Editörler : supporters.
05 Mart 2013 23:12

Ölçek izni..

Arkadaşlar, tezim için iki ölçek kullanmam gerekiyo, ölçek sahiplerinden mail yoluyla izin istedim, birisi "tabii ki" dedi, diğerinden cevap alamadım, bugün aradm kendisini, öyle mail atarsan cevap alamazsın dedi ve telefonu suratıma kapattı. Mailde önce kendimi tanıtmıştım, ölçeğin adını verip izin istemiştim, sonuna da "kısa zamanda cevap verirseniz çok sevinirim" yazmıştım. Son cümle mi sinirlendirdi acaba kendisini. Ölçek izni istmenin özel bir üslubu var mıdır, yardımcı olabilir misiniz, çok zor durumdayım. Danışmanım pek yetkin değil.

maximus_44
Şef
06 Mart 2013 10:51

ne bekliyormuş ki, bu ne kendini beğenemişliktir...

ünesli
Aday Memur
07 Mart 2013 22:10

Bilmiyorum ki ne beklediğini, kesinlikle çok saygısızca davrandı.Hala cesaretimi toplayıp yeni mail atamıyorum.

maximus_44, 11 yıl önce

ne bekliyormuş ki, bu ne kendini beğenemişliktir...

doksandakika
Aday Memur
09 Mart 2013 20:15

Arkadasim bu Türkiye varı isleri untun. İzin saçmalığını da bırakın. Bir ölçeği kullanacaksan ve bu yayımlanmış ise atıfını yapar kullanırsın. Sen bu ölçekler bilime hizmet edeceksin para kazanayacaksınız.

Cok kafana takıyorsan her maddeden 1 kelime değiştir kullan bakalım ölçek sahibi bu benim ölçeğim diyebilecek mı.

Saçmalıklar silsilesi bilim insanı sorsan

Kolay gelsin...benide kızdırdınız simdi

ünesli, 11 yıl önce

Bilmiyorum ki ne beklediğini, kesinlikle çok saygısızca davrandı.Hala cesaretimi toplayıp yeni mail atamıyorum.

ünesli
Aday Memur
10 Mart 2013 21:20

Hocam ölçeğin dört boyutu var. Hangi soruların neyi ölçtüğünü ölçek sahibinin söylemesi gerek. Hem izinsiz kullandığımda dava açabilir bildiğim kadarıyla.

doksandakika, 11 yıl önce

Arkadasim bu Türkiye varı isleri untun. İzin saçmalığını da bırakın. Bir ölçeği kullanacaksan ve bu yayımlanmış ise atıfını yapar kullanırsın. Sen bu ölçekler bilime hizmet edeceksin para kazanayacaksınız.

Cok kafana takıyorsan her maddeden 1 kelime değiştir kullan bakalım ölçek sahibi bu benim ölçeğim diyebilecek mı.

hndkp
Şef
13 Mart 2013 17:17

Gönderdiğiniz mail tamamı ile olması gerektiği gibi şayet siz aynen yukarıdaki gibi yazdıysanız. Ölçek için izin istemeniz muhakkak bir gerçek. Siz izin alamadıysanız danışmanınıza izah edin, o bir sorsun. Ölçek sahibi kişi de atıf alacak ama bu kadar tepkili, çok çelişkili bu davranışı...

barana
Aday Memur
13 Mart 2013 18:16

Hocam, ölçeği kullanmak için izin almanız gerekmez. Siz ölçeği kullanın çalışmanızda ölçeği yapanlara da atıf yapın yeterli. Böyle insanlara takılmayın, yaşadıkça her zaman bu tip insanlarla karşılacaksınız. Siz karşılaştığınız her türlü güçlükte bana sorabilirseniz, yardımcı olmaya çalışırım....

dogan.aydin
Aday Memur
25 Haziran 2019 10:19

Ölçekler ile ilgili geniş bir kaynak istersenler aşağıda linkini paylaştığım adrese bakabilirsiniz. İyi çalışmalar.

https://toad.halileksi.net/

turkmaned
Memur
18 Temmuz 2019 13:54

Ölçek kullanmak için iizn almak gerekli değil. Bu izin, nezaketen alınır. Dava falan açamaz. Yayınlanmışsa kaynak gösterip kullanırsınız. Kaynak göstermeden kullandığınızda sorun olur. Öleği geliştirenden ek bilgi istiyorsanız, o zaman kişinin keyfine kalmıştır. Kişi vermek istemiyorsa yapacak bir şeyiniz yok. Üslubu falan bahane etmiştir. Bana kalırsa, vermemesi de mantıksız ama insanların ne düşündüğünü bilemeyiz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
18 Temmuz 2019 17:04

Adam 6 yılda çoktan çalışmasını bitirmiştir siz cevap verene kadar

turkmaned
Memur
20 Temmuz 2019 14:02

Forum herkes için. Benzer durumda olanlara da yol göstermiş olur.

akademisyen 64, 5 yıl önce

Adam 6 yılda çoktan çalışmasını bitirmiştir siz cevap verene kadar

Dogukaann
Aday Memur
11 Nisan 2023 14:29

Başlık her ne kadar eski olsa da bilim alanında yapılan çalışmalarda karşımıza sürekli olarak çıkan bir soru olduğu için güncelliğini korumaktadır.

Öncelikle ben de akademisyenler tarafından geliştirilmiş ve yayımlanmış veya Türkçe ve Türk Kültürüne uyarlaması yapılmış olan tüm ölçeklerin sahiplerinden izin alınmaması gerektiğini düşünmekle beraber (mesela izin alacağımız kişi vefat etmişse nasıl izin alacağız, bildiğim kadarıyla miras olarak da bırakılamayan ve bilim dünyasına adanmış bir ölçeğin atıf yapılması dışında neden izin almamız gerektiği muallak bir durum) maalesef DergiPark gibi akademik platformların bir çoğunda

Etik İlkeler ve Yayın Politikasında geçen şu ifadeden dolayı,

? Başkalarına ait ölçek, anket, fotoğrafların kullanımı için sahiplerinden izin alınması ve belirtilmesi,

ölçek sahibinden izin almamız istenmektedir. Burada izin almanıza gerek yok tarzında kendi düşüncelerini beyan eden arkadaşlarımız mantık çerçevesinde yorum yapıyorlar hak vermemek elde değil ama sonuçta bizlerin çalışması arkadaşlarımızın bloglarında değil de bilimsel dergilerde yayımlanacağı için dergilerin kriterlerine göre izinlerimizi almamız gerekmektedir. Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

tevak
Aday Memur
22 Temmuz 2023 20:41

Bir hakem uluslararası 3 ölçekten yararlanarak oluşturduğum ölçeği izin almamışsın diyerek makalemi reddetti. Nasıl boşverebiliriz?

doksandakika, 11 yıl önce

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi