Editörler : cihan27E.Kayı Han

aristokırat
Memur
20 Eylül 2021 12:07

Kardeşim. Vatandaş sayısı artmıyor mu? Memur sayısı da artacak haliyle. 550 vekil 600 e çıkarılınca mv maaşı zamlanmıyor mu?
memurolm, 3 yıl önce

memur sayısı eskiden azdı o zaman değerliydi şimdi sırf 1 milyondan fazla atanmış aktif öğretmen var

Kpsbirincisi
Genel Müdür
20 Eylül 2021 12:36

Fiyatları böyle abartarak söylersen olmaz tabi. Daha dün tarladan mis gibi domates topladım 4tl , bimin reklami çıktı simdi tv de limon kg si 4.95 diyor. Kıyma pahalı yerde 60 tl , ama 52 ye de var

Baba Janga, 3 yıl önce

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 10 bin tl ye dayandığından haberiniz var mı ?

siz rakamlara aldanmayın önemli olan alım gücüdür.

pazarda 1 kilo limon 14 tl.

bir kilo yağsız et 83 tl.

1 kg peynir 40 tl.

1 kg şeftali 8 tl.

daha bunların yanına kira+faturalar+ısınma ve çocuklar için okul ve genel giderler dahil değil.

ayrıca alım gücü nedir size basit bir video ile anlatalım.

https://www.youtube.com/watch?v=p3SdBZhvNkM&t=472s

by andız
Memur
20 Eylül 2021 12:36

esim ogretmen ben memurum. ikimizde 10 yillik memuruz. anneden babadan birsey yok. 10 yil once evlendim. evlenirken kredi cektim esya altini oyle aldim. iki sene dugun kredisi odedim. sonra araba alalim dedik. 3 sene araba kredisi odedik. o bitti 2016 y8linda 150 bin tlye 2+1 ev aldik. 5 yildir onun kredisini odedim bu ay bitecek. onceden tek maasla hatta asgari ucretle calisan bile olsa araba yada ev sahibi olunabikiyirdu. 35 e aldigim araba 120bin olmus 150ye aldigim ev 350 bin olmus krdiler ucmus. simdi cift maasla bunlar yapilamaz olmuss. pazarda mevsim mevye ve sebzeleri bile 10 liradan asagi degil. nasil sikayet etmeyelim. yani anadan babadan birseyler kalmadiysa o ayri

breze06
Genel Müdür
20 Eylül 2021 12:39

Market 4000tl yazan bendim market derken temizlikten pazar alışverişlerine kadar hepsini kastettim kendi hesabıma göre. Fatura derken aylık ortalama doğalgaz ile elektrik, internet, telefon olarak 1000tl fatura çok normal hatta az bile. Tabii her kişi kendi gelirine göre harcama yapması lazım. Ben rahat bir şekilde harcama yapabiliyorum. Aylık gelirim sabit 12-13bin arası. Sabit gelirim harici gelirlerimde oluyor. Kira derdim yok ekstra kira gelirim var. 2020 model suv arabam var. Şükürler olsun ben ağlamıyorum fazlasıyla geçiniyorum ama bu alım gücüm düşüyor mu düşüyor o farklı. Gecen sene 210 bine aldığım araba suan ikinci eli 370bine satılıyor. 2017 de aldığım 250bin liralık daire şuan 700-750 bin tl maaşımdaki artış bu oranlarda değil benim alım gücüm düşünce boğazımdan değil kenara atabildiğim paradan eksiliyor. Kira hariç 4000tl ye de geçinilir ama et balık yersin ama her canının istediğini alamazsın, dışarda ailenle ayda 1-2 defa yemek yiyemezsin adam akıllı tatile gidemezsin.

fokyay, 3 yıl önce

Param yetmiyor diye oturup ağlamanın bir anlamı yok. 2 seçeneğin var: ya kanaat edip israftan kaçınacaksın ya da ek iş bulup para kazanacaksın. Adam yazmış aylık faturam 1000 lira mutfak masrafım 4000 lira biz de yedik. 4 kişilik bir aileyiz aylık mutfak masrafım 1000 lirayı geçmiyor artı haftalık süt ve pazar masrafıyla hadi 500 daha ekle 1500 eder 400 lira da elektrik+su+doğalgaz+internet+telefon faturaları etti 1900 lira evim kira değil. Maaş + ekders =7800 civarı alıyorum-1900=5900 kalan para da çocukların harçlığı gezme tozma vs. Çok rahat bir şekilde yetiyor canlar. Şimdi yazın bakalım cevaplar gelsin.

uzmanabi
Kapalı
20 Eylül 2021 13:19

Sen bana bunları anlatma. Aynı ülkede yaşıyoruz. İşletmeciyim. Standartlar değişken oldukça her ücret noksan kalır.

Ben diğer insanların durumuna kıyasla düşünülmeli dedim.

Açıklama da yaptım. Savunmaya geçme; kimse süperiz demiyor.

4000 TL mutfak masrafını 3-4 kişilik kaç tane standart aile yapıyor?

Baba Janga, 3 yıl önce

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 10 bin tl ye dayandığından haberiniz var mı ?

siz rakamlara aldanmayın önemli olan alım gücüdür.

pazarda 1 kilo limon 14 tl.

bir kilo yağsız et 83 tl.

1 kg peynir 40 tl.

1 kg şeftali 8 tl.

daha bunların yanına kira+faturalar+ısınma ve çocuklar için okul ve genel giderler dahil değil.

ayrıca alım gücü nedir size basit bir video ile anlatalım.

https://www.youtube.com/watch?v=p3SdBZhvNkM&t=472s

Baba Janga
Yasaklı
20 Eylül 2021 13:54

Herkes tarladan domates topluyor sende haklisin.
Kpsbirincisi, 3 yıl önce

Fiyatları böyle abartarak söylersen olmaz tabi. Daha dün tarladan mis gibi domates topladım 4tl , bimin reklami çıktı simdi tv de limon kg si 4.95 diyor. Kıyma pahalı yerde 60 tl , ama 52 ye de var

Baba Janga
Yasaklı
20 Eylül 2021 15:10

neyin standartından bahsediyorsunuz ?

elektrik, gaz, suyun standartı farklı mı oluyor ?

standartlarım çok yüksek olsa gidip bim yada a101 den alışveriş yapmam.

bu ülkede orta direk sınıf denen kesimin manevra alanı belirlidir.

sadece elektriğe ayda 250 tl. (sabah gidip akşam geliyorum. Vay neymiş kaçak çokmuş )

suya 100 tl

doğalgaza kışın ısınmak istiyorsan 650 tl

sınırsız ve kotasız internete 130 tl

cep telefonuna ( ben ve eşim) 200 tl

kiraya 1.800 tl + 200 tl aidat : 2.000 tl

totalde 3.330 tl kafadan uçup gidiyor.

tüik denen sahte rakamlara göre 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı en son 9.700 tl idi.

Yoksulluk sınırı deyince aklınıza dışarıda yemeler-içmeler, gezmeler veya tatil gelmesin. Aldığın parayı sadece yeme, içme, barınma için kullanırsın.

uzmanabi, 3 yıl önce

Sen bana bunları anlatma. Aynı ülkede yaşıyoruz. İşletmeciyim. Standartlar değişken oldukça her ücret noksan kalır.

Ben diğer insanların durumuna kıyasla düşünülmeli dedim.

Açıklama da yaptım. Savunmaya geçme; kimse süperiz demiyor.

4000 TL mutfak masrafını 3-4 kişilik kaç tane standart aile yapıyor?

LeSept
Aday Memur
20 Eylül 2021 15:53

liptonun 100lü demlik poşeti 40 tl olmuş.

Kpsbirincisi
Genel Müdür
20 Eylül 2021 16:27

Domates örneklerden sadece biriydi, diğerleri çarşıdan aldığım fiyatlar, carpitmaya gerek yok herşeyi abartılı yazdığını belirtmek istedim sadece.

Baba Janga, 3 yıl önce
Herkes tarladan domates topluyor sende haklisin.

Yüce Hülagü Han
Daire Başkanı
20 Eylül 2021 16:33

O zaman git artık çaylardan yapılan zincir marketlerin kendi markalı çayını iç derler,dedim ya yaşamayı geç düzgün beslenebilmeyi bile lüks görüyor yalakalar ulan hem dünyanın en çöp yiyeceklerini alıyoruz hemde en yüksek parayı veriyoruz buna laf edin önce herşeye ölümüne palm yağı basıyorlar, şeker standartı yok, ürünlerin çoğu hileli düzgün bi marka alsan ateş pahası olmuş çok sıkı denetime tabi olan organik 30lu yumurta Almanya'da 6 birim fiyata daha ötesi var mı bizde 30 birime aldığımız yumurtanın ne olduğu belli değil

LeSept, 3 yıl önce

liptonun 100lü demlik poşeti 40 tl olmuş.

Kpsbirincisi
Genel Müdür
20 Eylül 2021 16:34

Bu paraları verirsen tabi yetmez , biz ayrı ülkede mi yaşıyoruz anlamıyorum ki, memur maaşının yetersiz olduğuna bende katılıyorum tâbi ki ama verdiğiniz örnekler çok abartılı herşeyin en pahalı tarifesinden kullanman gerekmiyor ki. Ayni seyleri ben de yapıyorum

Elektrik max 160

Su 50

kotasiz Superonline internet 69

Soğuğuyla meşhur bir ilde yaşıyorum en soguk ayin doğalgazı 450

Ben ve eşim telefon 92 tl

Baba Janga, 3 yıl önce

neyin standartından bahsediyorsunuz ?

elektrik, gaz, suyun standartı farklı mı oluyor ?

standartlarım çok yüksek olsa gidip bim yada a101 den alışveriş yapmam.

bu ülkede orta direk sınıf denen kesimin manevra alanı belirlidir.

sadece elektriğe ayda 250 tl. (sabah gidip akşam geliyorum. Vay neymiş kaçak çokmuş )

suya 100 tl

doğalgaza kışın ısınmak istiyorsan 650 tl

sınırsız ve kotasız internete 130 tl

cep telefonuna ( ben ve eşim) 200 tl

kiraya 1.800 tl + 200 tl aidat : 2.000 tl

totalde 3.330 tl kafadan uçup gidiyor.

tüik denen sahte rakamlara göre 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı en son 9.700 tl idi.

Yoksulluk sınırı deyince aklınıza dışarıda yemeler-içmeler, gezmeler veya tatil gelmesin. Aldığın parayı sadece yeme, içme, barınma için kullanırsın.

dostar
Kapalı
20 Eylül 2021 18:44

4558 lira maaş var 1200 kira 2300 ev kredisi var.

3600 aylık kalan para.önemli bir hastalık için 15 bini iki senedir biriktiremedim ne alkol ne sigara ne de kumar hesap yaptım almanyada bir kişi 3 5 aynı birim 4500 maaş aldığı halde bir döneri 4 birime yerken biz 20 30 veriyoruz yani aynı rakamda maaş aldığımız halde 4 kat az kazanç var.marketteki vs tüketim malzemesi hatta araba ürünler de aynı durumda. diyeceklerim bu kadar. günlük 18 dolara çalışıyorum o da şimdilik....

allah kurtarsın tabi bunların allahı değil.

fuzulishu
Aday Memur
20 Eylül 2021 19:35

Ek gelir mi var yoksa bekar mısın ya da ululardan ulu biri misin üstad
Kpsbirincisi, 3 yıl önce

Çok şükür yetiyor.

Baba Janga
Yasaklı
20 Eylül 2021 20:22

Siz herhalde son gelen zamlardan haberiniz yok.
Kpsbirincisi, 3 yıl önce

Bu paraları verirsen tabi yetmez , biz ayrı ülkede mi yaşıyoruz anlamıyorum ki, memur maaşının yetersiz olduğuna bende katılıyorum tâbi ki ama verdiğiniz örnekler çok abartılı herşeyin en pahalı tarifesinden kullanman gerekmiyor ki. Ayni seyleri ben de yapıyorum

Elektrik max 160

Su 50

kotasiz Superonline internet 69

Soğuğuyla meşhur bir ilde yaşıyorum en soguk ayin doğalgazı 450

Ben ve eşim telefon 92 tl

20 Eylül 2021 21:36

Yok öyle bişey. Türkiye şu anda bile memur sayısında Avrupadaki bir çok ülkenin gerisindedir. Önceleri bu sayı daha fazlaydı.

memurolm, 3 yıl önce

memur sayısı eskiden azdı o zaman değerliydi şimdi sırf 1 milyondan fazla atanmış aktif öğretmen var

myukcell
Aday Memur
20 Eylül 2021 21:51

Özellikle 2010 öncesi çift maaş memurların iyi standartlarda yaşadığını düşünüyorum. Hatta 2016ya kadar bu bir nebze devam etti. Bu yıllara kadar ev, araba, arsa, birikim olayını halledebilenler şu an yeni nesillerin açısından hiç bakmıyor. Sanki kendileri aşırı çalışıp didinip ev araba almış da yeni nesil fazla harcadığı için alamıyormuş gibi görüyorlar. Halbuki 2018 de evlenen bir memur çift, sıfırdan ya da borçla hayatına başlıyorsa bir ev, sıfır araba hayaline kolay kolay kavuşamaz. İki memur maaşı toplam 5 bin TL iken 100.000 e alınabilen evlerin, iki memur maaşı 10bin TL olduğunda 200 bin TL olması gerekir. Ancak 350-400 den aşağı değil maalesef. Bu yazdıklarım çift maaşın durumu. Tek maaşlı memurlara Allah kolaylık versin. Hesaplamak bile zor

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
20 Eylül 2021 21:56

Hesabı koymuşşsun ortaya şakşakçılara inat.
myukcell, 3 yıl önce
Özellikle 2010 öncesi çift maaş memurların iyi standartlarda yaşadığını düşünüyorum. Hatta 2016ya kadar bu bir nebze devam etti. Bu yıllara kadar ev, araba, arsa, birikim olayını halledebilenler şu an yeni nesillerin açısından hiç bakmıyor. Sanki kendileri aşırı çalışıp didinip ev araba almış da yeni nesil fazla harcadığı için alamıyormuş gibi görüyorlar. Halbuki 2018 de evlenen bir memur çift, sıfırdan ya da borçla hayatına başlıyorsa bir ev, sıfır araba hayaline kolay kolay kavuşamaz. İki memur maaşı toplam 5 bin TL iken 100.000 e alınabilen evlerin, iki memur maaşı 10bin TL olduğunda 200 bin TL olması gerekir. Ancak 350-400 den aşağı değil maalesef. Bu yazdıklarım çift maaşın durumu. Tek maaşlı memurlara Allah kolaylık versin. Hesaplamak bile zor

tenoretic
Memur
21 Eylül 2021 00:13

Hala malumsen üyesi olanlar sağolsun.

Baran4701
Aday Memur
21 Eylül 2021 06:26

Aylık 4930 TL alıyorum tkgm de hizmetli unvanında 1000 TL kira elektrik doğalgaz su internet telefon faturaları en az 750 TL aylık toplami 330 TL de evkurdan telefon almışım onun taksiti 2130 etti 2800 kaldı. iki kızım var günde 8 TL den ayda 160 TL yol parası sabah kahvaltısı evde yapıyorum öğle yemeği 10 12 ayda 220 o iki günde 1 paket sigara 225 TL de o kaldı 2200. 1200 TL aylık mutfak masrafı diyelim oda orta dereceli alım gücünden kaldı 1000. Şimdi ben bu kalan parayı ailemle dışarda yemek yediğimi çocukları gezdirdigimi düşün 500 gitti kaldı 500 biriktirsen birikmez bir düğüne gidilmez ne yapayım bu 500 TL ile? Hı yarın çocuğum okula başlayınca oda kalmaz velhasıl kelam anca zar zor geçiniyoruz sonrası yarını olmadan

Beyaz-YaRaSa
Aday Memur
21 Eylül 2021 06:35

Memur öaaşını erittiler ekonomi düzelmiyor
Toplam 129 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi