Editörler : E.Kayı Han
14 Eylül 2021 14:55

Yurda kaptırdığım para

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum doğru degiselde kusura bakmayın. Üniversitelerin açılmasıyla özel bi yurt apart tarzı bi yerle konuştum. Biraz cahillik edip sözlesme şartlarını konuşmadan kendilerine kapora gönderdim fakat hiçbir belgeye imza atmadım sadece para gönderirken kapora olduğunu yazdım aradan 1 hafta geçti sözleşme şartlarını okuyunca uymadığını söyledim paramı geri istedim vermediler. Geri almanın bi yolu yok mudur

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 15:36

Yurda kayıt yapacak başkasını bulsanız, onun yatıracağı paradan sizin yatırdığınız parayı mahsup edebilirsiniz. Ortada sözleşme yokken nasıl kapora alabiliyorlar?

İlamsız takip başlatsanız lehinize sonuç alabilirsiniz.

Birbesuc
Aday Memur
14 Eylül 2021 16:19

malesef bulamam. Dediğiniz gibi haklısınız kendisi haklı olduğunu varsayıp avukatıyla konusturdu avukatıda haklı buldu

ÇOTANAK, 3 yıl önce

Yurda kayıt yapacak başkasını bulsanız, onun yatıracağı paradan sizin yatırdığınız parayı mahsup edebilirsiniz. Ortada sözleşme yokken nasıl kapora alabiliyorlar?

İlamsız takip başlatsanız lehinize sonuç alabilirsiniz.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 16:36

:D

Bozacının şahidi şıracı olmuş. Öyle iş olmaz. Kapora verdiğiniz yerin avukatı kendi avukatıyla konuştuğunda tabiki o avukat kapora verdiğiniz yeri savunacaktır.

Olayın detayını [email protected] adresime yazar mısınız?

Birbesuc, 3 yıl önce

malesef bulamam. Dediğiniz gibi haklısınız kendisi haklı olduğunu varsayıp avukatıyla konusturdu avukatıda haklı buldu

Birbesuc
Aday Memur
14 Eylül 2021 17:29

Kendimi yanlış ifade etmişim sinirden :D karşı tarafın avukatıda beni haklı buldu

ÇOTANAK, 3 yıl önce

:D

Bozacının şahidi şıracı olmuş. Öyle iş olmaz. Kapora verdiğiniz yerin avukatı kendi avukatıyla konuştuğunda tabiki o avukat kapora verdiğiniz yeri savunacaktır.

Olayın detayını [email protected] adresime yazar mısınız?

14 Eylül 2021 19:54

kapora vermek sözleşme imzalamak demek borçlar kanununa göre ancak tüketicini kanununa göre 14 güm içersinde cayma hakkınız var eğer 14 gün içinde karşı tarafa sözleşmeden döndüğünüze dair bir ihtarname çekerseniz kaporayı isteyebilirsiniz kaporayı isteme tekniği de ilamsız takip değildir karşı taraf itiraz ettiği anda takip durur parayı tüketici hukukuna göre isteyeceksiniz

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 20:20

Akdedilmeyen sözleşme var; (imzalanmamış.) Bana göre işin kolay yolu ilamsıız icra takibi başlatmaktır. Takibe itiraz edildiğinde tabiki takip durur;ama bu sefer de itirazın iptali davası açılabilir.

Sürgün-Bilge, 3 yıl önce

kapora vermek sözleşme imzalamak demek borçlar kanununa göre ancak tüketicini kanununa göre 14 güm içersinde cayma hakkınız var eğer 14 gün içinde karşı tarafa sözleşmeden döndüğünüze dair bir ihtarname çekerseniz kaporayı isteyebilirsiniz kaporayı isteme tekniği de ilamsız takip değildir karşı taraf itiraz ettiği anda takip durur parayı tüketici hukukuna göre isteyeceksiniz

14 Eylül 2021 20:41

hocam yukarda yazdım yazılı belge var kapora yazılmış açıklamasına kapora borçlar kanunu 177 ye göre sözleşmenin kurulduğuna delalet eder itirazın iptali konusna gelecek olursak o durumda da eğer davacı usulune uygun şekilde sözleşmeden döndüğünü ispat edemezse davayı yine kaybedecektir

ÇOTANAK, 3 yıl önce

Akdedilmeyen sözleşme var; (imzalanmamış.) Bana göre işin kolay yolu ilamsıız icra takibi başlatmaktır. Takibe itiraz edildiğinde tabiki takip durur;ama bu sefer de itirazın iptali davası açılabilir.

Birbesuc
Aday Memur
14 Eylül 2021 20:58

Karşı taraf sözde dün parayı iade edicekti bugün tekrar konuştuğumuzda avukatı bizi haklı görüp yarın parayı gönderebilceklerini söylediler eğer dediğiniz gibi 14 günlük bi süre varsa oyalıyo olabilirler mi

Sürgün-Bilge, 3 yıl önce

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Eylül 2021 10:37

Güzel kardeşim; ortada imzalanmış sözleşme yok. Sadece kapora yazıyor diye kişi borç altına giremez. Ben ilamsız takip başlatılması konusunda ısrarlıyım, ha aynısı benim başıma gelse, ilamsız icra takibimi başlatırım, karşı taraf icrayi itiraz ettiğinde durdurur;ama bu sefer itirazın iptali davasında takibi durdurmak için parayı ödememeyi haklı kılacak gerekçe sunmalıdır. Bence işin bam teli buradadır. Ben belki açıklamayı sehven "kapora" yazdım. Hem taraflar arasında akit yapılmadan ödenen kapora sözleşme kurulduğu anlamına gelmemelidir.

Sürgün-Bilge, 3 yıl önce

hocam yukarda yazdım yazılı belge var kapora yazılmış açıklamasına kapora borçlar kanunu 177 ye göre sözleşmenin kurulduğuna delalet eder itirazın iptali konusna gelecek olursak o durumda da eğer davacı usulune uygun şekilde sözleşmeden döndüğünü ispat edemezse davayı yine kaybedecektir

15 Eylül 2021 10:53

TBK maddeleri gereği

A. Bağlanma parası

MADDE 177- Sözleşme yapılırken bir kimsenin vermiş olduğu bir miktar para, cayma

parası olarak değil sözleşmenin yapıldığına kanıt olarak verilmiş sayılır.

Aksine sözleşme veya yerel âdet olmadıkça, bağlanma parası esas alacaktan düşülür.

B. Cayma parası

MADDE 178- Cayma parası kararlaştırılmışsa, taraflardan her biri sözleşmeden caymaya

yetkili sayılır; bu durumda parayı vermiş olan cayarsa verdiğini bırakır; almış olan cayarsa

aldığının iki katını geri verir

ÇOTANAK, 3 yıl önce

Güzel kardeşim; ortada imzalanmış sözleşme yok. Sadece kapora yazıyor diye kişi borç altına giremez. Ben ilamsız takip başlatılması konusunda ısrarlıyım, ha aynısı benim başıma gelse, ilamsız icra takibimi başlatırım, karşı taraf icrayi itiraz ettiğinde durdurur;ama bu sefer itirazın iptali davasında takibi durdurmak için parayı ödememeyi haklı kılacak gerekçe sunmalıdır. Bence işin bam teli buradadır. Ben belki açıklamayı sehven "kapora" yazdım. Hem taraflar arasında akit yapılmadan ödenen kapora sözleşme kurulduğu anlamına gelmemelidir.

15 Eylül 2021 10:57

dediğim gibi kişi yalnızca usulune uygun şekilde sözleşmeden dönerse bu ücreti isteyebilir

ÇOTANAK, 3 yıl önce

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Eylül 2021 11:17

Az önce hukuk okumuş icra müdürü bir tanıdığıma, sordum: Sözleşmenin kendisine verilmediğini, verilen sözleşmenin ise şartlarının ağır olduğunu belirterek sözleşmeden cayabileceğini söyledi.

Aynı durum benim başıma gelse, ben icra yoluyla parayı alma cihetine giderim.

Sürgün-Bilge, 3 yıl önce

dediğim gibi kişi yalnızca usulune uygun şekilde sözleşmeden dönerse bu ücreti isteyebilir

15 Eylül 2021 11:36

benim dediğimi söylemiş hocam :) şartlar ağır denmesine falan da hiç gerek yok 14 günlük süre içersinde gerekçe gösterilmeden dönülebilir

ÇOTANAK, 3 yıl önce

Az önce hukuk okumuş icra müdürü bir tanıdığıma, sordum: Sözleşmenin kendisine verilmediğini, verilen sözleşmenin ise şartlarının ağır olduğunu belirterek sözleşmeden cayabileceğini söyledi.

Aynı durum benim başıma gelse, ben icra yoluyla parayı alma cihetine giderim.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Eylül 2021 12:16

Bende işte oraya takılıyorum. Ortada kurulmuş sözleşme yok. Akdedilmemiş. Kişi imzalamadığı sözleşmeden döneceğini nasıl belirtecek :D

Sürgün-Bilge, 3 yıl önce

benim dediğimi söylemiş hocam :) şartlar ağır denmesine falan da hiç gerek yok 14 günlük süre içersinde gerekçe gösterilmeden dönülebilir

Birbesuc
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:46

Teşekkür ederim yardımlarınız için haklısınız ortada sözleşme olmadığından dolayı paramı alabildim. Bu durumu bilmeyen biri olsaydı muhtemelen parayı alamazdı çünkü vermemekte çok ısrarcıydılar. Tekrar teşekkür ederim

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi