Editörler : E.Kayı Han
16 Ekim 2019 13:55

Hutbelerin Türkçe İle İrat Edilmesini Akla, Yaratılışa ve İslam' a Uygun Buluyor Musunuz?
Neden "evet" ya da neden "hayır" ?

Bu ankete 30 günde, 24 kişi oy kullandı ve 15/11/2019 13:55 tarihinde sona erdi.

Tanrıkut Mete
Aday Memur
16 Ekim 2019 16:10

Hutbeler, bin yıldan fazla bir süre Arapça ile irat edildi. Bu süre içinde sayısız "İslâm âlimi" geldi geçti. Hiç biri buna itiraz etmedi. Arapça bilmeyen insanlara Arapça ile hutbe irat etmeyi İslâm' a uygun buldular. Onlar mı yanlıştı yoksa hutbelerin Türkçe ile irat edilmesini sağlayanlar mı?

Bilgi-Mühendisi
Şube Müdürü
16 Ekim 2019 17:59

Arapçayı ve Osmanlıcayı ve bunula birlikte kültürümüzü yozlaştıranlardı o yanlışı ilk yapan.

Mahzun_
Müsteşar
18 Ekim 2019 04:13

Hutbe Kur'an gibi değil. Hutbede Amaç, mesaj nasihat öğüt vermek, sakındırmak ve uyarmaktır. Arapça olması şart değil. Gaye anlaşılmasıdır. Rüknü bellidir. Türkçe olması şuan için elzemdir.

oflu-imam
Şube Müdürü
18 Ekim 2019 13:27

Vaaz da arapça yapılsın o zaman.

Amaç ne? Ne için bu tür konulara giriliyor anlamış değilim.

Şu aşamada camilerimiz cuma vaktinde dolmaktadır.

Kısaca milletimize en iyi hitap yeri hutbe anıdır, ister istemez herkes dinliyor.

Hutbenin dikkat çekici olmas ve hatibin vurgulu şekilde hutbeyi okuması ile çoğu kişi hutbeden fazlasıyla faydalanıyor.

Bu durumda arapça okuyup inmek sizce ne kadar mantıklı?

çözülmesi gereken o kadar sorun varken böyle konulara yönelmek veya yöneltmeye çalışma, gündeme geitrmek sizce ne kadar doğru acaba?

18 Ekim 2019 16:56

İslamda namaz dışında arapça şartı yok. Türkçülerin bu arapça duaya kafalarını takmalarının sebebi islama olan husumetlerinden olsa gerek.

Müminlerin arapça duaya yakınlık göstermelerinin sebebi o duaların ekseriyeti ayet ve hadis metni olmaları. Duanın en güzeli onlar olmasıyla alakalı. Çünkü insan dua ederken neyin hayır neyin şer olduğunu bilemez. Bu bilinçsizlikten ayet ve hadisleri kullanarak sıyrılmak ister.(yanılmıyorsam o duaların kullanılmasını tavsiye eden hadis de vardı)Türkleri millet yapan şey budur birazda.

Ayrıca çok önemli bir husus daha var. Türkçe arapça bilmeyen insanların kuranı anlayabildiği yegane dil idi. 1928'den sonra kaybettiğimiz şey bu oldu. Başka bişey değil.

Tanrıkut Mete
Aday Memur
19 Ekim 2019 14:39

Bir deneme yapılsa..cum'a hutbesi Türkçe yerine, Arapça irat edilse..acaba nasıl ne olur?

oflu-imam
Şube Müdürü
19 Ekim 2019 21:13

Geneli arapça olunca sadece uzatılmış hissi verir.

Tanrıkut Mete, 4 yıl önce

Bir deneme yapılsa..cum'a hutbesi Türkçe yerine, Arapça irat edilse..acaba nasıl ne olur?

Imamerhan
Aday Memur
21 Ekim 2019 13:27

Cemaat turkceyi zor anliuor zaten birde arapca yapilirsa hic cemaat kalmaz

poyrazli
Daire Başkanı
21 Ekim 2019 13:38

Nereye giderler, camiye mi gelmezler?

Imamerhan, 4 yıl önce

Cemaat turkceyi zor anliuor zaten birde arapca yapilirsa hic cemaat kalmaz

Tanrıkut Mete
Aday Memur
23 Ekim 2019 13:58

Yaşanacakları kestirmeye çalışalım:

Cum'a namazı sonrası imam efendi ve cemaatten birkaç kişi bir masanın etrafında toplanarak kendilerine çay söylerler. Çaylar yudumlanıken cemaatten biri der ki;

+ hocam kusura bakma ihtiyarlık işte hutbede ne konuşulduğunu hatırlamaya çalışıyorum, hatırlayamıyorum.

Diğeri şöyle söze karşır:

- ben de bu aralar alım-satımla meşgulüm. Kafamda hep bu var. Hutbeyi ben de hatırlayamadım.

Bir diğeri;

+ hocam, hutbeyi unutmuş olabilir misin, hiç Türkçe konuşmadın sanki?

İmam efendi burada söze karışır:

- Efendiler! Hiç hutbesiz cum'a namazı olur mu?

+ !?

- Elbette hutbe okudum ama Arapça olarak.

-!!!!???

Diğerleri hep bir ağızdan;

+ aman hocam! Sen ne diyorsun?

- Evet..hutbeyi Arapça irat ettim.

+ Ama hocam, biz bir şey anlamadık. Bu durumda cum'a namazının şartı gerçekleşmiş olmuyor ki.

İmam efendi biraz sert bir ses tonuyla;

- Siz böyle sorgulamaya devam ederseniz,

"biz namazda okunan surelerin, sonrasında okunan duaların da anlamını bilmiyoruz; namazın şartları gerçekleşmiş olmuyor ki" ..diyeceksiniz.

İmam siz misiniz, ben miyim? Benim yaptıklarıma uymak zorundasınız. O kadar. Fazla sorulamak, fitneye neden olur.

+ !!!!!!!!!????????

Tanrıkut Mete
Aday Memur
01 Kasım 2019 00:50

Arapça, Arap yazısı gibi Putperest Araplara ait olan her şey

o kadar kutsallaştırılmış ve putlaştırılmıştı ki;

hutbeler Türkçe okunduğunda kıyâmet kopar sanılıyordu.

Ama, hiçbir şey olmadı.

Şu anda anlıyoruz ki, Arapça bilmeyen insanlara Arapça hutbe okuyarak zulmedilmiş; imanları ile, ahiretleri ile oynanmış. Yazık bu millete.

01 Kasım 2019 16:15

Tespitime göre teolojik travma yaşayan 3 sınıf insan vardı. Bunlar

1. Ateistler

2. İlahiyatçılar

3. Sofular

Bu arkadaş sayesinde gözüm biraz daha açıldı. Artık mankurt Türkçülerin de teolojik bir travma yaşadıklarına kanaat getirdim.

hasanhuzeyfehifa
Aday Memur
01 Kasım 2019 16:30

hemen bir anket sen bunun için

hasanhuzeyfehifa
Aday Memur
01 Kasım 2019 16:32

eee sen zaten kafandaki düşüncelerini(!) zaten bu şekilde yazabiliyormuşsun...bunun için insanları anket gibi saçmalıklarla niye uğraştırıyorsun ki...deki ben islam düşmanıyım...müslümanların kutsallarıyla işte böyle alay ederim de...

Yaşanacakları kestirmeye çalışalım:

Cum'a namazı sonrası imam efendi ve cemaatten birkaç kişi bir masanın etrafında toplanarak kendilerine çay söylerler. Çaylar yudumlanıken cemaatten biri der ki;

+ hocam kusura bakma ihtiyarlık işte hutbede ne konuşulduğunu hatırlamaya çalışıyorum, hatırlayamıyorum.

Diğeri şöyle söze karşır:

- ben de bu aralar alım-satımla meşgulüm. Kafamda hep bu var. Hutbeyi ben de hatırlayamadım.

Bir diğeri;

+ hocam, hutbeyi unutmuş olabilir misin, hiç Türkçe konuşmadın sanki?

İmam efendi burada söze karışır:

- Efendiler! Hiç hutbesiz cum'a namazı olur mu?

+ !?

- Elbette hutbe okudum ama Arapça olarak.

-!!!!???

Diğerleri hep bir ağızdan;

+ aman hocam! Sen ne diyorsun?

- Evet..hutbeyi Arapça irat ettim.

+ Ama hocam, biz bir şey anlamadık. Bu durumda cum'a namazının şartı gerçekleşmiş olmuyor ki.

İmam efendi biraz sert bir ses tonuyla;

- Siz böyle sorgulamaya devam ederseniz,

"biz namazda okunan surelerin, sonrasında okunan duaların da anlamını bilmiyoruz; namazın şartları gerçekleşmiş olmuyor ki" ..diyeceksiniz.

İmam siz misiniz, ben miyim? Benim yaptıklarıma uymak zorundasınız. O kadar. Fazla sorulamak, fitneye neden olur.

+ !!!!!!!!!????????

Tanrıkut Mete
Aday Memur
01 Kasım 2019 17:28

Mankurt sözünün anlamına bir daha baktım: özgür düşünebilme melekesini kaybetmiş, sorgulama yapamayan, bir şeye körü körüne inanan, başkalarının elinde kukla gibi yönetilen, köleleştirilmiş kişiler anlamına geliyor. Sayın üyeler bu bilgiler kapsamında elbette bir karara varacaklardır.

Karlıbirgecevakti, 4 yıl önce

Tespitime göre teolojik travma yaşayan 3 sınıf insan vardı. Bunlar

1. Ateistler

2. İlahiyatçılar

3. Sofular

Bu arkadaş sayesinde gözüm biraz daha açıldı. Artık mankurt Türkçülerin de teolojik bir travma yaşadıklarına kanaat getirdim.

Tanrıkut Mete
Aday Memur
01 Kasım 2019 17:45

Müslümanların kutsalı hangisi?

Arapça, Arap yazısı, Arap takvimi Putperest Arapların eseridir. Müslüman Arapların değil.

Müslüman ülkelerde Putperest Araplara ait her şey kutsallaştırılmakta, putlaştırılmaktadır.

İslâm milletler üstü, çağlar ötesi bir dindir. Putperest Araplara, Putperest Arapların eseri olan Arapçaya, Arap takvimine, Arap örfüne mahkum ve mecbur değildir.

İslâm' ın Araplara ait kavram ve değerlerden arındırılması şarttır. Bu kavram ve değerler, pınar suyuna karıştırılmış lâğım suyu gibidir. Bir damlası bile İslâm' ı kirletir.

hasanhuzeyfehifa, 4 yıl önce

eee sen zaten kafandaki düşüncelerini(!) zaten bu şekilde yazabiliyormuşsun...bunun için insanları anket gibi saçmalıklarla niye uğraştırıyorsun ki...deki ben islam düşmanıyım...müslümanların kutsallarıyla işte böyle alay ederim de...

paslıcivi
Şube Müdürü
02 Kasım 2019 11:58

Bu ve benzeri konuları farklı nicklerle açan birisi vardı, o geldi aklıma nedense...
03 Kasım 2019 09:42

Hutbeyi ben anlamayacaksam ne anlamı var?

caki_aki
Memur
04 Kasım 2019 21:49

Kur'an dan önce Hz isa aramice konuşuyordu daha önce hz Musa ibranice. Bu mantığa göre hutbe arapça bile okunmamalı....

Ne kadar saçma bir konu. Hutbe dua vs. insanların anladığı dilde olur...

Arapça da türkçe de ingilizce de Allahın yarattığı dillerdir. Arapçaya kutsiyet atfeden bazı bagnazlar arapça bilmeyenlerin cehennemlik olduğunu söylüyorlarmış neden mi ahirette arpça konuşulacakmış ve sana arapça sorgu suale çekileceksin arapça bilmeyince hiçbirşey anlamayıp cehenneme gidecekmişsin. maalesef bu ülkede dindar geçinen böyle yobazlar var..

mucahit555
Aday Memur
05 Kasım 2019 06:10

Kutsal olan Arapça değil Allah'ın dinidir. Eğer efendimiz başkaca dil konuşulan bir coğrafyada gönderilse o dilde inerdi. Zaten kitabımızda da anlaşılsın diye onu Arapça indirdik deniyor . haddizatında ibadet dahi Türkçe yapılabilirdi fakat meal bire bir karşılık olamayacağından ve ibadet ruknu gerçekleşmeyeceğinnden caiz görülmemiş. Yoksa o bile mümkün olurdu. Hal böyle iken eskilerin takıntıları delil olamaz. Dinin asil amacı insanoğlunu tevhide ulaştırmaktır. Bunu da insanla konuşarak, mesajları anlayacağı dilden anlatarak mümkündür. Olabildiğine Türkçe yapılmalı. Zorunlu kısımları hariç anlaşılır olmalı.

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi