Editörler : F16 Gökçen
05 Haziran 2012 11:36

DGS sözel mantık sorusu...

arkadaşlar dgs deki sözelden biliyorsunuz 10 tane mantık sorusu geliyor benim mantığım bir türlü almıyor şunu en kısa bir şekilde bana özetleyebilecek var mı nasıl çözebiliriz..mesela

bir derneğin yönetim kuruLu dört bayandan ( ayşegüL, tuğba, zeynep, diLara ) ve üç erkekten ( hakan, erdoğan, ersin ) oLuşmaktadır. yönetim kuruLu düzenLi topLantıLar yapmakta ve bu topLantıLar; tuğba'nın, diLara2nın ya da erdoğan'ın evLerinde oLmaktadır. TopLantıLar aşağıdaki kuraLLara göre oLmaktadır:

- DiLara, Tuğba'nın evindeki hiçbir topLantıya katıLmamaktadır.

- Zeynep, saLı ve cuma günLeri oLan hiçbir topLantıya katıLmamaktadır.

- AyşegüL, DiLaranın evindeki hiçbir topLantıya katıLmamaktadır.

- Hakan ve Ersin tüm topLantıLara birLikte katıLmaktadır.

- Erdoğan, sadece, hem ayşegüL hemde zeynepin beraber katıLdığı topLantıLara katıLmaktadır.

1- Eğer erdoğan perşembe günü kendi evinde yapıLmayan bir topLantıya katıLıyorsa, aşağıdakiLerden hangisi kesinLikLe doğrudur?

a-grupta en fazLa iki bayan vardır.

b-topLantı tuğbanın evindedir.

c-hakan topLantıya katıLmayacak.

d-ersin topLantıya katıLmayacak.

e-diLara topLantıya katıLmayacak.

2- Eğer ersin saLı günü diLara'nın evinde yapıLacak topLantıya katıLamıyorsa , bu topLantı en fazLa kaç üye iLe yapıLır?

burda nasıl bir program çizmem gerekiyor

siradanuye
Şef
05 Haziran 2012 13:15

burada verilen sorudan yola çıkarak ve eleme yöntemi ile tüm seçenekleri değerlendirip sonucu bulmalısın. bunu başka bir yöntemi yok. Ama bu tarz sorularda benim bildiğim önce kişi isimleri kağıta sıra ile yazılır. Sezgisel olarak karşılarına aşağıdaki kurallardan elde ettiğin tüyoları yazarsın. sonra soruya göre tahmin yürütürsün. Tübitak sınavına girmiştim bir kere, sürekli bu tip sorularda ve çok zor seviyeli soruyorlar. hafıza, mukayese ve odaklanma meselesidir bu sorular. benim önerim buradaki isimleri mümkünse kendi arkadaşlarınızdan örnekleyerek kafanızda kurmanız. Daha rahat yorum yapabilirsiniz.

siradanuye
Şef
05 Haziran 2012 13:20

mesela baktım ilk sorunun cevabı toplantının tuba nın evinde olduğudur.

siradanuye
Şef
05 Haziran 2012 13:22

Sebep : erdoğan kendi evi dışındakine katılıyor. Yani ya tuba yada dilaranın evinde. Erdoğan toplantıya katıldığına göre ayşegül ile zeynep ten katılıyor demektir.Ayşegül de dilaranın evine gitmediğine göre geriye sadece toplantı yapılabilecek yer tuba nın evi kalmaktadır.

siradanuye
Şef
05 Haziran 2012 13:25

2. sorunun cevabıda 2 kişidir. hepsi eleniyor çünkü.

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 17:59

2 kere dgs ye girdim 10 da 10 yaptım kerbela şehidi :)

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 18:05

Bu soruların hepsini, şekil çizerek yap kardeşim hep şekil çizip görsel olarak göreceksin, hemde matemetiksel zekayı kullanıp eleme yapacaksın çok amaçlı soru gibi bişey bu sorular; akıl çok yönlü çalışıyor çıkmış sorulardan bir yılın sorularını çözümlü olarak çöz mantığını tamamen kavra ondan, sonraki yıllatrda çıkmış soruları aynı mantıkla çözmeye çalış pratik yapman şart o soruların mantığını nasıl, ne yöntemle çözüldüğünü kavra öncelikle bir kere kavradınmı hepsi aynı mantıkla yapılıyor:)

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 18:07

ümmü-eymen bende yapamıyorum bu soruları :(

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 18:09

ben seni çalıştırırım canım kardeşim :)sınav ne zaman hemen bir kronoloji çıkar çözümlü 20 soru yaparım sana fakslarım sen merak etme:)

ilknur33
Genel Müdür
05 Haziran 2012 18:09

ekol hocadan calışın.....guzel anlatıyo sozel mantık konularını...

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 18:26

15.07.2012 :( geçen sene az farla olmadı mantık sorularını hiç yapamadım :(

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 18:30

temmuzun birinde bu konuya eğilelim inşaAllah hallederiz sen merak etme:)

kerbelasehidi
Genel Müdür
05 Haziran 2012 19:49

tamam ümmü eymen kardeşim de nerden çalışayım bana böyle detaylı anlatılmış kıyak bir video linki verebilir misin ya da nerden bulcam ben öyle anlatımlı çözümlü mubarek bir kitap :)

serrakoç
Aday Memur
05 Haziran 2012 19:56

http://forum.yok.gov.tr/posts/list/1606.page

kerbelasehidi
Genel Müdür
05 Haziran 2012 20:00

serrakoç kardeşim bu linktemi var soru çözüm hani biraz karışık arayıp bulmakla uğraşıcam sonra başka linktir uğraş boşuna gitcek :)

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 20:03

kerbelaşehidi hocam buradaki videoları izleyin..

http://www.youtube.com/watch?v=RgIR3BCUPKE

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 20:08

ben çıkmış bir yılın sınav sorusunu elme aldım oturdum kendime göre o soruları çözme yöntemi oluşturdum bir kere çözdüm mantığını kavradım ondan sonraki yıllardaki soruları aldım pratik yaptım sınavdada biraz zaman harcadım ama sonuç pozitif hiç bir link bilmiyorum ben 2 yılın çıkmış sorularını çözdüm öyle girdim link isterseniz bimiyoruma ama temmuzda o sorularla ilgili çözüm yöntemleri oluşturup sizler fakslayabilirim mariayla sana aklıma başka bişey gelmiyor çünkü ben alınterimle çözdüm o soruları:)

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 20:10

bende alın terimle çözmek istiyorum ama Allah razı olsun ümmü-eymen yaaa eteklerim tutuşmaya başladı

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 20:12

http://www.dersizlesene.com/Ales-Sozel-Konu-Anlatimi/Sozel-Mantik-Sorulari-1965.html

Burayada bak kerbela hocam

ümm-ü eymen
Kapalı
05 Haziran 2012 21:06

aceba ben kendim bir linkmi hazırlasam bu soruarla ilgili:)başlı başına bir kaynağım yahu:))

maria006
Müsteşar Yardımcısı
05 Haziran 2012 21:19

Hocaların hası harika olur :))

Toplam 122 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi