Editörler : Pangaea
12 Eylül 2020 21:26

Formasyon Kalktı Yerine Ööğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Geldi Haberi Doğru mu?

Bu doğru mu

BurakGokpinar40
Kapalı
12 Eylül 2020 22:08

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_08/28110927_9_cizelgeveesaslar.pdf

Burdan bakabilirsiniz hocam tüm sorularınıza cevaptır.

xyzeynepp
Aday Memur
13 Eylül 2020 00:28

Teşekkür ederim. Adı değişmiş. Ben tamamen kaldırıldı sanmıştım

toprak.memur
Aday Memur
13 Eylül 2020 00:51

En son baktığım TTKB çizelgesinden sonra güncelleme gelmiş. söylediğiniz gibi formasyon eğitimi yerine bakanlığın açacağı yerlerde tezsiz yüksek lisans yapma zorunluluğu getirilmiş. Madde 7deki formasyon yerine de tezsiz yüksek lisans diye düzeltilmiş. Yani her türlü öğretmen olmak için formasyon yeni adıyla tezsiz yüksek lisans yapmak şart. Formasyon kalktı deyince bizde formasyonsuz atama gibi bişey bekliyorduk, değişen bişey olmamış bu durumda. Tezsiz yüksek lisans yapıp sonra sınava girip atanmaya çalışılacak.

xyzeynepp
Aday Memur
13 Eylül 2020 11:15

''2020 sonuna kadar alınan pedagojik formasyon belgeleri geçerli olacak, yeni formasyon programı açılmayacak. 1 Ocak 2021?den itibaren yüksek lisans şartı aranacak. Kimse mağdur olmayacak, aksine devam eden öğrencilerin mezun olabilmeleri için 2020 yılı sonuna kadar zaman verildi. Peki öğretmen olmak isteyenler bundan sonra ne yapacak? Öğretmen nasıl olunacak? MEB ve YÖK ortak kararla lise düzeyinde öğretmen yetiştirme işini lisansüstü düzeye çekti. Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak. Daha önce alınan formasyon belgeleri geçerli olmakla birlikte, yeni mezun olanlardan bundan sonra başvurularda ÖMB-TZYL belgesi istenecek. Bu tür bir uygulama giriş denetimi yoluyla hem kaliteyi artıracak hem de sayıyı azaltacak.''

xyz14
Memur
13 Eylül 2020 16:59

Hocam bu eğitim sistemi değişmeden isterseniz oxford dan doçent prof getirin kalite felan artmaz. Örneğin hepiniz öğrenme psikolojisi gördünüz ve ikinci tip ceza denilen şeyi biliyorsunuz neymiş efendim çocuğa bağırılmaz, kızılmaz, tokat atılmaz yani ne yapılır sevdiği bir şey ortamdan alınır vay anasını. Bu dedikleri ancak ilkokul çağındaki çocuklara yapılır bunu gel de lisedeki ergene veya ortaokuldaki ergenliği girmeye aday öğrenciye yap bakalım yapabiliyor musun. Tecrübeli bir öğretmen arkadaşım demişti ki sınavı kazanmak için bunları ezberleyeceksin okulda öğretmen olunca mecburen unutacaksın yoksa alay konusu olursun diye.Yani sözün özü milli eğitim baktı kı formasyon alan öğretmen olmak istiyor yığılma çok böyle kaliteydi felan muhabbetine işi iyice yokuşa sürmeye başladı.

xyzeynepp, 4 yıl önce

''2020 sonuna kadar alınan pedagojik formasyon belgeleri geçerli olacak, yeni formasyon programı açılmayacak. 1 Ocak 2021?den itibaren yüksek lisans şartı aranacak. Kimse mağdur olmayacak, aksine devam eden öğrencilerin mezun olabilmeleri için 2020 yılı sonuna kadar zaman verildi. Peki öğretmen olmak isteyenler bundan sonra ne yapacak? Öğretmen nasıl olunacak? MEB ve YÖK ortak kararla lise düzeyinde öğretmen yetiştirme işini lisansüstü düzeye çekti. Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak. Daha önce alınan formasyon belgeleri geçerli olmakla birlikte, yeni mezun olanlardan bundan sonra başvurularda ÖMB-TZYL belgesi istenecek. Bu tür bir uygulama giriş denetimi yoluyla hem kaliteyi artıracak hem de sayıyı azaltacak.''

Gobel1900
Şube Müdürü
13 Eylül 2020 21:35

Arkadaşlar şimdi son durum ne oldu?Bakanın dediği gibi atanana formasyon ücretsiz mi verilecek?Yoksa Ttk başkanının dediği gibi atanma şartı olarak ömb tezsiz yl mı istenecek? Çözebilen birisi anlatabilir mi?

toprak.memur
Aday Memur
14 Eylül 2020 02:22

Bu zamana kadar formasyon almış olanlar ve yıl sonuna kadar kursu tamamlanacak olanlar formasyon belgesiyle atanabilecek. Artık formasyon kursu açılmaz. Henüz açılmadı ama yakın zamanda bakanlık Tezsiz YL programı açacak üniversitelerde. Eğer herhangi birisi öğretmen olmak istiyorsa bu Tezsiz YL programına gidecek, pedagojik formasyondakine benzer ders içeriklerindeki dersleri alarak mezun olacak. Sonrasında öğretmenlik için başvuru yapabilir hale gelecek.

Tezsiz YL demek zaten 2 dönem 7-8 tane ders almak demektir.

Formasyonum yok, teknik liseye öğretmen olarak atanırım sonrasında Tezsiz YL yaparım diye benim gibi düşünen varsa da (benim için) üzülerek Madde 7 de atama şartlarında formasyonu(yeni adıyla Tezsiz YL) zorunlu tutmuş. Yani bu kpss puanıyla atanmam için önce bakanlığın Tezsiz YL programı açması ki bu çoğu YL programı gibi ücretsiz olur, bu eğitimi tamamlayıp, seneye olacak eğitim bilimlerine girip puan almam lazım. Atanıp sonradan Tezsiz YL eğitimi alınmıyor, atama öncesinde almak gerekiyor Madde 7 ye göre. Formasyonsuz atama muhabbetinde herkes kendine göre yontarak yorumlar yapıyor forumda ama bakanın söylediği ve TTKB ye göre yazanın özeti bu.

Gobel1900, 4 yıl önce
Arkadaşlar şimdi son durum ne oldu?Bakanın dediği gibi atanana formasyon ücretsiz mi verilecek?Yoksa Ttk başkanının dediği gibi atanma şartı olarak ömb tezsiz yl mı istenecek? Çözebilen birisi anlatabilir mi?

Gobel1900
Şube Müdürü
14 Eylül 2020 06:41

Yani sadece formasyonun adı değişti ve ücretsiz oldu.Kontenjanı da sadece MEB belirleyecek heralde anladığım kadarıyla.
toprak.memur, 4 yıl önce

Bu zamana kadar formasyon almış olanlar ve yıl sonuna kadar kursu tamamlanacak olanlar formasyon belgesiyle atanabilecek. Artık formasyon kursu açılmaz. Henüz açılmadı ama yakın zamanda bakanlık Tezsiz YL programı açacak üniversitelerde. Eğer herhangi birisi öğretmen olmak istiyorsa bu Tezsiz YL programına gidecek, pedagojik formasyondakine benzer ders içeriklerindeki dersleri alarak mezun olacak. Sonrasında öğretmenlik için başvuru yapabilir hale gelecek.

Formasyonum yok, teknik liseye öğretmen olarak atanırım sonrasında Tezsiz YL yaparım diye benim gibi düşünen varsa da (benim için) üzülerek Madde 7 de atama şartlarında formasyonu(yeni adıyla Tezsiz YL) zorunlu tutmuş. Yani bu kpss puanıyla atanmam için önce bakanlığın Tezsiz YL programı açması ki bu çoğu YL programı gibi ücretsiz olur, bu eğitimi tamamlayıp, seneye olacak eğitim bilimlerine girip puan almam lazım. Atanıp sonradan Tezsiz YL eğitimi alınmıyor, atama öncesinde almak gerekiyor Madde 7 ye göre. Formasyonsuz atama muhabbetinde herkes kendine göre yontarak yorumlar yapıyor forumda ama bakanın söylediği ve TTKB ye göre yazanın özeti bu.

trenbolon
Yasaklı
14 Eylül 2020 09:57

bakan açıklamasında siz puanı alın gelin atanın MEB size tezsiz yüksek lisans eğitimini 1 yıl boyunca ücretsiz verecek dedi benim tahminim puan atama türünde bir değişiklik yapılacak (eğitim bilimleri puanı hesaplanmayan yeni bir tür) ve atandıktan sonra hem staj hemde tezsiz yüksek lisans eğitimi aynı zaman içerisinde olacak bunlar bakanın açıklamaları tabi ileride ne olur daha detaylı göreceğiz.
toprak.memur, 4 yıl önce

toprak.memur
Aday Memur
14 Eylül 2020 21:16

Yani madde 7 de atanması için formasyon eğitimi almış olması şart diyor bilemedim. Eğer öyle yaparsa benim gibi pek çok kişinin işine gelir ama bu zamana kadar formasyon almış kişilere de haksızlık olur. Benim çıkışım mühendislik. Kpss de oynadığımız puanlar 90 bandında, teknik öğretmen atamalarındaki puanlar 70 civarı. Formasyon alan kişinin önüne geçmiş olurum o halde. Büyük bi kitle bu konuda şikayetçi olur. Bu zamana kadar yapılmış çok haksızlıklar oldu. mümkün tabi yeni bi puanlama ama olursa da formasyon almış olanlara yazık olur. Seneye de öğretmenlik puanları 90+ olur. Böyle düşününce de bakanlık bakın kalitemizi arttırdık der, artık düşük puanla atama yok der, Yüksek lisans işe yarıyor der, alttaki 70 puanla atama bekleyen hoca adaylarımıza da geçmiş olsun demek gerekir. Nerden tutsan elinde kalır bi durum. Formasyonluları madur etmeden bizlere de hızlı bi şekilde sürece dahil edebilecek şekilde bi durum oluşturabilirlerse işi kıvırabilirler öteki türlü bir taraf her türlü haksızlığa uğrayacak.

trenbolon, 4 yıl önce
bakan açıklamasında siz puanı alın gelin atanın MEB size tezsiz yüksek lisans eğitimini 1 yıl boyunca ücretsiz verecek dedi benim tahminim puan atama türünde bir değişiklik yapılacak (eğitim bilimleri puanı hesaplanmayan yeni bir tür) ve atandıktan sonra hem staj hemde tezsiz yüksek lisans eğitimi aynı zaman içerisinde olacak bunlar bakanın açıklamaları tabi ileride ne olur daha detaylı göreceğiz.

zellice
Şef
15 Eylül 2020 09:31

Formasyon kalktı yerine tezsiz yüksek lisans geldi doğru nasıl olacak arkadaşlar dersaneler kapatıldı etüt merkezi oldu,kişisel gelişim kursu oldu değişen bir şey yok isim değişikliği yalnız şimri daha zor oldu,formasyonu olanların bir kaybı yok arkadaşlar öğretmen olarak atanmak için yine formasyon belgesi isteyecek amaç iki yıl öğrenci sayısını azaltmak fen fen edebiyat mezunları formasyonu yada öğretmenlik yüksek lisans diploması olmadan atanamayacak

aslibulut
Aday Memur
15 Eylül 2020 16:08

Benim anlamadığım bir nokta var.2019 yılı güz döneminde Bakanın açıklamaları doğrultusunda bazı üniversiteler formasyon başvurusu almadılar.Bakanın söylediği almayın atandıktan sonra biz vereceğiz şeklindeydi.Şimdi yorumlara bakıyorum da atamadan önce almak gerekiyor gibi bir şeyler yazılıyor.Burada amaç herkesin formasyon alıp ben atanamamış öğretmenim dememesi ve azalacak kontenjan için baskı oluşturmaması.Madde 7de belirtilen durum stajdan sonra adaylığın kalkmasıdır.Staj zamanı siz o programı okuyacaksınız.Yani adaylığın kalkması için bu program şart.Ben bu şekilde anlıyorum.İnternetten araştırın Bakan yaklaşık 1 yıldır almayın diyor.Burada yazılan gibi olursa formasyon almayanlar ne olacak?Bunları söyleyen sonuçta Bakan.Atanamayacaklar mı?

Gobel1900
Şube Müdürü
15 Eylül 2020 16:37

Hocam evet bakan dediğiniz gibi söylüyor.Talim terbiye kurulu başkanı ayrı söylüyor.Bazıları Talim terbiye milli eğitimin beynidir diyorlar buna dayanarak onun söylediği doğru diyorlar.Kimisi de bakanın dediğini savunuyor.Anlayacağın belirsizlik hala devam ediyor.Bir de madde 7 de belirtilen durum da Talim terbiyeyi destekliyor.Bakalım ilerde ne olacak.
aslibulut, 4 yıl önce

Benim anlamadığım bir nokta var.2019 yılı güz döneminde Bakanın açıklamaları doğrultusunda bazı üniversiteler formasyon başvurusu almadılar.Bakanın söylediği almayın atandıktan sonra biz vereceğiz şeklindeydi.Şimdi yorumlara bakıyorum da atamadan önce almak gerekiyor gibi bir şeyler yazılıyor.Burada amaç herkesin formasyon alıp ben atanamamış öğretmenim dememesi ve azalacak kontenjan için baskı oluşturmaması.Madde 7de belirtilen durum stajdan sonra adaylığın kalkmasıdır.Staj zamanı siz o programı okuyacaksınız.Yani adaylığın kalkması için bu program şart.Ben bu şekilde anlıyorum.İnternetten araştırın Bakan yaklaşık 1 yıldır almayın diyor.Burada yazılan gibi olursa formasyon almayanlar ne olacak?Bunları söyleyen sonuçta Bakan.Atanamayacaklar mı?

Gobel1900
Şube Müdürü
15 Eylül 2020 16:41

Bir de bu sistem" bakanın veya Talim terbiyenin dediği sistem" önümüzdeki atamada uygulanacak mı bilen var mı?

aslibulut
Aday Memur
16 Eylül 2020 09:13

Ziya Selçuk'un 15 Temmuzdaki açıklaması:"Bunu geçen sene duyurmuştuk. Hukuki süreçler yeni sona erdi. pedagojik formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüz binlerce üniversite mezunu gencin, ihtiyacı olmayan alanlarda sürekli olarak formasyon belgesine yüklü miktarlarda ücret ödeyerek sahip olmaları ve sonrasında bir beklentiye girmeleriyle ilgiliydi. Formasyon gerekiyorsa, kim öğretmenlik sınavını kazanırsa ona biz bunu ücretsiz olarak vereceğiz. Kimsenin yüksek miktarda ödemeler yaparak formasyon almasına gerek yok. Siz sınavı kazanın biz size ücretsiz vereceğiz. Bu süreçte de 2020'nin sonu gelecek yılı başında hayata geçmek üzere, şuanda elinde belgesi olanların hiçbirinin hak kaybı yaşamasına müsaade etmemek suretiyle, bu projeyi de hayata geçirdik. Böyle bir söz vermiştik çünkü."

Değişiklik 29.06.2020 tarihli Tebliğler Dergisinde yer almış.

Gobel1900, 4 yıl önce
Bir de bu sistem" bakanın veya Talim terbiyenin dediği sistem" önümüzdeki atamada uygulanacak mı bilen var mı?

toprak.memur
Aday Memur
16 Eylül 2020 21:18

Yani bu durumda devlet formasyon alanları görmezden gelecek, yüksek puanı olan kişiyi öğretmenliğe atayacak, 1 yıl boyunca ona ders vermediği halde maaş ödemesi yapacak sonuçta ataması oldu, bu süre zarfında da öğretmensiz dolu kadro olacak ihtiyacını 1 sene sonra gidermiş olacak? Bakanın açıklamadan böyle düşünürseniz yanılırsınız. Devlet para gitmesin diye ücretli öğretmenlik gibi bişey yaptırıyor. Sistemin böyle bişeye dönme ihtimali olduğunu sanmıyorum. Öğretmenlik bilgisi atanmak için şart diye yazıyor atanma şartları arasında. Buda mantıki olarak daha geçerli. Kendimizi kandırmayalım.

Gobel1900
Şube Müdürü
16 Eylül 2020 21:35

aynen öyle hocam formasyon için en azından bir kişi yaklaşık 5000 TL harcıyor.Az para değil
toprak.memur, 4 yıl önce

Yani bu durumda devlet formasyon alanları görmezden gelecek, yüksek puanı olan kişiyi öğretmenliğe atayacak, 1 yıl boyunca ona ders vermediği halde maaş ödemesi yapacak sonuçta ataması oldu, bu süre zarfında da öğretmensiz dolu kadro olacak ihtiyacını 1 sene sonra gidermiş olacak? Bakanın açıklamadan böyle düşünürseniz yanılırsınız. Devlet para gitmesin diye ücretli öğretmenlik gibi bişey yaptırıyor. Sistemin böyle bişeye dönme ihtimali olduğunu sanmıyorum. Öğretmenlik bilgisi atanmak için şart diye yazıyor atanma şartları arasında. Buda mantıki olarak daha geçerli. Kendimizi kandırmayalım.

aslibulut
Aday Memur
17 Eylül 2020 09:22

Hocam Bakanın açıklamalarını canlı olarak da izleyebilirsiniz.Kimse kendini kandırmıyor.Eğitim Fakültesi mezunlarının formasyon hakkı saklı zaten.Diğer bölümlerden formasyon alanlar için bu değişiklik.2020 sonuna kadar alınan formasyonlar geçerli.Açıklamalar bu yönde.Bu arada parayı veren formasyonu alıyor ve her formasyon alan da bu alanda iyi değil.Püf noktası herkesin ben atanamamış öğretmenim diyememesi.Zaten Bakanın konuşmalarını dinlerseniz 10.000'lik bir alımdan bahsediyor.Bunların hepsi de formasyon mu alacak?Çoğu Eğitim Fakültesi mezunu.Bakan konuşmasının sonunda söz vermiştik diyor.Burayı okuyan arkadaşları yanlış yönlerdirmeyelim.Ben ortalığı karıştırmak için yazmıyorum.Bakan almayın dedi ve ben son senemde almadım.Sınava girdim.Eğitim Bilimlerinde 70 net bekliyorum.Benim gibi bir çok arkadaş da vardır.Bilgilendirmek için yazdım.

toprak.memur, 4 yıl önce

toprak.memur
Aday Memur
17 Eylül 2020 12:33

Formasyon ücretleri 2000 civarında ve parayı veren gidemiyor maalesef. Mühendisliklerin hiç birisine formasyon eğitimi açmıyorlar neredeyse. Kaldı ki eğitime gidenler de 1 sene boyunca staj + 7 tane dersten geçmek zorunda, eğitim bilimleri sınavındaki konuları gördük. 1 sene sadece bunun için eğitim alıyorlar. Her yıl ortalama 50-60 bin atama gerçekleşiyor. bekleyen 700-800 bin formasyonlu var. Amaç baskıyı kaldırmak için formasyon işinin ismini değiştirmek, eğitimi ücretsiz hale getirmek, üniversite okurken formasyon alınabilmesi yerine gerçekten isteyenlerin üniversiteden sonra yüksek lisans yaparak ciddiyetini görmek derseniz varım. Ama ben formasyon almadım, bakanda konuşurken formasyon kalktı gibi bi cümle sarf etti, artık formasyon atama şartı yok diye düşünürseniz açın atanma şartlarını okuyun derim. Lafla değil kurallarla,maddelerle yürüyor bu işler. Formasyon kalkarsa da ilk atanacak olan benimdir, evimin dibine. Ama eğitimci olan ziya bey eğitimcilerin önünü kapatmaz, ilk atamalarda göreceğiz birlikte.

Her şeyi TTKB kitapçığından öğreniyorsunuz ama formasyon şartını bakandan alıyorsunuz, yedirtmezler bize o pastayı haberiniz olsun.

toprak.memur
Aday Memur
17 Eylül 2020 13:29

Yazdığınızı okudum, bakanın açıklamasını dinledim ve tekrar okudum, aslında konunun farklı yerlerinden bahsettiğimizi anladım.

Formasyon kalkmamış, formasyon duruyor ancak üniversiteler kendileri açamayacak, öğretmenlik sınavı gibi bir sıralama yada şart gelecek, mesela Eğitim bilimlerinden 60 net üzeri olanlar gibi, bunlara devlet tezsiz yüksek lisans okuma hakkı verecek, yani formasyon yerine geçen tezsiz yüksek lisansı herkes alamayacak. Bu eğitimi aldıklarında formasyon sahibi olmuş olacak ve TTKB nin belirttiği atama şartlarına uygun hale gelecek.

Bu durumda formasyonu olmayan, öğretmenlik sınavı(henüz net değil artık her neyse) şartından başarılı olursa mesela 15bin kişi, devlet 15bin kişilik TZYL programı açacak, bunlardan 10bini gidip bu programı bitirecek ve yılda 10bin kişi formasyonu ancak alabilecek. Sonrasında atama şartını sağlayıp kadro bekleyecek.

Formasyonlu sayısı yıl geçtikçe azalır, öğretmen olmak zorlaşır, ön elemeleri geçen hak kazanır gibi bişey olmuş yani. önemli olan şu öğretmenlik sınavı nedir , o şartı bekleyeceğiz yani. Yine otobüs gidince farkettik bişeyleri...

aslibulut, 4 yıl önce

Hocam Bakanın açıklamalarını canlı olarak da izleyebilirsiniz.Kimse kendini kandırmıyor.Eğitim Fakültesi mezunlarının formasyon hakkı saklı zaten.Diğer bölümlerden formasyon alanlar için bu değişiklik.2020 sonuna kadar alınan formasyonlar geçerli.Açıklamalar bu yönde.Bu arada parayı veren formasyonu alıyor ve her formasyon alan da bu alanda iyi değil.Püf noktası herkesin ben atanamamış öğretmenim diyememesi.Zaten Bakanın konuşmalarını dinlerseniz 10.000'lik bir alımdan bahsediyor.Bunların hepsi de formasyon mu alacak?Çoğu Eğitim Fakültesi mezunu.Bakan konuşmasının sonunda söz vermiştik diyor.Burayı okuyan arkadaşları yanlış yönlerdirmeyelim.Ben ortalığı karıştırmak için yazmıyorum.Bakan almayın dedi ve ben son senemde almadım.Sınava girdim.Eğitim Bilimlerinde 70 net bekliyorum.Benim gibi bir çok arkadaş da vardır.Bilgilendirmek için yazdım.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi