Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
19 Mayıs 2019 23:41

Maaş hesabına 2.icra/bloke-Vakıfzedeler

Vakıfbank'tan maaş almaktayım. başka bir bankaya da borcum var 1/4 oranında icra kesintisi var. Vakıfbank'a olan taksitlerim De aksayinca maaş hrsabima onlar da 1/4 bloke koydular. maaştan önce blokeyi koyup maastan sonra kaldiriyorlar. Mahkeme açtım 6 ay oldu bı sonuç yok. BDDK ya şikayet ettim cimere yazdım bu sonuç alamadım. savcılık haciz ihbarnamesi 89/1 olmadan yapılan bu kesintisi kaldırabilir mi lütfen konuyu bilenler yardımcı olsunlar. bu vakifzedeler diye bı grup varmış eğer okuyan varsa beni de alsınlar. 05442752326

baygörev
Kapalı
20 Mayıs 2019 14:03

çalışanın maaşına sadece 1/4 oranında haciz uygulanabilir bankanın yapmış olduğu açıkça kanuna aykırı sıraya girip beklemesi lazım sizin icra mahkemesinde menfi tespit davası açmanız lazım mahkeme kararına seve seve uymak zorundalar

20 Mayıs 2019 21:36

Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibime düştü mü ? Eğer Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibine düşmüş ise , 1/4 kesemezler çünkü zaten başka bankaca kesiliyor. Bu durumda şube müdürüne yazılı dilekçe ver kesilme devam ederse İİK'ya muhalefetten hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım de . babayiğitse bi daha kessinler. Savcılığa şikayette bulunursan kaldırtır savcılık..BDDK ya yaz BDDk dan it gibi korkuyoelar. Eğer Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibine düşmemişse her türlü keserler yasal yani

baygörev
Kapalı
20 Mayıs 2019 23:07

yanlış biliyorsun İİK ilgili maddesi sadece 1/4 üne cevaz verir bankanın alacağı varsa icraya verip sıraya girmeli yok öyle tatlı su uyankıklığı yapıp mağduriyet yaşatmak savcılıkla alalaksı yok bu işini milleti yanlış yönlendirme arkadaş menfi tespitle çok kolay halleder işini hatta tazminat bile alabilir

İcraMemuruuu, 5 yıl önce
Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibime düştü mü ? Eğer Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibine düşmüş ise , 1/4 kesemezler çünkü zaten başka bankaca kesiliyor. Bu durumda şube müdürüne yazılı dilekçe ver kesilme devam ederse İİK'ya muhalefetten hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım de . babayiğitse bi daha kessinler. Savcılığa şikayette bulunursan kaldırtır savcılık..BDDK ya yaz BDDk dan it gibi korkuyoelar. Eğer Vakıfbanktaki ödemelerin icra takibine düşmemişse her türlü keserler yasal yani
21 Mayıs 2019 00:11

Yazdıklarımı anlayamadın herhalde bi daha oku. İşimi bana öğretiyor ya hey Allah'ım
baygörev, 5 yıl önce

yanlış biliyorsun İİK ilgili maddesi sadece 1/4 üne cevaz verir bankanın alacağı varsa icraya verip sıraya girmeli yok öyle tatlı su uyankıklığı yapıp mağduriyet yaşatmak savcılıkla alalaksı yok bu işini milleti yanlış yönlendirme arkadaş menfi tespitle çok kolay halleder işini hatta tazminat bile alabilir

scarfaces
Kapalı
21 Mayıs 2019 09:07

kardeşim zahmet olmazsa bana bı dönüş yapar misin
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
Yazdıklarımı anlayamadın herhalde bi daha oku. İşimi bana öğretiyor ya hey Allah'ım

scarfaces
Kapalı
21 Mayıs 2019 09:33

bütün borçlarım icrada olmasına rağmen bloke devam ediyor. bana savcılığa yazmam için örnek dilekçe lazim. bı ora kaldı denemediğim. icra memuru arkadaşım menfi tespit için beni bı arasan akşam ya da numara biraksan çok memnun olurum gercekten

baygörev
Kapalı
21 Mayıs 2019 09:57

icra memuru anlamaz o işlerden savcılık bakmaz senin işer sonuçsuz kalır takipsizlik verir

scarfaces, 5 yıl önce
bütün borçlarım icrada olmasına rağmen bloke devam ediyor. bana savcılığa yazmam için örnek dilekçe lazim. bı ora kaldı denemediğim. icra memuru arkadaşım menfi tespit için beni bı arasan akşam ya da numara biraksan çok memnun olurum gercekten
21 Mayıs 2019 10:42

bak sade yazıyorum. Eğer Vakıfbanktaki borcun icraya düşmüş ise ve sırasını beklemeksizin icra dairesinin müzekkeresi olmadan maaşından kesiyorsa bu İİKya muhalefetten suça giriyor. sana whatsaptan bir dilekçe yazim onu şube müdürüne götür ver bak bakim bi daha kesebiliyor mu. Şube müdürü de devlet memurdur Savcılığa gidip soruştırma açılmasını istemez. Zaten yasal olmayan kesintiyi durdururak kendisini riske atmaz. Menfi tespit davası filan uzun hikaye

scarfaces
Kapalı
21 Mayıs 2019 22:14

0 544 275 23 26 watsapta bekliyorum kardeşim
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
bak sade yazıyorum. Eğer Vakıfbanktaki borcun icraya düşmüş ise ve sırasını beklemeksizin icra dairesinin müzekkeresi olmadan maaşından kesiyorsa bu İİKya muhalefetten suça giriyor. sana whatsaptan bir dilekçe yazim onu şube müdürüne götür ver bak bakim bi daha kesebiliyor mu. Şube müdürü de devlet memurdur Savcılığa gidip soruştırma açılmasını istemez. Zaten yasal olmayan kesintiyi durdururak kendisini riske atmaz. Menfi tespit davası filan uzun hikaye

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
21 Mayıs 2019 22:30

Arkadaşlar, vakıfbank'ın bu konudaki uygulaması nasıl oluyor ?

Yani, icra takibi başlatmadan direkt maaştan kesinti mi yapıyor ? Bu hususu detaylı olarak yazar mısınız?

21 Mayıs 2019 23:23

Anladığım kadarıyla Vakıfbank icraya düşen borçlar adı alrında maaştam 1/4 kafasına göre kesiyor. Ne koparırsak zihniyetinde. Gelip itiraz eden olursa kesintiyi durdururuz eden olmazsa kesmeye devam ederiz diyor. sadece Vakıfbank yapıyor bunu. Olası bir şikayette itirazda kesintiyi durdururlar
ÇOTANAK, 5 yıl önce

Arkadaşlar, vakıfbank'ın bu konudaki uygulaması nasıl oluyor ?

Yani, icra takibi başlatmadan direkt maaştan kesinti mi yapıyor ? Bu hususu detaylı olarak yazar mısınız?

hancer_06
Şube Müdürü
22 Mayıs 2019 23:09

Bu yaşanan hadiseyle menfi tespit davasinin ne alakasi var? menfi tespit davasi bi borcun varligi yada yoklugunu ispat icin acilan bir davadir. halbuki burada borcun inkari yönünde bi durum yok tek tarafli hukuksuz bir işlem var. genel mahkemede yapilan islemin iptali yada kaldirilmasiyla alakali dava açacak
baygörev, 5 yıl önce

çalışanın maaşına sadece 1/4 oranında haciz uygulanabilir bankanın yapmış olduğu açıkça kanuna aykırı sıraya girip beklemesi lazım sizin icra mahkemesinde menfi tespit davası açmanız lazım mahkeme kararına seve seve uymak zorundalar

hancer_06
Şube Müdürü
22 Mayıs 2019 23:18

Senin şu yazindan net bir şekilde anlaşiliyor ki daha yeni bu meslege başlamişsin. bak kardesim ; 1 - bu işin savcilikla alakasi yok 2- dilekce vermesi bir secenek evet ama netice alinmaz ise dava acilmasi lazim savcilik ile alakali bi durum yok. 3- Bu işler yok babayitse kessinler falanla olmaz bu ulkenin en babayigiti bankalardir her turlu yasal zulum onlarda 4- vakifbank eger krediyi verirken maasindan 1/4 oraninda kesinti yapilmasina dair muvafakat almis ise kesinti yapilmasinda hicbir sakinca yok. 5- sana tavsiyem kardesim anliyorum meslekte yenisin ve bilgini ispatlamaya calisiyorsun ama bilmedigin hususta bilmiyorum demek yada sessiz kalmak yanlis yönlendirmekten daha iyidir
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
23 Mayıs 2019 00:04

:))) Sen bana İcra dairesinin maaş haczi müzekkeresi olmadan İcradaki dosyaya istinaden herhangi bir sözleşmeye dayanarak maaşından 1/4 kesileceğini ispatla ben senden şurada özür diliyim. Yok bıdı götünü yiyim ayağı yapacaksan kaybol git. 1) İİK'nun 83. maddesi değişik iş 3/7/1940-3890/1 maddesine göre maaştan kesinti sadece icra müdürlüğünün taktir edilen miktar tenzil edildikten sonra kesilebilir. (Sen kıtsın detaylı anlatim anlamazsın. Yani diyor ki maaştan kesinti yapılmasına karar verecek yagane merci İcra müdürlüğüdür) 2))İİK'nun 83/a Ek:18/2/1965-538/47 maddesine göre icra takibinden önce yapilan sözleşmeler muteber değildir. (Sen baya bir kıtsın anlamazsın sade anlatim. yani ilgili madde diyor ki borcun icra takibine düştükten sonra bamkayla yaptığın tüm sözleşmelerin hukuki bir geçerliliği kalmıyor. isterse sana milyon tane imza artırsın faso fiso yani) 3) Diyorsun ki savcılıkla bir alakası yok. Şimdi sen aşırı kıtsın sana sade şekilde anlatim. Banka icraya düşmüş borcundan ötürü senin maaşından herhangi bir icra müdürlüğünün müzekkeresi olmadan para kesiyorsa bu suçtur. Gider uyarırısın. bir daha kesiyorsa gidersin Savcılığa İcra İflas Kanununa muhalefetten mağdur edildiğinden paranın çalındığından şikayette bulunursun. Sonuç itibarü ile banka senin paranı gasp ediyor. İİK ortada iken apaçık suç işliyor. Savcılık bu suçu işleyen kişi veya kişilerden savunma ister soruşturma açar. Şimdi sen şube müdürü olsan savcılığa şikayet edileceğin halde kesinti yapar mısın? Mahkemeye dava açarsın hakkını alırsın , Savcılığa şikayette bulunursun bu usulsüz kesintiyü durdurursun. Mahkeme 6 ay sürer savcılık max 1 ay sürer. Zaten dilekçe verdikten sonra 1 gün sürer. Bilmiyorsan öğren banka yalamalığı yapma koçum
hancer_06, 5 yıl önce
Senin şu yazindan net bir şekilde anlaşiliyor ki daha yeni bu meslege başlamişsin. bak kardesim ; 1 - bu işin savcilikla alakasi yok 2- dilekce vermesi bir secenek evet ama netice alinmaz ise dava acilmasi lazim savcilik ile alakali bi durum yok. 3- Bu işler yok babayitse kessinler falanla olmaz bu ulkenin en babayigiti bankalardir her turlu yasal zulum onlarda 4- vakifbank eger krediyi verirken maasindan 1/4 oraninda kesinti yapilmasina dair muvafakat almis ise kesinti yapilmasinda hicbir sakinca yok. 5- sana tavsiyem kardesim anliyorum meslekte yenisin ve bilgini ispatlamaya calisiyorsun ama bilmedigin hususta bilmiyorum demek yada sessiz kalmak yanlis yönlendirmekten daha iyidir

hancer_06
Şube Müdürü
23 Mayıs 2019 04:04

Öncelikle terbiyeni takin edepsizlik etme. Hem zeka seviyen dusuk hem edepten yoksunsun. Bak cahil beyni olmayan ama bi halt bildigini zanneden şahsiyet. IIK 83 ve 83/a daki husus icra takibi basladiktan sonrasi icin gecerli burada takip baslamis yada takip dosyasi olduguna dair bi beyan var mi ? zaten bnde takip yoksa alinabiliri kastettim. bi halt bildigini zannediyorsun halaaaa savcilikla olur diyorsun. boyle bi laf yok ama senin deyiminle icra daireleri iik muhalefet edecek bi karar verse yani icra daireleri usulsuz bi islem yaptiginda savciliga mi gidiliyor yoksa icra mahkemelerinde sikayet yoluna mi gidiliyor? senin gibi isi bilmeyen avukatlar en az 100 tane savicliga icra memur muamelesi ile alakali suc duyurusunda bulunmustur hepside takipsizlik verdi cunku o usulsuzlugun yolu sikayet ile icra mahkemesidir. gerci sana neyi anlatiyorum kapasiten cok dusuk. ben 5 sendir ankara icra mudurlugu gibi yogun biyerde calisiyorum daha dun ise baslamissin savciligin calisma usulunden sikayet yolundan bi habersin boş boş edepsizce konusuyorsun.
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
:))) Sen bana İcra dairesinin maaş haczi müzekkeresi olmadan İcradaki dosyaya istinaden herhangi bir sözleşmeye dayanarak maaşından 1/4 kesileceğini ispatla ben senden şurada özür diliyim. Yok bıdı götünü yiyim ayağı yapacaksan kaybol git. 1) İİK'nun 83. maddesi değişik iş 3/7/1940-3890/1 maddesine göre maaştan kesinti sadece icra müdürlüğünün taktir edilen miktar tenzil edildikten sonra kesilebilir. (Sen kıtsın detaylı anlatim anlamazsın. Yani diyor ki maaştan kesinti yapılmasına karar verecek yagane merci İcra müdürlüğüdür) 2))İİK'nun 83/a Ek:18/2/1965-538/47 maddesine göre icra takibinden önce yapilan sözleşmeler muteber değildir. (Sen baya bir kıtsın anlamazsın sade anlatim. yani ilgili madde diyor ki borcun icra takibine düştükten sonra bamkayla yaptığın tüm sözleşmelerin hukuki bir geçerliliği kalmıyor. isterse sana milyon tane imza artırsın faso fiso yani) 3) Diyorsun ki savcılıkla bir alakası yok. Şimdi sen aşırı kıtsın sana sade şekilde anlatim. Banka icraya düşmüş borcundan ötürü senin maaşından herhangi bir icra müdürlüğünün müzekkeresi olmadan para kesiyorsa bu suçtur. Gider uyarırısın. bir daha kesiyorsa gidersin Savcılığa İcra İflas Kanununa muhalefetten mağdur edildiğinden paranın çalındığından şikayette bulunursun. Sonuç itibarü ile banka senin paranı gasp ediyor. İİK ortada iken apaçık suç işliyor. Savcılık bu suçu işleyen kişi veya kişilerden savunma ister soruşturma açar. Şimdi sen şube müdürü olsan savcılığa şikayet edileceğin halde kesinti yapar mısın? Mahkemeye dava açarsın hakkını alırsın , Savcılığa şikayette bulunursun bu usulsüz kesintiyü durdurursun. Mahkeme 6 ay sürer savcılık max 1 ay sürer. Zaten dilekçe verdikten sonra 1 gün sürer. Bilmiyorsan öğren banka yalamalığı yapma koçum

hancer_06
Şube Müdürü
23 Mayıs 2019 04:21

Anlasilan senin yaşinda kucuk kapasiten de dar ama yinede şu misali vereyim. bi magazadan bi urun alsan ve aldigin mal ayipli olsa o mali saticiya gotursen saticida o mali 6502 sayili kanuna gore degistirmesi gerekirken degistirmez ise ne yapacaksin? 6502 sayili tuketici kanunu muhalefetten savciliga suc duyurusunda mi bulunacaksin yoksa belli rakamin altinda ise hakem heyetine belli rakamin ustunse ise tuketici mahkemesine mu muracaat yapacaksin? şu misal bile senin neyi nekadar bildigini sirf konusmak icin konustugunu gosteriyor .neyse sana son sözumdü bi insan işi bilmeyebilir ama edepsizlik yaptigi zaman tahammulum yok. sen hem bi halt bilmiyorsun hemde edepsiz terbiyesiz ve saygisizsin
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
23 Mayıs 2019 08:05

Anlamamakta ısrar edip, bilmediği halde bilmiş gibi yapanlara da benim tahammülüm yok. Verdiğin örnekte tam senin kapasitene denk bir örnek. neyse uzatmayacam zaman israfı

Hamitttt
Aday Memur
23 Mayıs 2019 14:54

Aynı şey benimde başıma geldi bankayla görüştüm bana yargıtay kararlarını ve yerel mahkemenin kararlarını gösterdiler ve vazgecmediler eğer icra talebinde bulunsalar yapamazlar ama talepte bulunmadıkları için maalesef yapıyorlar

23 Mayıs 2019 15:33

Bu yönde bir yargıtay kararı kesinlikle yok. Var diyen buyursun atsın bana bu kararın nosunu. Tam tersine kesemeyeceğine yönelik bir çok emsal yargıtay kararı var. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi 2015/24175 esas 2016/1687 karar no , Yargıtay 16. hukuk 2015/24147 esas 2016/1687 karar no , Yargıtay 12. Hukuk 2015/27694 esas 2016/4598 karar no. Vs vs daha birçok emsal karar var. Muhtemelen size gösterilen kararlar İcra takibine düşmeden önceki sözleşmeti kapsayan kararlar. İcra takibine düştükten sonra maaş hesabına haciz koyma 1/4 kesmede yetkili merci icra müdürlüğüdür. İİK alenen ortada. Ayrıca icra talep etmemişse de ki mantık ne onu anlamadım ?
Hamitttt, 5 yıl önce

Aynı şey benimde başıma geldi bankayla görüştüm bana yargıtay kararlarını ve yerel mahkemenin kararlarını gösterdiler ve vazgecmediler eğer icra talebinde bulunsalar yapamazlar ama talepte bulunmadıkları için maalesef yapıyorlar

Hamitttt
Aday Memur
23 Mayıs 2019 16:10

Yargıtay 13. Hukuk dairesi 2012/24916 esas 2013/2571 karar yargıtay 1e.hukuk dairesi 2016/18404 esas 2017/154 karar yargıtay 13.hukuk dairesi 2016/16338 esas 2016/17678 karar ve birkaç tane daha var

Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi