Editörler : supporters.
23 Aralık 2008 12:26

YLSY 2009 da açılırmı ve YLSY den faydalanan arkadaşların deneyimleri

2008 Sonbahar Dönemi ALES'e girdim ve MEB in bursuyla yurt dışına gitmek istiyorum fakat 2009 da burs açılıp açılmayacağını bilmiyorum .Bu konuyla daha önceden ilgilenen arkadaşlar bana yardımcı olabilirmi.Puanın 88.107 bu puanla başarılı olabilirmiyim ve daha önceden gitmiş arkadaşlar tavsiye edermi .şimdiden çok teşekkür ediyorum

23 Aralık 2008 19:36

:) merhaba furky,

YLSY 2008 başlığı nisan ayı gibi açılmıştı, fakat görüyorum ki YLSY 2009 başlığı üyeleri çok sabırsız, bende dahil tabiki:)) Bu güzel birşey aslında. Birşeyleri son ana bırakmak yerine bu şekilde olması daha avantajlı olabilir diye düşünüyorum.

ylsy nin 2009 da olma olasılığına gelince, bizimde isteğimiz bu şekilde. Ben meb in sitesine baktım, netten araştırmaya çalıştım fakat 2009 ylsy ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım. bundan önceki 3 yıl içerisinde her sene kesin olarak yapıldığını biliyorum. Birde meb in 5 yılda 5 bin öğrenciyi bu şekilde yurt dışına göndereceklerini söylediklerini biliyorum, fakat bu beş yılın hangi yılları kapsadığını bilemiyorum.

Senin de söylediğin gibi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizimle paylaşırsa bizim için de yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.

Birde bölümün nedir?

jelka83
Şef
23 Aralık 2008 20:06

arkadaslar bende ylsy 2009 bekliyorum. 2009da gitmek istiyorum. umarım bu sene de gecen sene gibi coook az kontenjan vermezler dilcilere. siz hangi bölümlerdensiniz???

landowner
Memur
23 Aralık 2008 20:17

bende gidebilirim tabi burada ki iş durumuna göre geçen sene 86 ile gidemeyen arkadaşım vardı o bölümden bölüme değişiyyor

bence bu sene ki gibi ağustos eylül de belli olur başvurular

23 Aralık 2008 20:48

Kontenjan konusu gerçekten kafalarda büyük bir soru işareti malesef... Bu noktaya YLSY 2008 başlığının son yorumlarında da değindik gerçi. Onca bir sene geçirip tüm koşulları sağladıktan sonra bölümümüzle ilgili kontenjan açılmadığını görmek çok kötü olur:(( şimdiden düşünüyorum acaba bunun için önceden yapabileceğimiz birşeyler olabilir mi diye..

Bu arada biyolojiciyim ben. Yüksek lisansımı haziran da bitirdim. Doktora için başvurmak istiyorum. Sanırım landowner in dediği gibi ağustosta başvurular duyrulur

muhtesemm
Şef
23 Aralık 2008 22:13

arkadaslar sızlere tavsıye edebılecegım tek sey bu bursla ılgılı bılgı edınmek ıstıorsanız ylsy2008 ısımlı forum sayfasını acın ve hıc usenmeden 116 sayfanın hepsını okuyun belkı uzun bır zamanınızı alacak ama oraya bu bursla gıtmıs ve gerı donmus kısılerın yazdıklarından tutun da bu sene kazanmıs olanların yazdıklarına kadar her seyı bulabılırsınız once onları okuyun sonra kafanızda soru ısaretı kalırsa tekrardan soru olarak sorabılırsınız :))

23 Aralık 2008 22:27

muhteşeme katılıyorum:)

tryxtry
Şube Müdürü
24 Aralık 2008 05:01

yakında 2010 ylsy başlığı bile açılsa şaşırmam açıkcası :))

bu ne telaş arkadaşlar bu ne azim .. gerçekten bravo

benim sorum 2011 için ek kontenjan yapılır mı ? ::P

muhtesemm
Şef
24 Aralık 2008 10:40

sen arıorsan kesın acmazlar o zaman

furky320
Memur
24 Aralık 2008 15:32

görüyorum ki bazı arkadaşlar makaraya alıyorlar bizim telaşımızı ama ben açtığım başlıktan son derece memnunum ve ayrıca 2011 benim hedefim olsaydı o başlığıda seve seve açardım bu burs benim hayalim hedefim bu yüzden erken diye tabir etseniz bile ki bana göre erken değil yazıyorum arkadaşlar 2008 in bütün adımlarında arkadaşımdan dolayı bende bulundum bursu elde etmesi kolay ama sonrası sıkıntıya sokuyor ve bu sene çeşitli neden lerden dolayı 103 kişinin bursu iptal oldu veya bursu hakedenlerin yapmaları gerenleri yapmaması sonucu iptal oldu

furky320
Memur
24 Aralık 2008 15:35

arkadaşlar unutmadan bu sneye dair istediğiniz belge veya bilgi varsa ben temin edebildiğim ölçüde size yardımcı olurum bu arada ben kırıkkale universitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum okul ortalamam 2.76 ales puanım yazmıştım ama tekrarda fayda var:88.107

tryxtry
Şube Müdürü
24 Aralık 2008 16:46

"makaraya" almak kimsenin haddine değil sayın furky320.

ancak bu burs hakkında bilgiler o kadar karışık ki. bi senenin verileri diğerleriyle uyuşmuyor. neden diye mail atıyoruz telefon açıyoruz ne ösym'den ne de meb'den bilgi alabiliyoruz yeterince.

durum böyleyken en üst yetkililerin bile yeterince bilgisi yokken bu burs hakkında şimdiden 2009 hakkında yorum yapmanın erken olduğunu düşünüyorum o kadar.

keşke ösym ve meb de ülkemiz gençlerini makaraya almamak konusunda hassas olsaydı.ylsy 2006'daki karışıklıkları meble yök kavgasını ve bursa umut bağlayan gençlerin mağdur olduklarını kimse unutmasın.

sözlerim yanlış anlaılmış..

şimdiden başarılar diliyorum bu uzun ve sabır gerektiren yolda

furky320
Memur
24 Aralık 2008 18:42

2006 mağduriyetinden ve sonraki yıllarda yapılan taban puan dalgalanmalarından haberdarm fakat daha önceki iletinizdeki kullandığınız ifade belki diğer arkadaşlar açısından yerinde bulunmuştur fakat ben o şekilde görmedim madem süreçler hakkında bilgiliziniz bu süreçteki belirsizlikleri bu başlıkta konuşmak için bu başlığı açtım ve ne kadar erken olursa o kadar verimli olacağına inanıyorum.

bende sizin kadar farkındayım muğlak yapının fakat bu burs ve diğer alternatif burs imkanlarınıda burdan konuşabiliriz diye düşünüyorum

sözlerinizi yalnış anladığım için kusuruma bakmayın....

bu sürec,n hepimize hayırlar getirmesi temennisiyle inşallah hepimiz adına beklentileri karşılayan bir süreç olur....

24 Aralık 2008 19:25

iyi akşamlar arkadaşlar,

daha önce de ifade ettiğim gibi 2009 YLSY hakkındaki yorumlarımızın asla erken yapılmaya başlandığını düşünmüyorum. Açıkçası ben önümüzdeki sürecin çok uzun olduğunu da düşünmüyorum. zaman çok çabuk geçiyor, bence bu süreç çok ta uzun bir süreç gibi değerlendirilmemeli. Bu konuda birbirimizle yaptığımız paylaşımlar ne kadar çok olursa o denli bilinçli olacağız anlamına gelir.

Yalnız ben tryxtry arkadaşımızın da makaraya almak gibi bir düşünceyle yazdığını zannetmiyorum. Hatta orada ki esprisinede güldüm:)) söylediklerinde haklı, erken oldu biraz ama bu şekilde de olması gerekiyordu zaten..

bu konuyla ilgili bütün birikimlerimizi paylaşmamız dileğiyle..

yerligilcenk
Aday Memur
25 Aralık 2008 12:56

arkadaskar dun yok baskanı ylsy hakkında bilgi verdi.

bu sene 1400 kısı gondermek ıstedıklerını ama 700 kısı gitmeyi hak kazandıgını soyledı

geri kalan 700 kisi icin tekrar alım olacagı yonunde birsey soyledi ama tam bir acıklama yapmadı daha dogrusu o sırada baska konu soruldu ve konu dagıldı.

ben simdi bilgi ariyorum bu tekrar alınacak 700 kısı ıcın eger bu konu hakkında bilgi alan biri varsa bizimle paylasırsa sevinirim

furky320
Memur
25 Aralık 2008 13:02

dünkü bilgiden benim haberim yok ama hemen araştırıyorum inşallah hayırlı bir haberdir bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyoruz

furky320
Memur
25 Aralık 2008 13:10

sayın arkadaşım yerligilcenk

düne dair haber sitelerini taradım yok baskanının herhangi bi toplantısına rastlamadım acaba emin misin

feelqueasy
Aday Memur
25 Aralık 2008 13:34

YÖK'ten öğretim üyelerine müjdeli haber

24 Aralık 2008 22:36

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ?Yeni açılan üniversitelerin kontenjanları, ikinci öğretimdeki gelişmeler, açıköğretimin bütün bölümlerinin ilerleyen zamanda herkese açık hale gelmesi ve yeni uzaktan öğretim programları sayesinde önümüzdeki yıllarda inanıyoruz, dışarıda üniversiteye giremeyen hiçbir öğrencimiz kalmayacaktır? dedi.

??..

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRİLMESİ

??

Türkiye'de 94'ü devlet üniversitesi olmak üzere toplam 130 üniversite bulunduğunu anımsatan Özcan, üniversitelere öğretim üyesi yetiştirilmesi amacıyla MEB ile işbirliği içinde yurt dışına master ve doktora için bu yıl 1400 öğrenci gönderilmesinin planlandığını ancak sınavda 900 civarındaki öğrencinin başarılı olabildiğini, bunlardan da ancak 750'ye yakınının taahhüt imzalayacağının tahmin edildiğini belirtti.

???

http://www.memurlar.net/haber/127470/

furky320
Memur
25 Aralık 2008 13:42

arkadaşlar yök başkanının dün yaptığı açıklamanın metni

''ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRİLMESİ

Yükseköğretimde önemli gördükleri ikinci öncelikli sorunun öğretim üyesi yetiştirilmesi olduğunu söyleyen Özcan, bu çerçevede yaptıkları çalışmalara değindi.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanlarının atanma süreçlerinin yeniden düzenlendiğini ifade eden Özcan, ?yeni sistemde subjektif unsurların minimize edilerek, nesnel sınavlardan elde edilen başarı puanlarının temel belirleyici hale getirildiğini? kaydetti.

Özcan, ?Bu değişiklik bizce Türk yükseköğretiminde yapılan en radikal değişikliktir. Bu, TUS'a benzer bir sistemdir, sadece merkezi yerleştirme bileşeni yoktur. Zamanında TUS için de bazı eleştiriler ortaya atılmıştı ama şimdi herkes TUS'tan son derece memnundur. İnanıyoruz ki yakın bir zamanda bu sistemin güzellikleri herkes tarafından takdir edilecektir ve yükseköğretimimizde kalitenin yükseltilmesi için atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir? diye konuştu.

Türkiye'de 94'ü devlet üniversitesi olmak üzere toplam 130 üniversite bulunduğunu anımsatan Özcan, üniversitelere öğretim üyesi yetiştirilmesi amacıyla MEB ile işbirliği içinde yurt dışına master ve doktora için bu yıl 1400 öğrenci gönderilmesinin planlandığını ancak sınavda 900 civarındaki öğrencinin başarılı olabildiğini, bunlardan da ancak 750'ye yakınının taahhüt imzalayacağının tahmin edildiğini belirtti.

Özcan, bu rakamı 1400'e tamamlamak için 2009 yılı içinde bir başka sınav açılacağını bildirdi.

Yusuf Ziya Özcan, öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak amacıyla doktora derslerini tamamlayarak yeterlilik sınavlarını geçmiş genç akademisyenleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki üniversitelerden başlamak üzere, 1 yıllığına yurt dışına göndermeye karar verdiklerini ifade ederek, bu konudaki çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Özcan, ?Büyük bir olasılıkla yeni yılda bu programı da hayata geçireceğiz. Ayrıca bu konuda vakıf üniversitelerini de teşvik etmekteyiz. Onlarla bugünlerde toplantılarımız devam ediyoruz. Onlar da bizim koyduğumuz ölçüler çerçevesinde öğretim üyesi yetiştirmeye katkıda bulunacaklardır? dedi.

furky320
Memur
25 Aralık 2008 13:44

inşallah bu haber bizlere hayır getirir..

25 Aralık 2008 19:14

"Özcan, bu rakamı 1400'e tamamlamak için 2009 yılı içinde bir başka sınav açılacağını bildirdi.

Yusuf Ziya Özcan, öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak amacıyla doktora derslerini tamamlayarak yeterlilik sınavlarını geçmiş genç akademisyenleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki üniversitelerden başlamak üzere, 1 yıllığına yurt dışına göndermeye karar verdiklerini ifade ederek, bu konudaki çalışmaların tamamlandığını söyledi."

Ben bu açıklamayı anlamadım,2009 a başka bir sınav açılacak ne demek?

Toplam 4589 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi