Editörler : supporters.
25 Mart 2012 11:27

Vergi Müfettişlerinin çalışma koşulları...

Bir bayan için uygun bir meslek midir?Turneleri nasıldır?İş tatmini nasıldır?

Şimdiden teşekkürler..

shakendady
Şef
25 Mart 2012 12:57

1-Bir bayan için uygun bir meslek midir tartışılır? Sonuçta muhatap olacağanız kitle vergi kaçırma ihtimali yüksek olan küçük esnaf,kobi işletmecisi,naylon faturacı gibi insanlar. Bir de 29 ilden bir tanesine gideceksiniz.

2-Turne ya olmaz ya da yakın illere olur tahminim.

3-İş tatmini de "salla başını al maaşını" düzeyindedir. 4500 kişinin taşıdığı bir ünvan ve bir sınavda 400 kişi alan bir meslekte ne kadar iş tatmini olabilirse o kadar iş tatmini vardır.

the king s son
Aday Memur
25 Mart 2012 13:13

shakendady

Denetimler nasıl yapılıyor?Defter üzerinden mi yoksa söz konusu iş yerine giderek orada mı?Biraz bilgi verirseniz sevinirim...

shakendady
Şef
25 Mart 2012 13:17

Vallaha ben vergi inceleme elemanı olmadığım için çok kesin bilgi veremeyebilirim size, ama bildiğim kadarıyla genelde büroda defter üzerinden yapılıyor. Zaten incelenen şirketler iş yerinde inceleme yapmayı gerektirecek kadar büyük değil.

the king s son
Aday Memur
25 Mart 2012 13:24

Yine de teşekkür ederim.İnşallah vergi müfettişi olan arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurlar...

shakendady
Şef
25 Mart 2012 13:40

Rica ederim, yalnız A grubundaki Vergi Müfettişi arkadaşlar size çok abartılı ve aşırı iyimser bilgiler vereceklerdir,bir gecede kazandıkları "Müfettiş" ünvanının verdiği sarhoşlukla, gelecek bilgilere karşı temkinli yaklaşmanızı tavsiye ederim

future_huz
Memur
25 Mart 2012 13:59

Ulu Bilge shakendady bize daha neler önerir ne gibi bilgilerle ufkumuzu açıp ruhumuzu aydınlatır

Şİmdiden teşekkür ederim

akifyedier
Şef
25 Mart 2012 14:15

bence bu işle uğraşan üstatlar objectif bilgiler verirse daha iyi olur...

zirincik
Aday Memur
25 Mart 2012 15:05

çok güzel bir meslek ama bayanlar için farklı olabilir. sonuçta vergi kaçıranlar muhatabınız.A grubu müfettiş olmakla yapılan iş değişmedi. Çok da küçük incelemeler yapmıyoruz bakmayın söylenenlere... Şahsen katrilyonu bulan hasılatı olan firmayı incelemiş bir A Grubu Müfettişim...

wes06
Şef
25 Mart 2012 15:28

6 yıllık bir vergi denetmeni(yeni ismi müfettiş) olarak objektif bir biçimde yazayım...

1-Her tarz mükellef inceliyorsun.Sadece küçük ve kaçakçılar değil.Çok büyük mükellef(Sınır, yıllık hasılatı 21.500.000 tl olsa da üstünü de inceleyeceksiniz diye yazı geldi),iflas etmişler,tefeciler,kaçakçılar,sahteciler,küçükler...Her türden var yani.

2-Bayan için ideal meslek değildir.Sonuçta mükellefin canını yakıyorsun.Her an tartışma,üstü kapalı tehdit durumları söz konusu olabiliyor.

3-Adı müfettişlik olsa da diğer kamu müfettişleri gibi değiliz.Yarı müfettiş yarı denetmen gibi birşey.Diğer kamu müfettişlerinin ağırlığını ve ayrıcalığını burada bulamazsınız.O yüzden müfettişlik statüsüne çok takanlar, burada hayal kırıklığı yaşayabilirler.Grup başkanı yeri geliyor amirmiş gibi herşeye karışabiliyor.

4-Kurulda sürekli bir huzursuzluk ve çekişme sözkonusu.Bu ne zaman düzelir muamma...

5-29 il olayı hala belirsiz.Ne olacağı yılan hikayesine döndü.

6-Maaş olarak 6. derece müfettiş mesai dahil 4.000 i geçiyor.

7-Açıkçası bütün müfettiş maaşları eşitlenmişken imkanı olan diğer kamu müfettişliklerine geçsin.Buradaki yetki ve yeterlik sınavının zorluğu,iç huzursuzluk,rotasyon durumu,müfettiş ağırlığının olmaması,işlere karışılması... gibi nedenlerle en son tercih edilmelidir.

Not:Ben genel durumu aktardım.Polyannacılık yapanlar başka kapıya...

akifyedier
Şef
25 Mart 2012 15:47

@wes06

gayet objektif yazmışşın, teşekrler paylaştığın bilgiler için...

keynesforever
Kapalı
25 Mart 2012 15:54

Yetki sinavi yeterlilik sinavi omrunuz curur.. Ama hepsini gecince cok gecerli bir mesleginiz oluyor.son olarak performans yonetmeligi bence mufettisin rahatligini ortadam kaldiriyor..

25 Mart 2012 15:55

@wes06

Düşüncelerinde ciddi bir evrim gördüm :) daha önceleri hararetle savunuyordun :)

the king s son
Aday Memur
25 Mart 2012 16:02

Yeni göreve başlamış bir Vergi Müfettişi ne kadar çıplak maaş ve ek ödenti alıyor? Bu maaş bölgelere göre,a bçd grubunda bulunma durumuna göre farklılık arz ediyor mu?

the king s son
Aday Memur
25 Mart 2012 16:05

....Vergi Müfettiş Yardımcısı... demek istedim.

greenspan
Şef
25 Mart 2012 16:58

Sanırım 2.500.-TL civarı alıyorlar, tabi bence bu işi biraz kariyer odaklı düşünmek de gerekiyor kanımca. Kurumdaki iç konular bir tarafa vergi asla ölmeyecek ve alternatif kariyer oluşturulabilinecek bir uzmanlık alanı vereceğinden uzun vadeli düşünmekte fayda var.

altairezios
Yasaklı
25 Mart 2012 17:12

wes06

bu maaş olayını daha açık yazabilirmisin yani vergi müff yardımcısı maaşı ve vergi müff maaşı 6.derece olayı nedir anlayamadım

alex60
Aday Memur
25 Mart 2012 18:35

size tavsiyem maliyeden uzak durun. çok ciddi işler yapıyosunuz ama değeriniz sıfır aklınız var başka kurumlara gidin

wes06
Şef
25 Mart 2012 20:36

Evet düşüncelerim olumsuz yönde değişti.İlk başlarda çok umutluydum ama zaman geçtikçe hayal kırıklıkları artmaya başladı.Meslekte iş huzuru gittikçe azalıyor...

Maaşlar dereceye göre değişiyor.Yeni başlayan müf. yardımcısı 3.300 tl alıyor.(500 tl mesai dahil-memur zammı hariç)

the king s son
Aday Memur
25 Mart 2012 21:09

wes06

Tercih hakkınız olsaydı

SGK müfettişliğini mi yoksa Vergi Müfettişliğini mi tercih ederdiniz?Neden?

wes06
Şef
25 Mart 2012 21:52

Zaten yazdıklarımdan hiç tereddütsüz bunu çıkarmanız lazım.Elbetteki SGK

Toplam 160 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi