Editörler : "eskiyara"Pangaea
09 Ağustos 2010 12:53

ögretmen secme hakkı?

ilkokula başlıcak cocugum için adrese dayalı kayıt sistemine göre okul secemem. peki hekim secme hakkı gibi kayıt olmak zorunda oldugum okulda ki ögretmeni secme hakkım varmı ?

SerkanF1
Kapalı
09 Ağustos 2010 14:23

Öğretmenlerin öğrenci seçme hakkı olmadığına göre; devlet okullarında öğretmen seçme diye bir hak da olmaz.

msenk
Şube Müdürü
10 Ağustos 2010 13:04

cvp için tşkürler serkanF1 . bizimde ögrenci secme hakkımz yok diyorsun. .aslına bakarsan hiç bir memurun hizmet verdigi insanı secme hakkı yok:) ama vatandaş olarak bizim bazı secimlerimiz olabilmeli .tıpkı hekimi secme hakkımız oldugu gibi.biz drmizi secebiliyoruz devlet hastanelerinde. anlaşılan ögretmen secme hakkımız kanunen yok . ozmn okula bagış yapsam istegim ögretmeni secebilirmiyim ? böyle bir teklifle okula gitmeden önce fikir almak istedim:)

fensiz_asla
Aday Memur
10 Ağustos 2010 15:07

öğretmeni neye göre seçmeyi planlıyorsunuz peki? kiriteriniz ne bu konuda?

boshadam
Şube Müdürü
10 Ağustos 2010 20:23

msenk hocam bence önce okula bağış yapın, sonra konuyu açın. Kıramayacaklardır.

Önce konuyu açarsanız olmaz diyeceklerdir. Bağış yapayım olsun derseniz önce yok dedikleri için kendilerini çiğnemeyebilirler.

İlk kez kayıt yaptırıyorsunuz galiba. Birçok yerde herkes öğretmenini bir şekilde seçiyor zaten.

msenk
Şube Müdürü
11 Ağustos 2010 15:17

cvp içn tşk boshadam:)

kriterlerimi burada deklare etmem gereksiz olur fensiz asla:) ama bir ögretmen olarak belki bir velinin fikrini merak ettiginizi düşünerek yazıyorum; ilkokul ögretmenimizin sınıf ögretmenligi mezunu olması,ögretmen kelimesinin içini olması gerektigi gibi doldurabilmesi:)

msenk
Şube Müdürü
11 Ağustos 2010 15:21

cvp içn tşk boshadam:)

kriterlerimi burada deklare etmem gereksiz olur fensiz asla:) ama bir ögretmen olarak belki bir velinin fikrini merak ettiginizi düşünerek yazıyorum; ilkokul ögretmenimizin sınıf ögretmenligi mezunu olması,ögretmen kelimesinin içini olması gerektigi gibi doldurabilmesi:)

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
12 Ağustos 2010 17:22

diyelim ki seçme hakkı verildi...ilk kim seçerse onun mu olacak öğretmen? varsayalım 30 öğrenci olacak sınıfta...kayıt sırasına göre mi o öğretmene verecekler...herkes onu isterse...bir sınıfta mı okutacak tüm öğrencileri...

msenk
Şube Müdürü
12 Ağustos 2010 19:14

kayıt acıldıgı zmn başlangıç noktasına dizilir veliler ögretmende öbür uçta .başla denir denmez veliler koşarak ögretmenin bir tarafını tutar artık kim yakarlarsa ögretmeni:DDD.neyse ki kaliteli ögretmenler okullarda birer tane degilde böyle bir yarış yapmaya gerek olmuyor:) zaten her veli okulda ögretmenimizi secelim derdinde degil merak etmeyin

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
12 Ağustos 2010 21:58

merak ettim bi kere :)

okulumda 2 tane 1.sınıf öğretmeni vardı...idare istekleri dikkate almış olsaydı...bir öğretmen arkadaşıma 65 öğrenci düşerken dierine sadece 10 öğrenci düşecekti...

sizin kriterlerinizi bilmiyorum ama okula gelen velilerin %50sinden fazlası o öğretmeni tercih sebebi olarak bayan olmasını göstermişlerdi...

msenk
Şube Müdürü
13 Ağustos 2010 01:10

ögretmenin kadın veya erkek olmasının birbirine karşı avantajı oldugu gibi dezantajı da var. .ben cinsiyete takılmıyorum zaten:) benim için aldıgı egitim ve vizyonu önemli:)

herkes bir kişiyi isterse kura ceksinler :) yada ögretmen piyangosu düzenlensin :D

***TÜRKÇECİ-32***
Şube Müdürü
13 Ağustos 2010 01:36

İnsanların tatmin edilmesi zordur.

Öğretmen seçme hakkı verilse bu sefer öğretmen-öğrenci- veli tartışmaları daha da artacağı gibi velilerin ve öğrencileirn birbiryle ürtüşmeleri ise çok daha fazla derecede artacaktır.

Aynı bazı üniversitelerde öğrencinin ders seçme hakkı (aynı zamanda aynı dersi veren farklı hocaları seçme hakkı ) olduğu ve bunun bir çok çatışma ve sürtüşmeye neden olduğu gibi...

Ama en doğru düşünceyi SerkanF1 arkadaşımız koymuş.Eğr veli öğretmen seçecekse öğretmen de öğrenci seçme hakkına sahip olmalıdır.

masumvatandas
Yasaklı
14 Ağustos 2010 11:12

Bu konuda prosedür,öğrencilerin kurra yoluyla her sınıfa eşit şekilde dağıtılması gerekirken maalesef pek çok okul boshadamın söylediği yönteme başvuruyor.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi