Editörler : "eskiyara"Pangaea

Millennium
Şef
16 Temmuz 2020 13:52

Öğrenci ve veli her gün tanımadıkları 30-40 kişiyle 10 m2 lik odalarda 8 saat tatil yapıyor da bizim haberimiz yok anlaşılan :)

Şehitler Peribacası, 4 yıl önce

Öğrenci de veli de öğretmen de tatilde, virüs bulaşmıyor mu :))) Bu virüs MEB'in iş takvimine göre çalışıp tatil yapıyor galiba :)))

Millennium
Şef
16 Temmuz 2020 14:39

Kalsın, bazı meslektaşlarımın aksine kendimin ve çevremdekilerin sağlığını önemsiyorum, boş eyere gidip denize girmiyorum veya mangalımı yakmıyorum.

Ha o 10 m2 lik "tatil belde" lerinden bir kaç tane fotoğraf atarsan fikrim değişir belki? Şu 30-40 kişinin birlikte günün üçte biri boyunca beraber kaldıkları :)

16 Temmuz 2020 14:48

Insta yı aç görürsün :)

Millennium, 4 yıl önce

Kalsın, bazı meslektaşlarımın aksine kendimin ve çevremdekilerin sağlığını önemsiyorum, boş eyere gidip denize girmiyorum veya mangalımı yakmıyorum.

Ha o 10 m2 lik "tatil belde" lerinden bir kaç tane fotoğraf atarsan fikrim değişir belki? Şu 30-40 kişinin birlikte günün üçte biri boyunca beraber kaldıkları :)

solomon91
Aday Memur
18 Temmuz 2020 13:01

1 milyon öğretmenin yüzde 10'u tatilde diyebilir misiniz? Çevrenizde üç beş öğretmen tatile gidiyor diye size göre tüm öğretmenler tatilde. 1 milyonun yüzde 10'unu hesaplayın bakalım, acaba pandemi sürecinde yaz tatilinin ilk bir buçuk ayında o kadar yerli turist tatile gitti mi? Bırakın öğretmenleri yani. Hayat sizin çevrenizdekilerden, birkaç kilometreden ibaret değil. Benim tanıdığım öğretmenler aylardır evlerinde. Görevinin bilincinde olmayan insanlar üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyor olabilirler. Ama bunu genele mal edemezsiniz. Öğrencilerin dışarı çıkmalarına gelince, evet çıkıyorlar. Ama hafta sonları istisna olmak kaydıyla okul zamanları yaşanan sirkülasyon boyutunda bir yoğunluk yaratmıyor bu durum. Bir de çıkanlar ortaokul ve lise öğrencileridir. İlkokul öğrencilerinin aileleri bilinçliyse zaten çıkarmıyorlar. Asıl risk grubu da ilkokul öğrencileri zaten. Ama ben diyeyim; sizin gibilerin derdi toplum sağlığı, eğitim vesaire değil. Bazılarınız dünyaya gelmelerine aracılık ettiğiniz çocuklarınıza bakmaktan acizsiniz. Öğretmene, eğitime bakış açınız o kadar sığ ki "Evde çocuklara bakamıyoruz. Okul açılsın." diyebiliyorsunuz. Bir çoğunuz ise öğretmenlerin bu süreçte çalışamıyor olmasından rahatsızsınız. Bir de utanıp sıkılmadan öğretmenlerle kendi mesleklerinizi kıyaslıyorsunuz. Örneğin bir vergi dairesindeki sirkülasyon, popülasyon türü, hijyen şartlarıyla okulları kıyaslayabiliyorsunuz. Oysa şartlar çok farklı. Bir kere öğrencilerle birlikte kapalı ortamda bulunan insan sayısı çok daha fazla. Aynı zamanda bulaşıcı hastalık konusuna hassasiyet gösterme açısından öğrencilerin daha dikkatsiz olduklarını yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu yorumların temelinde öğretmenleri eleştirmek var ve bunu yapanlar ekseriyetle memur çevresi. Öğretmenler yatıyor diyen bu arkadaşların bazılarının çalıştığı dairelere iki dakika bir şey danışmak için gittiğinizde yüzlerini asabiliyorlar mesela. Bununla yetinmeyip iletişim kurduğunuz süreçlerde hadlerini aşıp "sen" dilini kullanmalarına tanık olabiliyoruz. Yani kendi de memur, ben de. Ama benimle konuşurken "sen" diye hitap edebileceğini düşünüyor. Ki memur olmama gerek yok. Vatandaşım sonuçta, "siz" demek zorunda. Ama uygulayan var mı? Cimer'e yazdığım resmi dilekçelere kurumlarda cimer yazışmalarını yapan memurlar bazen öyle cevaplar veriyorlar ki şok oluyorum. Mevzuat, usule uygunluğu geçtim; lise kompozisyon dersinde o yazıyı hocaya ödev olarak veremezsin. Ama yazıyor arkadaşlar, nasıl olsa "Vatandaşa istediğim gibi davranabilirim." gibi sığ bir bakış açısıyla hareket ediyorlar. Tüm bunların üstüne sanki diğer memurlar işlerini çok çok iyi yapıyormuş gibi gelip öğretmenleri eleştiriyorlar. Görevini iyi yapan, aldığı her kuruşu sonuna kadar hak eden değerli memurları tenzih ederim. Onların dediklerime gocunmayacaklarını düşünüyorum. Çünkü yarası olan gocunur diye boşuna dememişler. Kısaca öğretmenlerden de diğer memurlardan da işini doğru yapmayan, sorumluluğunun bilincinde olmayan insanlar var. Fakat bu durum genellenemez. Sırf öğretmenler için okullar tatil edilmedi, bunu anlamanız gerek. Amacınız toplum sağlığı veya eğitimse yaptığınız yorumları anormal zamanlardan geçtiğimizi düşünerek yapın. Burada fikirlerini yazan öğretmenler yatmayı sevselerdi, emin olun fikir sunmakla da meşgul olmazlardı. Ayrıca yazılan fikirlerde kimse "Öğretmenler boş otursunlar" demiyor. Gerekirse öğretmenler daha fazla çalışabilir, okul açılsa da açılmasa da. Okul açık değilken, açıköğretim sisteminde öğretmene yine çok görev verilebilir. Yeter ki herkesin önceliği toplum sağlığı olsun.
Şehitler Peribacası, 4 yıl önce

Öğrenci de veli de öğretmen de tatilde, virüs bulaşmıyor mu :))) Bu virüs MEB'in iş takvimine göre çalışıp tatil yapıyor galiba :)))

22 Temmuz 2020 23:11

Ders saatlerinin süresinin de kısaltılması gerekiyor hocam. Düşünelim ki sıcakta öğrenci zaten sınıfta zor oturabilirken, maske kullanma şartı getirilirse bir infiale yol açılır. Maskeler çocukların ellerinde olacak, bişey yer içerken yere düşecek, sıcaktan terleme yapacak, nemlenecek kısaca 2. dönemden önce okulların açılması ile ilgili her türden senaryo Hak değil tam bir batıldır.

UcaS, 4 yıl önce

Canlı ders saate 500mb götürüyor öğrenciden. Herkeste ev interneti yok.

Bunun yerine Eba içerikleri zenginleştirmeli ve öğretmenler eba'dan öğrencilerin tamamladığı etkinlikleri bitirdiği testleri takip edip bu konuda uyarılar yapmalıdır.

Özetle uzaktan eğitim Eba canlı ders ile değil Eba etkinlikleri üzerinde olmalıdır. Böylece mobil internet ile eğitime daha ulaşılabilir bir şekilde devam ederiz.

Unutmayalım köyde yaşayan var hızlı internete ulaşamayan var ev interneti ne ulaşamayanlar var. Önemli olan katılımın sayısı ve kalitenin sınav ile de kontrolü.

23 Temmuz 2020 00:18

"Bir başka konu, Tabi çok güç bir ihtimal de olsa okulların açılma olasılığı üzerine naklediyorum. Yaşadığımız süreçte ders saatlerinin süresinin kati suretle kısaltılması gerekiyor. 30 Dk veya 25 dakika olur, bu durum yetkili mercilerin alanıdır. Düşünelim ki sıcakta öğrenci zaten sınıfta zor oturabilirken, maske kullanma şartı getirilirse bir infiale yol açılır. Maskeler çocukların ellerinde olacak, bişey yer içerken yere düşecek, sıcaktan terleme yapacak, yerine göre nemlenecek ıslanacak vesair. Kısaca 2. dönemden önce okulların açılması ile ilgili her türden senaryo bağışlayın sayın bakanım ancak Hak değil tam bir batıldır."

https://www.memurlar.net/haber/917836/bakan-selcuk-acikladi-iste-okullarin-acilmasi-ile-ilgili-calisilan-4-senaryo.html?utm_source=headlines

toray
Aday Memur
24 Temmuz 2020 00:57

BURSA OSMANGAZİ İLÇE

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÜRHAN ÇOKGEZER HAKKINDA ZOR SORULAR

Türkiye?nin 54 ilinden daha büyük

olan Osmangazi İlçesinin Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer hakkında 2013

yılında göreve geldiği günden bu yana tartışmalar devam ediyor. 15 Temmuz darbe

girişiminden sonra MİT tarafından şifreleri çözülen BYLOCK yazışmalarında kaydı

çıkan; benzerleri tutuklandığı halde kendisi sadece açığa alınan fakat her

nasılsa 15 ay sonra aynı görevine iade edilen Gürhan Çokgezer hakkında karanlık

kalan noktalar aydınlatılmayı bekliyor. Kamuoyu adına bizler de kendisine şu

soruları yöneltmek istiyoruz.

1) Darbe girişimi ve sonrasında

FETÖ terör örgütünün yazışma kanalı olan şifreli BYLOCK programına kayıtlı tüm

şüpheliler gözaltına alınmış, tutuklanmış ve KHK kararıyla memuriyetten

alınmışken nasıl oldu da şahsi cep telefonunuzda BYLOCK kayıtları tespit

edildiği halde tutuklanmadınız, gözaltına alınmadınız ve memuriyetten alınmadınız?

Nasıl oldu da görevden uzaklaştırıldığınız halde yaklaşık 15 ay sonra aynı

görevinize -aradaki kesilen maaşlarınızı da faiziyle birlikte alarak- geri iade

edildiniz? Bu süreçte kimler araya girdi? Gözaltına alınmanız ve tutuklanmanız yönünde

karar çıkartıldığı iddia edildiği halde kimler buna engel oldu?

2) 15 Temmuz darbe girişiminin

hemen öncesinde Osmangazi İlçesindeki tüm yöneticilere ve personelinize Osmangazi

İlçe Milli Eğitimin sms sistemi üzerinden ?Malum yapı ile ilgili paylaşım

yapılmaması? talimatını içeren SMS mesajını hangi amaçla attınız? 2013 yılından

itibaren devlete savaş açan ve daha sonrasında kanlı bir darbe girişimiyle

yüzlerce vatandaşımızı şehit eden, binlercesini yaralayan FETÖ terör örgütünü

başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet yetkilileri ilk ağızdan ?Paralel

Yapı? ve ?FETÖ terör örgütü? olarak tanımlarken sizler neden ?Malum yapı?

olarak tanımlamayı tercih ettiniz? Attığınız bu SMS mesajı ile okul

yöneticilerini susturmak mı istediniz? Vermek istediğiniz mesaj neydi?

3) FETÖ terör örgütünün organize

şekilde devlet kurumlarına örtülü ve açık şekilde savaş ilan ettiği 2013

yılından bu yana ve özellikle 15 Temmuz Kanlı Darbe Girişiminde ve sonrasında

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarınızda ?Malum Yapı? dediğiniz

FETÖ terör örgütü aleyhine tek bir paylaşımınız bulunmamasını; 15 Temmuz darbe

girişimi ve sonrasında Millet İradesini destekleyici tek bir paylaşımınız

bulunmamasını neyle izah ediyorsunuz?

Facebook Hesabı https://www.facebook.com/gurhan.cokgezer

Twitter Hesabı https://twitter.com/GurhanCokgezer

4) Emriniz altında çalışan Okul

Yöneticilerinden idealist olanları, 15 Temmuz darbe girişiminde aktif şekilde

mücadele eden isimleri, Millet iradesine saygı duyan tüm okul müdürlerini

çeşitli bahanelerle sürekli olarak tasarrut altında tuttuğunuz, sudan

bahanelerle soruşturma açtırdığınız, açılan soruşturmalarda bir alt cezayı

verebilecekken sürekli olarak en üst limitten cezalar verdiğiniz, bu okul

müdürlerine sürekli olarak mobing uyguladığınız iddia edilmektedir. Bu konuda

neler söyleyeceksiniz?

5) 2013 yılında göreve geldikten

2016 yılına kadar kurumunuzun en stratejik birimleri olan Teftiş-Soruşturma,

Yönetici Atama, Bütçe gibi birimlerini daha sonra FETÖ?den açığa alınan ve

FETÖ?nün Bursa?daki imamlarından olduğu bilinen şube müdürü Mustafa

Atmanlıoğlu?na verdiğiniz; yetkilendirdiğiniz bu FETÖ yandaşı isimlerin yine

FETÖ üyelerine yönelik soruşturmaları sümen altı etmesine göz yumduğunuz iddia

edilmektedir. Onca şube müdürü varken ve Paralel Yapı açıkça devlet kurumlarına

savaş ilan etmişken neden bir FETÖ?cüyü Teftiş-Soruşturma bölümüne verdiğinizi

ve ısrarla bu bölümün başında tuttuğunuzu açıklar mısınız?

6) 15 Temmuz darbe girişiminden

sonra ve halen bugün kendinize yakın 2 şube müdürüne en kritik birimleri

verdiğiniz iddia edilmektedir. Bu şube müdürlerinden birinin daha önce

çalıştığı Karabük?te FETÖ?ye bağlı STK?larla içli dışlı olduğu, ailesinden

fertlerin FETÖ?den açığa alındığını bildiğiniz halde neden ilçenin en önemli

eğitim birimleri olan Ortaöğretim-Mesleki Eğitim-Din Öğretimi bölümlerinin

başında ısrarla halen bu ismi neden tuttuğunuzu izah ediniz? Yine benzer

şekilde hukuka ve etik ilkelere aykırı şekilde Ödüllendirme ve

Teftiş-Soruşturma(Cezalandırma) birimlerini aynı şube müdürüne teslim ettiğiniz

ve bu kanalla iktidara yakın okul müdürlerinin, öğretmenlerin ödüllendirme

tekliflerini geri çevirdiğiniz iddia ediliyor. Bunları nasıl izah edersiniz?

7) Osmangazi ilçesinde görevli 8

şube müdürü varken Millet iradesini savunan 6 ismi dışladığınız, pasif

görevlere verdiğiniz; FETÖ ile geçmişte

yakınlığı bulunan 2 şube müdürünü yakınınızda tuttuğunuz iddiasına ne cevap

vereceksiniz? Ayrıca bu iki şube müdürüne hedefe koyduğunuz okul

yöneticilerinin ve bu okulların ?tüm işlerini zorlaştırın, bu okullara kolaylık

sağlayanı affetmem? mesajı ilettiğiniz, tüm ilçe memurlarının bu talimatları

yerine getirmesi için talimat verdiğiniz, mobing uygulamasını adeta

kurumsallaştırdığınız iddia edilmektedir. Bunlar hakkında neler

söyleyeceksiniz?

8) AB(Avrupa Birliği) Projeleri kapsamında

hiçbir projeye aktif katılımınız ve çalışmanız olmadığı halde öğretmenlerin

kontenjanını kullanarak ve öğretmenlerin hakkını gaspederek değişik Avrupa

ülkelerini gezdiğiniz, bu gezilerdeki ulaşım ve konaklama masraflarını devletin

Ulusal ajansına ödettiğiniz iddia edilmektedir. Bu şekilde kaç Avrupa ülkesini

gezdiniz? İddialar hakkında neler söyleyeceksiniz?

9) FETÖ?nün hiçbir zaman

giremediği ve etkisi altına alamadığı İmam Hatip Okullarına yönelik ?Sadece

ortaokulda İmam Hatipte okumak yeterlidir, ortaokuldan sonra başarılı olan

öğrencileri Fen Liselerine, Anadolu Liselerine ve özel okullara yönlendirin, kesinlikle

bu öğrencileri İmam Hatip Liselerine yönlendirmeyeceksiniz? şeklinde çağrıda

bulunduğunuz, okul yöneticilerine bu yönde talimatlar verdiğiniz hatta okullara

giderek talimatınızı dinlemeyen okul yöneticilerini tehdit ettiğiniz, başarılı

öğrencilerin listesini istediğiniz, bu listeleri ve öğrenci bilgilerini FETÖ

okul sorumlularına ilettiğiniz iddia edilmektedir. Ayrıca tepki oluşturmak ve

özellikle başarısız olmasını sağlamak amacıyla akademik olarak en başarısız

ortaokulları İmam Hatip?e çevirdiğiniz, devlet yetkililerinin gözünü boyamak

amacıyla ?işte ben de imam hatip açtım, görüyorsunuz? demek için bu yönteme

başvurduğunuz, zaten başarısız olan bu okullara kayıt yeterince gelmeyeceğini

ve gelen öğrencilerin de başarısız olacağını bildiğiniz için ?ben elimden

geleni yaptım ama görüyorsunuz İmam Hatipler başarısız? algısı oluşturmak için

bu yöntemi kullandığınız iddia edilmektedir. Ayrıca ilçede bir şekilde

engellemelerinize rağmen başarı sağlayan İmam Hatip Okullarına yönelik baskıyı

artırdığınız, fazla öğrenci almalarını engellemek için şube açma taleplerine

izin vermediğiniz, bu başarılı okulların öğretmenlerine dair ödüllendirme

tekliflerini geri çevirdiğiniz, bu başarılı okulların aldığı İl Birincilikleri,

Türkiye birincilikleri ödül törenlerine asla katılmadığınız, başarı gösteren bu

okul müdürlerini mobing ile etkisiz hale getirmeye çalıştığınız iddia

edilmektedir. Bu konularda neler söyleyeceksiniz?

10) EBA istatistiklerinde 17 ilçe

arasında son sıralarda bulunan Osmangazi ilçesinin müdürü olmanıza rağmen bu

konuda hiçbir şey yapmadığınız, aynı şekilde LGS ve YKS ortalamalarında 17 ilçe

arasında en gerilerde olduğunuz halde başarılı okulları ısrarla cezalandırmaya

devam ettiğiniz; Türkiye?nin 54 ilinden büyük Osmangazi İlçesinin evlatlarını adeta

başarısız olsunlar diye uğraştığınız iddia edilmekte ve istatistiklerde de

görülmektedir. Bu konuda ne gibi önlemler aldınız? Bu konuda neler

söyleyeceksiniz?

11) Başarılı okullara çocuğunu

kaydettirebilmek için soru sormaya gelen velileri makamınıza alarak iktidara

yakın ilgili okul müdürleri aleyhine velilere dilekçe yazdırdığınız, bu

dilekçeleri kullanarak idealist müdürler hakkında soruşturma açtırdığınız;

emriniz altında çalışan yöneticilere karşı tarafsızlığınızı yitirdiğiniz, bu

konuda görevinizi kötüye kullanarak Osmangazi ilçesini başarısızlığa mahkum

ettiğiniz iddia edilmektedir. Bu konuda ne diyeceksiniz?

12) FETÖ?den açığa alındıktan ve

15 ay sonra göreve döndükten sonra FETÖ karşıtı tüm müdürlere karşı intikam

amacıyla aba altından sopa gösterdiğiniz, açığa alınmanızla hiçbir alakası

olmamasına rağmen pek çok okul yöneticisini cezalandırma yoluna gittiğiniz,

?Arkamda lise arkadaşım milletvekili var, bana bişey olmaz? dediğiniz iddia

edilmektedir. Arkanızda olduğunu iddia ettiğiniz bu Bursa Milletvekili kimdir

ve nasıl bir ilişkiniz var, açıklayınız?

Tüm bu sorularımızın muhatabı

olan Osmangazi İlçe Mem Müdürü Gürhan Çokgezer?in açık ve net cevap vermesini bekliyoruz.

Tedbiren ve acilen Gürhan Çokgezer?in görevinden alınmasını talep ediyoruz.

Gerekirse bu şahsın görevine devam etmesini sağlayan ve bu şahsın arkasında

duranları açıklamaktan çekinmeyeceğiz. Önce Millet! Önce Vatan!

BURSA?NIN GERÇEKLERİ

?Zalime Hasım, Mazluma Hısım?

24 Temmuz 2020 03:13

Okullar sağlık açısında açılmasın diyenlere saygı duyuyorum.Fakat bazı arkadaşların sırf rahatları bozulmasın diye okulların açılmasını istemedikleri çok belli oluyor. Biz öğretmen olduğumuz kadar aynı zaman da veliyiz. Sağduyulu olalım arkadaşlar.

Dolphin-3
Aday Memur
24 Temmuz 2020 12:08

Her şeyden önemlisinin da sağlık olduğunu unutmayalım.

sportif44
Genel Müdür
25 Temmuz 2020 12:39

Okullar tatil edildiğinde

13 Mart 2020: günlük vaka sayısı sadece 4 ve o gün hiç ölüm gerçekleşmemişti

Ve tüm yurtta okullar tatil edildi.

En son verimiz : 24 Temmuz 2020:

günlük vaka: 937

Günlük ölüm: 17

seminerlerin başlamasına: 29 gün kaldı

31 ağustos okul açılışına: 36 gün kaldı

Vaka sayıları ortada açılır mı, tabiki açılmaz, Kurban Bayramı sonrası okulların tatil olma durum daha da netleşecektir.

25 Temmuz 2020 22:53

Değerli arkadaşlar, elbette sağlık her şey şeyden önemli. Zaten pandemi devam devam ettiği sürece okullar açılmamalı ve açılamaz. Öğrenci, öğretmen ve kendi evlatlarımızın sağlığını korumalıyız. Bu konuda ben dahil hepimiz hemfikiriz zaten.

Öğretmenlerin büyük çoğunluğu da bu şekilde düşünüyor. Fakat içimizde çok az olmakla beraber bazı arkadaşlar hiç bir şey normale dönmesin, her şey böyle devam etsin havasındalar.Ben onları eleştirmiştim.

26 Temmuz 2020 04:11

Koronavirüs'te ikinci dalga: Avrupa'da vaka sayıları artıyor, yeni önlemler kapıda.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Cuma günü koronavirüs vaka sayısının 285 bine yakın artış kaydettiğini ve bunun bugüne dek kayıtlara geçen en yüksek artış olduğunu, en fazla vaka artışının ise ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'da görüldüğünü açıkladı.

MammaMai
Memur
26 Temmuz 2020 10:04

Öğretmeni, idarecisi, kantincisi toplam bu sektörde 20.000.000 (20 milyon insan) etkileşim halinde. . Ülkenin dörtte biri her gün hareket halinde olacak. Bu kişilerin yüzde 80i kurallara uysa(ki bu çok iyimser bir orandır) geriye kalan 4 milyon kişi hastalığın yayılma hızına nasıl etki eder düşünmek istemiyorum. . Öte yandan dersler 20 dakika olacak deniyor. 20 dakikada ne yoklama alınır öğrencinin odağı toplanır ne metin okunur ne etkinlik yapılır. Çok az bir süre. . Kaldı ki öğretmenler siperlik + maske ile ne kadar verimli olabilir. Öğrenciler maske ile ne kadar rahat olabilir. Hele ki sıcak bölgelerde hayal edemiyorum. Maskeyle 15 dakikalık alışverişe gidiyorum ter su için eve dönüyorum. . Aklım ve kalbim sağlık sebebiyle açılmaması yönünde ancak birinci sınıflara üzülüyorum. Eğitim senesi ötelenmezse kayıp nesil olma ihtimalleri var. . Son raddede Bakan'ın senaryolarına göre açılacak gibi duruyor. Vatana millete hayırlı olsun inşallah.

sosyalciögrtm
Yasaklı
26 Temmuz 2020 19:10

Okulda maske kullanımı her açıdan imkansız sayılır.. Bence de zorunlu tutulamaz diye biliyorum.

TozluTebeşirKokusu, 4 yıl önce

"Bir başka konu, Tabi çok güç bir ihtimal de olsa okulların açılma olasılığı üzerine naklediyorum. Yaşadığımız süreçte ders saatlerinin süresinin kati suretle kısaltılması gerekiyor. 30 Dk veya 25 dakika olur, bu durum yetkili mercilerin alanıdır. Düşünelim ki sıcakta öğrenci zaten sınıfta zor oturabilirken, maske kullanma şartı getirilirse bir infiale yol açılır. Maskeler çocukların ellerinde olacak, bişey yer içerken yere düşecek, sıcaktan terleme yapacak, yerine göre nemlenecek ıslanacak vesair. Kısaca 2. dönemden önce okulların açılması ile ilgili her türden senaryo bağışlayın sayın bakanım ancak Hak değil tam bir batıldır."

https://www.memurlar.net/haber/917836/bakan-selcuk-acikladi-iste-okullarin-acilmasi-ile-ilgili-calisilan-4-senaryo.html?utm_source=headlines

Edda.loki
Aday Memur
27 Temmuz 2020 01:21

Okulların açılmasını isteyen ve istemeyen arkadaşlarda kendilerince haklılar açıköğretim sistemi getirilsin sadece sınavlara gidilsin diyen arkadaşlarım da güzel bir öneride bulunmuş. Lütfen yanlış anlaşılmasın ama bu uygula ilkokul için şahsım adına imkansız 1. Sınıf öğrencisine uzaktan okuma yazma öğretilemez. Sınıf öğretmeniyim ve yaş grubumuzun gelişim özellikleri dikkate alınırsa bu yaş grubu çocukların uzaktan eğitimle birşey öğrenmeleri çok zor. Çocuklarımızin birebir etkileşimiyle etkinlik ve oyunlarla öğrenme sağlıyoruz. Bu yandan okulların açılması gerektiğini düşünürken bir taraftanda ilkokul çocuklarına gerekli önlemleri aldırmak çok zor sürekli eşyalarını kaybeden yere düşüren öğrencilerimiz maskelerini nasıl koruyacaklar ? Oyun cağındaki bu çocuklar sosyal mesafeye nasıl uyacaklar ? özellikle 1. sınıfta okuma yazma öğretirken kalem tutma ve yazı yazmada yardımcı oluyor yanlarına oturup ellerinden tutuyoruz , okuma yaptırmak için yanımıza çağırıyor hece hece göstermemiz gerektiği için yanyana oluyoruz. Bunlar düşünülünce de açılmamasını istiyorum. Ama taşımalı bir köy okulunda görev yapıyorum ve çoğu öğrencime uzaktan egitim sürecinde ulaşamadım eba ya giremediler canlı derslere katılamadılar ulkemizin her yerinde öğrencilerimiz aynı imkanlara sahip değil ne yazık ki. Çok yönlü bir durum hem açılsın hemde açılmasın istiyorum. Ne olacak zaman gösterecek.

ucara
Aday Memur
27 Temmuz 2020 18:26

Herkes kendi penceresinden haklı olabilir buna bakanlık da dahil. Cevaplanması gereken çok soru var yalnız. Pansiyonlu okullar ne olacak,zaten aynı binada ikili eğitim yapan okullar nasıl planlama yapacak, servis meselesi nasıl çözülecek kapasite azaltılırsa durum nasıl olacak? Bugün açıklanan hijyen standartlarında ailelerin ateş ölçeceği yazıyor bunun gerçekten istenen düzeyde uygulanacağına inanan var mı? Bilim Kurulu 5 metrekareye 1 öğrenci diyor özel okullar dışında istisnalar hariç kaç devlet okulu bu fiziksel rahatlığa sahip? Daha maskeyle ders anlatma, teneffüslerde öğrencileri kontrol etmeyi saymiyorum. Virüsün 20-40 yaş aralığında hızla yayılmaya başladığını düşündüğümüzde normalleşelim derken daha büyük sikintilara yol açmayalım. Allah, milletimizin ve tüm insanlığın yardımcısı olsun.

jajacoelho
Genel Müdür
28 Temmuz 2020 08:50

günde 7 saat dersi olan ve nöbetçi olan öğretmen . nasıl olacak da tüm teneffüslerde çocukların peşinde hafiye gibi dolanacak acaba?.Bu öğretmen teneffüste dinlenmeyecekse 7 saat boyunca verimli olması nasıl mümkün olur?

ucara, 4 yıl önce

Herkes kendi penceresinden haklı olabilir buna bakanlık da dahil. Cevaplanması gereken çok soru var yalnız. Pansiyonlu okullar ne olacak,zaten aynı binada ikili eğitim yapan okullar nasıl planlama yapacak, servis meselesi nasıl çözülecek kapasite azaltılırsa durum nasıl olacak? Bugün açıklanan hijyen standartlarında ailelerin ateş ölçeceği yazıyor bunun gerçekten istenen düzeyde uygulanacağına inanan var mı? Bilim Kurulu 5 metrekareye 1 öğrenci diyor özel okullar dışında istisnalar hariç kaç devlet okulu bu fiziksel rahatlığa sahip? Daha maskeyle ders anlatma, teneffüslerde öğrencileri kontrol etmeyi saymiyorum. Virüsün 20-40 yaş aralığında hızla yayılmaya başladığını düşündüğümüzde normalleşelim derken daha büyük sikintilara yol açmayalım. Allah, milletimizin ve tüm insanlığın yardımcısı olsun.

nemrutdağı
Genel Müdür
28 Temmuz 2020 22:39

Arkadaşlar olması gerekenler kağıt üzerinde yazıldığı gibi olmuyor. Daha geçen bir iş için okula gittim. İnanırmısınız tek bir idareci vardı. O da çocukların lgs belgelerini onaylıyordu. Arkadaşlar okullarda yaprak kıpırdamıyor. Hiç bir temizlik hijyen sosyal mesafe sınıf lavabo musluklardan tutunuzda dezenfektan v.b. gibi yaz t atilinde tamir tadilat işlemleri yapılmıyor. Her tamirat bir maddi yük getiriyor. İlk ve ortaokulların hiç bir mali desteği yok. Kendi yağlarıyla kavruluyorlar. Ders saatlerinin haftalık ne kadar azalacağı ilk ve ortaokullurda hangi derslerin uzaktan yapılacağı öğretmenlerin kaç saat okullarda bulunacağı derslerin süresi hala 30 dakikaya inmediği ikili öğretimin yapılıp yapılmayacağı belirsiz. Bakanlık bir kaç gün kala nasıl bir öğretim uygulanacağını duyurma eğilimi pek akıllıca değil. Dünyada birçok ülke 2021 öğretim döneminin nasıl olacağını tüm paydaşlarıyla şimdiden paylaştı. Biz neden yumurta tavuk psikolojisiyle her işimizde oluğu gibi son ana kadar bekliyoruz. Bakın okullara bir uzaktan izleyin gezin bakın yaprak kımıldamıyor. Koca yazı tamir tadilat ile harıl harıl geçirmesi gereken okullar neyi bekliyorlar. Nerede sinerji. Hangi okul hangi okulla dengelenecek yazım alanları ile imamhatip ortaokullarının neden hala atıl ve verimsiz olanları ile yarı yarıya öğrenci ile verimsiz devlete maddi külfet olan imimhatip ortaokulları ile ilgili il ve ilçe meb ler neyi bekliyorlar. Düzenleme yapmakta geç kalınıyor.

özTÜRK12
Memur
30 Temmuz 2020 20:53

biraz ütopik olsa da yüz yüze eğitim kavramı tarihe karışmış olabilir. artık online eğitim dönemine girdiğimizi düşünüyorum dünya çapında.

jajacoelho
Genel Müdür
31 Temmuz 2020 00:12

bu dediğin imkansız çünkü online eğitim için de belli bir hazırbulunuşluk gerekiyor..belirli bir düzeyin altındakiler uzaktan eğitimde hiçbir şey öğrenemez..öğretmen de yakından tanıyamadığı birebir ilgilenemediği kişiye ihtiyaç duyduğu eğitim veremez..üstelik uzaktan öğretim olur bu sadece..oysaki okulda eğitim veriliyor ..saygı sevgi düzene sosyalleşme vb

özTÜRK12, 4 yıl önce
biraz ütopik olsa da yüz yüze eğitim kavramı tarihe karışmış olabilir. artık online eğitim dönemine girdiğimizi düşünüyorum dünya çapında.
Toplam 157 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi