Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
29 Haziran 2011 11:02

Ezan yanlış okunursa bir daha mı okumak gerek?

geçenlerde camimizin emekli imamı ezan okudu. ezan bitti hemen arkasından camii imamı ezanı tekrar okudu. şaşırdık tabii.. babamda gidip imama sormuş neden böyle yaptınız diye? adam ezanı yanlış okudu demiş. bilmeden yanlış yapılan durumlardan dinen mesul değiliz. mesela oruç tutuyoruz unutarak bişey yiyip içtiysek oruca devam ederiz. bu noktada ezanın tekrarlanması doğru bir hareket miydi? tekrar okunmasaydı günahının olacağını düşünmüyorum.(bilerek yapılmadığı için) yıllarca imamlık yapmış birinin bu şekilde rencide edilmesi ne kadar doğru?

29 Haziran 2011 11:08

Yanlış var, yanlış var... Hata var, hata var...

Yerine göre hepsi. Oruç tutarken unutup yiyoruz orucumuz bozulmuyor, ezan yanlış olsa ne çıkar demek elma ile armutu karşılaştırmak gibi birşey olur (teşbihi mazur görün).

Yıllarca imamlık yapmış biri hata yapmayacak diye bir kaide yok. Hata etti ise kendisine uygun bir dille açıklanır, o da anlayışla karşılamalıdır. "Ne olmuş yanlış okuduysam" tarzı bir düşünceye girmemelidir.

Bu tarz durumlarda kişiler kalplerine bakarak kendilerine doğru geleni yapmaya çalışıyor. Elbette ilim ehli birilerine sorulması en güzeli ama o anda kime soracaksın? Adam kalbine bakıp kendine doğru geleni yapmaya çalışmış. Yeni imamı da rencide etmemek lazım. Eski imamda bu durumu anlayışla karşılamalı.

29 Haziran 2011 11:13

Ezan okumak sünnettir, Namaz vakti için insanları camiye davettir.

Tekrar okumasına gerek yoktur...

minarebiliş
Müsteşar
29 Haziran 2011 11:14

ezan yanlış zamandamı okunmuş yoksa ezan cümlelerinde yanlışlık mı olmuş ?

her iki durumda da düzeltilmlidir.

29 Haziran 2011 11:17

Soru tam anlaşılamıyo,

Şayet , Va­kit girmeden okunmuşsa ezan iade edilir

ehmer
Kapalı
29 Haziran 2011 11:19

hatayı yapan emekli imam. tekrarlayan şimdiki imam. ben ne olcak ki her zaman da yapılabilir böyle hatalar demiyorm. ilk kez karşılaştım. anlatmaya çalıştığım şu;

hatalar insanlar içindir. Efendimiz (sav) in de hayatından örnekler var. hata yapmamız insan olduğumuzu gösterir. nitekim peygamberimiz (sav) in de namazda yaşadığı bir olay onun insan olduğu yönünü göstermiştir. yani burda imamın tekrar okumasının gereğinin olmadığını düşünüyorum. "ne olmuş yanlış okuduysam" tarzında bi yaklaşımın olduğunu söylemedim.

ehmer
Kapalı
29 Haziran 2011 11:21

arkadaşlar nasıl anlaşılmıyo soru? belirttim ya hemen arkasından imam tekrarladı diye yani saniyesi saniyesine vakit girmişti gerekçe yanlış okunması. ben o sırada dikkat edemedim ezana tam olarak malum ya her zaman maalesef tam anlamıyla dinleyemiyoruz.

minarebiliş
Müsteşar
29 Haziran 2011 11:23

anladığım kkadarıyla ezanın cümlelerini yanlış okumuş...şöyle bir durumda göz önüne alınması gerekmezmi ? olması gereken cümlenin yerine hangi anlamdaaki cümleyi getirmiştir.veya genel anlam itibarıyla bir kayma olmuşmu ? veyahut ezan cümlelerini ne derecede temsil ediyordur...eğer anlam itibarıyla ezana ters düşürecek bir durum ise KESİNLİKLE tekrar edilmelidir.şayet anlam kaybına mahal verecek bir durum ise Allah herşeyi bilendir görendir işitendir...

ehmer
Kapalı
29 Haziran 2011 11:30

anlam itibarıyla değilde mesela 2 kere tekrarlancak sözü 1 kere söylemiş.. onun gibi

aralarındaki bir problemden dolayı yapmış olamzlar mı? geniş düşünün. bence bir imam tutupta ne olursa olsun ezanı okuyan birinin arkasından yinelemez ama yanlış okuyan kişiyi uyarır o yapılır yada bi daha okumamasını söylesin..

29 Haziran 2011 11:31

Tekrarlanmasına gerek yoktur görüşüm bu yönde, Hocaefendi bariz bir hata yapmamıştır muhtemelen belki tekrarladan birisni eksik okumuş olabilir.Ezan Sünnettir,Namaza davettir, Namaz vaktinin girdiğinin işaretidir. Bu yüzden iadesi gerekmez.

29 Haziran 2011 11:37

Ezan ilk okunduğunda da tek çeşit değildi. 2 kere tekrarlanacak bir yerde tek okudu diye ezanın tekrar okunması uygun olmaz elbette. Kişisel husumetten böyle birşey yapıldı ise daha vahim. Kişileri ben tanımıyorum ama siz tanıyorsunuz. Bu yüzden suizan etmekten kaçının derim.

Eski bir imamın kelimelerde hata yapabileceğini sanmıyorum. Tekrarlarda hata etti ise ezanın tekrarlanması pek uygun olmamış gibi. Yinede bu tip durumlarda insanlar kalplerine bakıyorlar. Kalplerine doğru geleni yapıyorlar. Hüsn-ü zannım gereği böyle düşünüyorum konu hakkında.

minarebiliş
Müsteşar
29 Haziran 2011 11:40

yaşları epey olanların hafızalarında böyle durumlar gerçekleşmesi kaçınılmazdır... sorun sadece matemetik hesaplamalarında ise sıkıntı olmaması lazım...

Ama taze imam ayıp etmiş gibi :))

ehmer
Kapalı
29 Haziran 2011 11:48

eğer vaktinde okunmamışsa iade edilir o kadar. nitekim ramazan ayında vaktinde okunmayan ezanlar oluyor. tekrarlanıyor. namazda bile farzı için sehiv secdesi vardır.

ya bi empati kurun arkadaşlar yıllarca imamlık yapmışsınız arkanızdan biri çıkıp hemen ezanı tekrarlıyor.

sayın editör sui zandan uzak durmaya çalışırım vesselam..

29 Haziran 2011 12:01

Haklısınız sayın ehmer, ne diyelim... Eski imam bir noktada hata ettiyse, yeni imamında hata etme lüksü vardır diye düşünüyorum :) İnşâallah olay kişisel husumetten dolayı değildir. Müslüman müslümana hemde dîni bir konuda bu şekilde tepki göstermemeli elbette.

minarebiliş
Müsteşar
29 Haziran 2011 12:07

hayırda yarışınız hadisi düşünerekten yapmış olabilir bizim toy imamız...Ama en güzeli eski imama tekrar etmekti.incelikler denizin diplerinde saklıdır...

ehmer
Kapalı
29 Haziran 2011 12:10

inşaallah değildir ama öyle olsa bile hiç şaşırmam neler duyuyorum!

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi