Editörler : Pangaea

Yasaklı
20 Temmuz 2008 04:25

rehber öğretmenlik norm kadro durumu değişti....eey felsefeciler....

arkadaşlar umut tacirliği yapmak istemiyorum ancak önemli bir gelişme var:malumunuz şşimdiye kadar ilkokullarda rehber öğretmenlik norm kadrosunda sadece 6-7-8 . sınıf ğrenci sayıları esas alınarak 150 ye bir sonra ki 500 ve katlarına birer tane daha eklenerek kadro açılıyordu: eğitim sen bir ddava açtı ve ana sınıfları ile birinci kademe öğrencilerinin de hesaplanması grktiği yönünde daayı kazandı ve bakanlğı uygulamayı balatmak için uyardı..şimdi seendikanın fikri şu: en az mevcut rehber öğretmen kadar ihtiyaç doğdu....yaklaşık 10 bin idi bu sayı...ne dersiniz bu defa bişeyler olabilir mi?

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 04:35

bakın habere yorum yapan bir pdr ci ne demiş?

Neyseki bu durum da çözüldü, ama benim bundan sonraki kaygım bu durumun çözülmesi adına PDR branşından değil de yan alanlardan ihtiyaçların giderilmeye çalışılması. Daha önce de bunları yapmışlardı ve benim bireysel gözlenimimde açıkça hiç de isabetli bir karar olmamıştı ve kimse yan alanlardan gelenlerden verim alamıştı. ( tabiki muhakak yan alanlardan kendini geliştirmiş, eksikliklerini gidermiş arkadaşlar da vardır. Ama bunlar kaç kişi ki) Ve bu bizi de olumsuz bir katedoriye alma bir ön yargı oluşturma sürecini de beraberinde getiriyor. Umarım bunlar böyle bir düşünceyi edinmemiştir. Çünki bu sefer olayı çözeyim derken işi uzmanına değil de diğerleriyle çözeyim mantığı olursa , işte o zaman öğrencilerimiz adına keşke hiç olmamış olsaydı deriz. Bunun tek yolu da bugune kadar sabrettik 4 yıl daha sabrederiz. ve yök üniversitelerde pdr öğrenci alımı artımına gitsin.Nasıl olsa yan alanlardan getirecekleri de 4 yıl daha kendini yetiştiremeyecektir, çözüm olmayacaktır. Neden mi okul yetiştirme yeri değil var olan potansiyeli icra etme ve kendini artırma yeridir. yoksa sıfırdan çocukları kobay olarak kullanıp bilgi ve tecrube edinmesin ve edinme yeri değildir. SAYGILARIMLA... PSİKOLOJİK DANIŞMAN

20 Haziran 2008 12:57saruhansaruhan

--------------------------------------------------------------------------------

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 04:38

eninde sonunda bunu yapmak durumundalar arkadaşlar..bu temmus değil ama şubatta atayacak rehber öğretmen bulamayacaklar ve ben o zaman göreceğim bakanlığın halini...

ENİNDE SONUNDA BİR ANDA BAKANLIKTAKİ İHTİYAÇ MEVCUTLA BERABER 20 BİN OLACAK..İŞTE O ZAMAN GÖRÜN SİZ TANTANAYI....

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 04:52

BAKIN PERSOLEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE YOLLAMIŞ SENDİKA:UYARIYOR..TAKİPÇİSİYİM DİYOR...HEM BALLAT HEM DE REHBER ÖĞRETMEN AÇIĞI İÇİN TEDBİR AL DİYOR:) AHA BURAYA YAZIYORUM..BU DEFA OLACAK BU İŞ........BAKKIN DA GÖRÜN....EĞER 1000 CİVARINDA REHBER ÖĞRETMEN ADROSU VERİLİRSE ŞAŞIRMAYIN...ŞUBATTA ATAMA YAPACAK REHBERLİKÇİ BULAMAYAAKLAR....VE SANIRIM SÖZEŞMELİ OLARAK BİZLERİ ALACAKLAR

DİKKATLİ OKUYUN.ÖZELLİKLE DE SONA DOĞRU

Sayı : 08/800/

Konu: Rehber ögretmen norm kadro sayısı hk. 14.7.2008

MLL EGTM BAKANLIGI

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜGÜNE

ANKARA

Sendikamız Ankara ili Altındag ilçesi Ahiler $lkögretim Okulunda görev

yapan Selay Tüy isimli rehber ögretmen bir üyemizin norm kadro fazlası

sayılmasına iliskin islem ile bu islemin dayanagı olan Milli Egitim Bakanlıgına

Baglı Okul ve kurumların Yönetici ve Ögretmenlerinin Norm Kadrolarına $liskin

Yönetmeligin ?Rehber ögretmen norm kadrosu? baslıklı 13.maddesinin ikinci

fıkrasında yer alan ?ilkögretim ögretim kurumlarında okul öncesi ile 1-5 sınıf

ögrenci sayıları hariç? ibaresinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle

Danıstay?a dava açmıstı. Bu dava da Danıstay 2.Dairesi 20.5.2008 günlü ve

E:2008/666 sayılı kararıyla yürütmenin durdurulmasına karar vermistir. Bu

karardan sonra Bakanlıgınızın ilkögretim okullarında görev yapan rehber

ögretmenlerin norm kadrolarını okul öncesi ve 1-8 sınıflardaki toplam ögrenci

sayısını dikkate alarak yeniden belirlemesi gerekmektedir. Bu belirlemenin söz

konusu yargı kararı uyarınca bu davada davacı sıfatıyla yer alan ögretmenin

görev yaptıgı okulla sınırla kalmayıp tüm ilkögretim okulları için yapılması yasal

bir zorunluluktur. Bu zorunlulugun yerine getirilmesi il içi yer degistirme islemleri

açısından da büyük önem arz etmektedir. $l içi yer degistirme basvurularının

sonuçlanacagı 4 Agustos 2008 tarihinden önce söz konusu zorunlulugun yerine

getirilmemesi karmasaya yol açacak, gereksiz yere uyusmazlıklar ortaya

çıkacak ve bunlar yargıya intikal edecek ve magduriyetler yasanacaktır.

Ayrıca ilkögretim okullarında görev yapan rehber ögretmenlerin norm

kadro sayılarının yeniden belirlenmesi sonucunda ortaya çıkan rehber

ögretmen ihtiyacının karsılanması konusunda gerekli önlemleri almakta

Bakanlıgınızın görevidir.

Bu baglamda Danıstay 2.Dairesi 20.5.2008 günlü ve E:2008/666 sayılı

yürütmenin durdurulma kararının uygulanması için ilkögretim okullarında görev

yapan rehber ögretmenlerin norm kadrolarını okul öncesi ve 1-8 sınıflardaki

toplam ögrenci sayısını dikkate alarak yeniden belirlenmesini, bu belirleme

sonucunda ortaya çıkan ögretmen ihtiyacının karsılanması konusunda gerekli

önlemlerin alınmasını, bu konunun takipçisi olacagımızı belirtiriz.

Mehmet BOZGEY$K

GENEL SEKRETER

ha06
Şef
20 Temmuz 2008 11:33

çok güzel bir gelişme...inşallah dediğiniz gibi olur....

kollektif bilinç
Müsteşar Yardımcısı
20 Temmuz 2008 13:35

1000den fazla kadro verildi rehberliğe bugun açıkladı bakan tvde ..baska bir değişiklik olsaydı yıne açıklardı..sadece rehberliğe ihtiyac olduğunu soyledı bu kadar yanı umut bağlamaya gerek yok burdan bir sey çıkmaz..bosuna bir seyler aramayın altında..

nurbds
Memur
20 Temmuz 2008 14:12

arkadaşlar o kadar syıyı bulamamak işlerine geliyor.maliyet azalıyor ama felsefecileri atamak için uğraştıklarını ama pdr deri aşamadıklarını düşünüyorum ya da düşünmek istiyorum.

bide atayacak olsalarda son dakika açıklanır tepki açısından

kollektif bilinç
Müsteşar Yardımcısı
20 Temmuz 2008 14:23

felsefecileri atamak için uğrastıklarını asla dusunmuyorum ben..bunu düşündürecek hiç bir seye rastlayamadık hocam sımdıye kadar ne yazıkı..isteseler herseyı yaparlar pdrcilerin bağırmasına mı kulak verecekler..umursamaazlar bile ama bunlarda o niyet yok ..

nurbds
Memur
20 Temmuz 2008 17:22

sen yazım arsındaki farka bakma. hangisi kaynağını hangisinden alır ona bak. eğer kafan basmıyosada bilmediğin konu hakkında yorum yapma.

sos_reh
Şef
20 Temmuz 2008 17:51

bak yüsra biz illa pisikolojik danışma yapacaz diye iddamız yok olsada emin ol br çoklarından başarılı oluruz şu anda millieğitimde hangi pdrci sorunlu öğrencisine danışma yapıyor onuda merak ediorum birçok arkadaşım ücretli rehber öğretmenlik yapıyor madem böyle bir durum var bizim neden yasal hakkımız olmasın. arkadaşlar rehber öğretmen kadrosu 1000 üzeri açıklanmış bu kadar mezun var mı pdrden

yagiz_66
Şef
20 Temmuz 2008 17:55

EVET ARKADAŞLAR BEN BAKANIN KONUSMASINI DINLEDIİM REHBERLİK KADROSUNU SOYLERKEN REHBERLİKTEDE YENİ DÜZENLEME YAPTIK DEDİ İNSALLAH DİLEDİĞİMİZ GİBİ OLUR.DUA EDİN

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 21:03

yav adam kadroları açıklarkeen oturup felseefeyi rehberliğe mi kayna k eeceğiz diyecekti...sunucu zaten acele etti..amma da komik olurdu bir aıklaması..ama onu bunu bilmem.bu başlık dün açıklandı bu gün de başlığı detekleeyen bir sayı verildi.....

UZUN SÖZÜN KISASI ŞŞU: BU SAYILARIN DIŞINDA 10 BİN VE BİR DE ŞUBATTA 10 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK..TAHMİNİM EN AZ 500..AMA 1250 YE KADAR VEEREBİLİRLER DİĞER İKİ ATAMADA.....HANİ NEEREDEN BULACAKLAR.....

BAKAN SENE BAŞINDA SU TVDE AÇIKLADI...ÖZEL OKULLARA KAYNEK GÖÖSTERECEZ DİYE....

AMA OLMASSA BEN BİR EYLEM YAPACAĞIM SONHABARDA.......BENİ ÖZEL OKULDA ÇALIŞTIRIYORSUN AMA MALSEF AÇIK OLDUĞU HALDE DEVLETE ATAMIYORSUN

safir 1
Şef
20 Temmuz 2008 21:13

selam arkadaşlar ben bitliste bir okulda felsefe grubu öpretmeniyim.kimse bana rehber öğretmenlerin okullarda iş yaptığından bahsetmesin saat 10.00 da gelip saat 15.00 te kaçıyorlar ben mebe atanmadan önce dershanede rehber öğretmeniydim. ve şu anda bu işi yapan dershanelerde çalışan binlerce felsefe sosyoloji mezunu rehber öğretmen var eğer mebe bağlı dershanelerde mebin onayıyla bu işi yapıyorsak mebe bağlı okullarda da çok rahat yaparız. umut tacirliği olmasın ama benim düşüncem 2004 yılında olduğu gibi bu yılda ikinci öncelik olarak rehberliğe felsefe grubu öğretmenleri atanacak... elbette bu benim yorumum nedenine gelince piyasada kontenjan sayısı kadar rehber öğretmen yok ikincisi ğeçen aylarda istifa eden irfan erdaoğan(talim terbiye eski başkanı]bu yönde değişiklik için çok çalışıyordu.

kollektif bilinç
Müsteşar Yardımcısı
20 Temmuz 2008 21:13

rehberlikçiler zaten kendı sayfalarında açıklamıslar su kadar sayı diye bu da 1000 i çok rahat buluyor evet su an için belkı değil ama ilerisi için yanı subat falan tabı bu kadar alım olursa bir daha alabilirler..ben bugun öğrendim 2003 yılında da yapmıslar boyle bir seyi..ınşallah yaparlar da emek veren ve ozel sektorde ezilen onlarca insan hak ettiği yyeri bulur ama bu adamlarla zor işte ne yazıkki..o puanı 50 ye düşürürrler yine almazlar ...

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 21:36

KOLLEKTİF BUNUN PUANLA BİR İLGİSİ YOK........ADAM BULAMASSALAR SIFIRLA BİLE ATANIRSIN....

2003 DEMEYİN BANA..BEN O YIL İŞİN DALGASINAYDIM...ÖZELDE CİRİT OŞTURUYORDUK...HAA ÇOK MU KÖTÜYÜM.YOK ÖZEL OKULLARDA ÇALIŞMAK İÇİN O YIL SERTİFİKA ALMIŞTIK.BU SAYI BANA ÇOK YARIYOR VE TAHMİN ETTİM SENDİKANIN DAVASINDAN SONRA VE ANLAŞMA YAPMADIM..ŞİMDİ ÖZEL OKKULLARDA 2 BİN YTL ZOR BİR PARA DEĞİL...

ANCAK İİŞİN ASLINA GELELİM...BİZLER ÖZEL OKUL VE DEERSANELEERDE ATANABİLİYORSAK VE BABALAR GİBİ ÇALIŞABİLİYORSAK NEDEN DEVLET OKULLARINDA OLMASIN Kİ..BEN KASIM GİBİ BİR EYLEM DÜŞÜNÜYORUM..BLKİ KLASLIMLADN ÖLNCE DE OLLUR...

ANKLALRALDALKLİ ÖLĞRETMLEN VE BÖLLÜMRLE HAKLILMLIZIL İSTEYECEĞİZ...

TAML BASILNLIK BİR DURUML..ÖZEL OKULDA ÇALLIŞ ALMLA DEVLET OLKUUNDAL ÇALLIŞAMA.....2.ÖLNCELİK OARAK BEN SOLNBALHALR VE UBALT ALTMLASI İÇİN NEREDEN BULAALKLLARINI DÜŞÜNMLEYE BALŞLADIM BİLEE....

BİR DE GAAZİDEN BİR GLRUP BU KLONU İÇİN GİTMLİŞTİ MECLİSE...BEN BİR ŞEYLER OACAĞINA YÜREĞİMİN EN DERİNERİNE KADAR HİSSEDİYORUM...

OACAK BİR ŞEYER EVETTTTT....AMA BUNUN İÇİN BİR BİLGİ VE TAİM TERBİYE İLE PERSOLNELDEEN BİR KANAAT AMAK GEREKECEK.....BİR ŞEYER YAPMAIYIZ KENDİMİZ İÇİN..AMA KÖSTEK OMADAN.....

ÜTFEN HERKLES NEER YAPABİECEĞİMİZE DAİR FİKİR BEYAN ETSİN

kollektif bilinç
Müsteşar Yardımcısı
20 Temmuz 2008 21:44

ben de zaten bu alım ıçın genelde konustum ordakıler sayı yeter dediği için ama subatta bu kadar rehber alırlar mı o konu var alırsa o zaman gercekten bu soylenılenler aynen gerçekleşir..zaten o zaman baska alacak insan kalmayacak daha oncekı gibi 2.öncelık durumu olacak ve o zaman da hem felsefe öğretmenliğinin önü açılacak hem de insanlar özel sektorden kurtulacak..yanı bu işten herkes faydalanacak..umarım gerçekleşir..

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 22:17

kollektif sadece şubat değil...sonbaharda da 20 bin alım olacak...........

haaaaaaaaaaaaa kendileri bilirler......bu gidişle senede 1000 mezun ile açığı tam 20 yılda doldururlar.tam o sırada emekliler dökülür sonra gene başaaaa....

yahu ümitiyim ben...2. öncelik olarak ümitliyim........şaşılacak bişeey değil bu..bilgisayara dünya kadar böüm başvuruyor..neden biz dde yan bıranşımıza başvurmayacakmışız.bakan bunu çok iyi biliyor...

madem aakasısız neden dersane ve özel okullarda sürünün diyorlar..sizer cici rehberlersiniz diyorlar vs .vs...

sos_reh
Şef
20 Temmuz 2008 22:17

evet tahminler çok güzelde geçen çalışmalardan ağzımız yandı o kadar çok arama yaptık meailler attık ama br sonuç göremedik üstelik birbirimzle didiştik şimdi ne yapacağız soruyorum

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 22:24

hocam sakin olmakta fayda var.....evet ölçme konusunda irfan erdoğanın azizliğine uğradık...gelelim 2003 ve sonrasına..sonrası şu ziya bilmem ne vardı ttk başkanı...o a pdr ci idi..ona rağmen bizleri atamışlardı.şimdi ttk da bizden 2 tane isim var..ama birisi çok güçlü..hatta adı bir ara bakanlık için geçiyordu.ama yine de sözü güçlü bir adam.abdulvahap idi sanırım adı....şşimdi personel ihtiyaca göre atama yapacak..mecburdur...eğitim sen de tetbirini al diyor öğretmen bul diyor...

her halükarda koşullar bizdden yanaa....ben hr zaman rehberlik sayısı için ümitlenmeyin derdim..sayıdandı bu..şimdi zelde de iyi para alıyorlar...açık olacak....

bizim elimiz güçlü..biz zaten bu işi yapıyoruz......

şimdi biraz baskı zamanı..herkes bir plan yazssın..arkadaşlar bu iş namus meselesi oldu.....

eğer ankaraya gitmek gerekiyorsa gideceğim..gitmessem şerefsiizimm..bu kadar net..gidip meclisten tut bakanlıkklara ve sosyologlara kadar herkesle görüşme yapaağım.şöyle bir hyetle falan..yapmayan şerefsizdir

20 Temmuz 2008 22:37

UMARIM DEDIGINIZ GIBI OLUR VE BU BOSLUKTAN KURTULURUZ BIZLERINDE HAYIRLISIYLA BIR ISI OLUR

rehberimabi
Yasaklı
20 Temmuz 2008 23:04

rehbeer öğretmenlik için yök ten başlamak üzeree bir çok kişi ve kuruluşa ortak bildiri göndermeye başlamayı öneriyorum...bu etinlik sonbaharda fiili bir atağa geeçeceğimiz zamana kadar devam etmeli............

ortak bildiri iççin gene bir şabon hazırlıyorum ve düzeltmelerinizi bekliyorum:

ilgili kurum makam kişiye!

bizler felsefe gurubu öğretmenleri( sosyoloji-psikoloji ve felsefe dersleri) 2003 yılınan itibaren ttk kararına dayanarak ve daha sonra 2007 yılına kadar da meb hizmet içi kursları vasıtasıyla resmi olarak özel öğretim kurumarında rehber öğretmen görevini sürdürmekteyiz.

son günlerde norm kadro konusunda danıştay 2.dairenin verdiği karara göre mevcut rehber öğretmen ihtiyacı devlet okullarında çalışan sayı kadar artmıştır(davadan önceki ihtiyaç hariç) bu koşullarda özel kurumlarda yaptığımız görevi rehber öğrtmen mezun ihtiyacı sıkıntısından dolayı 2. öncelikli olarak devlet okullarında da yürütmek istiyoruz.

bu arzumuzun ciddiye alınmaması bizlerin özelde devlet eliyle kullanıldığımız fikrini doğuracaktır.bakanlık ulusal özel okullar (ör:ted koleji) için bizi yeterli görürken (2003 de başlattığı sertifika uygulamasına dayanarak) neden kendi resmi okullarında 2. öncelikli olarak ve bunca ihtiayaca rağmen kaynak göstermiyor.

kurum

rehber öğretmeni

Toplam 81 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi