Editörler : cihan27E.Kayı Han
26 Mayıs 2023 18:43

İcradan Kurtuldum !

Sonunda tüm icramı kapattım dostlar, icralık olan varsa inşallah tez zamanda kurtulur.

2 ziraat 1 iş bank 2 vakıfbanktan icram vardı sırasıyla 2 ziraat maaşımdan kesildi.

Sonra vakıfbanka geçti büyük olan dosya öde öde bitmiyordu maaştan.

Önce işbankı kapattım harici tahsilatla avukatla anlaşarak. sonra vakıfbanka geçti sıra o esnada maaş bankamızda vakıfbank oldu havuzdaki tüm parayı çekiyordu takipli tahsilat olarak. avukata ulaştım, promosyonun üzerine ekleyerek diğer dosyamıda kapattım. son kalan dosyamıda bu haftaiçi ödeyerek bitirdim artık maaş hesabımda tertemiz.

Biten icralardan sonra sicilim ne zaman düzelir banka kanallarında ve ne zaman kredi kartı vs. ürün kullanabilirim ?

26 Mayıs 2023 19:34

Gözünüz aydın olsun hocam

Hatay31king
Aday Memur
26 Mayıs 2023 20:38

135 bin icram var peşin kapatmak istersem ne kadara düşer tahmini

Muhammed2023
Yasaklı
26 Mayıs 2023 20:46

Hayırlı olsun kaça sene sürdü üstad borç ne kadardı kısa bilgi gecseydin

viber
Aday Memur
26 Mayıs 2023 21:21

bankanın işlettiği faizden sonra icraya verdiği rakam önemli icradaki faizlerde indirim uyguluyor avukatlar genelde.

Hatay31king, 11 ay önce

hbakl
Şef
26 Mayıs 2023 23:01

Başlığı açan kardeşim, (veya yaşça büyükseniz) abim,

Öncelikle hayırlı olsun. Sizin adınıza çok sevindim. Her şey biz insanlar için, zamanında bende önce o icraya düşme sürecini, sonra o sıkıntılı günleri ve en sonunda borç kapamayla gelen ferahlığı yaşadım. Tadını çıkarın bu günlerin. O zor günlerin geride kaldı çok şükür.

Sorunuza gelince, benim size naçizane tavsiyem, kuveyt türk bankası (başka bankalarda da olabilir bu yöntem) ön ödemeli kredi kartı veriyor. Mesela siz 1000 TL'lik kredi kartı istiyorum diye başvuru yapıyorsunuz şubeden. Karşılığında hesabınızda limit+%10 bir para bloke ettiriyorsunuz.Yani 1000 TL için 1100 tl hesabınızda bloke ettireceksiniz. Size 1000 TL limitli kredi kartı verecekler. Bu kredi kartını ekmek bile alsanız kullanın. Kartı kullandıkça findeks puanınız çok hızlı artacaktır. Bu sürede asla başka kredi kartına başvurmayın, kredi başvurusu yapmayın. Çünkü puanınızı olumsuz etkiler. Bu şekilde tahmini 5-10 ay içinde findeks puanınız icraya düşmeden önceki seviyelere yaklaşacaktır.

Size şöyle söyleyeyim, ben 2021 temmuzda borçlardan kurtuldum, 2021 ağustosta bahsettiğim kartı çıkarttırdım, 2021 aralıkta başka banka kredi kartı teklif etti ve ona geçtim.

2022 şubatta ilk, 2022 nisan sonunda ikinci ev kredimi bir kamu bankasından çektim.

Düşün 1 yıl olmadan iki ev kredisi çektim. Ha ben icraya düşmeden ödemelerim sorunsuzdu, findeks puanım yüksekken bir anda icraya düştüm. Onun da etkisi olabilir. Ama bu ön ödemeli kredi kartı puan yükseltme işini çok hızlandıracaktır. Zaten puanın belirli bir seviyeye gelince başka bankalar kart vermek için aramaya başlar. O zaman başka bankaya geçip kuveyt kartını iptal eder, blokeli paranı geri alırsın.

Bazı bankalar puanın ne olursa olsun icra kapanışı sonrası 5 yıl geçene kadar kredi vermez. Mesela vakıfbank öyle yaptı. Maaş bankam olmasına rağmen hala kredi vermez. Ama garanti, deniz her gün hazır onaylı krediniz var diye mesaj atar. Bu arada icra kapanışı sonrası 5-6 ay sonra ilk kredi teklifleri de garanti ve denizbanktan geldi. Genelde bu ikisinden kredi çekmek diğer bankalara göre daha kolay.

Umarım yazdıklarım size bir fikir verir. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun.

Aksak bey
Daire Başkanı
26 Mayıs 2023 23:12

7 ay önce bende seviniyordum icra bitti diye. Gittik yeni eşya aldık elden taksitle falan. Deprem oldu Antakya'da evde gitti eşyalarda. Bir daha icraya düştüm. Tekrar barınma sorununu giderelim diye köye ev yapalım diye uğraşıyoruz ama taksitli borçlar yüzünden tekrar düştük 2 icra olacak. Duanızı beklerim. Rabbim yardımcımız olsun.

genegel
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 23:52

Geçen bir arkadaşım icra biter bitmez hemen kredi kartı verdiklerini söylediler. Normalde yasal olarak af çıkmadığı sürece 5 yıl boyunca kara listede oluyorsunuz ve kredi kartı ile kredi çıkmıyor ama veren bankalar çok. Çünkü icrası olan çok fazla insan var.

Benim de icram var şuan, emekliliğe kadar bitmezdi diye düşünüyordum, enflasyonun olması ve maaşların yükselmesinin tek faydası icrada oldu, gelecek sene sonunda bitecek inşallah o zaman da göreceğiz bakalım kredi ve kredi kartı çıkar mı diye ama ben kendimi 5 yıl boyunca çekemeyeceğime alıştırdım. Zaten çekebilsem de ev ve araba almak çok zor artık, o 5 yılda belki hem kredi faizleri düşer hem de ev ve araba fiyatları. Herşey daha da yükselecek biliyorum ama şuanki ev ve araba fiyatları çok şişti gibi geliyor, yükselen herşey bir süre sonra iner, ama 2 yılda mı 20 yılda mı bilmiyorum.

2020 Aralıkta arabamı satmıştım 32bine icrayı geciktirmek için, şimdi aynı araba 350bin, insana koyuyor, 30a sattığını 300e almak, maaşım 10 kat artmadı ama aracın fiyatı 10 kat arttı..

genegel
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 23:54

UYAP vatandaştan girip bakın, kesinleşmiş rakam orada gözüküyor, onun biraz üstünde oluyor. Silinen genelde icradayken işleyen faiz ve avukatlar da genelde kendi ücretlerinden indirim yapıyorlar. Benim 165bin borcum varken 120ye kapatırz demişlerdi.

Hatay31king, 11 ay önce

NoBrainer
Memur
27 Mayıs 2023 07:59

Ben de çok zor zamanlardan geçtim. Geçen sene itibariyle tüm icralarımı kapatmıştım. Yalnız şunu belirteyim. İcra dosyalarım devam ederken maaş bankam olan Vakıfbank bana 10 bin TL'lik kredi kartı vermişti. Onu kullanıp hep zamanında ödedim.

İcralarımı Eylül 2022'de kapattım. Akabinde, kredi notumu da takip ettim ve hala da ediyorum. Kredi kart limitimi banka hemen 85 bine çıkardı. Nakit avans kullandım. Onu da düzgün bir şekilde ödüyorum. Şimdi kredi notum 1400'e çıktı. Devamlı ön onaylı kredi teklifi atıyorlar bana. Kabul etmiyorum tabii ki bu ortamda.

Benim durumum bu şekilde gelişti. Allah borçlarınızı en kısa zamanda ödemeyi nasip etsin.

NoBrainer
Memur
27 Mayıs 2023 08:02

Bu arada Garanti bankası avukatları 185 bin TL olan borcumu nakit ödemeyle 110 bine kapatmayı kabul etmişlerdi. Finansbank ise 45 bin TL olan borcumu 26 bine indirmişti. Sizler kesinlikle pazarlık yapın eğer nakit para bulabilirseniz bir yerlerden.

murat_operant
Müsteşar Yardımcısı
27 Mayıs 2023 08:50

Ben de dün kredi kartımı (akbank) yapılandırdım.

36 ay'a böldük ama ben sene sonunda düzgün bir zam alırsak tümünü kapatacağım nasipse.

Kart limitim borcu kapatınca tekrar açılır mı acaba tecrübeli arkadaşlar bilir belki.

Bir de mali sicilim 5 yıl bozuldu mu?

Bundan önceki dönemlerde hep düzenli ödedim hiç gecikme yaşamadım ama bu ay ödeyemeyeceğimi anlayınca 3 gün gecikmeden sonra yapılandırdım.

NoBrainer
Memur
27 Mayıs 2023 12:00

Aslında şu 5 yıl mevzusu düzenli geliri olanlar için çok önemli değil gibi. Bakın ben icra dosyalarımı kapatır kapatmaz kredi kartı limitim 10binden 85 bine çıktı. Ardından devamlı kredi teklifleri almaya başladım. Ödemeni yaptıktan sonra kredin açılır diye düşünüyorum.

murat_operant, 11 ay önce

Ben de dün kredi kartımı (akbank) yapılandırdım.

36 ay'a böldük ama ben sene sonunda düzgün bir zam alırsak tümünü kapatacağım nasipse.

Kart limitim borcu kapatınca tekrar açılır mı acaba tecrübeli arkadaşlar bilir belki.

Bir de mali sicilim 5 yıl bozuldu mu?

Bundan önceki dönemlerde hep düzenli ödedim hiç gecikme yaşamadım ama bu ay ödeyemeyeceğimi anlayınca 3 gün gecikmeden sonra yapılandırdım.

27 Mayıs 2023 12:31

Kara listede beş yıl bulunuyorsunuz. Bu sürede, findeks puanı düşük kalıyor. Bankalar kredi vermek istemiyorlar. Kredi kartını bile binbir nazla veriyorlar. Beş yıl sonra ödemelerinizde filan bir sıkıntı olmazsa puanınız yükseliyor.

27 Mayıs 2023 12:38

Bu arada iş avukatlara aktarıldıysa süreç farklılaşır arkadaşlar. Bankalar tahsil edemedikleri borçları aracılık kurumlarına satarlar. Yani diyelim senin 100 bin kredi borcun var bankaya. Banka senden bunu tahsil edemediğini anlayacağı an senin dosyanı cüzi bir ücret karşılığında aracılık firmasına satıyor. Aracılık firması da artık senden ne kopartırsa. O noktadan sonra sürecin direk bankayla bir alakası kalmıyor. Para bankanın kasasına bile girmiyor. Sadece aracılık firması bu adam borcunu ödemiştir icraları filan kaldırın diye bddk'ya bildirim yapıyor. Falan filan. Kimse hacze, icraya düşmesin. Kötü şeyler.

murat_operant
Müsteşar Yardımcısı
27 Mayıs 2023 19:00

Teşekkür ederim.

NoBrainer, 11 ay önce

Aslında şu 5 yıl mevzusu düzenli geliri olanlar için çok önemli değil gibi. Bakın ben icra dosyalarımı kapatır kapatmaz kredi kartı limitim 10binden 85 bine çıktı. Ardından devamlı kredi teklifleri almaya başladım. Ödemeni yaptıktan sonra kredin açılır diye düşünüyorum.

27 Mayıs 2023 19:58

Dostlar bende halk bankasına olan kredi kartı borcumu 5 ay ödemedim.en son banka aradı ve şu tarihe kadar ödeme yapmanız gerekiyor dedi.bende kabul ettim ama o tarihde yine ödemedim.daha sonrasında borcun yarısını peşin ödedim ve kalan kısmını da yapılandırdım.findeks uygulamasından bakınca borcun kanuni takipte olduğu yazıyor ve findeks kredi notum hesaplanmıyor.bunlar bana ilerde sıkıntı çıkartır mı? Borcum kanuni takibe düşmeden önce findeks kredi notum 1100 küsürlerdeydi ama şu an hesaplanmıyor anlamadım.

Bellinay
Memur
27 Mayıs 2023 21:42

Dışarıdan para bulursanız indirim avantajı olur.. Ama ne aile ne eş dost yardım etmeyince yıllarca sürüyor

viber
Aday Memur
28 Mayıs 2023 01:38

Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim. Anlattıklarını değerlendireceğim.

Bu arada yakın zamanda bir sicil affı vs. gibi yararlanabileceğimiz bir durum var mı bilen ?

hbakl, 11 ay önce

Başlığı açan kardeşim, (veya yaşça büyükseniz) abim,

Öncelikle hayırlı olsun. Sizin adınıza çok sevindim. Her şey biz insanlar için, zamanında bende önce o icraya düşme sürecini, sonra o sıkıntılı günleri ve en sonunda borç kapamayla gelen ferahlığı yaşadım. Tadını çıkarın bu günlerin. O zor günlerin geride kaldı çok şükür.

Sorunuza gelince, benim size naçizane tavsiyem, kuveyt türk bankası (başka bankalarda da olabilir bu yöntem) ön ödemeli kredi kartı veriyor. Mesela siz 1000 TL'lik kredi kartı istiyorum diye başvuru yapıyorsunuz şubeden. Karşılığında hesabınızda limit+%10 bir para bloke ettiriyorsunuz.Yani 1000 TL için 1100 tl hesabınızda bloke ettireceksiniz. Size 1000 TL limitli kredi kartı verecekler. Bu kredi kartını ekmek bile alsanız kullanın. Kartı kullandıkça findeks puanınız çok hızlı artacaktır. Bu sürede asla başka kredi kartına başvurmayın, kredi başvurusu yapmayın. Çünkü puanınızı olumsuz etkiler. Bu şekilde tahmini 5-10 ay içinde findeks puanınız icraya düşmeden önceki seviyelere yaklaşacaktır.

Size şöyle söyleyeyim, ben 2021 temmuzda borçlardan kurtuldum, 2021 ağustosta bahsettiğim kartı çıkarttırdım, 2021 aralıkta başka banka kredi kartı teklif etti ve ona geçtim.

2022 şubatta ilk, 2022 nisan sonunda ikinci ev kredimi bir kamu bankasından çektim.

Düşün 1 yıl olmadan iki ev kredisi çektim. Ha ben icraya düşmeden ödemelerim sorunsuzdu, findeks puanım yüksekken bir anda icraya düştüm. Onun da etkisi olabilir. Ama bu ön ödemeli kredi kartı puan yükseltme işini çok hızlandıracaktır. Zaten puanın belirli bir seviyeye gelince başka bankalar kart vermek için aramaya başlar. O zaman başka bankaya geçip kuveyt kartını iptal eder, blokeli paranı geri alırsın.

Bazı bankalar puanın ne olursa olsun icra kapanışı sonrası 5 yıl geçene kadar kredi vermez. Mesela vakıfbank öyle yaptı. Maaş bankam olmasına rağmen hala kredi vermez. Ama garanti, deniz her gün hazır onaylı krediniz var diye mesaj atar. Bu arada icra kapanışı sonrası 5-6 ay sonra ilk kredi teklifleri de garanti ve denizbanktan geldi. Genelde bu ikisinden kredi çekmek diğer bankalara göre daha kolay.

Umarım yazdıklarım size bir fikir verir. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun.

tenoretic
Memur
28 Mayıs 2023 06:20

Merhaba icraya düşmek disiplin soruşturması açılmasını sağlamıyor mu? Soruşturma geçirdiniz mi? Özellikle birden fazla icrası olanlar?

NoBrainer
Memur
28 Mayıs 2023 06:56

Hayır ben öyle bir şey yaşamadım.

tenoretic, 11 ay önce
Merhaba icraya düşmek disiplin soruşturması açılmasını sağlamıyor mu? Soruşturma geçirdiniz mi? Özellikle birden fazla icrası olanlar?
Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi