Editörler : supporters.
«282930313233343536373839»

mirhat farmer
Aday Memur
19 Temmuz 2019 00:59

Merhaba Sosyal Bilimler Etik Kurulu Ne zaman toplanacak bilgisi olan hocamız var mı?

adamoglu5458
Aday Memur
19 Temmuz 2019 14:36

Hocam bildiğim kadarıyla Temmuz'un ilk haftası toplandı. Dedikleri 6-7 haftada bir toplanıyor.

sarpi
Aday Memur
20 Temmuz 2019 01:43

Sizlere gerçekten işinize çok yarayacak derin deneyimler sonucu oluşan bilgiler vereceğim.

1-Asgari yada etik ten takıldıysanız ve haklı olduğunuza inanıyorsanız sakın kendinize güvenmek gibi bir gaflete düşmeyin.Kesinlikle bir hukuki görüş alın.Bunuda bir hukuk profösöründen alın.

2-Maddi durumunuz yeterli ise danışmanlık yapan bir hukuk Prof. Una gidin.Sizden duruma göre 3-7 bin TL talep eder ama verdiğiniz her kuruşun hakkını alırsınız.

3-Dava açmaktan korkmayın davalar haklıysaniz sizin lehinize sonuclanacaktır.

4-Sizi korkutanlara inanmayın davaların büyük bölümü lehte sonuçlanır.

5-Kesinlikle hukuk Prof una gidin.Hiç hayal edemediğiniz şeyler söyler şok olursunuz ve işiniz çözülür.

6-Arama motorundan danışman hukuk Prof yazarsanız isimler çıkar arar hepsiyle görüşüp fikir alırsınız

7-Bazı hukuk Prof ları etik davası kabul etmiyor.Ama bazıları ediyor.

8-Asgari dilekçeniz yada etik itirazınızı bir hukuk prof una yazdırın tabi maddi gücünüz (3-7 bin) varsa

9-Dava açarsanız hoca kazanırız derse emin olun kazanırsınız. Zaten sizden docentlik dosyanızı isteyecektir. Dosyanıza bakar ve asgari yada etik kararınızı bakar sonucu söyler.

sarpi
Aday Memur
20 Temmuz 2019 02:25

Bu arada davayı kazandığınız da size haksızlık yapan jüriye tazminat davası açmayı unutmayın.

ETİKMAĞDURU
Aday Memur
23 Temmuz 2019 14:14

Merhabalar sağlık bilimleri etik kurul toplantı tarihi hakkında bilgisi olan var mı?

sernev2014, 5 yıl önce

merhaba sağlık etik kurul ne zaman toplanıyor? bilen var mı

kadersiz44
Aday Memur
25 Temmuz 2019 01:24

Değerli hocam, bir yedek jürim girmediği için sonucumun açıklanmadığı söylendi.Diğerleri girmiş. Bu durumda jüri üyelerine sistem hala açık olduğu için diğerlerinin etik vermediğini düşünebilir miyim? Çünkü etik verirse biri sistem kapatılıyor demişsiniz. Cevap verecek hocalarıma çok teşekkür ederim.

yasharneyashar, 5 yıl önce

Dün ÜAK'taydım. Sosyal Bilimler Etik Kurulu 10 Mayıs'ta toplanıyor. Yaklaşık 20 klasör var görebildiğim. Bu arada; etik kurula sevk edilen adayın rapor girişi jüri üyelerine kapatılıyor ama nedeninin yazılmaması sevindirici bir şey. Etiğe sevkedilen bir adayın raporunu henüz girmeyen jüri üyesi sisteme giriş yapamıyor ama en azından "aday etiğe sevkedildi" yazmıyormuş.

nhlblh38
Aday Memur
25 Temmuz 2019 09:24

Merhaba Arkadaşlar,

?Mükerrer Yayın? suçlamasıyla verdiğim savunma sonucunda ?Yanlış ve yanıltıcı beyan? iddiasıyl başvurum iptal edildi. Karara itiraz edeceğim. Kasıtlı olarak yapmadığım, çıkarılması halinde asgari koşulları hala sağladığım bir dosyadan bu şekilde bir karar çıkmasını fazla ağır buluyorum. Bu konuda yaşanmışlıkları veya tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

?Seni haksız yere cezalandıracaklar, öldürecekler? diyen Sokrates?in karısına cevabı ?haklı olarak öldürseler daha mı iyi olurdu? şeklinde olmuş. Biraz insaf, vicdan olsa nasıl olurdu? Etik sonucunu yüreği güp güp atarak bekleyen arkadaşların bahtlarının açık olmasını diliyorum.

Sağlıkla kalın

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
25 Temmuz 2019 09:51

hocam o yayınlar çıkartıldığında bile hala asgariyi sağlıyorsanız sakın peşini bırakmayın. aksi halde bu etik üzerinize yapışırsa bir sonraki başvurunuzda etikten ceza aldığınızı belirtir yayınları ayrı olarak cezalı belirtiyorsunuz. kamu etik kurulu, mahkeme bilirkişi vs ne gerekiyorsa arayın hocam hakkınızı. sizin elde edeceğiniz başarı sizden sonrakilere de ışık olacak.

nhlblh38, 5 yıl önce

Merhaba Arkadaşlar,

?Mükerrer Yayın? suçlamasıyla verdiğim savunma sonucunda ?Yanlış ve yanıltıcı beyan? iddiasıyl başvurum iptal edildi. Karara itiraz edeceğim. Kasıtlı olarak yapmadığım, çıkarılması halinde asgari koşulları hala sağladığım bir dosyadan bu şekilde bir karar çıkmasını fazla ağır buluyorum. Bu konuda yaşanmışlıkları veya tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

?Seni haksız yere cezalandıracaklar, öldürecekler? diyen Sokrates?in karısına cevabı ?haklı olarak öldürseler daha mı iyi olurdu? şeklinde olmuş. Biraz insaf, vicdan olsa nasıl olurdu? Etik sonucunu yüreği güp güp atarak bekleyen arkadaşların bahtlarının açık olmasını diliyorum.

Sağlıkla kalın

sernev2014
Aday Memur
25 Temmuz 2019 13:35

Sayın hocam etik inceleme sonunda mı savunmanız reddedildi, birde merak ettiğim mükerrer yayınla kastanız nedir?aynı yayını yanlışlıkla 2 bölümde mi puanladınız?

nhlblh38, 5 yıl önce

Merhaba Arkadaşlar,

Sağlıkla kalın

hypothermia155
Aday Memur
26 Temmuz 2019 10:27

Merhabalar,

retrospektif

arşiv taraması ile yapılan bir çalışmanın, klinik araştırmalar etik kurulu

olmaması nedeni ile etiğe sevk edildi.

resmi gazetede

retrospektif çalışmalar klinik çalışma dışındadır diye bir genelge var.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130413-7.htm

sizce savunma

böyle mi yapılmalı, yoksa etik ihlal midir?

27 Temmuz 2019 17:18

merhaba hocam, etikle ilgili bu yazı makale mi, bağlayıcılığı var değil mi bu yazının...

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

danışman adını makaleye yazmamak etik ihlal değil. bu yazı ulakbim tarafından yayınlandı ve erişime açık.

http://uvt.ulakbim.gov.tr/tip/sempozyum4/page112-114.pdf

"Yazar olarak yer alabilmek için bir makalede bazı temel noktalarda katkı sağlayıcı rolde olmak gerekir: Örneğin konu fikrinin oluşması, tasarım, bulguların analiz ve yorumu, entelektüel kapsamda makale taslağının hazırlanması ya da eleştirel biçimde gözden geçirilmesi..."

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
27 Temmuz 2019 23:25

hocam "bu makale tezden üretilmiştir" "bu makale doktora tezinden üretilmiştir" gibi google'de arama yapınca birçok makale çıkıyor tek yazarlı. yani hocanın teze katkı yapması ayrı, makale ortak yazarı olması ayrı. makaleye konu olan içeriğin hazırlanmasına hoca katkı yaptı mı? yoksa tez sırasında siz yazdınız ve hoca okuduktan sonra geçti gittiyse oraya hoca katkı yapmamış demektir. ayrı tezler kitap olarak basılınca tek yazarlı olarak basılıyor. orada tüm tez olduğu gibi basılırken danışman hocaya yer verilmiyor ve etik ihlal olmuyor. bu tür örnekler bulun derim ben. ayrıca hiçbir yönetmelikte tezden üretilmiş eserde danışman da yazar olacak diye bir tanım yok. şunu da belirteyim: eğer danışman o makale içeriğinin hazırlanmasına bir katkı yapmamışsa, örneğin içeriğin derlenmesi, yorumlanması vs, makalede yazar olması etik ihlaldir. haksız yazarlık bir etik suçtur. o zaman tezde izleme komitesinde yer alan ve teze inanılmaz katkı yapan hocalar ne olacak? benim tezimi 4 farklı hoca okudu ve bana düzeltmeler verdiler. ayrıca danışmanım var, o zaman 5 kişi mi yazdık biz bu tezi ve makaleyi. danışmanlık farklı bir şey, içeriği üretmek ve yorumlamak farklı bir şey. danışmanın o içeriğe katkı yapıp yapmaması önemli bu konuda. benim görüşlerim bu yöndedir.

Hüsmendayı, 5 yıl önce

merhaba hocam, etikle ilgili bu yazı makale mi, bağlayıcılığı var değil mi bu yazının...

28 Temmuz 2019 15:09

gayet açıklayıcı yazmışsınız.. aynen sizin gibi düşünüyorum hocam.. teşekkürler...

hocam "bu makale tezden üretilmiştir" "bu makale doktora tezinden üretilmiştir" gibi google'de arama yapınca birçok makale çıkıyor tek yazarlı. yani hocanın teze katkı yapması ayrı, makale ortak yazarı olması ayrı. makaleye konu olan içeriğin hazırlanmasına hoca katkı yaptı mı? yoksa tez sırasında siz yazdınız ve hoca okuduktan sonra geçti gittiyse oraya hoca katkı yapmamış demektir. ayrı tezler kitap olarak basılınca tek yazarlı olarak basılıyor. orada tüm tez olduğu gibi basılırken danışman hocaya yer verilmiyor ve etik ihlal olmuyor. bu tür örnekler bulun derim ben. ayrıca hiçbir yönetmelikte tezden üretilmiş eserde danışman da yazar olacak diye bir tanım yok. şunu da belirteyim: eğer danışman o makale içeriğinin hazırlanmasına bir katkı yapmamışsa, örneğin içeriğin derlenmesi, yorumlanması vs, makalede yazar olması etik ihlaldir. haksız yazarlık bir etik suçtur. o zaman tezde izleme komitesinde yer alan ve teze inanılmaz katkı yapan hocalar ne olacak? benim tezimi 4 farklı hoca okudu ve bana düzeltmeler verdiler. ayrıca danışmanım var, o zaman 5 kişi mi yazdık biz bu tezi ve makaleyi. danışmanlık farklı bir şey, içeriği üretmek ve yorumlamak farklı bir şey. danışmanın o içeriğe katkı yapıp yapmaması önemli bu konuda. benim görüşlerim bu yöndedir.

kadersiz44
Aday Memur
29 Temmuz 2019 10:15

Günaydın arkadaşlar. Aynı örneklem grubu ile farklı çalışmalar yapıldığı gerekçesi ile etik ihlal alan var mı aranızda? Bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
29 Temmuz 2019 11:38

hocam örneklem birebir aynı mı?

kadersiz44, 5 yıl önce

Günaydın arkadaşlar. Aynı örneklem grubu ile farklı çalışmalar yapıldığı gerekçesi ile etik ihlal alan var mı aranızda? Bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

kadersiz44
Aday Memur
29 Temmuz 2019 12:21

evet ama ölçekler ve konu alanları tamamen farklı.

hocam örneklem birebir aynı mı?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
29 Temmuz 2019 14:12

Hocam örneklem aynı olsa da konu alanları birbirinden alakasız ise ve sorular da (ölçek) birbirinden alakasız ise bu dilimlemeye girmez. dolayısıyla etik konusu söz konusu değil benim kanaatim. bence hemen kabullenmeyin derim ben. yoksa haksız yere emeğiniz gider.

kadersiz44, 5 yıl önce

evet ama ölçekler ve konu alanları tamamen farklı.

kadersiz44
Aday Memur
29 Temmuz 2019 14:41

Değerli hocam, cevabınız günlerdir uyuyamayan beni nasıl rahatlattı anlatamam. Allah razı olsun. Perişan oldum. Ölçekler tamamen farklı kişilerin farklı konular, farklı maddeler. Tüm veri seti birbirinden ayrı. Sadece aynı grubun farklı durumları ölçüldü.

Hocam örneklem aynı olsa da konu alanları birbirinden alakasız ise ve sorular da (ölçek) birbirinden alakasız ise bu dilimlemeye girmez. dolayısıyla etik konusu söz konusu değil benim kanaatim. bence hemen kabullenmeyin derim ben. yoksa haksız yere emeğiniz gider.

sernev2014
Aday Memur
29 Temmuz 2019 14:55

Sağlık etik kurulu toplantısı yapıldı mı? veya ne zaman yapılacak??

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
29 Temmuz 2019 15:30

bizin kılavuzumuz bu: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Kurumsal/mevzuat/bilimsel-arastirma-ve-etik-yonetmeligi.aspx

burada dilimleme konusuna göz atmanız lazım. siz farklı konuları çalıştığınız için dilimleme olmuyor. yeter ki çalıştığınız konular birbirini tamamlamasın.

kadersiz44, 5 yıl önce

Değerli hocam, cevabınız günlerdir uyuyamayan beni nasıl rahatlattı anlatamam. Allah razı olsun. Perişan oldum. Ölçekler tamamen farklı kişilerin farklı konular, farklı maddeler. Tüm veri seti birbirinden ayrı. Sadece aynı grubun farklı durumları ölçüldü.

Toplam 8081 mesaj
«282930313233343536373839»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi