Editörler : "eskiyara"Pangaea

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
02 Aralık 2021 18:45

Hadi oradan sen bende tesizde tezlide yaptım bana masal anlatma neyin zorluğunu yaşadın eğitim yönetimini yanımda bitiren bir sürü arkadaş var derslere dahi girmeden bir ödevle diploma aldılar sen zorlanmış olabilirsin ama mesele akademik düşünmekse tezsinin bunda zaten yeri yok olsa doktora için tezsiz diplomasıda kabul edilir . Ben kendim yaptım diye demiyorum doğru ne ise onu diyorum işimize geldiği gibi konuşmayalım

Kagiş, 2 yıl önce

Hadi oradan bee!? Eğitim Programları ve Öğretimde Tezsiz yaptım(2021'de).Ve tez gibi proje ödevi verdim! Öncesinde de formasyonu zaten tezsiz yüksek lisans şeklinde almıştık(2007'de).

Yaptığım tezsizlerin hepsi mesleğimle ilgili! Meb, öğretmenlik becerileri, mesleki gelişim deyip duruyor, biz de tamam dedik ve bu alanda yüksek lisans yaptık! Hizmet puanı vermede tornistan yaptılar ama uzman öğretmenlik vermede yemezler!!? Görev yaptığım okul türü olarak mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin belirlenmesi üzerine proje ödevi hazırladım. Geçen sene o pandemi döneminde şehir merkezindeki okulları gezip üç yüz öğrenciye yüz yüze ölçek uygulayıp spss'te betimsel istatistik yöntemleri ile karşılaştırmalı analizler yapıp projemi yazdım. Literatür taraması yaptım. 45-50 sayfalık bir çalışmayı ortaya çıkardım. Kullandığım ölçek (halk dilinde buna anket diyorlar ama çok doğru bir tabir değil!) Hacettepe'den bir profesörün geliştirdiği ve ABD'deki California Üniversitesi kaynaklı bir çalışma!

Bilip bilmeden konuşmayın! Öyle parayla oraya buraya yazdırılan tırt'tan bir ödev ya da çalışma değil yani. Haa farklı üniversitelerde (yurt dışı gibi) bu işi öylesine yapıp diploma alanları duyuyoruz ama herkesi aynı kefeye koyamazsınız!?

Yaptığımız proje ödevi çalışmasını danışman hocamız(kendisi doçentti) eğitim bilimleri bölüm başkanımız(kendisi profesördü) ve sosyal bilimler enstitü müdürü (o da profesörü) imzaladı ve üç cilt olarak çoğaltıp bir nüshası danışman hocaya (cd'yle beraber), bir nüshası yine cd'yle enstitüye teslim ettik. Bir nüsha da bizde kaldı.

Ödev, enstitü tez yönetmeliğine göre hazırlandı ve teslim edilirken görevli memur tarafından sayfa sayfa kontrol edilerek imza karşılığında alındı.

İnsanları buradan yanlış yönlendirmeyin! Bizim yüksek lisansımızın tez'liden tek farkı, jüri savunmasına girmemesi! Onun haricinde ne kadar formalite varsa hepsini yaptık.

Uzman öğretmenlik bizim de hakkımızdır!? Özel durumlara girersek 10 yıl dershane öğretmenliği yapmışım ki kendi branşımda (edebiyat) on tane yüksek lisansa bedeldir!

Onu bunu bilmemm. Yaşım 41,5 olmuş. Bir lisans+iki tane tezsiz yüksek lisans diplomam var. 10 yıl özel sektör + 9 yıldır da meb'te öğretmenlik yapıyorum. Hakkımı kimseye yedirmemm.O kadarrr.

02 Aralık 2021 21:00

Milli eğitim bakanı açıkladı boş yere tartışıyorsunuz,tezli tezsiz fark etmeksizin uzman öğretmenlik sınavından muaf olacak 10 yılı tamamlayanlar.

tarhici29, 2 yıl önce

Hadi oradan sen bende tesizde tezlide yaptım bana masal anlatma neyin zorluğunu yaşadın eğitim yönetimini yanımda bitiren bir sürü arkadaş var derslere dahi girmeden bir ödevle diploma aldılar sen zorlanmış olabilirsin ama mesele akademik düşünmekse tezsinin bunda zaten yeri yok olsa doktora için tezsiz diplomasıda kabul edilir . Ben kendim yaptım diye demiyorum doğru ne ise onu diyorum işimize geldiği gibi konuşmayalım

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
02 Aralık 2021 21:31

HOCAM AÇIKLASIN BEN FİKRİMİ SÖYLÜYORUM NASIL YAPARSA YAPSINLAR ÖNEMLİ DEĞİL EĞER MESELE LİYAKATSE ESASI BU YOKSA ÖĞRETMENE PARA VERMEMEK İÇİN UĞRAŞTIRMAKSA KABUL BÖYLESİ KALSIN.iŞİN KOLAYI VAR NASILSA KARİYER OLAYIDA DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN OLUR.

King in the north34, 2 yıl önce

Milli eğitim bakanı açıkladı boş yere tartışıyorsunuz,tezli tezsiz fark etmeksizin uzman öğretmenlik sınavından muaf olacak 10 yılı tamamlayanlar.

murat5535
Genel Müdür
02 Aralık 2021 21:43

1 sınavla uzman olunuyorsa tezsiz içinde 10 ders+bitirme projesi var yani tezsiz de olsa uzman öğretmen oluyorsun tezli yaptıysan kariyer sisteminde doktora da yaparsan baş öğretmenlik için yapılacak sınavdan muafsın. Tezsiz yüksek lisans yapanların tezli yüksek lisans yapmayacaksa doktora yapma ve sınavsız başöğretmen olma şansı yok mecbur sınava girecekler. Arada bu fark var

Kagiş
Müsteşar
03 Aralık 2021 07:08

Akademik düşünecekseniz meb'te kadro işgal etmeyin! Yüksek öğretime geçin ve akademik hayatınıza devam edin. Yani bir tezli yaptınız yaa o yüzden söylüyorum.

Dedikleriniz bazı üniversiteler için geçerli olabilir ama ben çok sağlam tezsiz yaptım ve ödevimi de kendim yazdım. Öyle parayla birilerine, bir yerlere yazdırmadım.

Yaptığınız tezliye çok güveniyorsanız hemen doktoraya başlayın o zaman. Neyi bekliyorsunuz!?))) Yayın da yaptınız mı ya da yayın yapmayı da öğrendiniz mi!?

Benim eşimin de yüksek lisans öğrencileri oluyor. Tezi yazamayınca hoca imdadına yetişiyor! Bir tez yazıp turnitine koyuyorlar %50 benzerlik çıkınca da "Aman hocam ne yapacağız şimdi!" diyorlar. Bir tezin mimarı - özellikle son zamanlarda - ne hikmetse genellikle danışman hocalar oluyor.))

Yüksek lisans yapan sayısı arttı belki ama kalitenin de düştüğünü çok rahat söyleyebilirim.

tarhici29, 2 yıl önce

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
03 Aralık 2021 18:01

Zaten ilk fırsatta geçeceğim sen merak etme ama olayı kişiselleştirmenin mantığı yok ben şahsi fikrimi söylüyorum eğer mesele liyakatse bu iş böyle olmaz ama mesele öğretmene zam vermeyip uğraştırmaksa siz haklısınız tezli tezsiz farketmez zaten öyle bir dertte yok demektir.

Kagiş, 2 yıl önce

Akademik düşünecekseniz meb'te kadro işgal etmeyin! Yüksek öğretime geçin ve akademik hayatınıza devam edin. Yani bir tezli yaptınız yaa o yüzden söylüyorum.

Dedikleriniz bazı üniversiteler için geçerli olabilir ama ben çok sağlam tezsiz yaptım ve ödevimi de kendim yazdım. Öyle parayla birilerine, bir yerlere yazdırmadım.

Yaptığınız tezliye çok güveniyorsanız hemen doktoraya başlayın o zaman. Neyi bekliyorsunuz!?))) Yayın da yaptınız mı ya da yayın yapmayı da öğrendiniz mi!?

Benim eşimin de yüksek lisans öğrencileri oluyor. Tezi yazamayınca hoca imdadına yetişiyor! Bir tez yazıp turnitine koyuyorlar %50 benzerlik çıkınca da "Aman hocam ne yapacağız şimdi!" diyorlar. Bir tezin mimarı - özellikle son zamanlarda - ne hikmetse genellikle danışman hocalar oluyor.))

Yüksek lisans yapan sayısı arttı belki ama kalitenin de düştüğünü çok rahat söyleyebilirim.

Kagiş
Müsteşar
03 Aralık 2021 18:13

Tezli ne kadar liyakat oluyorsa tezsiz de olur, olmalı!?Benim şahsi görüşüm eğitim bilimleri ve alan(branş) üzerine yapılan yüksek lisanslara uzmanlık verilmelidir! Yoksa ilgisiz bölümlerde yapılan tezli-tezsize uzmanlık verilmesi de yanlıştır. Öğretmensek eğer bizi kendi mesleğimiz de alacağımız eğitim bağlar, bağlamalı!

Yoksa bir edebiyat öğretmeninin fotoğrafçılık üzerine yapacağı tezli-tezsiz yüksek lisans için ne alaka diyebiliriz!?

tarhici29, 2 yıl önce

Zaten ilk fırsatta geçeceğim sen merak etme ama olayı kişiselleştirmenin mantığı yok ben şahsi fikrimi söylüyorum eğer mesele liyakatse bu iş böyle olmaz ama mesele öğretmene zam vermeyip uğraştırmaksa siz haklısınız tezli tezsiz farketmez zaten öyle bir dertte yok demektir.

yaylam
Aday Memur
03 Aralık 2021 19:01

Tezsiz Yüksek Lisans bile yapamayanların Tezsiz Yüksek lisansa saldırmaları da pek ilginç.

emre23230
Aday Memur
03 Aralık 2021 20:35

Sanki tezli olunca çok mu liyakatli oluyor. Tanıdığımız nice profesörler var torpille o yerlere gelmiş.

hugo.almeida
Kapalı
03 Aralık 2021 20:42

Tezli yapanlara paraları tez verile. Tezsiz yapanlara zinhar zırnık koklatılmasın. 10 yılını dolduran zam istemeyeceğine dair sözleşme imzalarsa bin lira verilsin. Doktora yapan para verilmesin. Doktorlara dün 5 bin lira zam yapıldı zaten.

Anlaşmazlık olursa tezli yapanlar kırmızı yelek, tezsiz yapanlar mavi yelek giyip şehir meydanında kozlarını paylaşsın. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir. Hem yeni öğretmenlere yer açılır hem de bir taraf galip geleceği için ya tezliler ya tezsizler yok olur ve tartışma biter. Hem tezli hem tezsiz yapanlar direkt görevden atın. Bu kadar vasıf sahibi olup hâlâ öğretmenlik yapıyorsa bu vizyonsuz adamlardan ülkeye fayda gelmez. İdareci olmaya kalksalar bile alacakları +3 puan. Hiç yani.

Sadece 10 yılını dolduranlar uzman olsun. Yeni atanan öğretmen en fazla 9 yıl çalışabilsin. Böylece 27 yıl sonra atanamayan öğretmen kalmaz.

e-trakyalı
Aday Memur
02 Ocak 2022 23:42

Ben 2006 yılında yapılan uzman öğretmenlik sınavına girdim. Uzman öğretmen olmak için 60 puan ve üzeri almak gerekiyordu.Sınavdan 73 puan aldım. Branşımda ki kontenjandan dolayı uzman öğretmen yapılmadım.İdare mahkemesi ile uzman Öğrt. hakkını sonradan kazandım. Bu arada branşımda 60 üstü alan herkese MEB Dava açmasın diye Uzmanlığı otomatik verdi.2016 da gelen yazıyla Danıştay en üst dairesi benim uzman Öğretmenlik hakkımı AYM kararina göre iptal etti. Ödenen paraları geri de almadılar. Yani ben hakliydım. Ama o tarihten yani 2016 daki bu iptalden sonra 60 üzeri herkese verilmiş olan bu hak 73 puanıma rağmen ben dava ile kazanıp iptal edildigim için dilekçe ve taleplerine rağmen bana verilmedi.Benim durumum da olup yeniden Uzmanlık hakkını alan var mı acaba?

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi