Editörler : ayşegül bgm
04 Ekim 2013 01:40

Sezeryan yapmak istemeyen kasap devlet hastanesi doktorları !!!!

Bir üniversite hastanesinde eşim sezeryan için tüm şartlar oluşmasına rağmen, doktor sezeryan yapmak istemediği için(ben bunun hesabını nasıl veririm en az 20 saat beklememiz gerek dedi) eşim 30 saat sancı çekerek doğum yaptı ve şimdi bebek yoğun bakımda yatıyor

Eşimin suyu sabah 6 da geldi ve biz hastaneye gittiğimizde sancıları başlamıştı. Gerekli açıklık olmadığından ( hastaneye yatıştan 14 saat sonra ancak 4 cme ulaşabilmişti) doğumu hızlandırmak için zaten sancı çeken eşime verilen suni sancı da onun bütün hastaneyi inleten çığlıklar atmasından başka bir şeye yaramadı...30.saat sonunda da gerekli açıklık olmayınca artık vajinasına olması gerekenden fazla kesik atarak doğumu gerçekleştirdiler...(Yaklaşık 8 cm açıklıkla girdi doğuma)

Bebek şu an EMR teşhisiyle enfeksiyon riski yüzünden küvözde yatıyor

Doktor bana herşey normal bir gerekeni yaptık dedi ama internette bu konuda yazılanlara bakarak 12 saat sonra gerekli açıklık 4 cmi geçmezse ya da kasılma olmazsa sezeryan için gerekli şartların oluştuğunu gördüm

Doktorun hesap verme korkusundan neredeyse eşimi öldürecek ve bebeğe zarar verecek olmasına rağmen sezeryan yapmaması sizce kasaplık değil de nedir?

yazıkbaa
Aday Memur
05 Ekim 2013 17:34

internetten okuduklarınızla doktoru eleştiremezsiniz çünkü o sizin internette okuduklarınızdan çok daha fazlasını biliyor

lütfen kendi bilginizle doktorun bilgisini karşılaştıracak kadar biliçsiz olmayın

emr tanılı bebek diye birşey olamaz

emr anneye ait bir tanıdır zaten

sezeryanı yasaklayan devlet büyüklerimize mail atabilirsiniz bu konu hakkında

05 Ekim 2013 23:46

bebeğin dosyasında emr yazıyor, annenin amnios kesesi bozulduğunda annedeki bakteriler bebeğe geçtiği için ne kadar erken doğum gerçekleştirilirse bebeğin enfeksiyon riski o kadar azalıyor..ben bunu emr hakkında nette araştırma yapıp öğrendiysem doktor da haliyle biliyordur...

onun tek derdi sezeryan yaparsam başım derde girer mi diye düşünüp anne ve bebeği riske atmak pahasına bebeği 30 saat anne karnında tutup enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktı...

doğum öncesi sıfır sorunu olan 40 haftalık bebek 2750 gramla 5 gün önce yoğun bakıma girdi şu an 1580 gram....durumu hakkında net bilgi veren de yok şu an,pazartesiye kadar beklemek zorundaymışız çünkü sorumlu doktor o zaman geliyormuş

bu konu hakkına bilgisi olan doktor varsa ve en azından şiddetli kilo kaybının hayati tehlikesi olup olmadığını yazarsanız sevinirim....

annesi yanında olmadığı için hastaneye gidip gündüz emzirebiliyor ama geceleri verdikleri mamaları kusuyormuş serum veriyorlar, süt alamıyor sadece gündüzleri anneden ne alabilirse....bu arada da yoğun antibiyotik tedavisi uyguluyorlar

yazıkbaa
Aday Memur
06 Ekim 2013 02:31

bebeğin dosyasında emr yaması bebeğin emr olduğunu göstermez en basitinden bunu bile bilmiyosunuz

belirli haftalarda akciğerin gelişimini tamamlaması için en az 48 saat bebeğin anne karnında kalması gerekir

insanlar kendilerine nasıl bu kadar güvenerek doktoru eleştirir anlamıyorum

adam senelerce bunu öğrenenmek için uğraşıyo beyefendi gelmiş 2 saatlik okumayla ahkam kesiyo

07 Ekim 2013 11:02

Ben neyin derdindeyim sen neyin peşindesin hala.....Bana ders vermeye kalkacağına biraz empati kurup hastanın halinden anlamaya çalışıp çözüm önersi getirsen diyeceğima ama boşuna

Eğer cidden doktorsan eline düşen hastaların vay haline...Neyse ben derdimin dermanını buldum buraya yazma hatasında bulundum bir kere bu yazdıklarımı yok sayabilirsiniz

ayhanbilgin
Aday Memur
11 Ekim 2013 05:27

ben kod yazarken microsoftun sitesinden,başka siteler, ordan burdan bakarak birşeyler öğreniyorum ve adamların ne olduğu , kim oldugunu bilmiyorum ama adamların bildikleri konuyu anlattıklarını biliyorum.

peki bunları internete yazanlar kimler?
onlarda doktor.
onlarda biliyor.wikipedia var.orda da insanlar yazıyor.
bunu da karşılık beklemeden birilerine bişeyler anlatmak , bilgi vermek için, bazende açık kaynaklı kütüphane bilgilerini paylaşarak yapıyorlar.
internette yazanlar ise hastalığa çözüm bulan, bulmaya çalışan ,doktor araştırmacı , tıp kitaplarını yazanlar vs...
eğer ki arkadaş kolpa bir bilgiye denk gelse idi dua okudum geçmez derdi ,nane otu yedim ama iyileşemedim derdi.

ama doktor değil sanki osmanlı padişahı mübarek .konuşurken önce önünde eğileceksin ,sonra ayaklarını öpeceksin.çünkü o 6 sene okumuş.
sanki başka kimse hiç okumamış.

yazıkbaa, 11 yıl önce

bebeğin dosyasında emr yaması bebeğin emr olduğunu göstermez en basitinden bunu bile bilmiyosunuz

belirli haftalarda akciğerin gelişimini tamamlaması için en az 48 saat bebeğin anne karnında kalması gerekir

insanlar kendilerine nasıl bu kadar güvenerek doktoru eleştirir anlamıyorum

adam senelerce bunu öğrenenmek için uğraşıyo beyefendi gelmiş 2 saatlik okumayla ahkam kesiyo

yazıkbaa
Aday Memur
18 Ekim 2013 18:48

1. hastanın durumu muayene edilmeden ya da bir doktor tarafından anlatılmadan hasta hakkında yorum yapılamaz

2.sizin internette 2 saate okuyup anladığınızı sandığınız şeyler o kadar basit değil

3.konuya bütünüyle yaklaşmak için 6 sene okumak gerekir. ben 2 saat okumayla gidip mühendisin yanlış yaptığı makinayı eleştireceksem işimiz var

yazıkbaa
Aday Memur
18 Ekim 2013 18:50

ayrıca doktora kasap demek kimsenin ama kimsenin haddine değil. saygı duyacaksınız tabi. saygı diyince direk osmanlı padişahı bunlar triplerine girmeyin. insan olup hakaret etmemeniz yeterli

hha123
Şef
19 Ekim 2013 10:21

Sezeryan işine politikacılar burnunu soktuğu için doktorlar ne yapacaklarını bilemiyor. Sezeryan olan anne hastanede daha uzun kaldığı için devlete daha masraflı oluyor, bu yüzden "tıbbi zorunluluk" halleri dışında sezeryanı yasaklamaya çalışıyorlar. Bu amaçla yasa bile çıkardılar.

Tanımladıkları "tıbbi zorunluluk" halleri de sıkıntılı, aslında sezeryan yapılması anne ve bebek açısından daha iyi olan durumlar "tıbbi zorunluluk" olarak değerlendirilmiyor. Devlet sadece normal doğumun imkansız olduğu durumlarda sezeryan yapılmasını istiyor.

Örneğin doğum uzadıkça uzuyor, birşeyler ters gitmeye başlıyor, doktor bunu farkediyor, normalde doktor sezeryan yapıp anne ve bebeğin risk altına girmesini önler. Fakat Sağlık Bakanlığı bir liste yayınladı, sadece bu durumlardan biri varsa sezeryan yapabilirsin diyor. Doktora takdir hakkı verilmiyor, bunlardan biri yoksa anne-bebek risk altında bile olsa doktorun sezeryan yapması istenmiyor.

Politikacıların bu uygulaması yüzünden çok sayıda anne-bebek ölümü ve sakat doğum olacak. Ancak yöneticiler açısından önemli olan maliyet-fayda eğrisinin optimum noktasının saptanmasıdır. İktidar açısından doğum travması sırasında sakat kalan çocuklar sadece birer rakamdır. Maliyeti düşürmek amacıyla, sakat kalan çocuk ve ölen anne sayısında makul bir artış kabul ediliyor.

22 Ekim 2013 20:48

şüphelenmek yok - araştırmak yasak - soru sormak ne haddimize - eleştirmek sümmü haşa aklımızdan bile geçiremeyiz.

"ayhanbilgin" güzel söz söylemiş. "konuşurken önce önünde eğileceksin ,sonra ayaklarını öpeceksin.çünkü o 6 sene okumuş."

tam zülfü yare dokunmuş ama 6 sene okudukları halde anlamamışlar :)))

beyzadeler sadece gözü kapalı itaat istiyorlar...

yazıkbaa
Aday Memur
23 Ekim 2013 21:22

zekanız kadar konuşun sorun kalmaz.hakaret kalmaz

23 Ekim 2013 21:49

Sadece politikacılar mı suçlu? her önüne gelene keyfi veya daha fazla rant için sezeryan yapan ve neredeyse normal doğum yapan kadın bırakmayan doktorların hiç mi suçu yok? doktorlar böyle yapa yap en sonunda yöneticiler el koydu haberiniz yokmu? zaten sadece normal doğumun imkansız olduğu durumlarda sezeryan yapılması gerekmez mi? bunu suistimal eden doktorların bu yaşananlrda hiç mi kusuru yok?

pardon unutmuşum. size göre doktorlar kusurdan ve hatadan münezzehtir. onun için yanlış birşey varsa o da sitemden kaynaklanmaktadır yada yöneticiler (veya politikacılar) kusurludur...

hha123, 11 yıl önce

Sezeryan işine politikacılar burnunu soktuğu için doktorlar ne yapacaklarını bilemiyor. Sezeryan olan anne hastanede daha uzun kaldığı için devlete daha masraflı oluyor, bu yüzden "tıbbi zorunluluk" halleri dışında sezeryanı yasaklamaya çalışıyorlar. Bu amaçla yasa bile çıkardılar.

Tanımladıkları "tıbbi zorunluluk" halleri de sıkıntılı, aslında sezeryan yapılması anne ve bebek açısından daha iyi olan durumlar "tıbbi zorunluluk" olarak değerlendirilmiyor. Devlet sadece normal doğumun imkansız olduğu durumlarda sezeryan yapılmasını istiyor.

Örneğin doğum uzadıkça uzuyor, birşeyler ters gitmeye başlıyor, doktor bunu farkediyor, normalde doktor sezeryan yapıp anne ve bebeğin risk altına girmesini önler. Fakat Sağlık Bakanlığı bir liste yayınladı, sadece bu durumlardan biri varsa sezeryan yapabilirsin diyor. Doktora takdir hakkı verilmiyor, bunlardan biri yoksa anne-bebek risk altında bile olsa doktorun sezeryan yapması istenmiyor.

Politikacıların bu uygulaması yüzünden çok sayıda anne-bebek ölümü ve sakat doğum olacak. Ancak yöneticiler açısından önemli olan maliyet-fayda eğrisinin optimum noktasının saptanmasıdır. İktidar açısından doğum travması sırasında sakat kalan çocuklar sadece birer rakamdır. Maliyeti düşürmek amacıyla, sakat kalan çocuk ve ölen anne sayısında makul bir artış kabul ediliyor.

yazıkbaa
Aday Memur
31 Ekim 2013 02:42

mr olman tamamen kadın doğumcunun hatası fast.hipokside bırakmış seni

drtr2006
Aday Memur
01 Kasım 2013 23:56

recep akdağ a dava açmalısın.

yasemin.yasemin
Kapalı
10 Kasım 2013 03:42

bu ülkeden ve bunlara oy verenlerden de nefret ediyorum! insan hayatının hiç bir önemi yok allah kahretsin ne hallere düştük doktor napsın doktoru sıkıştırıyorlar sezaryan yapmayın diye onlarda korktukları için sezaryan yapmıyorlar. çok üzüldüm başınıza gelenlere umarım eşiniz ve çocuğunuz kısa sürede sağlığına kavuşur. yapılan haksızlağa karşı hukuksal süreç başlatın birilerinin sesi çıkmadıkca bunlar devam edicek

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi