Editörler : "eskiyara"Pangaea
16 Haziran 2022 18:44

Lisede notların şişirilmesi ve performans notlarının kaldırılması

Birçok lisede, belki özellikle imam hatiplerde son hafta bilhassa idarelerin yönlendirmesiyle sınıfta kalacak öğrencilerin çoğunun performans notları şişiriliyor ve sınıf geçiriliyor. Bazı öğretmenler not şişirmeyince idareyle arası açılıyor, kötü oluyor ve bazıları da öğrenci ve idare gözünde şirin oluyor. Bu yanlıştır, hatadır. MEB buna dur demelidir ve bunun çaresi de liselerde performans notlarının kaldırılmasıdır. Çalışma ortamı, huzuru bozuluyor. Bazı öğretmenler kendileri bile stajer öğretmenlerin notlarına açıkça müdahale ediyorlar. Ne dersiniz? Bunun bi yolu var mı? Haber mi yapılsa bu konuda.

defneogretmen
Kapalı
16 Haziran 2022 19:03

Bir öğretmenin notuna kimse müdahale edemez, öğretmen de notuna müdahale ettirmemeyi bilmiyorsa eğer lütfen öğrensin, idare baskı yapıyor diye notunu ancak aday öğretmen tecrübesizliğinden değiştirir hakkını bilmediği için, aynı şekilde siz de bu başlığı açıp öğetmenin kanaatine not şişirmek diyemezsiniz, öğretmenin kanaatine yorum yapamazsınız

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
16 Haziran 2022 20:03

Öğretmenlerin geneline: not nasil verilir ? diye seminer verilmeli.

Onlarin bilmez tavırlarından bazen cocuk bazen sinif bazen okul ve aile magdur oluyor.

Ite kopege kesinlikle acimayacaksin basacaksin sifiri. Bu donem birkac cocuga 0 verdim sinifi geçerse okulu hem sinif arkadaslarina hem öğretmenlere zindan edecekti sinifta kaldilar.

Babalık yapmayin babalara gelirsiniz degil idare notunuza kimse karisamaz

O çileyi siz cektiniz ödülü de cezasi da size ait.

feridun74
Memur
16 Haziran 2022 20:22

siz mevzuyu ıskalamışsınız. bir daha okuyun. öğretmen notları şişiriyor demiyorum, idarenin yönlendirmesiyle bazıları şişiriyor, bazıları şişirmiyor, kötü oluyor diyorum... ve performans notları kaldırılmalı diyorum. lütfen tekrar, dikkatle okuyun.

defneogretmen, 2 yıl önce
Bir öğretmenin notuna kimse müdahale edemez, öğretmen de notuna müdahale ettirmemeyi bilmiyorsa eğer lütfen öğrensin, idare baskı yapıyor diye notunu ancak aday öğretmen tecrübesizliğinden değiştirir hakkını bilmediği için, aynı şekilde siz de bu başlığı açıp öğetmenin kanaatine not şişirmek diyemezsiniz, öğretmenin kanaatine yorum yapamazsınız

feridun74
Memur
16 Haziran 2022 20:23

liselerde performans notu kaldırılmalı mevzusuna ne dersiniz, doğru olur mu?

drogba-70, 2 yıl önce

Onlarin bilmez tavırlarından bazen cocuk bazen sinif bazen okul ve aile magdur oluyor.

Ite kopege kesinlikle acimayacaksin basacaksin sifiri. Bu donem birkac cocuga 0 verdim sinifi geçerse okulu hem sinif arkadaslarina hem öğretmenlere zindan edecekti sinifta kaldilar.

xyz14
Memur
16 Haziran 2022 20:24

Aynen hocam. Bu sene sınıf içinde bana posta koymaya çalışan bir velede seni bırakırım dedim bırakırsan bırak dedi. sene sonu bunu patlattım. Okulun son iki günü it gibi peşimde taviz vermedim velisi geldi ona da dik durdum.. Bir meslek öğretmeni olarak şunu bilmesi gerekirdi meslek hocasına asla diklik yapmayacaksın yoksa seni dikerler. Sınıfta kaldı.

Performans notunuza kimse karışamaz elinizde performans notu verirken ölçekler var onları dikkatlı inceleyin. Ayrıca zümre tutanaklarında ki performans ve proje ölçekleriyle sizin elinizdeki aynı olacak açık vermeyin. Saygılar.

drogba-70, 2 yıl önce

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
16 Haziran 2022 20:26

Performans keske kaldırılsa biz de rahat ederiz merkezi sınavla isler yurumeli. Okuyan okur okumayan hayata atılır. Biz de cocuk da isabet etmis olur ama meb bunu istemiyor elinden gelse ilkokuldan sokup liseden diploma verecek

rodiva
Genel Müdür
16 Haziran 2022 20:36

bendeki şu durum nasıl çözülecekti ki başka türlü:

3 tane sınıfım var, bir tanesinde öğrenciler hem terbiyeli hem başarılı. zaten onlara anlatıklarımdan ne sorsam cevaplayacak var.

2. si orta düzey ama çok keyifli yinede ders işlemek orda. çocuklar bir saygısızlık yapmıyor bununla birlikte hafif bir başarısızlık var (biraz zayıf) ...

sonuncu anlatacağım sınıf hem çocuklarda davranış bozukluğu var hem de çok çok başarsız. şurda dikdörtenin alanını sormuşum ,kısa kenar belli uzun kenar belli alan hesaplanamamış.

daha beter durumlarda var ama anlatmıyorum .. neyse .. şimdi bu üç sınıfın üçü de ende ...

sınıfın nasıl yüzde ellisi her sınıfta en az başarılı olacaktı.. bana biri anlatsın?

(sınav lar zorunlu olarak ortak)

Kagiş
Müsteşar
16 Haziran 2022 22:34

Duruma göre, sınıfa göre, başarıya göre hatta okuluna göre not vereceksiniz!? Bunun lisesi, ortaokulu yokk!!

Performans notunu böyle bir sistemde kaldıramazsınız! Kaldırılsa bile yeni türevleriyle karşımıza çıkacaktır! Modern eğitim yaklaşımları, öğrencinin çoklu bir bakış açısıyla değerlendirilmesinden yana ki doğru olan da bu!

Not skalası çoğulculuk arz etmeli! Sadece yazılı sınavla öğrenciyi değerlendiremeyiz!

Haa notlar sadece lisede mi şişiriliyor!? Geçin onu siz! Okul öncesinden liseye hatta yüksek öğrenime kadar her yerde notlarda böyle bir algı oluşuyor günümüzde!?

Buna alışmalıyız! Yeni eğitim paradigmamız böyle? Sınavları da böyle algılayacağız

padepo
Aday Memur
16 Haziran 2022 22:37

Hocam aşamalı sınav uygulayabilirsiniz, bir bölüm kolay sorulardan oluşacak geçebileckleri kadar(yapamayanda zaten kalsın) sonra orta guclukte sorular bölümünün olduğu bir sinav ve zorlayıcı bir kısım gerçekten dersin hakkını veren iyi öğrencilerin yapabileceği.naçizane tavsiyem

rodiva, 2 yıl önce

bendeki şu durum nasıl çözülecekti ki başka türlü:

3 tane sınıfım var, bir tanesinde öğrenciler hem terbiyeli hem başarılı. zaten onlara anlatıklarımdan ne sorsam cevaplayacak var.

2. si orta düzey ama çok keyifli yinede ders işlemek orda. çocuklar bir saygısızlık yapmıyor bununla birlikte hafif bir başarısızlık var (biraz zayıf) ...

sonuncu anlatacağım sınıf hem çocuklarda davranış bozukluğu var hem de çok çok başarsız. şurda dikdörtenin alanını sormuşum ,kısa kenar belli uzun kenar belli alan hesaplanamamış.

daha beter durumlarda var ama anlatmıyorum .. neyse .. şimdi bu üç sınıfın üçü de ende ...

sınıfın nasıl yüzde ellisi her sınıfta en az başarılı olacaktı.. bana biri anlatsın?

(sınav lar zorunlu olarak ortak)

halis4242
Genel Müdür
16 Haziran 2022 23:39

Bu dediğiniz şey, MEB okullarının kalitesizliğini örtbas etmek için tüm müdürlerin öğretmenlere yaptığı kendi okullarını da başarılı göstermesi yolunda bir dayatmadan başka bir şey değildir maalesef!!?

rodiva
Genel Müdür
16 Haziran 2022 23:50

teşekkür ederim ...fakat en kolay soruları sorduğumuzda zaten olmamış.

dahası zümrelerimle,müdürümle iyi geçinmek istiyorum...

zümrede tek ben yokum.

bence ben doğru olanı yaptım , vicdanen rahatım...

padepo, 2 yıl önce

Hocam aşamalı sınav uygulayabilirsiniz, bir bölüm kolay sorulardan oluşacak geçebileckleri kadar(yapamayanda zaten kalsın) sonra orta guclukte sorular bölümünün olduğu bir sinav ve zorlayıcı bir kısım gerçekten dersin hakkını veren iyi öğrencilerin yapabileceği.naçizane tavsiyem

sareninbabası
Kapalı
17 Haziran 2022 01:09

sistemde günah keçisi öğretmen. sınıf derste başarısız olunca okul idaresi, milli eğitim, veli soruyor neden öğrenciler başarısız ve öğretmeni suçlamak en kolay yol. çocuk lgs ye tyt ye girecek ama evde oturup 1 tane soru çözmüyor, öğretmeni tek bir dersini bile dinlemiyor. başarısız olunca öğretmene yükleniyorlar neden başarısız.

durum böyle saçma olunca notları yüksek tutuluyor. hem öğrenciyi bırakmak zor bir sürü işlem gerekiyor hem de bırakınca gene okula dert oluyorlar.

bize eğitim diye finlandiyayı örnek gösteriyolar ama bize kesinlikle kore tarzı bir eğitim lazım.

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
17 Haziran 2022 15:58

bizde de öğretmenlerin verdiği performans notlarına müdahale ediliyor.

hayır dersen idare ile aran kötü olacak işin düşerse veya düşmezsede artık baskı göreceksin.

malesef bu sorun bakanlık kaynaklı.

Matçı0716
Aday Memur
17 Haziran 2022 17:36

Peki ya idare notları öğretmene sormadan kendileri değiştirmişse nasıl yol izlenmeli?

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi