Editörler : E.Kayı Han
22 Ağustos 2019 13:57

Sınavda el titremesi heyecan

öncelikle herkese gelmiş geçmiş olsun aylarca beklediğimiz bir sınavdı sanırım benim gibi yine aylarca yeni sınavı bekleyecekler var mülakata gireceklere de şimdiden başarılar...evde 130 120 arası yazarken sınavda şu lanet olası el titremesi yüzünden mahvettim her şeyi arkadaşlar bunun sebebi nedir özgüven eksikliği mi başaramama korkusu mu klavye seslerinin verdiği herkes iyi yazıyor düşüncesi mi bunun önüne nasıl geçebilirim her hangi bir kursa vs gitmeden evde kendim öğrendim on parmak yazmayı kursa gitsem faydası olur muydu siz heyecanınızı nasıl yendiniz doğru düşünmek için napabilirim çok tatsız hissediyorum

PolisKatip
Kapalı
22 Ağustos 2019 14:03

Kardeş ben 110 yazarken elim titrerdi 150yi geçtim bitti ayrıca sürekli klavye sesi ve müzikle çalış

2biraolsadaicsek
Aday Memur
22 Ağustos 2019 14:07

Geçmiş olsun. Açıkcası o sınav ortamı ile alakalı sanırım. Kendimden örnek vereyim, evde 130-140 hatta sınavdan iki gün önce son denememde 158 yazmıştım. sınava girerken hiç heyacan yoktu, kendimi şartlamıştım heyecan yapma diye. Sürekli telkin ettim, yaparsın sen gibi. oturdum, 5, 4, 3, 2, 1 diye saymaya başladıktan sonra bir kaç kelimede hata yaptığımı düşünüp yetiştirememe korkusu ile birden heyecan bindi. Hayatımda hiçbir şeyde elim titremez iken, bu sınavda oldu. Klavye de beklediğimden daha hassastı. Tam sayamadım ancak benim yapabileceğim sayının altında kaldığını düşünüyorum (yani çok da kötü değildim ama, kendimi bildiğim için daha iyi olabilirdi). Yani tamamen sınav esnasında yaşanan bir şeydi.

Sorunuza gelince, bazı sitelerdeki uygulama programlarında klavye sesi ile kendinizi deneyebiliyorsunuz, muhtemelen biliyorsunuzdur bahsettiğim siteleri. Açıkcası konuya çok hakim değilim ama, kursa gitmek ve yazdığınız sayıyı arttırmak size özgüven kazandırır. Örneğin sınav öncesi kurs sayesinde 160-170 civarı yazabilirken, sınavda heyecan payıyla birlikte -10, 20 civarı yapabilseniz nesi kötü. Tabi daha fazla da olabilir bu sayılar. Bence tamamen kendinize sormalısınız. Örneğin kursu deneyiniz, baktınız pek değişen bir şey yok, başka yöntemleri denersiniz. Ya da faydası oluyorsa devam edersiniz. Zaten hız kazandığınızda kendinizi yazabiliyor diye düşünüp sınavda da heyecan yapmadan istediğiniz sayılarda yazabilirsiniz diye düşünüyorum.

cetinmucahyt
Memur
22 Ağustos 2019 14:14

Aynı heyecan bende de oldu. Batı adliyesi için icra katipliği sınavına girer girmez ellerim öyle titredi ki aklım almadı yani nasıl böyle olabileceği. Hemen gittim eczaneden dideral aldım zabıt katipliğine girmeden yarım saat önce içtim kesinlikle çok etkili oldu. Ne el titremesi ne heyecan kaynaklı karın ağrısı hiç biri olmadı. Heyecanın sebebi sadece 3 dakikalık bir metinin sonucunun bir çok şeyi belirlemesi bence. Özgüvenle falan alakası olduğunu sanmıyorum. Klasik heyecan işte. Evde 180 kelime ortalama yazan biri olarak eğer icra katipliğine girmeden direkt dideral içmeden zabıta girseydim kazanabileceğimi hiç sanmıyorum. Neyse ki bu sene böyle bir hak tanıdılar da kıl payı kurtulduk.

İcra katipliği dideralsiz toplam 165 kelime 46 yanlış / Zabıt katipliği dideralle toplam 177 kelime 16 yanlış.

Ben f klavye yazmayı kursta öğrendim. Evde de öğrenilebilir mutlaka ama kursta bir hoca eşliğinde öğrenmek hata yapma ihtimalinizi azaltır. Tuşlara doğru şekilde yazmak ve başta doğru alışmak en iyisi. Çünkü hatalar sonradan düzeltilmiyor. Nasıl başladıysanız öyle gidiyor. Vaktiniz varsa kesinlikle tavsiye ederim kursu.

canpolat0024
Aday Memur
22 Ağustos 2019 14:16

aynı sıkıntı bende de oldu 125 yazıyordum, hatta 125 e sabitlemiş tim neredeyse, ama elimin titremesi yüzünden 113 yazdım ve 22 yanlışım vardı doğru yazılan kelime sayısı 88 di.:s bir daha ki sefere ilaç kullanacağım.

Dead-Pan
Aday Memur
22 Ağustos 2019 14:19

Benimde elim titredi maalesef. İlk sınavımdı ondan ötürü galiba. Neden çünkü bunu başaramazsam ben ne yapacağım korkusu var içimizde. İşte bunu engellemek lazım. Dünyanın sonu değil, daha çoğumuz ortalama 25 ile 30 yaşlarındayız . Önümüze daha çok şanslar gelebilir. Sakin olursan daha fazla yazarsın bunu düşün her zaman. Kafada bitiyor her şey, istediğin kadar alıştırma yap. Ben 1 ay boyunca her gün 2-3 saat çalıştım. Sesli , sessiz, kalabalık ortam, karanlık ortam vs. Sınav bir başladı ilk paragraf bitti heyecan bastı beni. Yani anlayacağın her şey kafada bitiyor

Ufuk.Baba
Aday Memur
22 Ağustos 2019 14:27

Ankarayı soruyorum izmir tartışıyonuz :))

Nisan1991
Aday Memur
22 Ağustos 2019 15:13

cevaplarınız için teşekkür ederim...umarım kısa süre içerisinde 2. bir alım daha olur
22 Ağustos 2019 19:07

aynısı bende de oldu ve yazamadım ikinci girişimde de elendim benim için katiplik bitmiştir olmuyor işte

Nisan1991
Aday Memur
22 Ağustos 2019 19:45

benim 4. girişimdi yaş oldu 28 sizin yaş da küçükse daha 2. girişinizse asla vazgeçmeyin ama insan yoruluyo işte
Umutetmekistiyorummm, 5 yıl önce
aynısı bende de oldu ve yazamadım ikinci girişimde de elendim benim için katiplik bitmiştir olmuyor işte

Akin5234
Memur
22 Ağustos 2019 19:55

Merhaba İstanbul Anadolu adliyesinde sınava girdim. Zabıt katibi sınavında söylediğiniz gibi beşten geriye doğru sayılırken elim titredi normalde 125 ortalama yazıyordum. Sınavda 118-6 yazdım 112 net olacağını düşünüyorum. Bir sonra ki gün icra katibi sınavına girdim. 131 net yazdım elimin titremesini yendim. İlk kez KPSS girdik ilk kez mülakata gireceğiz kısmetse. Herkes için hayırlısı.

Mihriye06
Aday Memur
22 Ağustos 2019 20:20

Benim de bu sınavda başıma geldi evde 147lerden filan inmezken sınavda 99 yazdım 4 yanlış var 95 net oldu yanlis yazdigimin bile farkina varmamışım sıralamaya giremem muhtemelen ama bir umut bekliyorum yine de

smyorhn
Aday Memur
22 Ağustos 2019 21:30

kardeş ümidini yitirme adliyede katıp bir kıza sordum üçüncü girisinde kazanmis
Umutetmekistiyorummm, 5 yıl önce

gebeskeli
Memur
23 Ağustos 2019 13:22

o el titremesi bende de oluyordu her sınavda her seferinde acaba a90 ı geçemicekmiyim diye düşünürdüm.

sonuçlarda hiç 125 den aşağı yazmadım.

düşün bide titremese ne olacak.

bu arada klavye den geçtiğim hiç bir mülakatıda kazanamadım (3 kez elendim)

Nisan1991
Aday Memur
23 Ağustos 2019 14:07

insanın kalbi çok kırılıyo.. mülakata katılmaya hak kazanan sonuncu kişinin hemen altında kaldım ben de
gebeskeli, 5 yıl önce

o el titremesi bende de oluyordu her sınavda her seferinde acaba a90 ı geçemicekmiyim diye düşünürdüm.

sonuçlarda hiç 125 den aşağı yazmadım.

düşün bide titremese ne olacak.

bu arada klavye den geçtiğim hiç bir mülakatıda kazanamadım (3 kez elendim)

çalıkuşu26
Aday Memur
23 Ağustos 2019 19:08

Bize de 2 defa 5 er saniyelik deneme yaptırdılar gayet normal yazdım sonra gerçek süre başlayınca hayatimda ilk defa parmaklarim öyle titredi tuşlara parmaklarimi zorla ittim neredeyse titremekten bükülmüyorlardi o derece yani hap yutmadan girince sınav esnasında şimdi hapı yuttun dedim:)

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi