Editörler : E.Kayı Han
18 Eylül 2019 21:25

İcra tahsil harcı yardım lütfen

Arkadaşlar cümleten selamün aleyküm.

Birgün işyerimde çalışırken maaşıma haciz koyulduğunu öğrendim. yaptığım araştırmalar sonucunda bu haczin rahmetli babamdan miras kalan bir borçtan dolayı olduğunu öğrendim.şöyle bir durum var ki biz ailecek babam vefat ettiğinde reddi miras davası açtık ve mahkeme mirasımızın reddine karar verdi. bizde bildiğimiz tüm kanuni borçlularına mahkeme kararını verdik. fakat daha bilmedğimiz yerlerdede varmış ve haciz gelince öğrendik. haciz Halk bankasına olan bir borçtan ötürü gelmiş. hemen bankanın avukatı ile görüşüp reddi miras kararını avukata sunduk. aynı zamanda haczin konulduğu icra dairesine gidip dilekçe ile orayada sunduk. avukat da yardımcı olmak amacıyla aynı gün icra dairesine bizim reddi miras ettiğimizi ve haczin kaldırılması gerektiğine dair yazıyı gönderdi. ve olay burada patlak verdi. İcra dairesindeki memur alacakllının haciz kararından vazgeçmesinin , alacağını haricen tahsil edildiğine bir gösterge olduğundan 492 sayılı kanunun 23 maddesine istinaden harç yatırılması gerektiğini ancak o şekillde işlem yapılacağının kararını aldıkarını söyledi. Oysaki avukat icradan vazgeçmesinin sebebini reddi miras olarak bildirmişti. avukatla yaptığımız görüşmmede bu harcı yatırmayacaklarını bunun icra memurunun bir hatası olduğunu ve memuru ikna edemediğini eğer uğraşmak istemiyorsak bu harcı benım yatırmam gerektiğini söyledi.Şimdi sormak istediklerim şunlar.

1- maaşıma koyulan haciz kararı durdurulup , maaşımda kesinti olmayıp harç yattığındamı haciz kararı kaldırılacak yoksa herhangi bir işlem yapılmayıp maaşım kesilecek mi ?

2- Reddi miras yaptığımız halde bu harç yinede yatırılmak zorunda mı

3- bu harcı alacaklımı yatırmalı yoksa reddi miras yaparak bu borç ile hiç alakası olmayan ben mi yatırmalıyım

4- Devlet banklarınnın hiç bir şekilde harç ödemeyeceğine dair 4603 sayılı kanunun geçici 4. maddesinde açık bir madde var. bu maddeye istinaden bu harcın ödenmesini iptal ettirebilirmiyiz.

Ucgenc
Aday Memur
18 Eylül 2019 22:00

devlet bankalarının harç muafiyetinden borçlu yararlanamaz. Fakat reddi miras kararını sunup, hacizlerin yasaya uygun olmadan konulduğu ve kaldırılmasını talep ettiğiniz bir dilekçe yazarak konulan hacizleri kaldırabilir, taraf kaydınızı dosyadan sildirebilirsiniz. Eğer alacaklının talebi üzerine kaldırılmak istenirse harç yatırmak zorundasınız

18 Eylül 2019 22:04

dilekçeyi bizzat kendiniz verirseniz harç gerekmez

Dosyaya sunmuş olduğum reddi miras kararı doğrultusunda dosyadan taraf kaydımın silinmesini , menkul ve gayrimenkullerim üzerinde bulunan bütün hacizlerin kaldırılmasını talep ederim de. Ek e ilam ftokopisini ve kimlik fotokopini sun kabul etmeme şansları yok.

gladi032
Aday Memur
18 Eylül 2019 22:13

çok açık ve net bir dilekçe yazdım ek olarak da reddi miras mahk. kararını da sundum. icra dairesi onu görmezlikten geldi. dilekçeme cevap olarak alacakllı vekilinin harcı yatırmasından sonra işlem yapılacaktır demişler

volkan3301
Yasaklı
19 Eylül 2019 22:19

Miktar düşükse yatır gitsin uğraşmaya değmez
gladi032, 5 yıl önce

çok açık ve net bir dilekçe yazdım ek olarak da reddi miras mahk. kararını da sundum. icra dairesi onu görmezlikten geldi. dilekçeme cevap olarak alacakllı vekilinin harcı yatırmasından sonra işlem yapılacaktır demişler

gladi032
Aday Memur
19 Eylül 2019 22:39

Malesef ufak bir miktar değil

volkan3301, 5 yıl önce
Miktar düşükse yatır gitsin uğraşmaya değmez
20 Eylül 2019 13:19

İcra memurunun red kararından sonra haberdar olduğun tarih önemli 7 gün içinde icra mahkemesine icra memurunun kararının kaldırılması için şikayet davası açman lazım. İcra memuru kararından kendi başına dönüp yeni karar veremez 7 günlük hak düşürücü süre var vaktini geçirme

gladi032
Aday Memur
20 Eylül 2019 13:48

hocam yalnız bana bu kararı hiçbir şekilde cevaben vermediler ben tamamen oranın çaycısından sözlü olarak öğrendim yani aslında benim bu durumdan hala haberdar olmamam lazım bu durumda diyelim hiç bilgim yok 7 gün neye göre belirlenecek haberim olmayan şeye ben nasıl itiraz edeğim

mystarinthesky, 5 yıl önce

İcra memurunun red kararından sonra haberdar olduğun tarih önemli 7 gün içinde icra mahkemesine icra memurunun kararının kaldırılması için şikayet davası açman lazım. İcra memuru kararından kendi başına dönüp yeni karar veremez 7 günlük hak düşürücü süre var vaktini geçirme

Alper.Svs
Aday Memur
20 Eylül 2019 16:46

İlk talebi sizin vermeniz gerekirdi o durumda harç olmazdı. Ama alacaklı vekili talep açtıysa sizden önce müdürlükte doğal olarak harç istemiştir ve bu karardan dönemez. Bu saatten sonra yapabileceğiniz tek şey süreyi kaçırmadan kararın kaldırılması için dava açmanız.

gladi032
Aday Memur
20 Eylül 2019 16:52

Peki avukat hacizin kaldırılma talebine reddi mirastan dolayı istediğini beyan etmiş. Ama icra dairesi karar alırken, alacaklı vekilinin hacizin kaldırılmasını istemesinin haricen tahsile karine ettiği için harç talep ediyoruz demiş. şimdi burda göz var nizam var beyan var adam reddi miras diyo icra dairesi tahsilat yapılmış diyor ne alaka onu anlamadım. icra dairesi bu karara nasıl varabildi

icra müdürü 35
Aday Memur
21 Eylül 2019 13:01

Avukat sizden önce hacizin kaldırılmasını istediği için icra dairesinin harç istemesi doğaldır. Ayrıca sizin dilekçeniz ile ilgili kararın size ulaşması, yani tebliğ için posta masrafı vermeniz gerekirdi. Sizin yapmanız gereken, icra mahkemesine icra müdürlüğü kararının iptali için şikayet davası açmanız gerekmektedir. Mahkeme hemen kaldırır diye düşünüyorum. İcra dairesi kendisini garantiye almak için bu şekilde Yargıtay kararları doğrultusunda karar veriyor. Yoksa Müfettişler alınmayan harcı icra müdürüne yatırtıyor. Geçmiş olsun.

writerman01
Kapalı
21 Eylül 2019 20:05

İcra mahkemesine bir dava açarak buraya yazdıklarıni dilekçeye yaz. Mahkeme haczin kaldırılmasina karar verir.

Ucgenc
Aday Memur
21 Eylül 2019 21:07

1- kararı icra memuru değil müdür/müdür yrd. verir, icra memuru görevlendirildiği hacizler dışında karar vermeye yetkili değildir.

2- sehven verilen kararlar ikinci bir kararla düzeltilebilir.

3- Mahkemeye falan gitmene gerek yok. İcra dairesine git bir müdürle görüş reddi miras kararına istinaden haczin kaldırılmasını istiyorum de onlar halleder

mystarinthesky, 5 yıl önce

afulutas
Genel Müdür
07 Şubat 2020 23:44

Forum kuralları birinci madde üçüncü paragraf konu tarafımdan kapatılmıştır.

https://forum.memurlar.net/konu/2409277/

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi