Editörler : swat3410

veba1982
Genel Müdür
15 Ağustos 2019 02:24

verdiğin yargıtay kararını önce detaylı bir şekilde oku boşuna rezil olma
veba1982, 5 yıl önce
"Somut olayda; sanıkların, suç tarihinde geceleyin K... Tarım Kredi Kooperatif binasının pencere korkuluklarını kesmek suretiyle içeri girdikleri ve orada bulunan çelik kasayı kısmen parçaladıktan sonra, 100 adet CD ve 1 adet anten yükselticisini alarak götürdükleri anlaşıldığından, eylemlerinin mala zarar verme, işyeri dokunulmazlığını ihlal ve hırsızlık suçlarını oluşturduğuna dair mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir. Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre yerinde " geceleyin yapılan hırsızlıkta konut dokunulmazlığının ihlali nedeniyle ceza artırımı verilmesi gerektiği yönündeki yargıtay kararını evde amirin denetlemesine nasıl bağladığıni anlamakta güçlük çekiyorum. amir sanki kapıyı zorla açıp veya kapıyı kırıpmi giriyorda konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olacak?

pls50
Şef
15 Ağustos 2019 04:27

o zaman hiç bir polis apartmana giremez şikayet dahi olsa senin söylemine göre apatmada oturan birisi benden izinsiz apt dab içeri girdi dese hapı yuttu apartmana dahi girmek için mahkemeden karar alması lazım bence senin karar saçma olmuş
insangibi90, 5 yıl önce

Daire:15 Tarih:2014 Esas No:2013/19907 Karar No:2014/9369 Kaynak:- İlgili Maddeler:116 İlgili Kavramlar:KONUT VE EKLENTİ

Sen polis misin asil. Yargitay ictihatina göre Merdiven ve merdiven boslugu dahi konut eklentisi sayilir buraya benim rizam disinda beni kontrol amaci ile girdigi dedigi anda yazdim kararda ve ictihata göre adamo hoplatirlar. Zaten siz kanun okumuyorsunuz ki sizden yargitay danistay ictihati okukanizi bekleyelim

pls50
Şef
15 Ağustos 2019 04:29

ayrıca senin dediğin o merdiven altı falan müstakil evde olur ki bahçesine dahi elinde karar yoksa giremezşin apartmanda olmaz ortak kulanilan bir yerdir

Baba Muhalefet
Daire Başkanı
15 Ağustos 2019 10:52

Muhtemelen kararı cımbızlıyorsun, kararın tamamına bakacağım. Bu mantıkla değil polis hiçbir vatandaş, hiçbir insan kendi ikameti hariç hiçbir binaya giremez. Evim 400 küsür dairelik tek bir blok olan bir residence da, bu binaya giren 400 küsür daireden daireden tek tek izin mi alacak. İzin almazsa konut dokunulmazlığını ihlal mi etmiş olacak. Saçmalamayın.
insangibi90, 5 yıl önce

Daire:15 Tarih:2014 Esas No:2013/19907 Karar No:2014/9369 Kaynak:- İlgili Maddeler:116 İlgili Kavramlar:KONUT VE EKLENTİ

Sen polis misin asil. Yargitay ictihatina göre Merdiven ve merdiven boslugu dahi konut eklentisi sayilir buraya benim rizam disinda beni kontrol amaci ile girdigi dedigi anda yazdim kararda ve ictihata göre adamo hoplatirlar. Zaten siz kanun okumuyorsunuz ki sizden yargitay danistay ictihati okukanizi bekleyelim

Şamil Şahin
Şube Müdürü
15 Ağustos 2019 11:33

Sallama Sallama Sallama hanği kanun ve yönetmeliğe dayandırıyorsun. Adamı öttürler . hadi ben raporluyken evime gelip kontrol etsin tutanak tutsun da görelim ne oluyor.
veba1982, 5 yıl önce
sen raporu hastalık iznine çevirmek için dilekce verdin dilekçede raporlu olduğum süre içerisinde şu adreste bulunacağım dedin. senin bu dilekçene istinaden amirin senin evde olup olmadığını kontrol edebilir. buna şöyle örnek vereyim bir memur açığa alındığında görev yerinin bulunduğu il dışına çıkamaz çıkarsa ve çıktığı ispat edilirse izinsiz il dışına çıkmaktan hakkında rapor tanzim edilir ve idari ceza alır. seninkide aynı bu şekilde tedavi amaçlı bile olsa il dışına cikman gerekse bunu idareye bildirmen gerekiyor. milletin gazına gelip dava filan açma boşuna idarenin avukat masrafını ve mahkeme masraflarını ödersin

insangibi90
Yasaklı
15 Ağustos 2019 12:03

Diğer bir anlatımla, girilmesi konutta oturanların huzur ve güvenliğini bozabilecek konuta bağlı veya pek yakın ek yapılar veya yerlerdir. Avlu, ahır, bahçe, taraça, samanlık, odunluk, kömürlük, balkon gibi yerler eklentidir. Konut veya eklentiyi dış dünyadan ayırıcı belirtiler, o yer sahibinin yaşama biçimi, mevcut olanakları, sosyal ve ekonomik durumu ile kültürel ve yöresel özelliklere, gelenek ve göreneklere göre farklılıklar gösterebilir. Bu husus, olaysal olarak değerlendirilmeli, tayin ve takdir edilmelidir.

Apartman giriş kapısından sonraki koridorların, merdiven ve merdiven boşluklarının, daire giriş kapısı ön kısımlarının, sahanlıkların apartmanda oturanlara ait ortak ?eklenti? olduğunun kabulü gerekir. Apartman dış kapısının açık kalması, bu kısımların eklenti olma niteliğini etkilemeyeceği gibi eklenti sayılmamasına da neden olmaz. Dış kapının konması; bu yerlerin dış âlemle ilgisinin kesildiğine ve yasa dışı bir amaçla içeri girilmesine izin verilmediğine ilişkin iradenin bir göstergesidir. Merdivenler ve sahanlık, konuta giriş çıkış için zaruri, konutun kullanış amacını tamamlayan ve sağlayan, konuta bağlı yerlerdendir. Her isteyenin bu yerlere girmesi ve yararlanması olanaksızdır. Sahanlık ve merdiven olmadan konut olamayacağı gibi, konut olmadan da merdiven ve sahanlık olamaz. Bu itibarla konut ve apartman merdiveni birbirinden ayrılmaz birer parça ve merdivenler konutun eklentileridir.

Rızaya aykırı olarak girme veya rıza ile girildikten sonra çıkması istenilmesine rağmen çıkmayan kişi bu eylemini, açık bir rızaya gerek olmaksızın girilmesi mutat olan yerler dışında kalan işyerleri ve eklentilerinde işlemesi hâlinde Fail ikinci fıkraya göre cezalandırılacaktır.

insangibi90
Yasaklı
15 Ağustos 2019 12:04

Siz karari nerenizle okudunuz cok merak ediyorum. Polisisz diyr gecinenler

Baba Muhalefet
Daire Başkanı
15 Ağustos 2019 12:14

Ben cevap verecektim ama arkadaş sana cevabı vermiş ancak anlayamamışsın.

insangibi90, 5 yıl önce

Siz karari nerenizle okudunuz cok merak ediyorum. Polisisz diyr gecinenler

veba1982
Genel Müdür
15 Ağustos 2019 12:42

nasıl ottureceksin anlatsana çok merak ettim ?
Şamil Şahin, 5 yıl önce
Sallama Sallama Sallama hanği kanun ve yönetmeliğe dayandırıyorsun. Adamı öttürler . hadi ben raporluyken evime gelip kontrol etsin tutanak tutsun da görelim ne oluyor.

Janis66
Daire Başkanı
16 Ağustos 2019 00:40

Bu konu rapor olayından konut dokunulmazlığına nasıl geldi acaba ?

angarabebesi060606
Daire Başkanı
16 Ağustos 2019 02:05

Amirinizin emri ile eve giderseniz şikayet olduğunda amiriniz ben öyle bir emir vermedim memurun işgüzarlığı diyecektir savunmanıZı buna göre yapın kontrole giden meslektaşlarım

Şamil Şahin
Şube Müdürü
16 Ağustos 2019 07:23

Anlamakta zorluk çekiyorsun galiba. size hanği yönetmelik ve kanunda yazıyor diye yazdım. Adam açıkta değil il dışı yasağı olsun. Adam sağlık durumu var.
veba1982, 5 yıl önce
nasıl ottureceksin anlatsana çok merak ettim ?

veba1982
Genel Müdür
16 Ağustos 2019 09:51

kardeş sen safmisin salakmisin adam dilekçe veriyor ben şu adreste hastalık iznim geçireceğim idarede bayanın doğru olup olmadığını kontrol edebilir. ikamet adresini değiştirdiğinde nüfus müdürlüğü şu adam şu adreste oturuyorum diye polise yazıp kontrol ettirebiliyorsa aynı durum bunda da geçerli idare beyanı kontrol edebilir
Şamil Şahin, 5 yıl önce
Anlamakta zorluk çekiyorsun galiba. size hanği yönetmelik ve kanunda yazıyor diye yazdım. Adam açıkta değil il dışı yasağı olsun. Adam sağlık durumu var.
16 Ağustos 2019 19:41

param çok, canım da kıymetli, tedavimi de almanyada sürdürecem, kontrol ettir. gelmeden haber verin de çay yapak baba..

Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi