Editörler : crops35
02 Mart 2021 13:49

Askerlik tecil hakkında garip sorum

merhabalar.

haziran 2019 önlisans mezunuyum, askerliği 2 yıl tecil ettirdim ve21 haziran 2021 de tecil bitiyor.

iş başvurusu yapmıştım kurumsal firmaya kabul aldı ayrıca yks(haziran sonunda) ve dgs sınavına giricem bu sene.

1) işe başlarsam tecil sürem dolduğunda ne gibi sorun olur?

2) sigorta yapıldığında sorun çıkar mı?askerlik için

zaten sınav ile tecil ettirme şansım oluyor ama tecil sürem bitiyor. bu konuyu merak ettim

kararveriliyor
Aday Memur
02 Mart 2021 13:57

bu arada askerlik şubeye gittim. sınav için konuştum bunu unutmuşum :(. sınav için sorun olmaz , aralık sonuna kadar yoklamaya tabi olursun dedi hemen askere alım yokmuş zaten

Metehan A.
Şube Müdürü
02 Mart 2021 14:05

1) İşe başladıktan sonra tecil süren dolduğunda güzel güzel askere gitmen gerekecek. İş sözleşmen ile ilgili ne olacağı ise tamamen firmaya bağlı. Ücretsiz izne çıkarabilirler.

2) Sigorta yapılması ile askerlik arasındaki bağı anlamlandıramadım. Askere giderken sigortalı olsan da olmasan da orada askerlik sigortası yapılacak ayrı olarak.

3) DGS'yi kazanırsan bir üst eğitim seviyesine geçmiş sayılacağından tecil hakkın doğar. Ancak YKS ile başka bir önlisans bölümünü kazanırsan böyle bir hakkın yok.

kararveriliyor
Aday Memur
02 Mart 2021 14:17

sigorta ile ilişkisi şu şekilde:

resmi olarak çalıştığım yer gözüküyor yani beni sigortalayan iş yeri. eğer tecil bittiğinde askerlik şubesine giitmezsem yani askerliğe, sigorta işlendiği için çalıştığım yere gelirler mi?

tecil bittiğinde hiç mi çalışma imkanım yok?

Metehan A., 3 yıl önce

1) İşe başladıktan sonra tecil süren dolduğunda güzel güzel askere gitmen gerekecek. İş sözleşmen ile ilgili ne olacağı ise tamamen firmaya bağlı. Ücretsiz izne çıkarabilirler.

2) Sigorta yapılması ile askerlik arasındaki bağı anlamlandıramadım. Askere giderken sigortalı olsan da olmasan da orada askerlik sigortası yapılacak ayrı olarak.

3) DGS'yi kazanırsan bir üst eğitim seviyesine geçmiş sayılacağından tecil hakkın doğar. Ancak YKS ile başka bir önlisans bölümünü kazanırsan böyle bir hakkın yok.

Metehan A.
Şube Müdürü
02 Mart 2021 14:22

Hayır, gelmezler. Ama işyeri senin yoklama kaçağı olduğunu öğrenirse başın yanar. Kurumsal firma diyorsun çünkü. Devlet seni ancak yol kontrolünde falan kapar. Sigortana bakıp oradan işyerini bulup gelip almazlar. Öyle bir durum olsa ev adresine gidilir insanların zaten.

Bu senenin sonuna kadar kaçağa düşsen bile çok büyük bir problem olacağını sanmıyorum. Tabi iş konusunu ayrı tutarsak. Yani işsiz güçsüz evde oturan birisi olsan endişelenme derim. Ama iş mevzusu biraz karıştırıyor.

kararveriliyor, 3 yıl önce

sigorta ile ilişkisi şu şekilde:

resmi olarak çalıştığım yer gözüküyor yani beni sigortalayan iş yeri. eğer tecil bittiğinde askerlik şubesine giitmezsem yani askerliğe, sigorta işlendiği için çalıştığım yere gelirler mi?

tecil bittiğinde hiç mi çalışma imkanım yok?

kararveriliyor
Aday Memur
02 Mart 2021 14:28

cok teşekkürler @Metehan A. az önce yine askerlik şube ile görüştüm çalışmamın sorun olmayacağını söyledi.

çalışacağım yer, çinli bir firmaya ait. (gereksiz bilgi).

ben bu konuda korkuyordum, en ufak benden haber alındığında direk kolumdan tutup götürüyorlar sanıyordum.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi