Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Şubat 2008 18:43

öğretmen hakkında soruşturma için dilekçe veren veliyi nasıl öğrenebilirim?

Bir veli öğretmeni şikayet ederek,inceleme ve sonunda da ceza almasını sağlıyor.Öğretmen müfettişe :''kimin dilekçe verdiğini sorduğunda'',müfettiş ''onu açıklayamayız ''diyor.Ben soruşturma geçiriyorsam bunu bilme hakkım yok mudur?Varsa nasıl öğrenebilirim?CEVAPLANDIRIRSANIZ çok sevinirim...

"bilirkişi"
Yasaklı
11 Şubat 2008 18:48

sevgili hocam

ihbarlarda ihbar edenin kimliği açıklanmaz

ihbar ile inceleme başlatılır gerekirse soruşturma açılır.

soruşturma sonucunda ihbar edenin iddilarının gerçekliği sözkonusu olursa ceza süreci işletilir.

hacettepe2
Daire Başkanı
11 Şubat 2008 18:57

bilirkişi hocam:

Benim için dilekçe verip,şikayet ediyor.Basından filan değil.Yani ihbar değil.

"bilirkişi"
Yasaklı
11 Şubat 2008 19:02

sevgili hocam

dilekçe ile ihbarda bulunmak sözlü ihbarda bulunmaktan daha geçerli ve işlevseldir.

ihbar edilen konunun mahiyeti bakımından, ihbar edeni sonuç bakımından etkilemiyorsa gizlenebilir.

ama ihbar edeni sonuç bakımından etkiliyorda zaten dava dürecinde onunla muhatap olacaksınız.

"bilirkişi"
Yasaklı
11 Şubat 2008 19:07

size bir örnekle açıklayayım hocam

siz öğretmensiniz ve sınıfınızda bulunan bir çocuğun velisi sizin uyuşturucu kullandığınızı ve uyuşturucuyu kimlerden temin ettiğinizi açıklayan bir ihbarda bulundu diyelim.

ihbar eden veli kesinlikle gizlenir ve açıklanmaz

GerçekGerçekler
Aday Memur
11 Şubat 2008 19:12

hacettepe2

RESMİ yolardan kesinlikle öğrenemessin. yalnız teftiş kurulu yada milli eğitimde iyi bir tanıdığın varsa gayri resmi olarak öğrenilebilir.

hacettepeli33
Kapalı
11 Şubat 2008 23:48

aynı sıralrda okduğum arkadaşım bencede milli eğitimde ya da daha üstlerde tanıdığın varsa öğrenebilirsin...

Sorması ayıp niye şikayet etmiş

sozberk
Şef
11 Şubat 2008 23:55

Hocam hiçbirşeide öğrenemiyorsun. Aceba Bilgi Edinme ne der diye baktım, şöyle diyor:

MADDE 19

Kurum ve kuruluşların yetkili birimlerince yürütülen idarî soruşturmalarla ilgili olup, açıklanması veya zamanından önce açıklanması hâlinde;

a) Kişilerin özel hayatına açıkça haksız müdahale sonucunu doğuracak,

b) Kişilerin veya soruşturmayı yürüten görevlilerin hayatını ya da güvenliğini tehlikeye sokacak,

c) Soruşturmanın güvenliğini tehlikeye düşürecek,

d) Gizli kalması gereken bilgi kaynağının açığa çıkmasına neden olacak veya soruşturma ile ilgili benzeri bilgi ve bilgi kaynaklarının temin edilmesini güçleştirecek,

Bilgi veya belgeler, bu Kanun kapsamı dışındadır.

mkdeepblue
Yasaklı
12 Şubat 2008 00:01

şikayet konusu ne hocam?

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
12 Şubat 2008 01:56

Aferin o müfettişe...Görevini iyi yapmış.Önemli olan kimin şikayet ettiği değil.Şikayetin aslının olup olmaması.İsimsiz de olsa bir şey değişmez.

gungora38
Memur
12 Şubat 2008 17:30

Bir vatandaş şikayet dilekçesi verdi. İncelemeden bir şey çıkmadı, başka biri daha verdi yine çıkmadı. Şimdi bu durumda müştekilere bir şey yapılmaz mı?

Benim hakkımda bir şikayette bulunacak öğretmen arkadaşlarımın ifadeleri alınacak beni seven sevmeyen insanların eline fırsatlar verilecek

Suçsuz bile bulunsam yarın bir öğretmen çıkıp diyecekki sen şu konuda soruşturma geçirdin. Bu süreçteki psikolojik rahatsızlık ne olacak.

Müfettiş arkadaşlara sesleniyorum.

Ben de çıktım bir müfettişin taraflı davrandığına dair bir şikayet dilekçesi versem.

Olmadı bir başka öğretmende verse

Sonuçta hiçbir şey çıkmasa bile hakkında 8*10 öğretmenin dilekçe verdiği müfettişe arkadaşları ve yöneticiler nasıl bakarlar.

Mesela Milli Eğitim Müdürü

Teftiş Kur. Başkanına o Müfettişi şu olayda görevlendirmeyin dese o müfettiş üzülmez mi?

Sonunda benim aklandığım soruşturma sonuca üst amirler yeni görevler teklif edecek olsalar veya ben bir göreve talip olsam aynı gözle mi bakar.

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
12 Şubat 2008 18:28

İftira varsa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Ancak aynı kişinin ispat hakkı vardır.Müfettişi de taraflı davrandığı için şikayet edebilirsiniz.Müfettişler genelde bu konuda kaşarlı...

Arkadaşlarının o müfettişe bakış açısının değişeceğini zannetmiyorum.Müfettişler birbirini iyi tanır.

Netice de burada bahsedilen müfettiş olması gerektiği gibi şikayetçinin adını vermemiş.Verseydi suç işlemiş,yanlış yapmış olurdu.Mesleki etiğe sahip biriymiş.

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
12 Şubat 2008 18:33

Ancak müfettişin hazırladığı dosyada genlde iki kişinin imzası olur.O dosya inceleme kurulundan geçer.Farklı müfettişler titizlikle inceler.Burada kendi yaptığı hatayı farkedip dosyayı geri döndürenler bile olur.ardından aynı dosyayı teftiş kurulu başkanlığı inceler..Ardından da milli eğitim müdürü...

Yani bu dosya taraflı yapılmış derken bir tek müfettişi suçlamaşansınız olmaz.En az 5 müfettişi suçlamanız gerekir.Bu kadar çok müfettişi suçlarken de sağlam delilleriniz olmalı.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi