Editörler : Pangaea
22 Eylül 2011 20:13

Dikkat! ilahiyat dikab mezunu imamhatipte öğretmen olabilir mi ?

Arkadaşlar memurlar net meb duyuruları bölümünde ilahiyat fakültesi mezunları hem din kültürü hem imamhatip öğretmeni olabilir anlamında birşey diyor.Yanlış mı anladım?Lütfen bu yazı ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen acil cevap versin.Benim için çok önemli.

çorumi
Daire Başkanı
22 Eylül 2011 20:16

evet ilahiyat+ formasyonu olanlar ilköğretim ve ihl de ayrıca liselerde çalışabiliyor.ancak dikab mezunları ilköğretimde çalışır,ihl ye atanamaz.

hisar buselik
Aday Memur
22 Eylül 2011 20:25

anlayamadığım ben ilk dikab mezunuyum diye liseye gidemezken ilahiyat mezunu biri ortaöğretim formasyonu aldığı halde ilköğretime atanıyor.Yanlış anlaşılmasın benim derdim ilahiyatçılarla değil.Saçma sapan başına bir ilk kelimesi getirmişler diye biz bir yere gidemiyoruz.neden

çorumi
Daire Başkanı
22 Eylül 2011 20:58

malesef sistem.dikablar önce ilahiyatların bünyesindeyken şimdi eğitim fakültesi kapsamında.yine dikab müfredatından alan bilgisi derslerinin kapsamı daraltıldığını görüyoruz.bende bu ayrıma karşıyım ancak durum malesef bu,28 şubatın hatırası gibi.

hisar buselik
Aday Memur
22 Eylül 2011 22:08

ama ben ilahiyat fakültesi mezunuyum.Eğitim değil.

moritan
Daire Başkanı
22 Eylül 2011 22:16

Bu haber yönetici ,müdürlük hakkında

İlahiyat fakültesi mezunları İmam Hatip Liselerine öğretmen veya yönetici olabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 20/09/2011 tarihli, 63713 sayılı ve ?Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İmam Hatip Lisesi meslek dersi alan öğretmenleri? konulu yazılarında; Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığından alınan görüş yazısı doğrultusunda, Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığının İlahiyat Fakültesi Mezunlarının hem İmam Hatip Lisesi meslek dersi alan öğretmenliğine hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alan öğretmenliğine kaynak teşkil ettiği bu itibarla bu alan mezunlarının öğretmen ve yönetici olarak atama ve yer değiştirmelerinin 80 sayılı kararname kapsamında yapılması gerektiği görüşüne açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü; Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bu görüşünü tüm Valiliklere göndererek bu görüş çerçevesinde değerlendirme yapılmasını, alanı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da İmam Hatip Meslek Dersleri öğretmenliği olan yöneticilerin yer değiştirmelerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığının İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce bazı valiliklere verilen görüş yazılarının işleme alınmamasını bildirdi.

Bu nedenle dün yayınladığımız Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 16/09/2011 tarihli, 63261 sayılı ve ?Yönetici atama? konulu görüş yazılarındaki; ?1,3- Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin 7 nci maddesinin (c) bendinde; "Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alam itibariyle öğretmen olarak a/anabilecek bir elan öğretmeni olmak." hükmü yer almakta olup, söz konusu hüküm gereği eğitim kurumu yöneticilerinin atanmak istedikleri eğitim kurumuna öğretmen olarak atanabilmeleri halinde yönetici olarak da atanabilmeleri mümkün bulunduğundan alanı din kültürü ve ahlak bilgisi olan yöneticilerin imam hatip liselerine, alanı çocuk gelişimi ve eğilimi öğretmeni olanların ise anaokullarına yönetici olarak atanmaları bugün itibariyle mümkün bulunmamaktadır.? açıklaması geçersiz olmuştur.

Buna göre; İlahiyat Fakültesi Mezunlarının hem İmam Hatip Lisesi meslek dersi alan öğretmenliğine hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alan öğretmenliğine kaynak teşkil etmesi nedeniyle bu alan mezunları İmam Hatip Liselerine öğretmen veya yönetici olarak atama ve yer değiştirmeleri yapılabilecek.

Ahmet Kandemir

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

çorumi
Daire Başkanı
22 Eylül 2011 22:21

anlıyorum sanırım siz 2006 dan önceki mezunlardansınız.bildiğim kadarıyla eğitimin bünyesine dikablar 2006 dan sonra alındı.en başta dikab ilahiyat diye kollara ayırdılar,çünkü ilahiyata öğretmenlik hakkı verilmedi bununla hedef bana göre ilahiyatlara olan talep azalacaktı ve ihl lerle aynı akıbetete uğrayacaktı.formasyon alınıyordu ozmanlar ancak çok sınırlı sayıdaydı ve sadece ankara üniv veriyordu.ben ilahiyat dikab ayrımına karşıyım,eskiden olduğu gibi ilahiyat adı altında olmalı her ikiside,daha sonra kim nerede görev yapmak istiyorsa oraya gitmeli,çünkü ihl de okuyup ilköğretimde başörtüsünden dolayı çok sıkıntı çeken arkadaşlar var.onlarda ihl de görev yapabilme gibi bir tercihte bulunabilseler,ancak orada da işte okulun müfredatı karşımıza çıkıyor.dediğim gibi bunlar 28 şubatın uzantıları ve malesef günümüzde de izlerini görmekteyiz.

hisar buselik
Aday Memur
22 Eylül 2011 23:05

Benim yaramı anladınız.Tek derdim imam hatiplerde rabbimin istediği gibi çalışabilmek..

aslan,
Memur
22 Eylül 2011 23:37

Her formasyon alan ilahiyatlı hem din kül. hem de ihl öğretmenliği yapamaz. Çünkü formasyonu seçerken tercihte bulunuluyor Din k ve ihl formasyonu ayrı olarak seçiliyor.

çorumi
Daire Başkanı
22 Eylül 2011 23:42

her ikisinde de yapabilyor.bende formasyon aldım ve tercihlerde her ikiside açılıyordu,yine din kültürü şeklinde tercihte bulunan arkadaşlarım ihl ye atandılar,bu şekilde bir adlandırma sadece bir alanda atanılıyor gibi gözüksede her ikisindede tercihte bulunuluyor.tabi aynı anda yapamaz.ya ihl ya dikab birinden biri olmalı.adlandırma sözde yani.

bluelady
Memur
23 Eylül 2011 00:43

evet ilahiyat fakültesi mezunları tercih esnasında ya din kültürü öğretmenliğini ya da imam hatip öğretmenliğini seçmek zorunda. aynı anda her ikisini de tercih edemiyo. bence ilahiyat mezunları lise dın kulturu ve imam hatipi aynı anda tercih edebilmeli fakat ılkoğretim ayrılmalı.

ilahiyatlıların ilköğretime atanmaları dkablılara haksızlık gibi gözüküyo. fakat şöyle de bişey var kimse kusura bakmamalı biz fakültede dersleri nasıl geççez diye harıl harıl çalışırken ve hatta 5 sene okurken, dkablılar güle oynaya gidip geliyolardı. arada büyük bir uçurum var hele de şuanki durum da eğitim fakültelerine bağlanan din kültürü öğretmenliği bölümü mezunlarının yeterince meslek dersi alamamalrı aradaki farkı daha da açtı.

hasnadila
Aday Memur
23 Eylül 2011 11:37

ilahiyatta okuyan arkadasların nasıl harıl harıl calıstıklarını fakulte günlerinden hatırlıyorum :))).4 yıl boyunca biz para kazanmak için degil ilim için buraya geldik diyerek bizi eleştirenler bi baktık ki biz atanmadan formasyon derdine düstü. asıl haksızlık biz egitimden gelen hocaların kaprislerini cekerken formasyon derslerinde, bizim 4 yılda aldıgımız formasyonu bir yıllık egitimle alanlara her okulun kapısı acılırken yapılıyor.

bluelady
Memur
23 Eylül 2011 16:07

Burda birbirimize girmenin anlamı yok aksine birlik olmamız gerekiyo

hakeden herkes atansın neden ilahiyatlıların geç de olsa verilen bu hakkına birşeyler söyleme gereği duyuyosunuz anlamıyorum.

Ben ilahiyatı hep formasyon alcam diye okudum ve nitekim de mezun olalı 3 sene olcak anca aldım. şimdi öğretmen olmak istiyorum ama en fazla üzüldüğüm şey kendi içimizde çekememezliğin olması.

aynı şey bizim için de geçerli halbuki. ilahiyat mezunları diyanette kadro bulamazken imam hatip mezunlarının kuran kursu öğreticiği yapması ne derecede adaletli peki? ama biz çıkıp bunu dile getirmiyoruz. hakeden kazansın diyoruz ki diyanete bazı insanların nasıl girdiğini de gördüğümüz halde herşeyde bi hayır vardır kısmet yok diyoruz

Ben en azından ben ve benim gibi düşünenler için düşüncelerimi paylaşmak istedim

Bizler de çok sıkıntılar çektik ve şimdi ödülümüzü almanın zamanını bekliyoruz.

çorumi
Daire Başkanı
23 Eylül 2011 18:39

sayın hasnalindaında ilahiyatlılara formasyon meselesi okadar yeniki,nasıl mezun olmadan formasyon derdine düştüler dediniz anlayamıyorum,çünkü ankara üniv nin formasyon için ayırdığı kontenjan sınırlıydı.2yıldır ankara üniv dışında başka üniversitelerde de verilmeye başlandı,ayrıca ilahiyattan sonra 1yıl sadece eğitim dersleri alınıyor.ben formasyon telaşına düşmüş olmanın yadırganacak bir durum olmadığını düşünüyorum,herkes bir yerlere yerleşecek bunun içinde ne gerekiyorsa yapmak zorundalar.sizin okurken aldığınız eğitim dersleriniz ilahiyatlarda alan dersleriyle dolduruldu.

burada birbirimizi incitmenin hiçbir anlamı yok,devlet bu hakkkı tanıdı,eğer memnun olmayan,hukuka aykırı bulan varsa buyrun mahkeme.

samisin
Şef
23 Eylül 2011 20:13

Arkadaşlar,Ank. ilahiyat tezsiz y.lisansla formasyon verirken ihl ve dikab olarak ayırıyordu.

Şu anda yaygınlaştırılan programda da böyle mi, yoksa ihl öğretmenliği isteyenin de dikaba mı başvurması gerkiyor?

Bir de dersleri ilahiyat mı, eğ.fakültesi mi veriyor? Yardımcı olur musunuz?

bluelady
Memur
23 Eylül 2011 20:47

Şimdiki durum şöyle

pedagojik formasyon, sertifika şeklinde veriliyo

eğitim fakültesinden alınıyo

biz belgeyi alırken imamhatip yada dkab diye belirtmedik her ikisine de girme hakkımız var. her üniversite aynı mı bilmiyorum...

çorumi
Daire Başkanı
23 Eylül 2011 21:37

evet bizde belirtmedik ve her ikisine de tercih hakkı var,ancak tezsiz yapan arkadaşlarda da ayrım olsa bile ikisinden birini tercih edebiliyorlar,farketmiyor yani.

hasnadila
Aday Memur
24 Eylül 2011 12:51

sayın corumı ben yenı mezun degılım 2007 mezunuyum o donemde bıle arkadaslar formasyon ıcın cırpınoyrdu ben kımse formasyon almasın demıyorum ısteyen gıdıp alıyor zaten. kaldıkı devletın her uygulaması haklıdır mantıgında da değilim. diyanette de bı suru uygulama var hangılerı adıl tartısmaya elbette acık. ne kımseyı ıncıtmek ne kırmak derdım. fakat sunu ortaya koymak ısterım kı herkesın okudugu bolum kendıne gore kıymetlı ve zordur kı oralarda okumusuzdur.

gocuklucocuk
Yasaklı
25 Eylül 2011 19:33

Suphesiz Allah hirsizlari,torpilceleri.kopyacilari , hakedenlerin kadrolarini gostere gostere calip kopyacilara verenleri,bidon kafalilari sever.Rey veresiniz diye size firavunun firkasini veren odur.

Yukarıdaki yanlissa asagidaki ne ola ki ?

http://www.memurlar.net/haber/205490/

http://www.memurlar.net/haber/205552/

ceylin99
Şef
07 Ekim 2011 01:54

benim mreak ettiğim ihl için tezsiz yüksek lisans yapan biri atamalarda din kültürü öğretmenliğini seçebiliyor mu

seçemiyor mu???

ve yine tersi dikap için formasyon alan ihl de öğretmenliğe başvurabiliyor mu?????

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi