Editörler : Pangaea
«101112131415161718192021»

damladuru
Kapalı
04 Kasım 2007 09:37

günaydın

yeşil_kıvılcım
Aday Memur
04 Kasım 2007 14:43

inş. arkadaşlar aralığa kadar alım olur hep beraber dua edelim tekrar dost vefaya tşk çünkü bu aralar içime umut doğdu çok uzun zamandır unutmuşum bu duyguyu hepimiz dua edelim arkadaşlar daha fazla gecikmeden alım olsun..

nabibas
Kapalı
04 Kasım 2007 14:48

millet bu targel atamalarinda bolum sarti varmi? mesela tarim ekonomisi mezunuyla diger mezunlarin sansi aynimi ?

yardimci olursaniz sevinirim...

DOST_VEFA
Daire Başkanı
04 Kasım 2007 16:01

nabibas bölüm şartı var ama bölümler birleştirilerek alım yapılıyor mesala tarlabitkileri bahçe bitkileri toprak bitkisel üretim bölümleri aynı kodla müracaat edebiliyor 4845 olsa gerek. yine bunun gibi diğer bölümler 3 erli 4 erli gruplar halinde bir kodla müracaat ediyor.

paşa_06
Kapalı
04 Kasım 2007 16:23

guncel

devildev
Şef
04 Kasım 2007 19:04

ÖSYM NİN DENKLİĞİ ARKADAŞLAR

Sayı ;B.3O.O.EÖB.Q.OÛ.0O.O1 -Ç 22/2212-06-031901

Konu : Ziraat Fak. Programları

...

1998-1999 Egitim-Öğretim yılına kadar Ziraat Fakültelerimiz bünyesinde, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Su Ürünleri, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarımsal Yapılar ve Sularca, Tarım Makineleri. Tarla Bitkileri, Deri Teknolojisi, Toprak ile Zootekni Bölümleri yer almış ve öğrenci alımı da bu bölümlere olmuştur.

22.04.1998 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının Ziraat Fakülteleri'nin öğrenci kabul eden lisans programlarının yeniden düzenlenmesi konusundaki görüşü incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2, 7/e , 7/h maddeleri uyarınca, 1999-2000 eğitim-öğretim yılından geçerli olmak üzere; söz konusu lisans programlarının Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Bitkisel Üretim , Hayvansal Üretim, Tarım Teknolojisi olarak düzenlenmesine karar verilmiştir

2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren ise Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Tarım Teknoloji Programlarına öğrenci alımı durdurulmuş, Ziraat Mühendisliği Programına öğrenci alımına başlanmış olup, Ziraat Mühendisliği Programı henüz mezun vermemiştir.

Yürütme Kurulu'nun 17.06.1998 tarihli toplantısında; Ziraat Fakültelerinin Peyzaj Mimarlığı ve Gıda Mühendisliği Programları hariç diğer programlarından mezun olanlara "Ziraat Mühendisi" unvanı verilmesi, 2547 sayılı Kanun'un 28S0 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca uygun görülmüştür.

Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 01.12.2006 tarihli toplantısında; Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvansal Üretim Programı mezunlarının, 1998 öncesi Zootekni programları ile denk sayılıp sayılmadığı ve KPSS Kılavuzunda Zootekni Programı mezunlarının tercih ettiği kadrolara müracaat edip edilemeyeceği konusu incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca, Ziraat Fakültesi Zootekni Bolümü Hayvansal Üretim Programının 1998 öncesi Zootekni Programları ile denk olduğuna kadar verilmiştir.

Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 22.12.2006 tarihli toplantısında; Ziraat Fakültesi Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim ve Tarım Teknolojisi Programlarının KPSS sınavlarında Ziraat Fakültelerinin 1998 öncesi programlarının başvurduğu alanlara müracaat edip edemeyeceği konusu incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun'un 43. maddesi uyarınca; Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 1.12,2006 tarihli toplantısında alınan karar ve Ziraat Fakültelerinin yapılanması dikkate alınarak, Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim ve Tarım Teknoloji Programları mezunlarının KPSS sınavlarında aşağıda karşılarında gösterilen 1998 öncesi eğitim veren Ziraat Fakültesi Programlan mezunlarının başvurduğu alanlara müracaat etmesi uygun görülmüştür.

1999 yapılanmadaki program adı /1998 öncesi program adı

Bitkisel Üretim Programı /Bahçe Bitkileri Bitki Koruma Tarla Bitkileri Toprak

Hayvansal Üretim /Süt Teknolojisi Zootekni

Tarım Teknolojisi /Tarımsal Yapılar ve Sulama Tanım Makineleri

nabibas
Kapalı
04 Kasım 2007 22:36

devil, dostum cok guzel kopyalamissinda sende farkindasindir "Tarim Ekonomisi"yle ilgili bi aciklama yok. ne yapcaz simdi. kadro yogunlasmasi goruldugu gibi diger bolumlerde... ben 4001 kadrolara erisemezsem isim kotu. ama katkin icin saol. bu arada targel den ekonomi mezunu olupta atanan arkadas varmi acaba...

ismail cetin
Aday Memur
05 Kasım 2007 10:12

hayırlı haberler almak ümidiyle iyi haftalar

asevik
Memur
05 Kasım 2007 10:57

tarım ekonomisi kodu 4857 arkadasım.ıstersen basbakanlık_dpb sayfasından nıtelık kodlarını ınceleyebılırsın,osym nın yayınladıgı klavuzlara da bakabılırsın veya osym yı arar kesın bılgı edınebılırsın.

asevik
Memur
05 Kasım 2007 11:08

bu cızelge devlet personel baskanlıgı sıtesınden ;

4819 Su Ürünleri lisans programından mezun olmak.

4823 Yiyecek İçecek İşletmeciliği lisans programından mezun olmak.

4825 Ziraat Mühendisliği lisans programından mezun olmak.

4831 Hayvansal Üretim, Zootekni veya Zooteknik, Süt Teknolojisi lisans programlarından birinden mezun olmak.

4835 Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması lisans programından mezun olmak.

4837 Kültürteknik lisans programından mezun olmak.

4839 Kültürel Etüdler veya Kültürel Etütler lisans programından mezun olmak.

4845 Bitkisel Üretim,Bahçe Bitkileri,Bitki Koruma,Tarla Bitkileri,Toprak lisans programlarından birinden mezun olmak.

4847 Tarımsal Mekanizasyon lisans programından mezun olmak.

4853 Tarım Teknolojisi,Tarım Makineleri,Tarımsal Yapılar ve Sulama lisans programlarından birinden mezun olmak.

4855 Tarım Ürünleri Teknolojisi lisans programından mezun olmak.

4857 Tarım Ekonomisi lisans programından mezun olmak.

4859 Tarım İşletmeciliği lisans programından mezun olmak.

cemile123
Kapalı
05 Kasım 2007 14:01

SLM BEN 60 PUAN ALDIM AMA YERLEŞMELER 70 LE OLUYOR PEK ŞANSIM YOK YİNEDE TERCİH YAPIYORUM

BÖLÜMÜM HAYVANSAL ÜRETİM

YİNE HAZIRLANIYORUM SINAVAA

TEŞEKKÜRLER

sscan
Kapalı
05 Kasım 2007 14:29

slm ben zootekni mezunuyum ziraat müh.koduna tercih yapma hakkım yok mu bunu anlayamadım

ziraatçi01
Aday Memur
05 Kasım 2007 14:35

ARKADAŞLAR YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE BİR ÇOĞUMUZ MAĞDUR OLABİLİRİZ LÜTFEN DUYARLI OLALIM VE FAKS ÇEKELİM

SAYIN VAHİT KİRİŞÇİ HOCAM,

Sayın hocam, gerek Tarım Komisyonu Başkanı olarak ülke tarımımıza yön vermeniz ve gerekse bizleri yetiştiren mesleğimizin saygı değer öğretim görevlisi olmanız sebebiyle bizleri en iyi anlayacak ve çözüm bulacak kişi olduğunuz kanaati ile sorunumumuzu size aktarmayı her şeyden önce bir görev olarak görüyorum.

Sayın hocam malumunuz olduğu üzere,

Bakanlığımız Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan; ?Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmenlik? 11 Ekim 2007 tarih ve 26670 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi; ?b) Bitki koruma bölümü mezunu ziraat mühendisi olmak? şeklinde düzenlenmiştir.

Ancak, gerek yürürlükten kaldırılan Yönetmelikte ve gerekse Bakanlığımızın Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü Web sitesinde yayınlanana Taslak Yönetmenlikte aynı maddenin aynı fıkrası;

?b) Bitki koruma Bölümü mezunu ve/veya Bitki Koruma derslerini almış olan Ziraat mühendisi? hükmü bulunması sebebi ile kamu hizmeti veren Kooperatifler, Çiftçi Birlikleri, Üretici Birlikleri, Ziraat Odaları gibi birçok kuruluşlar bitki koruma ürünlerinin satışını gerçekleştirmek için benim gibi bitki koruma dersi almış Ziraat Mühendislerini istihdam etmiştir.

Yayımlanan yönetmelikte bunun kaldırılması neticesinde benim durumumda olan yani bitki koruma dersi alan ziraat mühendislerinin iş akitlerinin fesih edilmesi ile karşı karşıya kalacağından şahsım olarak işsiz kalabileceğim gibi ülke genelinde sosyal ve ekonomik sıkıntılara ve özellikle de Bakanlığımıza karşı tepkilere sebebiyet verecektir.

Bu sebeple, yönetmeliğin 6. maddesi 1. fıkrasının (b) bendinin taslakta yer aldığı gibi ?b) Bitki Koruma Bölümü mezunu olmak veya Bitki Korumu derslerini almış Ziraat Mühendisi olmak? şeklinde düzenlenmesi beni ve benim gibi binlerce Ziraat Mühendislerinin geleceğini kurtaracaktır.

Ayrıca, yine Yönetmeliğin 2. bölümü olan ?Bayi veya toptancı izin belgesi alabilecekler ve sınav? konulu 6. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi ve 5. fıkrasının sınav konuları ile ?Bayilik veya toptancı izin belgesinin geçerliliği? konulu 9. maddesi ile ilgili olarak, yapılacak sınavın mantığı bulunmamaktadır.

Zira bunda amaç bayilerde bitki koruma ürünlerinin satışında görev alacak ziraat mühendislerinin bilgili, mevzuata hâkim olması isteniyor ise Tarım İl Müdürlüklerince belli yıl ve dönemlerde kursa çağrılarak şayet sınav yapılacaksa verilen kurs veya seminer sonunda yapılması sağlanmalıdır.

Ancak, sınav yönetmelikte belirtildiği şekilde uygulanması halinde, hiçbir kursa tabii tutulmayan Ziraat Mühendislerinin çiftçilere danışmanlık hizmetleri de vermesi, özellikle de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ziraat mühendislerin danışmanlık hizmetine ilave olarak kuruluşunun da işlerini yapacağından bazı konularda zayıf kalması kaçınılmaz olacaktır.

Bu durumda yukarıda belirttiğim üzere benim gibi Üretici Birliğindeki Ziraat Mühendisleri yine işsiz kalacaktır ve hatta birlik ilaç satamaz durumuna gelecektir. Buna ilave olarak aynı yöredeki özellikle kırsal kesimdeki bir bayi Ziraat Mühendisinin de sınavda başarısız olması ve buna bağlı ilaç satma yetkisinin alınması yöre çiftçilerinin ilaçsız kalması demektir. Dolayısıyla sınavın ülkemiz açısından değerlendirilmesini takdirlerinize bırakıyorum.

Bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

Adres ve Faks Numaraları:

Tarım Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi Bey: mailto:[email protected]

Tarım Komisyon Başkanlığı ve Başkan Vahit bey faks: 0312-420 53 75

Tarım Bakanımızın faksı: 0312-286 39 64

Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü faks: 0312-418 63 18

Müsteşarlık Faksı: 0312-287 72 13

nextt
Aday Memur
05 Kasım 2007 16:06

arkadaşlar tarım bakanlığında çalışan(targel) ziraat mühendisi ve veteriner sayısınnı bu sene sonunda 5000 e çıkarcaklar..bu alımlarda puanlar çok düşecek.çünkü şöyle bir ayrıntı ocak 2007 deki 2500 tane olarak yapılan alımalrda yaklaşık 1000 tane önceki tarım danışmanlarına öncelik tanılar yani bizim açımızdan bakıldığında..1000 tane ziraat mühendisi alınmış oldu..ben ocak ayındaki alımlarda 65 puanla çankkaleye atanmıştım..ama askerdeydim alınmadım..6 ay önce akerliğim bitii şimdiki alımlardada bence askerlik şartı aranmaz:)çünkü ben kendi sansımı çok iyi biliyorum...:)tarım bakanlığına sorduğumda yine askerlik şartı arancağını söylediler.askerliğimi bitirmiş olamma ragmen söylüyorum bence aranmaması gereken bi şart..heleki böyle bir dönemde..uzun lafın kısası bu alımlar 2500 den fazla olabilir çünkü önceki laımalrdan istifa edendelr gitmeyenler vs.. 300-400 tane boşluk vardı toplam 3000 kişi alabilrler..bunların 2000 tanesi ziraat mühendisi olur..ve askerlik şartı ararsalar bence askerliğini yapmış olan mühendislerden 60 puanı aşmış olanların hepsi girer diye düşünüyorum..tabiki tercih sistemide çok yanlış tek kontejanlık tercihler insanın sansını azaltıyoo..bence il il tercih yapılmalı..sonra gideğimiz ilde kurayla dağıtımlar olamlı öyle düşünüyorum.yani tercih yaptımız yerin koduna en az 30 mühendis alınmalı ve 70 tane il kodu olmalı.ben böyle düşünüyorum..herkes atanır umarım...hoşçakalınn

ziraat müh.
Aday Memur
05 Kasım 2007 16:46

ben 2003-2004 girişli ziraat müh. yani mezunum oldum.yeni düzenlenen tasarıya göre ziraat mühendisiyim herhangi bir bölüm ayrımı yok ama alımlarda genellikle bitki koruma, bahçe bitkileri,tarla bitkileri alımı olyor peki biz nolucaz ziraat mühendisini sadece DSİ belirtmişti.Zaten alımların azını DSİ yapıyor.

05 Kasım 2007 19:24

son dsi alımlarında puanlar epey düştü,siz daha şanslısınız.ziraat mühendisi kodlu mezun fazla olmaz,bölüm mezunu sayısı çok fazla.

nabibas
Kapalı
06 Kasım 2007 00:05

nextt dostum sana can-ı gönülden katılıyorum... umarım biraz da 657 ye göre alım yaparlar. targelde yer değiştirme şansı yokmuş galiba... umutlu yarınlara...

ismail cetin
Aday Memur
06 Kasım 2007 08:53

günaydın alım olsunda sözleşmeli olsun,çünkü işsizlik çok kötü,ne zaman başlarlar acaba,umarım biran önce başlarlar

zeit
Şef
06 Kasım 2007 10:39

dostvefa

yeni duyumlarını bekliyoruz.

saygılar.

nabibas
Kapalı
06 Kasım 2007 21:04

gunun bombasi...

il mudurlugune gelen bi yaziya vakif oldum...

buna gore "2008 yili" icin 30 kasim a kadar personelin tasradaki calisma sartlari, konaklama sartlari vs... hakkinda bilgi gonderilmesi isteniyor...

yani malesef 2008 kpss den once alim olacak...

Toplam 193808 mesaj
«101112131415161718192021»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi