bir bilene danış

ipler sizin elinizde yazarken kesinlikle bilekler kırılmayacak şekilde yazın bu da bir ayrıntı kalın sağlıcakla iyi geceler siz yatarken ben takılayım biraz daha :))))))) ;)))

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 02:34

aha bazıları yazıyorlar kendi netlerini ben bilmem bu kadar bilmem bu kadar kendi kendinizi kandırmaktan bir şey yapmayacaksınız valla ben de tam bilmiyorum netlerimin kaç olduğunu yani kafaya takmıyorum kolay metin zor metin ayrımı yapmadım hangisi denk gelirse yav bu kolay metinlerde acaba 230 vururum diyesim geliyor :))

ayrıca hızlı yaz.com 'a giren kişiler bilecektirler ki hepsi yalan orda birkaç skor türü hariç hepsi yalan

çünkü kolay metinler yüksek skor verir

örnek olarak ilk savaşlar...

dünya mağduru...

buraya az insan geliyor. ..

gibi

ordaki skorlar 190 falan var sistem hatası imkansız kimse yapamaz o skoru

orda hakan kurt ve ümit şeker ve AB107984 gibi nickle yarışan celal aşkın var bunlar dünya şampiyonu son yılların en fazla hakan kurt 133 vurduğuna göre siz düşünün

celal aşkın katip istanbulda o zaman 220 netle girmişti şimdi kendini geliştirerek geçen sene türkiye birincisi ve dünya ikincisi oldu.

asliye ceza mahkemesinde kalıyor

daha toy yani giresunlu adalet meslek lisesi mezunu gümüşhaneli 22 23 arası olsa gerek

diğer arkadaşların özelliklerini anlatmaya gerek yok sanırım ama isteyen olursa nasıl hazırlandılar nasıl karar verdiler nasıl çalışıyorlar onları da biliyorum

bak bunlar hazırlanırken gün olur sabah 9'dan akşam 6'ya kadar yazarlar şampiyonalara ayrıca kamp dönemine girerler

günde bazen 12 saat çalışarak hafta sonları da kamp döneminin bir bölümünü bitirirler

bazı arkadaşlara bir yöntem vereyim burda

yazarken dikkat ettiniz mi bazıları sağ bazıları sol bazıları da önüne koyarlar metni sürekli alıştırma yaparsınız beyninizin tümünü çalıştırırsınız

mustafaboz
Müsteşar Yardımcısı
12 Ocak 2010 08:16

korsanbaba,

Öncelikle bütün yazılarını okudum azmin için ve karakterin için seni tebrik ederim.

Ben fazla uzun yazmayacağım ama şunu bil sen diyorsun ya ben başkalarından bilgi alarak yol aldım. İşte sende başkalarına bilgiler vererek yol aldırabilirsin. Bu forum sayfası benim değil çünkü bu bilgiler benim içimde var. Ben sadece birkaç tanesini yazıya dökmüşüm yokmu.

İçinde var olan bilgilerinle, arkadaşlarına yardımcı olmak istediğin kadarıyla ve kalbi duygularla her zaman yazabilirsin.

Seni birçok kişi yıpratmış olabilir bu süreçleri ben çok yaşadım. Seninde yaşaman normal. Genelde insanların istediği gibi olmaya çalışacaksın farklı kişiler hiçbir zaman istenmez.

Uzun lafın kısası her zaman bu sayfalarda yazını arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Sana şu tavsiyem olur asla ve asla sanal ortamda kendini kanıtlamaya çalışma bundan en çok sen yıpranırsın... Diğer forum sayfalarındaki yazıları da kes çünkü sen bir sınava gireceksin artık kendini sakin ortama çek... Daha sonra seninle uzun uzun konuşalım.

fatihsay
Kapalı
12 Ocak 2010 09:31

ilk defa bu kadar uzun bir yazıyı hiç usanmadan bıkmadan heyecanla okudum vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim ayrıca da bbir sorum var.

HOCAM BEN BUNDAN 2 3 HAFTASINA KADAR ÖNCE 130 135 GİBİ YAZIYORDUM ŞİMDİ 90 I ZOR GEÇİYORUM Q KULLANIYORUM. F E GEÇMEDİM ZAMANINDA DEZAVANTAJIM. NE YAPABİLİRİM SANKİ YENİ ÖĞRENİYOR GİBİ PARMAKLARIM GTMİYOR

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 12:06

Evet hocam haklısınız. Takmıyorum yani.

Önemli olan her yerde yazmak sakin ortam, kalabalık ortam, yumuşak klavye, sert klavye fark etmiyor.

ayrıca bir tek klavyede hiç yazmadım 3 klavyem var bir de gidip internet ortamında takılıyorum bazen onlarca klavye aşinalığı oluyor.

Ama şunu fark ettim, beyaz klavye her zaman siyaha oranla daha iyi beyaz klavyede belli bir süreden sonra eller yapışıyor genelde küçük klavyelerde yazmaya çalışıyorum ama ikisi de fark etmez alışmışım

Ayrıca genelde dünya şampiyonlarımız hepsi siyah klavye kullanır. Ayrıca adliyenin tüm birimleri hemen hemen siyah klavye.

Şu an klavyem bile space bar tuşu bozuk olduğu için fark etmiyor sağ ve solu bozulmuş ortası çalışıyor:))

Ayrıca benim en çok zamanımı daha bilgisayar almadan önce gidip nete orda klavye ayarlarını değiştirip f'e çevirirdim.

benim qwerty warior oyunu vardır belki bilirsiniz en son 5 ayda önce normal zorlukta hani üstüne gelen tankların üstündeki kelimeleri yazarak yok etme 60000 (altmışbin ) idi

yani benim için ingilizce olsun diğer diller olsun fark etmiyor.

İngilizce yazarken bile sanki türkçe yazıyormuş gibi davranıyorum ve hiç takılmıyorum nasıl türkçe yazarken aynısını da yapıyorum takılma hiç yok

kolay zor kelime kavramlarını hepsini çöpe attım

bazıları yazıyor type bilmem 640 wrong bilmem kaç bunlar hepsi kandırmaca

ayrıca hızlı yaz.com hepsi kandırmaca orda az 100 vuranları elemedim :))

bazıları yazıyor mesela bende olan klavye teknikleri hiç bir kitapta yok ayrıca kimsede yok bir tane süper klavye nickil kişi adamı mort ettim bir daha foruma yazmıyor isteyen de aciz istenen de.

ben bilimsel olarak uğraşıyorum sağdan soldan değil.

Ve bu işe emek veren kişilerin yöntemlerini takip ediyorum

Ayrıca Ali ünlü'yü tanırsınız çünkü onun sitesinde sizden bahsediyor bir ara ordakilerin yorumlarından gözüme geldi

yazarken kollar ağrıyor bilmem kasılıyor bunlar kişinin düzenli ve kendini kontrol etmemesinden kaynaklanıyor olabilir doğrudur ama sürekli nüksederse kişi çalışma yöntemini bilmiyor

eller önce beyinden gitmemesi gerekiyor hem parmaklar hem oturuş düzeni hem gözler hem beyin aynı anda kontrol altına almaya çalışırsın zorlandığın kelimeler olursa okuyamazsan içten hızlı bir şekilde okuyacaksın ve panik yapmayacaksın yanlışları aldırmayın çünkü ne kadar bilirseniz bilin yanlışlar mutlaka çıkacaktır bu işin kuralı bu ama o yanlışları azaltmak için zorlandığın kelimeleri on kere yaz elli kere yaz

ben öyle yapıyordum mesela başta 20 kere cumhuriyet 20 kere hürriyet kavramlarını yazın sonra belli bir zamanda o kavram beyne oturuyor

yazarken kendini yazıya vereceksin

Herşey kişide bitiyor

İki parmaklı dört parmaklı insanlarda moda oldu bu zamanlarda anlamıyorum yav adamlar diyor 160 180 akıl var mantık var

Ayrıca bazıları diyor 3 saatte 30 metin yazıyorum kimse yazamaz ama hiçkimse bir metin çok süratli bir hızlı yazarsan bile en az 15 20 dk alır gerisini siz düşün silmeden ve düzenli olarak

Bazılarını takip ediyorum kişi 5 ayda önce 100 yazar bakıyorum yorumlarına hala aynı seviyelerde bu kişiden kaynaklanır kusura bakmayın.

Ha ilan çıkmıyordu kişiler bırakmıştı ama ben daha da çok asılıyordum ve gün olur en az 2 saat çalışırım

yazmak sanattır

Bazıları biliyorum diyor 200 yazıyroum diyor sınavda 70 oldu sonra da gelenlere akıl hocalığı yapanlar da yok değil.

burda sözde psikoloji dersleri verenler

Bazıları diyor çok çalışmakla mı az çalışmakla mı beynin el verdiği sürece ne zaman rahatsan o zaman çalış ve kendini kasmadan

Bazıları belki katipliği kazanmış bilmem 90 100 kelimeyle gelip burda hava atarak aynı telden çalışarak millete yol gösteriyorlar

Ha burda bana mesaj atanlar da az değil kendini klavye efendisi sananlar görüyorlar aradaki boşlukları

zorlanan arkadaşlar harf çalışmasında açın bir word sayfasını aklıza gelen rast gele kelimeleri yazın

bakın bir çalışma örneğini alın elinize rastgele ek olsun kelime olsun kağıta yazarak yazın böyle yaparsanız ekran alışkanlığı da kaybolur yavaş yavaş

mesela benim yöntem

AK: ak. ak, il, ki, kim! lime. lime, As AS. asas

aklmyıggğıouieaüt akllmeliyuyimeakınkgğınpj, aklpppığğaaaycüfgğıjövklmmnors

bunları bir kağıta yazarak harflere tek tek boşluk vermeden yazın sonra tek tek boşluk bırakarak vurun yani noktalama olsun veya büyük harf olsun veya rakam olsun korkmayacaksınız ya da bilmem ingilizce olsun

nokta virgül de zorlanan arkadaşlar olursa bunu sol space tuşuna basarak kısa zamanda halledebilirler her şey kişini elinde

bazıları burda net yazıyor bilmem 200 bilmem kaç bir kaç yanlış çıkarıyorlar falan filan aynı metinleri yazmayın sürekli olarak ara da bir gazete makaleleri olsun veya sözlük olsun yazın

ben bazen gazete yazıları , bazen metinleri, bazen da tdk tüm kelimeleri yazmaya başlarım aynı gün içinde

böyle olunca yazmaktan sıkılmazsınız bazen de roman katarım

mesela bir gün içinde a ve b kelimeleriyle başlayan tüm kelimeler bunlar ortalama kaç saate tekabül eder.

ha bunlarda osmanlıca eski kelimeler de bayağı çok yani önemli olan her kelimeyi yazmak kalıplaşmış daktilografi metinleri değil başka yazıya gelince zorlanırsınız metinlere gelince zorlanmazsınız bunları aşmak gerekir.

Bakıyorum sınav ilanı yoktu herkes mustafa hocaya hocam nerdesiniz diye söylerdiler ama şimdi ilan var kimse ortalıkta yok

bazıları burda dalga geçerek siz 300 yazmaya gayret edin gibi kelimeler kullanırlar ne diyeyim acemi katipler veya katipçikler çok var onlar bile yapamaz 300 yazmak en az diyorum bakın en az çok teknik bir yöntemle ve çok hızlı bir okuma ve anlama kabiliyeti de olacak içinde bunların 5 seneyi çıkarın gözden

bazıları diyor dakikada burda diyenler var 80 kelime her metne göre yazacaksınız

bakın dünya şampiyonları dakikada 137 kelime de yazar 50 kelime de yazar vuruş önemli kelime önemli değil

mesela yazarken bir metinde hata az çıkarmaya gayret edin çok çıkarsa tekrar yazın yine çıkarsa tekrar tekrar, sıkıldınız mı başka güne bırakın sonra hızlı hızlı, ve sonra yavaş yavaş yine zorlanıyorsanız hece hece taki sökene kadar

Mustafa hocanın kıymetini bilin diyorum çünkü kimse kimseye klavye konusunda yardım etmez

bana ne der kardeşim ben dert köşesimiyim bir gün de gidebilir yazmayabilir kimse de bir şey diyemez

Ama hocanın bu işe gönül vermesi her şeyi açıklıyor

yatmadan önce bile ellerinizle , gözlerinizle, parmaklarınızın duruşuyla beyninizle aklınıza gelen kelime olsun harf olsun bunları yatmadan önce kısa egzersizler şeklinde yapıp tuş kilitlenmesi olayını ortadan kaldırabilirsiniz.

kalın sağlıcakla

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 12:39

DÜNYA KLAVYE ŞAMPİYONU ARKADAŞLARDAN ANEKDOTLAR

SINAVDAN SONRA BU TEKNİKLERİ YAPABİLİRSİNİZ TABİİ KAZANINCA

Celal Aşkın 10 Aralık 2009, 17:37

Merhaba Mahmut,

Her iki parmağı kullanmak temel tekniklerin en önemlilerinden bir tanesi. İki baş parmağı kullanmak her zaman avantajlıdır. Tek baş parmağını kullandığın zaman ki bende sağ baş parmağımı kullanıyorum, diğer parmağımı kullanamıyorum. Yazı yazınca kasılmalar oluyor, ağrı yapıyor ve vuruşların iki baş parmağını da kullananlara göre daha geç ilerliyor, benim sana tavsiyem daha başlangıçta olduğun için iki baş parmağını da muntazaman kullanman. İlk başlarda biraz zorluk çekeceksin onun için şu tekniği uygulayabilirsin. Birinci kelimeyi yazdıktan sonra sağ ile ara ver ikinci kelimeyi yazdıktan sonra sol ile ara ver, üçüncü kelimeyi yazdıktan sonra sağ ile ara ver dördüncü kelimeyi yazdıktan sonra sol ile ara ver ve bu şekilde git. Yani bir sağ, bir sol bu sistem oturunca, kelime sağ elde bitiyorsa, sol, sol elde bitiyorsa sağ boşluğu kullanırsın. Şu an için 400-450 vuruş güzel, sistemli ve sürekli bir şekilde çalışmaya devam et. Eminim yarışlara kadar forma girersin.

Kolay gelsin...

Emrah Kuyumcu 11 Aralık 2009, 20:22

Selam Dostum;

Önceki mesajlarını da okudum, ilgin için çok teşekkürler. Yakın zamanda Katiplik Sınavına gireceksen, uyguladığın sistemi hemen değiştirme, ve aynen devam et. Ancak; sınavdan sonra kendini 10 parmak metoduna zorlaman gerekiyor. Bunun da kuralı şudur; bir sözcük, sol elindeki bir harf ile bitiyorsa sağ baş parmağınla ara verirsin, sağ elindeki bir harf ile bitiyorsa sol baş parmağınla ara verirsin. Bu yöntem; parmaklar arasındaki senkronizasyonu ve akıcılığı sağlar. Yakın zamanda yaşayacağın hız düşüşü, uzun vadede sana çok daha fazla hız getirecektir. Her kelime bitişinde gözünü başparmaklarına götürerek gözle kontrol yapabilirsin, kendini test edebilirsin.

Bunun dışında; eğer İstanbul'da isen, senin kesinlikle bizim yetiştiğimiz Şampiyon Kurslarına gitmeni öneririm. Orada ister sıfırdan, istersen de belli bir seviyeden başlayarak eğitim alabilir, daha sonra da bizim sürekli yaptığımız Yarışçı Antrenmanlarına katılabilirsin. Adres ve telefon için www.sampiyon-kurslari.com.tr adresinden bilgi alabilirsin.

Ayrıca; herhangi bir kitapçıdan temin edebileceğin Türkçe İmla Kılavuzundaki bütün kelimeleri sırasıyla ve hatasız şekilde yazmaya çalışarak, Türkçedeki bütün kelimelere adaptasyon sağlayabilirsin, bu da senin için sözcük çalışmalarında güçlendirir. Baş parmak egzersizlerinde de kullanabilirsin ayrıca.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, sanırım daha önce tanışmıyorduk, tanıştığıma memnun oldum. Bizi yakından takip ediyorsun gördüğüm kadarıyla, tekrar teşekkürler. Kendine iyi bak...

Celal Aşkın 16 Aralık 2009, 20:24

"Bir ön yargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur" Albert Einstein'in sevdiğim sözlerinden bir tanesidir. F Klavye, Q Klavye konusu uzun zamandır tartışılan bir konu, herkes öğrendiğinden vazgeçmek istemiyor. Genelde Q klavye yaygın olduğu için, Q öğrenenler F'ye dönmeyi istemiyorlar, tembellik yapıyorlar. Bunun yanına F klavyenin de zor bulunuyor olması ayrı bir dezavantaj. Ben geçen hafta bakanlığın sitesinde yarış duyurusunu yaptım, bir sürü kişi ne işe yarar bu yarışlar, neyi ispatlayacaz, para niye veriyoruz, Q klavyenin üstüne tanımam gibi saçma sapan şeyler yazıyorlar, ilk başta bunlara cevap veriyordum, şimdi vermiyorum, insanı bezdiriyorlar. Bırak herkes bildiğini yapsın, eninde sonunda kendi anlayacak çünkü senin anlatabildiğin karşındaki kişinin algılayabileceği oranda sınırlıdır. Sen ne kadar anlatırsan anlat, karşıdaki anlamamak için direniyorsa "Bırakınız yapsınlar" taktiğini uygulayacaksın, sonunda o da anlayacak F klavye'nin tamamen bilimsel ve hız için tasarlandığını, Q klavyenin ise tamamen uyduruk bir klavye olduğunu. Bu arada gel gelelim sana, şu an için vuruşların çok iyi sana az gelebilir ama kısa zamanda iki baş parmağını da kullanarak iyi bir gelişme katettin. Aynen bu şekilde çalışmalara devam et ama sakın çalışmaları aksatma, baştan ne kadar sıkı tutarsan sonradan o kadar faydasını göreceksin. İnanıyorum ki sınava kadar 180-200 vuruşu rahatlıkta yapacaksın. Baş parmaklar konusuna gelince her iki baş parmağında avuç içine kıvrık olmayacak, hafif ileri doğru ikisi de EŞİT UZUNLUKTA olacak. Parmaklardan biri ilerde, diğeri geride olmayacak. "Hızlıyaz.com"daki çoğu vuruş sahte, kimisi 193 yazmış, normal bir insanın parmakları 193 vuruşu vuracağını pek sanmıyorum, vursa bile en azından 5-6 sene profesyonel olarak klavye yazım işiyle uğraşıyor olması lazım ki o siteye takılanlardan tanıdıklarım haricinde o vuruşu yapabilecek kişi yok. O vuruşlara pek aldırış etmemeni tavsiye ediyorum, İhsan Hoca'mız her zaman bize şunu söyler "Kimseyi rakip olarak görmeyin, herkes kendisinin rakibi olsun". Sen sadece kendi vuruşunu geçmeye bak, başkası 100 yapmış, diğeri 200 yapmış aldırış etme, sadece çalış. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

İyi çalışmalar ;)

Hakan Kurt 11 Aralık 2009, 20:59

Teşekkürler güzel görüşlerin için. Ancak bizimkisi sadece bir gönül verme işi. Ben ve diğer arkadaşlarım bunu para uğruna ve başka bir amaç uğruna yapmıyoruz. Hatta yarışlara gidebilmek için cebimizden para bile veriyoruz. Sadece bu işe gönlümüzü ve yüreğimizi koyduk bu yüzden yarışmalara katılıyoruz. Bir de İhsan Hocamıza sözümüz var tabii. Bunun da önemi var. Allah ciddi bir kaza veya hastalık vermezse de inşallah önümüzde katılacağımız daha nice yarış var... Bu arada sen de bu kadar istekli isen çok fazla çalışarak 1 sene içinde hızını belli bir düzeyde artırabilirsin. Ama teknik de çok önemli. Bu yüzden bütün tuşların düzgün kullanımı çok önemli. Bu teknik taktik konusunda ise çok daha fazla bilgiyi Şampiyon Kurslarının daha önce verdiğim telefonundan ulaşarak öğrenebilirsin.

Görüşmek üzere.

Hakan Kurt 11 Aralık 2009, 20:56

Öncelikle klavyede hızlı yazı yazabilmek için iyi bir klavye temel eğitiminden sonra hızınızı ancak çalışarak artırabilirsiniz. Ne kadar çok klavye ile çalışırsanız bir süre sonra hızınız artacaktır. Hızı artırmak için başka bir yol önereceğim.

Microsoft Word programında otomatik düzeltme seçeneği var. Araçlar-Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıkladıktan sonra alt tarafta Değiştirilen ve yanında da Yerine diye iki kutucuk olacak. Mesela Amerika Birleşik Devletleri yazacaksınız. Değiştirilen bölümüne abd diğer kutucuğa da Amerika Birleşik Devletleri diye yazarsanız siz word'de her abd yazdığınızda o Amerika Birleşik Devletleri şeklinde değiştirecektir. Bu örnekten yola çıkarak en sık kullandığınız ve uzun kelimeleri bu şekilde kısaltabilirsiniz. Zaten bu kadar kısa sürede de hızınızı artırmanın başka bir yolu da yok.

Ümit Srbst 11 Aralık 2009, 00:01 Şikayet Et

Merhaba Mahmut kardeşim.

Özellikle çalışırken yazmış olduğun yazıyı anlayarak ve konsantre olarak yazıyor olman önemli ancak böylelikle yaptığın hata sayısını azaltabilirsin. Yazarken ne kadar az hata düzeltiyorsan bu senin süratini otomatik olarak artıracaktır. Yani parmaklarının hızından önce yazı içerisinde düzelttiğin hata miktarı önemli. Başparmaklar da farkındalık arttıkça yerine oturacaktır.

Düzenli olarak interstenoturk sitesinden 1 ve 10 dakikalık testleri çalışmalısın. Günde en az 1 saat. Her gün düzenli olarak çalışırsan beyin terbiyesiyle birlikte bunu bir süre sonra zaten zihninde bitireceksin. Yani anlayacağın her şey ellerde ve parmaklarda bitmiyor. Sistemli, metodlu ve bilimsel çalışmak önemli. Ama her şeyin başı yine bol bol çalışmak ve egzersiz yapmak.

Ezgi Aktürk 10 Aralık 2009, 17:20 Şikayet Et

günlük olarak dikkatli çalışman yeterli olacaktır.

BUNLARI BRAZ PAYLAŞTIM DAHA ÇOK VAR

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 12:51

şimdi daha iyi kullanmaya başlıyorum başparmakları

sınavdan sonra kazanan arkadaşlar olursa bu tekniğe gayret edebilir

çok faydasını göreceksiniz

naz57
Aday Memur
12 Ocak 2010 15:48

merhaba arkadaşlar ben 3 dk 80 yazıyorum ve sürekli monitore bakarak yazıyorum sınava az kaldı:(( nasıl artırabilirm bunu

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 16:27

monitöre hiç bakmayacaksın yazarken hissedeceksin

yazdığını anlayarak okumalısın eller beyinden önce gitmeyecek yazarken yanlış yapsan dahi monitöre bakma hızın düşürür bir de kolların mesafesi açılmayacak gövdeye yakın tut yazarken panik yapma yavaş yavaş giriş yap sonra hız artır

yazarken olumsuz düşünme başaramamak kaygısı olmasın başaracağım diyeceksin taki öğrenene kadar

naz57
Aday Memur
12 Ocak 2010 16:50

valla ne yapsam bir türlü hızım artmıyor :(( bakmadğım zaman monitore harfrler kafamda karışıyor q de çalışıyorum acaba bununmu etkisi var

rumeysa7
Kapalı
12 Ocak 2010 17:06

mustafa hocam ve arkadaşlar acil yanıt bekliyorum sizden. benim meb den onaylı bilgisayar işletmenliği sertifikam var. üzerinde kaç saat aldığım yazmıyor. geçen gün bana üzerinde saat yazması lazım bu geçersiz olur diyen arkadaşlarım oldu. aylardır çalışıyorum. emeklerim boşamı gitti lütfen yardımcı olun. bekliyorum

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 17:19

naz57

q'nun çok büyük etkisi var

rumeysa7

nerden almışsan oraya başvur onlar gerekli düzenlemeyi yaparlar ilk sizden duydum böyle şeyi

naz57
Aday Memur
12 Ocak 2010 17:30

kusura bakmayın yanlış yazdım:)) q klavyede yazıyorum diyecektim

huriyegeneltemiz
Aday Memur
12 Ocak 2010 18:05

selam ,korsan baba verdiiğin bilgiler için saol kardeşim,bende Q kalvye kullanıyorum ve 90-95 arası yazıyorum genelde aslında ellerimin hızlı yazmaya yatkın olduğunu hissediyorum ama bu hız Q klavyede olmuyor,zaman dar ama sence f kalvyede günde en az 4-5 saat çalışarak bu kalan zamanda 105 lere yada daha fazlasına çıkılabilir mi,cevap verirsen sevinirim,herşeyin hayırlısı olsun herkesse....

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 19:14

hayır asla çıkılmaz şu an hangi klavye kullanıyorsan ona devam et kazanırsan değiştirirsin kimse klavye değiştirmesin haziran ayında değiştirseydin şimdi 150 rahat yazardın devam et q 'ya ve karamsar olma

q klavye kısa zamanda hız verir ama bu hız sonra öyle bir düşer parmakların ve kelimelerin yerlerini karıştırırsınız.

çok iyi bir çalışmayla ancak 2 3 ayda 100 yazmaya başlarsın f klavye tabi kişinin potansiyeli de olması gerekir daha kısa zamanda da olur.

ayrıca yazarken kasmayacaksın kendini rahat olacaksın

"""Masumiyet"""
Daire Başkanı
12 Ocak 2010 19:20

korsanbaba

paylaşım için teşekkürler

ggamze_20
Şef
12 Ocak 2010 19:49

korsanbaba ben on parmak yazıyorum ekranada bakmıyorum sadece metne bakarak yazıyorum ama çcğu zaman metne bakarken tuşların yerini unutuyorum ve beynim duruyor ne yapmam gerek.bana ne tavsiye edebilirsin.

huriyegeneltemiz
Aday Memur
12 Ocak 2010 19:52

yaaa denedim bu akşam f klavyeyi,pc den klavyeyi değiştirip harflerinde üstüne f kalvye sırasını yapıştırdım,hakikatende olmazmış korsan baba,çünkü daha harflarin yerini bile ayarlayamıyorsun,paylaşımların için saol,q kalvye ile daha nasıl hızlı yazılır bi formülün varsa paylaşırsan iyi olur bu konuda yazılanları bekleyen baya insan var sanırım,tekrar saol kardeşim yazdıkların için....

ayseciiik
Aday Memur
12 Ocak 2010 23:34

hurıyegeneltemiz

kardeşime katılıyorum bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum

korsanbaba
Yasaklı
12 Ocak 2010 23:55

Q VE F KLAVYE KULLANANLAR İÇİN HARF ALIŞTIRMASI BU OYUNDA ÜSTÜNÜZE GELEN HARFLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE BASIN YALNIZ BİR KERE BASARSINIZ TUŞLARA HEPSİNE BİRDEN BASAMAZSINIZ YAZARKEN BEYİN HANGİ HARFİN NEREDE OLDUĞUNU BİLİNÇ ALTINA ALIR

ekrana çıkan orta alanda bir boşluk var rastgele bir nick girin sonrada yarışın

http://2addicted.com/letters

sürekli yapmayın belli aralıklarla bunu yapın

klavye oyunları daha çok var ama bu harf alıştırması beynin hızlı tuşlara gitmesini sağlar refleksler güçlenir diğer oyunlara benzemez

tuşların yerini unutanlar kendini kasmadan klavyeye yukarıdan 1 veya 2 santim yukarıda vursunlar ve yazarken kollar gövdeye yakın olsun bilekler kırılmadan bilekler kırılırsa çok hata yapmanıza ve karıştırmanıza neden olur

ayrıca yazarken kendinizi kasmayacaksınız

çok yanlış yapan arkadaşlara yine diyorum :

yazarken dik oturun ve kendinizi eğmeyin

metinden mümkün olduğunca biraz uzak yazın çünkü gözleriniz ağrır ortalama 20 30 santim ya da kişi nasıl rahat ise uyguluyabilir kendine göre

q ve f klavyede yazanlar için onlar için önemli olan harflerin yerlerini tam bilinç altına koymak ezber olmaz

örnek olarak vereyim biraz

rskr kkrs rrrs ssrk ksrs ksrks

afff ffaaf faffa aaffafff

ddrr rdrd drdr rddr rrrd dddr

kkkl lllk lklk klkl klllk

yşşy yyyş şşşy yşyşy

uiuiu iuiui uiuiu uiuiiiui

trtr rtrt ttrr rrtt tttr rrrtr

sysyy ysysyy yyyss

aak kka aka akakak kakakaaak

bybybyyb ybybybyb

drnhp phnrd

drnhpqw wqphnrd

fgğıo oığgf

uieaü üaeiu

tkmlyş şylmkt

jövcç çcvöj

zsb., ,.bsz

fppf ppffp

ütütüt tütütüt

mlyylm lymlllmyy

dtz ztd zzttdd ddtzzz

üüooçç çoüüçooç

işte bunları uygulayarak hem gözle hem zihinle hem duruşunuzla refleks uygulaması yapın faydası çok olacak

yazarken zorlanıyorsanız içten de yapabilirsiniz

refleksler için birebir

harf aramaya gerek kalmadan psikomotor sürecini elde edeceksiniz

ayrıca bu kelimeleri de uygulama yapın zor kelime aşinalığınız artsın hem daktilografi metinleri de yazmayın yani yazarken her metinde rahat yazmanızı sağlar yada farklı yazılarda zorlanmazsınız

yahni, karbüratör , didiklendirememek, düşündürücülük, çağdaşçılık, ırgatçılık, münevver, müceddid, sismigrofya, trigonometri, logaritma, diskrimant,

intersteno, dövüşçülük, hayta, hayyah, çeşni, turunçgiller, tüberküloz, süspansiyon, tabülatör, tofaşçılık, fotoğrafçılık, otobiyografi, bibliyogrofya, gladyatörcülük,

uğursuzluk, buğdaygiller, millileştirilmek, milliyetçilik,

misbah, mirliva, muhaffef, peripateizm, perestişkar, samimiyetsizlik, supanglez, teşrifatçılık,

böyle kelimeleri yazarak metinlerde zorlandığınız kelimeleri rahatlıkla daha kolay yazacaksınız

ayrıca klavyede tam hakim olmak istiyorsanız shift tuşlarına da ağırlık vermelisiniz

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ bunu caps lock açık olmadan deneyin ilerde caps lock'u açık bırakın bunu uygulamayanlar ilk başlarda zorlanır sonrada yavaş yavaş öğrenince caps lock'u açık bırakın bunu geliştirerek çok hızlı bir kavrama yeteneği kazanırsınız

yazarken metne odaklanın

gürültü patırtı olsa dahi konsantrasyonunuzu kaybetmeyin.

bir de millet noktalama işaretlerinden kaçıyor bilmiyorum neyi var noktalamanın hiç uygulamadıklarından olsa gerek noktalama çok kolay teknik virgül ve nokta işaretinde zorlanıyorsunuz bunu sağ space ara tuşunu kullananlar sol space ile ara versinler tersini kullananlar sağ ile ara versinler noktalama sorunu çözülür

yalnız nokta ve virgül için diyorum diğerlerini etkili kullanmak için shift tuşuna hakim olmak gerek shift tuşuna hakim olursanız dediğim gibi büyük harf sıkıntınız kalmayacak ve nasıl yazıyorsanız büyük harfleri de öyle yazarsınız

yüzük parmaklarında zorlanıyorsanız onu her gün egzersiz olarak bütün parmaklarını bozmadan şeklini hafiften yukarı aşağı geliştirin ayrıca verdiğim bu birkaç örnekle daha aktif hale getirirsiniz yüzük parmaklarınızı sağ ve sol için diyorum sağda yüzük takılmaz :))

program, programcılık, programsızlık, programlar, programlardan, programlarım gibi bunu tekrar edin ve rahat yazacaksınız yüzük parmak sıkıntısı kalmayacak

valla çok yöntem var ama kimse uygulamıyor yazayım mı yazmayayım :(((

Toplam 6497 mesaj
«129130131132133134135136137138139140»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi