Editörler : Pangaea

sonbirşansssss
Şube Müdürü
04 Ekim 2022 15:30

Bu inşaatçılara gaz vermeye gelmiyor ha. Hemen çoşuyorlar. :)))))

Bu sene EEM Türkiye birincisi olacak. Görürsünüz.

sonbirşansssss
Şube Müdürü
04 Ekim 2022 15:37

Mühendisliğin babası Nicola Tesla dır. Rahmet ve minnetle anıyoruz bu arada.

Oguzhan7
Aday Memur
04 Ekim 2022 16:49

inşaat mühendisi içerisinde çeşitli alanları barındırdığı için daha fazla olması normal bu haliyle bölünmes içerisinden 3-4 farklı mühendislik alanı çıkar

elektrikadam, 2 yıl önce

Gerçekten haklı, ben 12 yıldır kamuda mühendisim. Gerçekten de kamuda inşaat mühendisliği konusunda ciddi anlamda bir doygunluk var. Her kurumda ortalama 5-6 inşaat mühendisi çalısıyor. Diğer mühendislik bıranşları sayisı ortalama 1-2 anca oluyor. Ancak emekli olan, istifa eden vb. Boşalan yetlere inşaatcı alımı olur, ya da yeni açılan bi kuruma alinır, gerçektende kamuda gereğinden fazla insaat mühendisi var o yüzden ihtiyac az, puanlar dogal olarak yuksek oluyor.

azimuth55
Memur
04 Ekim 2022 18:40

Kim ne derse desin. Gelişmekte olan ülkelerde altyapı, üstyapı, ulaşım, enerji vs. gibi temel hizmetlerde ihtiyaç olarak İnşaat Mühendisliği her zaman liste başıdır.

Kurumlarda da bu hizmetlerin kontrollüğü ve devamlılığında İnşaatçıların başta olmasından da daha doğal birşey yok.

İhtiyaç konusuna gelince, kamuya bir bu kadar daha İnşaatçı alınsa yeridir.

Diğer Mühendislikler için de aynı görüşteyim bu arada, yanlış anlaşılmasın, bir bu kadar daha Makineci, bir bu kadar da Elektrik-Elektronikçi, bir bu kadar daha Çevreci, Haritacı alınsa kurumlar daha da verimli olur.

Sorun personelin olması gerektiği verimlilikte çalışması, çalıştırılabilmesidir.

Bu da kurumların, kurumlarda kurulan mevcut sistemin ne kadar faydalı ve zamanın şartlarına uygun olduğu ile bağlantılıdır.

Bir personelin yapacağı iş beş kişiye yaptırılıyorsa, ya da beş kişiye ihtiyaç olan bir işi idare bir tane personele verip de ondan verim bekliyorsa problem işte tam da buradadır.

Bu açıdan memurların tabi olduğu kanunlarda bir şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Memur ve amir işine sahip çıkmalı, severek yapmalı. En üst seviyeden, en alt seviyeye kadar bu zincir yapıda bir tane bile zayıf/çürük halka olduğu zaman işte orada kokuşmuşluk başlar.

Bir kaç ilde çalışma fırsatım oldu.

Tek duam oldu. "Allahım beni iyi idareciler, iyi mesai arkadaşları ve iyi insanlarla karşılaştır" diye.

Burada Mühendisler olarak birbirimize laf yetiştirmenin hiç bir faydası yok. O branş çok alıyormuş da, bu az alıyormuş.

Neden eğitim ve sağlıkçıkların yaptığı lobinin onda birini yapamadığımızın sebebi de bu boş kavgalarımızdır.

Neyse "Allah hiç bir halta yaramayan Odamızın da tez zamanda belasını versin" diyerek bitireyim de içimde kalmasın.

roza güneş
Aday Memur
04 Ekim 2022 19:36

Tüm mühendislere en az 1000 kadro verilmelidir . Çevremühendsileri candır :)

bunudagormedik
Genel Müdür
05 Ekim 2022 08:50

Doğru

misal kendi üniversitemde

4 inş müh

1 elk mük

1 mak müh var.

fakat ne hikmetse metraj keşif yapılacağı zaman tüm projelerde elektrik mekanik işi var.Yani ben 4 farklı inşaat mühendisiyle aynı anda çalıştığımı bilirim. İnşaat mühendisi ise tek projeyle yata yata günü bitirir...

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi