Editörler : F16 Gökçen
18 Nisan 2012 21:01

YÖK, Pedagojik Formasyonu Kaldırdı.

Açıköğretim fakültelerinin öğretmenlikle ilgili bölümlerinde okuyanlar mağdur olacak.

Artık öğretmen olamayacaklar...

blue_sitem
Kapalı
18 Nisan 2012 21:27

aöf ler fef ler mağdur olacak.aslında saçma olan sadece formasyonu kaldırıp bölümleri açık tutmakta.madem formasyon hakkı vermeyeceksin bu zamana kadar ki mezunlara formasyon hakkı ver sonra bölümleride kapatta kimse mağdur olmasın.

Cool.
Daire Başkanı
18 Nisan 2012 21:38

bu durum fen-edebiyatlılara değil de açıköğretimdekilere daha çok koydu çünkü bölümü açarken tvlere ropörtaj verip tezsiz yüksek lisans yapmak şartıyla öğretmenlik fırsatı diyerek össye hazırlanan gençleri açıköğretime çektiler sonra bu yıl bir kanun getirerek üniversite kazanıp hem örgün hem açıktan okumak isteyenlere ya açıktan okuyacaksın ya da örgünden devam edeceksin artık ikisi aynı anda okunamıyor çünkü bu bölüm kontenjanlı dediler öğrencinin önünü tıkadılar şimdide formasyonu kökten kaldırarak hayatlarıyla oynadılar bunları 4.sınıftayken yaptılar bilinçli yaptılar onlar da ileride formasyonun kaldırılacağını biliyorlardı sırf para için hayat söndürdüler bunları profesor yapanı da bunlara aydın diyenin de bunları devlet büyüğü sayanı da ......... artık sokaktaki balleyci tinerciye güvenirim bu insanlara güvenmem benim gözümde onlar daha değerli

HASAN-31
Genel Müdür
18 Nisan 2012 21:44

2 ay sonra üniversite öğrencileri tercih yapacaklar, tahminim bu sene açıköğretimin öğretmenlikle ilgili bölümleri tercihler arasında olmayacak.

Şu anda okuyanlar devam edecek ama alttan öğrenci almayacak.

Mevcut açıköğretim öğrencilerinden bırakanlar da çok olur...

Sonuçta hiçbir şey olamayacaksa her sene 500-600 TL parayı kim neden versin böyle bir maceraya...

blue_sitem
Kapalı
18 Nisan 2012 22:19

ya bilmiyorum ama her seçim zamanı ya da her hükümet zamanı pek çok şey değişiyor ya tekrar formasyon verirler ya da başka bir ad adı altında bu hakkı verirler.yani bu benim düşüncem.

anaksunamoon
Daire Başkanı
18 Nisan 2012 22:34

Ne kadar da bilgisizce ve yanlış yazılmış bir başlık.

Arkadaşım AÖF Öğretmenlik okuyanlar mağdur edilmeyecek.AÖF Felsefe,Tarih veya Edebiyat okuyanlar mağdur olur belki o da formasyon alamayacakları için.Bu durum ayrı. Senin yazın apayrı.AÖF Öğretmenlikde okuyanlar mağdur olacak deyince ortaya başka bir anlam çıkıyor.Biraz araştırarak doğrusunu yazalım.

Cool.
Daire Başkanı
18 Nisan 2012 23:14

sayın filozof anaksunamoon

öğretmenlik yazmamış

öğretmenlikle ilgili bölümlerinde okuyanlar diye yazmış iyi oku

türk dili sosyoloji bölümleri öğretmenlikle ilgili oldugu için...

anaksunamoon
Daire Başkanı
18 Nisan 2012 23:18

Arkadaşım ne zamandır o bölümler öğretmenlikle ilgili.Açında bölümün çalışma alanları kısmını okuyun.Öğretmenlikle ilgili denildimi öğretmenlik bölümü anlamına gelir.Öğretmenlikle ilgili bölümler tanımının anlamı budur.Ama sizin mantığınızla işte Tarih okuyan sadece öğretmen olmalı ve o bölümde öğretmenlikle alakalı.Yök çok doğru bir karar verdi.Öğretmenolmak sadece Eğitim Fak.ve Öğretmenlik mezunlarının hakkı.....

turkca
Müsteşar Yardımcısı
18 Nisan 2012 23:38

arkadaşlar,

birkaç yıldan bu yana formasyon alanların yanı sıra tezsiz yüksek lisans yapanlar da öğretmenlik hakkını kazanıyorlar.meb atama yapar mı bilemiyorum ama bu şekilde, özel bir okulda asaletinin tasdikine birkaç ay zaman kalmış bir öğretmen adayını tanımıştım geçen sene.

inaçma
Şube Müdürü
19 Nisan 2012 00:15

Ozel okulda ve dersanede çalışmakta bir sorun yok zaten.

Hiç olmadı stajyer öğretmen olarak gösterip çalıştırabilirler,hukuken bir engel yok.

26es26
Aday Memur
19 Nisan 2012 09:37

valla bende anaksunamon gibi başlığı okuduktan sonra içerdeki yorumlardan aöf de okuyan öğretmenler mağdur diye anladım ..

Fen edebiyet bölüm mezunlarının mağdur olduğu bir durum söz konusu. . bölüm mezunları artık öğretmen olamayacak...kısacası formasyon kaldırıldı.. aslında bu formasyon dedikleri yılları içerisinde bir kaldırılıyor bir geri getiriliyor ne olacağı belli olmaz..Aöf okulöncesi ve ingilizce öğretmenliği bölümlerinede artık öğrenci alınmayacak. bazı üniversitelerin ikinci öğretimleri kapatılacak.

aldem1
Memur
19 Nisan 2012 21:20

Bu işleri bu şekilde çözen kişileri bakan ya da YÖK başkanlığı, kurul vb. yerlere atayarak insanları ne kadar mağdur ettiklerinin farkındalar mı acaba? Bu işler bu şekilde mi çözülür? Ben yaptım oldu şeklinde düşünceye mi sahipler acaba ? Bir karar alınıyorsa geriye doğru uygulamak ne kadar doğru ve mantıklı ?

Bu işi yapanlar bir de eğitimci geçinen kişiler. İnsanları eğiten ve onlara bir şeyler öğreten şahıslar. Yazık hem de çoook yazık...

moon walk
Şef
20 Nisan 2012 22:21

cool arkadaşım,bir cümlen kafamı karıştırdı anlamadım da açıklayabilir misin,yukarda demişsin ki artık hem örgün hem aöf de okunamayacak-ben bunu anlamadım,çünkü ben aöf de işletme 4.sınıftayım,örgünde de adalet okuyorum.

Cool.
Daire Başkanı
20 Nisan 2012 23:03

anaksunamoon

tamam o bölümler öğretmenlikle ilgili değil TIP ile ilgili ok mezunları da senin gibileri tedavi ediyor...

moon walk

aöf işletmede kontenjan sınırlaması olmadığı için örgün ve açığı aynı anda okuyabiliyorsun sınırlı sayıda öğrenci alan aöf bölümlerini okuyanlar örgün ve açığı aynı anda okuyamıyorlar bunu da bu yıl yeni getirdiler

HASAN-31
Genel Müdür
21 Nisan 2012 00:20

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar.

a)Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c)Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verilmiştir."

MEMURLAR.NET'İN NOTU

Kararın özellikle yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına dair bölümü oldukça önemlidir. Zira Eğitim Fakültesi mezunları dışındaki bölüm mezunlarının öğretmen olabilmesi için ya pedagojik formasyon kursu alması ya da tezsiz yüksek lisans yapması gerekmektedir. Bu karar nedeniyle, bu yollardan birisi kapanmıştır. Ancak daha önce alınan pedagojik formasyon sertifikaları geçerlidir

HASAN-31
Genel Müdür
21 Nisan 2012 00:43

Arkadaşlar bir haberi dahi doğru yorumlayamıyoruz...

1-Açıköğretim fakültesi bünyesindeki İngilizce öğretmenliği, Anaokulu öğretmenliği gibi bölümler bu seneden itibaren kapandı.

Daha öğrenci almayacak. Halen kayıtlı öğrencilerse mezun olana kadar devam decek.

2-Türk dili ve edebiyatı,tarih,sosyoloji v.s gibi bölümlerse örgün eğitimdeki fen-edebiyat fakültesi gibidir kesinlikle kapanmayacak ve öğrenci almaya devam edecek.

Ancak ister örgünden mezun olsun ister açıköğretimden mezun olsun pedegojik formasyon alamayacaklar.

Çünkü pedegojik formasyon veren üniversitelerin bu programları kapatılacak. Yani üniversiteler tezsiz yüksek lisans programı açamayacak, halen kayıtlı olanların ise hakları devam edecek.

Pedegojik formasyonu olmayan bir fen-edebiyat fakültesi veya açıköğretim fakültesi mezunu öğretmen olamıyor. (İlahiyat fakültesi mezunları hariç)

İnsanlar üniversite okuduktan sonra bir meslek sahibi olamayacaklarsa o kadar masraf edip niçin üniversite okusunlar. Sırf bilgisini arttırmak veya hobi olarak üniversite okuyan kaç kişi var?

Bu kararların sonucunda binlerce kişi halen okudukları bölümleri bırakacak, yeni tercih yapacak olanlarsa fen - edebiyat ve açıköğretimin öğretmenlik amaçlanan bölümlerini seçmeyecek.

Milli Eğitim Bakanının da amacı bu zaten... Öğretmen adaylarının sayısını azaltmak...

Baksanıza rehber öğretmenlik,anaokulu öğretmenliği,görme engelliler öğretmenliği,duyma engelliler öğretmenliği v.s gibi bölümler hariç diğer öğretmenliklerle ilgili eğitim fakültesi bölümlerinin 2.öğretimlerinin tamamı da kapanacak.

Yani Türkçe öğretmenliği, matematik öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği, tarih öğretmenliği... gibi bölümlerin de 2. öğretimlerinin tamamı kapatılacak. Yani yeni öğrenci almayacak, eski öğrenciler mezun oluncaya kadar devam edecek.

Açıköğretim fakültesindeki Türk dili ve edebiyati, sosyoloji, tarih v.s bölümlerin artık öğretmen olma şansı kalmadı.

moon walk
Şef
21 Nisan 2012 14:51

teşekkür ederim cool,başarılar...

ahkam2
Genel Müdür
22 Nisan 2012 07:27

Eşimin durumu şu Coğrafya öğretmenliği mezunu yani formasyonu var ve açıköğretim ya da edebiyat fakültesinin bir bölümünü bitirdiğinde, eğitim fakültesinden aldığı formasyonla yeni bitirdiği bölümden başvuru yapabilir mi öğretmenliğe?

Bu durumda olanlar formasyon sahibi olma koşulunu karşılıyor ama mutlaka başvurduğu alandan almış olması mı gerekiyor formasyonu?

poseidon55
Memur
22 Nisan 2012 14:10

Bildiğim kadarıyla gerekmiyor çünkü formasyon zaten eğitim bilimleri derslerini görmek demek ki zaten eğitim fakültesi mezunu olan biri buna sahip oluyor.Zaten eğitim fakültesindeki tüm bölümlerin formasyon dersleri aynı bölüme göre farklılık yok.

labreys
Yasaklı
22 Nisan 2012 23:28

suç formasyonu kaldıranlarda değil, açıköğretime giripte öğretmenlik hayali kuranlarda, yani sizde..

hiçbir yerde yazmıyorken kalkıpta milletin 50 milyar harcayıp okuduğu örgün programlar dururken beleşten açık okuyup öğretmen olunur mu ?

olmayacak duaya amin denmemesi lazım..

adamlar fen edebiyata formasyonu tartıyor yıllardır siz kalkmış açıktan öğretmen olmaya kalkıyorsunuz..

pdgfrms
Aday Memur
23 Nisan 2012 12:26

ben burada güzel bir dille öğretmen olma şanslarının olmadığının söyleyince bazı arkadaşlar bana çok kızmıştı. dedmiştim ki kaldı ki fen-edebiyatların bile öğretmen olma şansı çok az demiştim. açıköğretim de okudugunuz bölümler sadece okumak için demiştim.

kararın türkçesi şöyle:

1-BÜTÜN (DİN KÜLTÜR OKUL ÖNCESİ HARİÇ) BÜTÜM İKİNCİ ÖĞRETİM EĞİTİM FAKÜLTELERİ KAPATILDI

2-FEN-EDEBİYİAT OKUYANLAR KESİNLİKLE ARTIK ÖĞRETMEN OLAMAYACAK

3-AÇIKÖĞRETİM OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ VE İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ GİBİ AÇIKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİKLERİNE ÖĞRENCİ ALINMAYIP BÖLÜMLER KAPATILACAK

4-AÇIKÖĞRETMİ SOSYOLOJİ, TARİH, TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI GİBİ BÖLÜMLERİ OKUYANLAR DA KARARDAN ÖNCE DE OLDUĞU GİBİ ZATEN ÖĞRETMEN OLAMIYACAK

HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi